Προς το περιεχόμενο

Οβελιστήρια και αναγραφή γραμμαρίων προϊόντων


ozi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρήγγειλα πριν από λίγο από ένα τοπικό κατάστημα (που παραγγέλνω ενίοτε) μέσω efood.Πήρα μια μερίδα κοτόπουλο που αναγράφει ότι είναι 300γρ.Οταν μου το έφερε οπτικά μου έμοιαζε λίγο,το ζύγισα και όντως ήταν  200γρ.Πήρα στο κατάστημα και μου είπε ότι η αναγραφόμενη ποσότητα αφορά το ΑΨΗΤΟ κοτόπουλο.Είναι 300γρ αψητο και βγαίνει 200γρ ψημένο!

Δεν είναι παραπλάνηση αυτό?Προφανώς και ο καταστηματάρχης προσπαθούσε να δικαιολογηθεί,αλλά ξέρουμε σίγουρα τι ισχύει με βάση την νομοθεσία/κοινη πρακτική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράχτους στο efood και στο google μπας και βάλουν μυαλό.

Το να σου λέει στο μενού 300g και να σου φέρνει 200 δεν μπορώ να φανταστώ πιο τρανταχτή απατεωνιά

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skrobo είπε

Τα ψάρια πρέπει να ζυγίζονται ωμά, και τα κρέατα ψημένα.

 

 

Δηλαδη αν πας σε μια ταβέρνα και παραγγείλεις ενα κιλό παϊδάκια θα τα ζυγίσουν αφου τα ψήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Δηλαδη αν πας σε μια ταβέρνα και παραγγείλεις ενα κιλό παϊδάκια θα τα ζυγίσουν αφου τα ψήσουν;

Κανονικά ναι. Στην πράξη θα στα βάλουν με το μάτι και θα είναι +/- 150 γραμμάρια (με έμφαση στο -).
Υπαρχει πάντα και η πιθανότητα να πέσεις σε κάποιον οπως ο OP,  που είναι 100% απατεώνες. 

Οι οδηγίες υπάρχουν στους Κανόνες Διακίνησης και Εμπορίας Προϊόντων και Παροχής Υπηρεσιών, άρθρο 74. 

  • Άρθρο 74
  • Προσφορά ειδών με το κιλό
  • 1. Ο καταναλωτής θα πρέπει να είναι σε θέση, προτού καταναλώσει το είδος κρέατος ή πουλερικών που επέλεξε και διατίθεται με το κιλό, να γνωρίζει το βάρος του συγκεκριμένου είδους σε βρώσιμη μορφή και την τελική τιμή που θα κληθεί να πληρώσει. Ο καταναλωτής πρέπει να είναι σε θέση, προτού καταναλώσει το είδος ψαριού που επέλεξε και διατίθεται με το κιλό, να γνωρίζει το βάρος του συγκεκριμένου είδους σε ωμή μορφή και την τελική τιμή που θα κληθεί να πληρώσει.
  • 2. Τα καταστήματα του άρθρου 69 πρέπει να ζυγίζουν τα είδη της παραγράφου 1 παρουσία του πελάτη και να καταγράφουν την τελική τιμή πώλησης, να συνοδεύουν το είδος κατά το σερβίρισμα με σημείωμα στο οποίο θα αναφέρεται το βάρος του είδους και η τελική τιμή του.
  • 3. Στους παραβάτες επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο πεντακοσίων ευρώ (500€) ανά παράβαση.
  • Like 6
  • Thanks 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδη αν πας σε μια ταβέρνα και παραγγείλεις ενα κιλό παϊδάκια θα τα ζυγίσουν αφου τα ψήσουν;

Κανονικά ζυγίζονται ψημένα και πρέπει να γράφουν και πόσο είναι. Αλλά όλοι σου λένε ότι ζυγίζονται ωμά προφανώς στηριζόμενοι στην αμάθεια του πελάτη αλλά και στην μη όρεξη που έχει ο καθένας να τσακωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη περιστασιακά δουλευω σε αντιστοιχο μαγαζί συγγενικου μου προσωπου το κρέας ζυγιζεται ψημένο όταν πωλείται με το κιλό. αντίθετα στη μερίδα που περιέχει μαζι πατάτες και τα συναφή τιμολογείται ως πιάτο. πχ μεριδα κοτόπουλο, συνηθως μπουτι, δε βγαινει παντα τα ιδια γραμμαρια αλλα κανει παντα 5 ευρω όπως αναγράφει στον καταλογο, ενω οταν το παίρνεις σκέτο με το κιλό πάει στα 8, ατίστοιχα ενα κιλό παϊδακια μπορεί να έχει 17 ευρω. εσυ πήρες σκέτο κρέας ή με συνοδευτικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, velociraptoras είπε

επειδη περιστασιακά δουλευω σε αντιστοιχο μαγαζί συγγενικου μου προσωπου το κρέας ζυγιζεται ψημένο όταν πωλείται με το κιλό. αντίθετα στη μερίδα που περιέχει μαζι πατάτες και τα συναφή τιμολογείται ως πιάτο. πχ μεριδα κοτόπουλο, συνηθως μπουτι, δε βγαινει παντα τα ιδια γραμμαρια αλλα κανει παντα 5 ευρω όπως αναγράφει στον καταλογο, ενω οταν το παίρνεις σκέτο με το κιλό πάει στα 8, ατίστοιχα ενα κιλό παϊδακια μπορεί να έχει 17 ευρω. εσυ πήρες σκέτο κρέας ή με συνοδευτικά?

Απο την στιγμή που γίνεται αναφορά σε βάρος κρέατος ή ψαριού, η ποσότητα πρεπει να ειναι η αντίστοιχη. Ειναι διαφορετικό αν πουλας "Μερίδα γύρο" και διαφορετικό αν πουλας "Μερίδα γύρο 300 γραμάρια".  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Απο την στιγμή που γίνεται αναφορά σε βάρος κρέατος ή ψαριού, η ποσότητα πρεπει να ειναι η αντίστοιχη. Ειναι διαφορετικό αν πουλας "Μερίδα γύρο" και διαφορετικό αν πουλας "Μερίδα γύρο 300 γραμάρια".  

οπότε στην περίπτωση αυτή σιγουρα εχει αδικο το καταστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο TS το ειπε καθαρα "μερίδα κοτόπουλο που αναγράφει ότι είναι 300γρ".Ειναι λαμογιά του καταστηματος.

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2021 στις 11:57 ΜΜ, Skrobo είπε

1. Ο καταναλωτής θα πρέπει να είναι σε θέση, προτού καταναλώσει το είδος κρέατος ή πουλερικών που επέλεξε και διατίθεται με το κιλό, να γνωρίζει το βάρος του συγκεκριμένου είδους σε βρώσιμη μορφή και την τελική τιμή που θα κληθεί να πληρώσει.

Πόσο πιο ξεκάθαρο να γίνει; Απορώ γιατί συνεχίζουν κάποιοι και σχολιάζουν.

Αναφέρεται στη διάταξη του Αγορανομικού Κώδικα, στην οποία παρέπεμψε και ο φίλος παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι ο πιτογυρος νομιζετε ειναι τα γραμμαρια που κανονικα αντιστοιχουν...? Εγω πιστευω οτι η πλειοψηφια κλεβει εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ppaio είπε

Να ρωτησω κατι ο πιτογυρος νομιζετε ειναι τα γραμμαρια που κανονικα αντιστοιχουν...? Εγω πιστευω οτι η πλειοψηφια κλεβει εκει...

μπορεί να κλέβουν αλλά από ένα σημείο και μετά μπορεί να κρίνει και ο καθένας.

πχ εγώ αγοράζω πιτόγυρο από ένα κατάστημα που τα κάνει μικρότερα σε σχέση με τα υπόλοιπα. Αυτός κλέβει στάνταρ.

Εμένα όμως μ αρέσει η γεύση του και αξιολογώ ότι αξιζει να τον πληρώνω και δε με νοιάζει πόσα γρ είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

μπορεί να κλέβουν αλλά από ένα σημείο και μετά μπορεί να κρίνει και ο καθένας.

πχ εγώ αγοράζω πιτόγυρο από ένα κατάστημα που τα κάνει μικρότερα σε σχέση με τα υπόλοιπα. Αυτός κλέβει στάνταρ.

Εμένα όμως μ αρέσει η γεύση του και αξιολογώ ότι αξιζει να τον πληρώνω και δε με νοιάζει πόσα γρ είναι.

Οι περισσότεροι κλέβουν στο γύρο...αλλά και στο σουβλακι και το μπιφτεκι...νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...