Προς το περιεχόμενο

Λουκέτο σε ασφαλιστική: στον αέρα 180.000 κάτοχοι αυτοκινήτων


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιγράφω κάποια πραγματάκια από μέσα 

Αναφορά σε κείμενο

Οι προειδοποιήσεις του ασφαλιστικού κλάδου προς τους καταναλωτές και τις αρμόδιες αρχές σχετικά με τη δραστηριότητα των εταιρειών Ελεύθερης Παροχής Υπηρεσιών στη χώρα μας, δεν εισακούστηκαν. Έτσι, το αποτέλεσμα συχνά είναι δυσάρεστο.

Αναφορά σε κείμενο

Για να πιάσουμε το κουβάρι από την αρχή, θα πρέπει να αναφέρουμε ότι η εταιρεία «City Insurance AE» δεν λειτουργούσε στη χώρα μας ως ασφαλιστικό ίδρυμα με αδειοδότηση από την Τράπεζα της Ελλάδος, αλλά με καθεστώς Ελεύθερης Παροχής Υπηρεσιών (ΕΠΥ) και εκπροσωπείτο από την εταιρεία «N. Μπουργαζάς και Σία EE»

 

Παρακάτω γράφει αυτό, όπου κανένας δεν είναι αρμόδιος και υπεύθυνος

Αναφορά σε κείμενο

Mε βάση τη νομοθεσία που ισχύει στη χώρα μας για τις εταιρείες που δραστηριοποιούνται με καθεστώς Eλεύθερης Παροχής Υπηρεσιών (ΕΠΥ), χωρίς αρμοδιότητα είναι επίσης και το Υπουργείο Ανάπτυξης, ενώ ούτε και η Ένωση Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδος (ΕΑΕΕ) δεν είναι σε θέση να προβεί σε κάποια ενέργεια. 

 

Επίσης τα πραγματικά "θύματα" είναι αυτοί που έχουν κανονική ασφάλιση

Αναφορά σε κείμενο

αφού σχεδόν κανείς δεν θα κάτσει να τραβηχτεί στις αστυνομίες και στα δικαστήρια επειδή έχασε ένα απλό εξάμηνο συμβόλαιο των 100 περίπου ευρώ, είναι πολύ μικρό το ποσό για την πολύμηνη διαδικασία που απαιτείται από εδώ και πέρα. Το τοπίο είναι περισσότερο οδυνηρό για όσους έπαθαν ζημιές από αυτοκίνητο που ασφαλιστικά ήταν ενταγμένο στην City Insurance, που θα πρέπει να περιμένουν ένα μεγάλο χρονικό διάστημα για να αποζημιωθούν από το Επικουρικό Ταμείο (η City Insurance έχει υπογράψει τον Φιλικό Διακανονισμό).

 

Ολόκληρο το άρθρο εδώ

https://www.4troxoi.gr/epikairotita/ellada/loyketo-se-asfalistiki-ston-aera-180-000-katochoi-aytokiniton/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προειδοποιήσεις του ασφαλιστικού κλάδου προς τους καταναλωτές και τις αρμόδιες αρχές σχετικά με τη δραστηριότητα των εταιρειών Ελεύθερης Παροχής Υπηρεσιών στη χώρα μας, δεν εισακούστηκαν. Έτσι, το αποτέλεσμα συχνά είναι δυσάρεστο.

Από όλα αυτό μου άρεσε. Λες και ξέρει ο καταναλωτής τα ψιλά γράμματα . Οι προειδοποιήσεις και τρίχες κατσαρές. Όλοι στο κόλπο είναι . Ή έχει τις προυποθέσεις και παίρνει άδεια ή δεν έχει. Αν δεν πληροί τους όρους Ένωση Ασφαλιστικών και κράτος δεν του επιτρέπουν να λειτουργήσει. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά εγώ έτσι το βλέπω. Πληρώνω εγώ ακριβή ασφάλεια με τρακάρει ένα τέτοιο αυτοκίνητο κλείνει η ασφάλειά του και εγώ τρέχω και δεν φτάνω. Τι να το κάνω που εγώ πληρώνω ακριβή ασφάλεια;;;;;

Πάω στη φτηνιάρικη και ότι κάτσει.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Όχι δεν κάνεις. Συμφωνώ απόλυτα

Βέβαια υπάρχουν και ασφάλειες επικίνδυνες που έχουν πάρει κανονικά άδεια. Με μία τέτοια γλύτωσα στο τσακ πριν 3-4 χρόνια που είχα σοβαρό ατύχημα όταν με χτύπησε κάποιος από πίσω.

Είχα πάθει σχεδόν 3.000 ζημιά το φτιάχνω πληρώνω και πάω με τις αποδείξεις να πάρω τα λεφτά αφού φυσικά είχα πάρει από πριν την έγκρισή τους. Με πήγαιναν από βδομαδα σε βδομάδα , κάτι δεν μου κάθονταν καλά γιατί έβλεπα πολύ κόσμο στο σαλόνι , μπαίνω την τελευταία φορά μέσα , ποιος είδε το θεό και δεν τον φοβήθηκε . Μου λένε θα φωνάξουμε Αστυνομία "να φωνάξετε λέω δε έχω πρόβλημα να πάμε και στο Τμήμα" . 

Με τα πολλά με φωνάζει ο Διευθυντής και μου λέει έλα αύριο. Πήγα την επομένη και πήρα την επιταγή.

Δύο μήνες μετά μπήκε σε εκαθάριση.

https://www.asfalisinet.gr/tag/enterprise/

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ είχα μπλέξει με τη συγκεκριμένη ασφαλιστική ( City Insurance) όταν με χτύπησε πελάτης τους και με καθυστέρησαν όσο δεν πάει ( πάνω από 3 μήνες)

 

Τουλάχιστον πήρα τα λεφτά μου αν κ αναγκάστηκα να βάλω κ από την τσέπη μου μιας κ με κάλυπταν έως συγκεκριμένο ποσό.

Πάλι καλά που έκλεισε, αν κ στη Μπανανία, είναι σίγουρος πως κανείς από τους υπεύθυνους δεν θα πάει φυλακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill999r είπε

Πάλι καλά που έκλεισε, αν κ στη Μπανανία, είναι σίγουρος πως κανείς από τους υπεύθυνους δεν θα πάει φυλακή.

Μα κανείς όμως..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, 4saken είπε

Ακομα περιμενω να αποζημιωθω απο την Διεθνη Ενωση για συμβολαια μερικων χιλιαδων ευρω...

Και γω ειχα ασφαλισει το αυτοκινητο 2013 και τους ειχα καταθεσει υπευθυνη δηλωση για τα μη δεδουλευμενα.. Μου ελεγαν οτι θα τα παρω γιατι δεν πτωχευσε/εκλεισε αλλα εχει να κανει με την τραπεζα της Ελλαδος.. Πρεπει ομως να αποζημιωθουνε με την σειρα.. και στο τελος ειναι τα οχηματα οποτε θα εχετε καθυστερηση..  Πηρα το 2014 μετα το 16 τελευταια το 18  και απαντηση ''Οχι κυριε δεν θα τα χασετε απλα υπαρχει καθυστερηση'' 

Καλα που μου το θυμησες θα ξαναπαρω ετσι για να ενοχλησω..! Μεγαλα κοπροσκυλα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε papous1 τι μου θύμισες πρωινιάτικα με αυτήν την enterprise ,ακόμη τραβιέμαι μετά από 6 χρόνια περίπου και άκρη δε νομίζω ότι θα βγεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Τελικά είναι οριστική η ανάκληση λειτουργίας της City insurance

https://www.carandmotor.gr/nea/city-insurance-ti-tha-symbei-me-ta-180000-ohimata

Μετά την οριστική ανάκληση της άδειας λειτουργίας της City Insurance από την Αρχή Χρηματοπιστωτικής Εποπτείας της Ρουμανίας, οι 180.000 ασφαλισμένοι είναι υποχρεωμένοι εντός 30 ημερών να προχωρήσουν σε σύναψη ενός νέου συμβολαίου με νέα εταιρεία, καθώς σε διαφορετική περίπτωση το όχημά τους θα θεωρείται μετά το πέρας των 30 ημερών ανασφάλιστο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xp-user είπε

Παλια που ειχε κλεισει η ασφαλιστικη που ημουν η νεα που πηγα μου καλυψε του 2-3;; μηνες που ειχα υπολοιπο απο τη παλια εταιρεια

Γίνονται τέτοιες συμφωνίες συνήθως με μεταφορά χαρτοφυλακίου με την λογική ότι ένα μεγάλο ποσοστό θα παραμείνει στην νέα εταιρεία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xp-user είπε

Παλια που ειχε κλεισει η ασφαλιστικη που ημουν η νεα που πηγα μου καλυψε του 2-3;; μηνες που ειχα υπολοιπο απο τη παλια εταιρεια

 

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Γίνονται τέτοιες συμφωνίες συνήθως με μεταφορά χαρτοφυλακίου με την λογική ότι ένα μεγάλο ποσοστό θα παραμείνει στην νέα εταιρεία

Από τον Ιούνιο που έσκασε η ιστορία δε νομίζω να πήγε κάποιος να κάνει συμβόλαιο καινούριο. Οπότε αν τα τελευταία συμβόλαια είναι από τον Μάιο τότε λογικά μένει 2 μήνες υπόλοιπο για τα 6μηνιαία και 8 για τα ετήσια (αν υπήρξε κάποιος που έκανε ετήσιο εκεί). 

Αν ήμουνα ασφαλιστική θα τους πρότεινα αυτό που έγραψε ο @tsofras

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε φταιμε και εμείς που συνήθως πηγαίνουμε στην φτηνότερη ασφαλιστική (ή στις παγκοσμίως άγνωστες...)

Τουλάχιστον να ξέρουμε οτι σε αυτές τις περιπτώσεις  αναλαμβάνουμε ένα μεγαλύτερο ρίσκο αν και όταν σκάσει η φούσκα..

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, prometheas είπε

Ε φταιμε και εμείς που συνήθως πηγαίνουμε στην φτηνότερη ασφαλιστική (ή στις παγκοσμίως άγνωστες...)

Τουλάχιστον να ξέρουμε οτι σε αυτές τις περιπτώσεις  αναλαμβάνουμε ένα μεγαλύτερο ρίσκο αν και ήταν σκάσει η φούσκα..

 

Σκέψου και αυτούς που περιμένουν αποζημίωση απο ατύχημα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...