Προς το περιεχόμενο

Οι πάροχοι παράνομων υπηρεσιών IPTV κερδίζουν έως και €1 δις ετησίως!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ψηφιακή πειρατεία και οι πάροχοι παράνομων υπηρεσιών IPTV παραμένουν ανοιχτές πληγές για τους δημιουργούς περιεχομένου και τις νόμιμες επιχειρήσεις καθώς σύμφωνα με έρευνα τα έσοδα των πειρατών, μόνο στην Ευρωπαϊκή Ένωση ξεπερνούν το €1 δις ετησίως.

Σύμφωνα με στοιχεία που δόθηκαν στην δημοσιότητα για το έτος 2019, τέτοιες παράνομες υπηρεσίες χρησιμοποιήθηκαν από σχεδόν 13,7 εκατομμύρια άτομα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, δηλαδή από το 3,6% του πληθυσμού της.

 Εν μέσω πανδημίας, οι αριθμοί πιστεύεται ότι αυξήθηκαν σημαντικά με το έγκλημα κατά της πνευματικής ή διανοητικής ιδιοκτησίας να εξελίσσεται σε μία ιδιαίτερα επικερδή δραστηριότητα για τους παρόχους παράνομων υπηρεσιών IPTV ή τους διακινητές παράνομου περιεχομένου. Εταιρείες που κατέχουν δικαιώματα διανοητικής ιδιοκτησίας, όπως εμπορικά σήματα ή διπλώματα ευρεσιτεχνίας, ανέφεραν σε έρευνα που πραγματοποιήθηκε απώλεια κύκλου εργασιών (33%), ζημία στη φήμη τους (27%) και απώλεια ανταγωνιστικού πλεονεκτήματος (15%) λόγω παραβίασης της πνευματικής ιδιοκτησίας τους.

Επικαλούμενος σχετική έρευνα του EUIPO, ο Οργανισμός Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας κάνει λόγο για σημαντική κατάχρηση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης προς όφελος παράνομων δραστηριοτήτων και πειρατείας. Στο πλαίσιο μιας ανασκόπησης εκατομμυρίων δημοσίων συζητήσεων σε μέσα κοινωνική δικτύωσης όπως στα Facebook, Twitter, Instagram και Reddit, η διαπιστώθηκε ότι το ένα τρίτο των συζητήσεων σχετικών με ψηφιακό περιεχόμενο (περίπου 35%) ενδέχεται να συνδέονταν με πειρατικό περιεχόμενο ή παράνομες υπηρεσίες. Ειδικά στα Reddit και Twitter, οι συζητήσεις σχετικές με την πειρατεία κινηματογραφικών και μουσικών έργων είναι ιδιαίτερα έντονες και πολλές, ειδικά από την Άνοιξη του 2020 και μετά, ουσιαστικά δηλαδή με την επίσημη έναρξη της πανδημίας του νέου κορωνοϊού.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και δεν στηρίζω την πειρατεία, οι συνδρομητικές, τουλάχιστον στην Ελλάδα, δεν δικαιολογούν την τιμή τους. Έχω cosmote tv χρόνια και έχει βγάλει αρκετά κανάλια χωρίς να μειώνει την τιμή. Επομένως γιατί κάποιος να μην βάλει πειρατικό να έχει τα πάντα σε καλή τιμή;

  • Like 14
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

απο που έχουν έσοδα 1 δις? εγω δεν εχω δωσει ουτε 50 λεπτα τοσα χρόνια.

Μαλλον δεν εισαι ο μοναδικος κατοικος της Γης τοτε.

  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι που στην πραγματική ζωή όλοι λένε cosmote tv και ενα σωρο αλλες υπηρεσιες οτι χρησιμοποιουν για να μην ειναι παρανομοι.Και μετα διαβαζεις αυτο.Ε σε πιανει μια αηδια.Και μαλιστα τις περισσοτερες φορες αυτοι οι υποκριτες φτανουν σε σημειο να φανατιζονται με την "συνδρομη" τους.Που φυσικα ειναι φανταστικη.

  • Confused 8
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

απο που έχουν έσοδα 1 δις? εγω δεν εχω δωσει ουτε 50 λεπτα τοσα χρόνια.

Εγώ έχω 5 - 8 συνδρομές ενεργές και δεν πληρώνω ούτε ένα ευρώ...αν κάτι πάει πολύ στραβά έχω κ καβατζα αλλά μέχρι στιγμής όλα καλά...

 

Μόνο netflix πληρώνω που για μένα αξίζει τα λεφτά του...

Επεξ/σία από panagiotis1988
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιοι πάροχοι είχαν λίγο μυαλό θα ρίχνανε τις τμές και δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο, αν οτε και νοβα έκαναν 10 ευρώ τον μήνα τη συνδρομή σε full πακέτο , και η κουτσή Μαρία θα το είχε , οπότε περισσότεροι πελάτες περισσότερα λεφτά, και για να προλάβω μερικούς, το βλέπω πόσο ρόλο παίζει η τιμή , το vodafone tv , wind tv που είναι με 6 ευρώ , το βάζουν σχεδόν όλοι χωρίς να το σκεφτούν . Αλλά στο ελάντα είμαστε τι να περιμένω.

Επεξ/σία από lost2
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lost2 είπε

Αν κάποιοι πάροχοι είχαν λίγο μυαλό θα ρίχνανε τις τμές και δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο, αν οτε και νοβα έκαναν 10 ευρώ τον μήνα τη συνδρομή σε full πακέτο , και η κουτσή Μαρία θα το είχε , οπότε περισσότεροι πελάτες περισσότερα λεφτά, και για να προλάβω μερικούς, το βλέπω πόσο ρόλο παίζει η τιμή , το vodafone tv , wind tv που είναι με 6 ευρώ , το βάζουν σχεδόν όλοι χωρίς να το σκεφτούν . Αλλά στο ελάντα είμαστε τι να περιμένω.

Μπα, όχι απαραίτητα όλοι.

Προσωπικά δεν βλέπω τίποτα που δεν βρίσκεται στο Ίντερνετ. Γιατί να θέλω OTE/Wind/Vodafone TV και Nova ??? Τόσο περιεχόμενο έχει στο Ίντερνετ. Netflix, YouTube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lost2 είπε

Αν κάποιοι πάροχοι είχαν λίγο μυαλό θα ρίχνανε τις τμές και δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο, αν οτε και νοβα έκαναν 10 ευρώ τον μήνα τη συνδρομή σε full πακέτο , και η κουτσή Μαρία θα το είχε , οπότε περισσότεροι πελάτες περισσότερα λεφτά, και για να προλάβω μερικούς, το βλέπω πόσο ρόλο παίζει η τιμή , το vodafone tv , wind tv που είναι με 6 ευρώ , το βάζουν σχεδόν όλοι χωρίς να το σκεφτούν . Αλλά στο ελάντα είμαστε τι να περιμένω.

Δεν διαφωνώ, φυσικά κι εγώ θα τα ήθελα φθηνότερα.

Αλλά... όταν πχ τα δικαιώματα, ειδικά στα αθλητικά έχουν φτάσει στο θεό... πως να τα δώσουν σε αυτές τις τιμές;

Πχ το champions league και το europa έφτασαν στα 50 εκατομμύρια το χρόνο.

Τώρα γίνεται η διεκδίκηση της premier league και ακούγονται ότι πέφτουν τρελά λεφτά από cosmote και nova.

Μέχρι και η superleague έφτασε να ζητά 70 εκατομμύρια το χρόνο.

Τα φτηνά πακέτα τους, τόσο σε cosmote, vodafone nova, wind, τόσο έχουν 5 και 6 ευρώ, όταν βάζεις αθλητικά ανεβαίνει η τιμή.

Όλοι ξέρουν, και η cosmote το έχει παραδεχτεί ότι μπαίνει μέσα από το cosmote tv, κι ο λόγος που το κάνει είναι γιατί το έχει σαν τυράκι για να βάζουν τηλέφωνα και internet από αυτή.

Καλά για το αν έμπαινε μέσα η nova τόσα χρόνια ... εδώ ουσιαστικά πτώχευσε με χρέη στο θεό και πουλήθηκε άρον άρον.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μειωσουν το κοστος οι παροχοι να μην κλαινε. Μπραβο στην κοσμοτε, δεν εχω κανενα λογο πλεον να εχω iptv με αυτο το προιον που προσφερει η κοσμοτε με κατω απο 20€. Πραγματικα αψογη εικονα, τρομερο περιεχομενο, αριστη εφαρμογη για smart tv, για ποιο λογο να βαλω iptv οταν μια σωστη iptv κανει πανω απο 20€ το μηνα? Γιατι αν βαλεις iptv με 5-10€ μιλαμε για τραγικο αποτελεσμα.

Νοβα ριξε τιμες και μην κλαις.

Επεξ/σία από nick_corobos
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...