Προς το περιεχόμενο

mini ups cosmote


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

το mini ups που δίνει ο ΟΤΕ χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας; αν ναι τι μπαταρία;

Οι μπαταρίες που έχουν αυτά τα mini ups είναι οι 18650. Δεν συμφέρει να τις αλλάξεις. Αν πας σε καλή μαρτκα η μία στοιχίζει γύρο στα 8 ευρώ και συνήθως έχουν 4-6 μπαταρίες μέσα το ups.

Μπορείς να πάρεις στο ΟΤΕ τηλ και να σου στείλουν καινούριο δωρεάν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2021 στις 5:03 ΜΜ, The_Judas είπε

το mini ups που δίνει ο ΟΤΕ χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας; αν ναι τι μπαταρία;

και εγω ειχα το conseptium Mini ups του οτε και μετα απο 2 χρονια μπορει και 3 χαλασε η μπαταρια του και μεσα απο φορουμ εμαθα οτι μπορω να καλεσω το 13888 και να ζητησω να μου στειλουνε αλλο λεγοντας τους οτι εχω συναγερμο και ετσι εκανα ! . Τωρα μου εχουνε στειλει ενα lamtech πρεπει να το εχω γυρω 1,5 χρονο αλλα επειδη ειχα αποσυνδεσεις μου ειχανε πει να μην το χρησιμοποιω μεχρι να λυθει το προβλημα . Τελικα αλλαξα την καλωδιωση εκει που ειχε προβλημα , μετα εβαλα μονωτικα καλωδιων ( στις συνδεσεις που δεν περναει υγρασια και ηρεμησε το κεφαλι , ποτε πια αποσυνδεσεις! , απο τοτε εχω να το βαλω στο ρουτερ. Αλλα το lamtech παρασκευαζεται στο κορωπι , πηρα να ρωτησω αμα υπαρχει καποια θηκη να το κρεμασω στο τοιχο οπως ειχε το παλιο και δεν υπηρχε , αλλα σου δειχνει ποση μπαταρια εχεις και οταν φτασει στο 25% προτεινεται να το κλεινεις και να μην το αφηνεις να τελειωσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

εμείς που έχουμε FTTH που είναι 2 οι συσκευές με 1 ups της Cosmote κάνουμε δουλειά ή πρεπει να τους ξαναπάρω όταν έρθει το 1 να μου φέρουν και δεύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως τα είπαν πιο πάνω.

Έχει 3 μπαταρίες παράλληλα οι οποίες πρέπει να φτιαχτούν με πρέσα ειδικού τύπου. Το κόστος είναι από 20-40€.

Καινούργια η συσκευή ξεκινάει από 20€. Προσοχή στην έξοδο, αυτά που δίνει ο πάροχος δίνουν 1Α, υπάρχουν άλλα στο εμπόριο που καλύπτουν περισσότερα W. 

https://www.skroutz.gr/c/41/ups/f/1225506/Mini.html?from=cat-match&o=mini+ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
On 24/01/2022 at 22:15, mindreader said:

Ποσες ωρες περιπου κρατα online το router, το mini ups, αν υποθεσουμε οτι μια διακοπη ρευματος διαρκει πολλες ωρες;

αν η καμπινα σου εχει μπαταριες αν εχεις vdsl

On 22/01/2022 at 09:33, panospeter said:

Δηλαδή αγαπητοί για το Speedport Smart που γράφει ο μετασχηματιστής του 3A αυτά που δίνει ο πάροχος δεν κάνουν ?

το ups πρεπει να βγαζει στα volt που δουλευει το modem(συνηθως 12) τα ampere που ζηταει.μπορει να ειναι 3a αλλα στην πραξη να τραβαει 1.5.καλο ειναι βεβαια να βγαζει 3 οσα ειναι και το τροφοδοτικο. μια φιλη εχει πανω το speedport entry 2i πανω στο conceptum mini ups. δεν ξερω αν εχεις το ιδιο τροφοδοτικο με το speeport entry.to conecptum εχει και διακοπτη που διαλεγεις ποσα volt θες να βγαζει.σε amps δεν θυμαμαι ποσα βγαζει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2022 στις 9:33 ΠΜ, panospeter είπε

Δηλαδή αγαπητοί για το Speedport Smart που γράφει ο μετασχηματιστής του 3A αυτά που δίνει ο πάροχος δεν κάνουν ?

μια χαρά κάνει για το smart, το είχα έναν χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου είπαν απο τον ΟΤΕ οτι το miniUPS που ζήτησα στις 14 -1-2022, δεν το παρέλαβα και πλέον ακυρώθηκε η αποστολή του. Τώρα λένε για να στείλουν θα υπάρχει χρέωση 27€. Δεν δίνονται δωρεάν. Την πρώτη φορά που παρήγγειλα, τους είπα οτι πρόκειται για χρήση σε ρουτερ με συναγερμό κλπ και δεν μου είπαν για χρέωση. Τώρα ειναι 27€ και το θέμα είναι οτι δεν ενημερώθηκα ποτέ για να παραλάβω κάτι. Απο μόνος μου πήρα να ρωτήσω γιατι ακόμα δεν έχει έρθει. Μπορεί κάποιος να μου πει αν τα δίνουν δωρεάν ή όχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2022 στις 2:01 ΜΜ, Ktavas46 είπε

Μόλις μου είπαν απο τον ΟΤΕ οτι το miniUPS που ζήτησα στις 14 -1-2022, δεν το παρέλαβα και πλέον ακυρώθηκε η αποστολή του. Τώρα λένε για να στείλουν θα υπάρχει χρέωση 27€. Δεν δίνονται δωρεάν. Την πρώτη φορά που παρήγγειλα, τους είπα οτι πρόκειται για χρήση σε ρουτερ με συναγερμό κλπ και δεν μου είπαν για χρέωση. Τώρα ειναι 27€ και το θέμα είναι οτι δεν ενημερώθηκα ποτέ για να παραλάβω κάτι. Απο μόνος μου πήρα να ρωτήσω γιατι ακόμα δεν έχει έρθει. Μπορεί κάποιος να μου πει αν τα δίνουν δωρεάν ή όχι??

UPDATE: Για όποιον ενδιαφέρεται, δεν δίνουν δωρεάν πλέον από 01-01-22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...