Προς το περιεχόμενο

Tοποθέτηση σίτας σε μπουρί απορροφητηρα - Προτάσεις


So_Whatever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

Θα ήθελα στην ουσία κάποια ιδέα - πρόταση από όσους έχουν αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση και εξηγώ:

 Μένω σε ένα διαμέρισμα που στην ουσία η έξοδος του απορροφητήρα της κουζίνας βγαίνει στο πίσω μέρος της πολυκατοικίας (ακάλυπτος). Το μπουρί απλά βγαίνει από τον τοίχο λοιπόν, και δεν έχει κάποια σίτα, περσίδες ή οτιδήποτε άλλο. Επειδή σε εκείνο το σημείο υπάρχει κολλητά κι άλλη πολυκατοικία και μάλιστα η πλευρά της που είναι τα παράθυρα κουζίνας/μπάνιου και σωληνώσεις (ουσιαστικά αυτό που λέμε φωταγωγός απλά είναι εξωτερικός) έχω δει τώρα που καλοκαιριάζει να κυκλοφορούν οι λατρεμένες σε όλους κατσαρίδες. Μάλιστα ένα βράδυ, νομίζα ότι άκουσα εσωτερικά του μπουριού στην κουζίνα μου, κάποιον περίεργο θόρυβο σαν να περπαρούσε κάτι εκεί μέσα. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο πρακτικά θα μπορούσε να βγει μέσα στην κουζίνα κάτι από τον απορροφητήρα (ίσως είμαι υπερβολικός) και η αλήθεια είναι ότι πέρυσι ολόκληρο καλοκαίρι δεν είδα κάτι, αλλά περισσότερο για να έχω peace of mind θέλω να τοποθετήσω κάτι εξωτερικά του σωλήνα για να μην μπορεί να μπει κανένα ζωύφιο. Το πρόβλημα είναι πως η κατάληξη του μπουριού είναι στο κενό, δηλαδή εκτός κι αν είσαι spiderman δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να το πλησιάσεις, το μπαλκονάκι της κουζίνας δεν φτάνει μέχρι εκεί.

Έχω σκεφτεί μήπως με κάποιο κοντάρι προσπαθήσω να βάλω κάποια μικρή σίτα ή τούλι στο μέγεθος της τρύπας με κόλλα ή σιλικόνη αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα κολλήσει στον τοίχο για πολύ με τον αέρα κτλ. 

Έχετε να προτείνετε κάτι; Δεν ξέρω κι αν υπάρχει κάποιος τεχνικός που να μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά (και να υπάρχει δλδ πως θα φτάσει εκεί, θα κρεμαστεί με σκοινιά από την ταράτσα; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιον οροφο εισαι?? ποσα μετρα ειναι απο το εδαφος?? υπαρχουν σκαλες που ανοιγουν καποια μετρα...γειτονας εχει μια 8 μετρα...τεχνικοι εχουν σκαλεσ...αν εχεις κανενα γνωστο τεχνικο δεη οτε για ρωτησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορείς όντως με ένα κοντάρι να στερεώσεις και σφραγίσεις σίτα, εμένα μου φαίνεται δύσκολο(και επικίνδυνο), τότε σίγουρα μπορείς να κάνεις το απλούστερο: ψέκασμα με κάποιο καλό εντομοκτόνο μια φορά ανά 45 μέρες.
Πάντως ναι, το τούλι αν μπει καλά θα τις φρενάρει για πάντα.

Επεξ/σία από G.TH.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν στρογγυλές μεταλλικές σίτες  που στο πίσω μέρος έχουν  ένα έλασμα που μαγκώνει στο εσωτερικό του πλαστικού σωλήνα. (4-5€ κοστίζουν).  Δες τη διάμετρο του σωλήνα και πήγαινε σε κατάστημα με υδραυλικά και άλλα συναφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έναν συμφοιτητή μου κάποτε, όταν είχε γυρίσει από διακοπές, είπε να μαγειρέψει μια φορά μακαρόνια.

Όπως άνοιξε τον απορροφητηρα, έπεσαν σκουλήκια άσπρα πάνω στην κουζίνα του.

Είχε μπει πουλάκι απο το μπουρι του απορροφητηρα του και δεν μπορούσε να βγει, ώσπου ψοφησε και σκουληκιασε.

 

Κάτι τέτοιο θες και θα είσαι οκ.

https://www.skroutz.gr/s/22216842/Καπάκι-Εξαερισμού-Πλαστικό-Με-Σήτα-Φ100mm-Φ125mm-Φ150mm-100mm-Β154-x-L15-x-L1-45-x-H110mm-Γκρι.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ, είχε βάλει ο μαραγκός σκέτο το μπουρί και ειχα δέσει μια σίτα πλαστικη στην άκρη. Μετά απο 2 χρόνια στο διπλανό οικόπεδο μεγάλωσε μια συκιά και άρχισα να ακούω θορύβους τα βράδια, κανένα πουλάκι είπα θα είναι αλλά τελικά ήταν ποντίκι που είχε φάει την σίτα. Οπότε η ιδανική λύση είναι να βάλεις μια μεγάλη σκάλα και να βιδώσεις περσίδα με σίτα μαζί. ΑΝ αυτό είναι τεχνικά αδύνατο βγάλε το παλιό πουρί και βάλε καινούργιο που στην άκρη θα έχεις δέσει μια σίτα μεταλλικη με πολύ καλή στερέωση, εκτός απο δέσιμο εκεί που ακουμπάει στο πουρί βάλε και λίγο σιλικόνη. Μετά το βάζεις στην θέση του και το σφραγίζεις με αφρό ώστε να μην περνάει τίποτα. Υπόψιν πως μετά απο χρόνια μπορεί να βουλώσει η σίτα απο τα λίπη οπότε θα χρειαστεί αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kostasbm είπε

σε ποιον οροφο εισαι?? ποσα μετρα ειναι απο το εδαφος?? υπαρχουν σκαλες που ανοιγουν καποια μετρα...γειτονας εχει μια 8 μετρα...τεχνικοι εχουν σκαλεσ...αν εχεις κανενα γνωστο τεχνικο δεη οτε για ρωτησε

4o

Εκτός κι αν μιλάμε για πυροσβεστική ή άλλο επαγγελματία, μου φαίνεται δύσκολο να βρω τόσα μέτρα σκάλα, για να μην πω και επικίνδυνο.

 

15 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Σε έναν συμφοιτητή μου κάποτε, όταν είχε γυρίσει από διακοπές, είπε να μαγειρέψει μια φορά μακαρόνια.

Όπως άνοιξε τον απορροφητηρα, έπεσαν σκουλήκια άσπρα πάνω στην κουζίνα του.

Είχε μπει πουλάκι απο το μπουρι του απορροφητηρα του και δεν μπορούσε να βγει, ώσπου ψοφησε και σκουληκιασε.

 

Κάτι τέτοιο θες και θα είσαι οκ.

https://www.skroutz.gr/s/22216842/Καπάκι-Εξαερισμού-Πλαστικό-Με-Σήτα-Φ100mm-Φ125mm-Φ150mm-100mm-Β154-x-L15-x-L1-45-x-H110mm-Γκρι.html

Ακούγεται σιχαμερό.

Ναι, σίγουρα κάτι τέτοιο θα ήταν ιδανικό το θέμα είναι πως το τοποθετείς. 

2 ώρες πριν, lary7 είπε

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ, είχε βάλει ο μαραγκός σκέτο το μπουρί και ειχα δέσει μια σίτα πλαστικη στην άκρη. Μετά απο 2 χρόνια στο διπλανό οικόπεδο μεγάλωσε μια συκιά και άρχισα να ακούω θορύβους τα βράδια, κανένα πουλάκι είπα θα είναι αλλά τελικά ήταν ποντίκι που είχε φάει την σίτα. Οπότε η ιδανική λύση είναι να βάλεις μια μεγάλη σκάλα και να βιδώσεις περσίδα με σίτα μαζί. ΑΝ αυτό είναι τεχνικά αδύνατο βγάλε το παλιό πουρί και βάλε καινούργιο που στην άκρη θα έχεις δέσει μια σίτα μεταλλικη με πολύ καλή στερέωση, εκτός απο δέσιμο εκεί που ακουμπάει στο πουρί βάλε και λίγο σιλικόνη. Μετά το βάζεις στην θέση του και το σφραγίζεις με αφρό ώστε να μην περνάει τίποτα. Υπόψιν πως μετά απο χρόνια μπορεί να βουλώσει η σίτα απο τα λίπη οπότε θα χρειαστεί αντικατάσταση.

Αυτό που λες με την επανατοποθέτηση είναι το ιδανικό, το θέμα είναι ότι το σπίτι δεν είναι δικό μου για να μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία.

 

Για να καταλάβατε και καλύτερα γιατί μιλάω. 

 

IMG_4604.jpg.80cea0c4fbbb74094a59d916c7c7bff3.jpgIMG_4605.jpg.304686cb38005f890e8d82b775da594c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 11/6/2021 στις 1:28 ΜΜ, So_Whatever είπε

4o

Εκτός κι αν μιλάμε για πυροσβεστική ή άλλο επαγγελματία, μου φαίνεται δύσκολο να βρω τόσα μέτρα σκάλα, για να μην πω και επικίνδυνο.

 

Ακούγεται σιχαμερό.

Ναι, σίγουρα κάτι τέτοιο θα ήταν ιδανικό το θέμα είναι πως το τοποθετείς. 

Αυτό που λες με την επανατοποθέτηση είναι το ιδανικό, το θέμα είναι ότι το σπίτι δεν είναι δικό μου για να μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία.

 

Για να καταλάβατε και καλύτερα γιατί μιλάω. 

 

IMG_4604.jpg.80cea0c4fbbb74094a59d916c7c7bff3.jpgIMG_4605.jpg.304686cb38005f890e8d82b775da594c.jpg

Καλησπέρα!

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, βρίσκομαι στον 2ο όροφο.

Τελικά τί έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...