Προς το περιεχόμενο

Ιδιώτες γιατροί και επίσκεψη ΕΟΠΠΥ


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Παπάτζες! Δεν υπάρχουν διαφορετικές συμφωνίες. Υπάρχουν διαφορετικές ιατρικές πράξεις. Επί παραδείγματι, επίσκεψη ΕΟΠΥΥ για μέτρηση μυωπίας δε δικαούται κανείς και ποτέ να ζητήσει ούτε 1€ αν θέλει να είναι νόμιμος. Τώρα αν αποφασίσεις πχ. να κάνεις εγχείρηση για τη μυωπία, προφανώς δε θα γίνει τσάμπα.

Υπάρχει συμφωνημένος και κοινός τιμοκατάλογος όμως.

Αν μπεις στο doctoranytime σχεδον ολοι οι γιατροι που ειναι συμβεβλημενοι με τον εοππυ εχουν κοστος για απλη επισκεψη!  Ολοι αυτοι ειναι παρανομοι???!!! Και που πονταρουν? Στο οτι ο κοσμος δεν γνωριζει/δεν μιλαει και ετσι βαζουν αυθαιρετα την χρεωση???

 

Περιστατικο προσφατο σε επαρχια.. Λεει ιδιωτης γιατρος σε γνωστο μου ατομο θα σου κλεισω εγω ραντεβου σε ιδιωτη γιατρο του εοππυ(ορθοπεδικος) .  Λεω στον γνωστο αφου ειναι συμβεβλημενος του εοππυ λογικα μπορει να ειναι απο δωρεαν μεχρι και καποια χρεωση απο 10-20ευρω.  Λοιπον πηγε του ειδε το χερι(δεν εκανε κατι απλα το ειδε)  του εκανε και συνταγογραφηση και οταν πηγε στην γραμματέα πληρωσε 40ευρω!!!  Μου κανει με χρεωσε 40ευρω γιατι εχει και την γκομενα μεσα..!(μεγαλος ανθρωπος-παλια μυαλα)  

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η επίσημη λίστα γιατρών βρίσκεται στο link που παρέθεσα στο δεύτερο post. Τώρα τι κάνει το doctoranytime και κάθε τέτοιο σάιτ δεν το ξέρω και δε με απασχολεί, καθώς δε θα κάτσω να ψάξω από εκεί ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Και στο προκειμενο ΝΑΙ τα ιδιωτικα ιατρεια τα περισσοτερα τουλαχιστον χρεωνουν! Απο 10ευρω και πανω! Που πλεον στους περισσοτερους βλεπω απο 15ευρω!  Αυτη ειναι η πραγματικοτητα!!!

Με ιδιωτη γιατρο που ειχα μιλησει, μου ειχε πει ειναι αναλογα ο καθε γιατρος τι συμφωνια εχει κανει με τον εοππυ γι αυτο και ο καθενας εχει τις δικες του χρεωσεις.. 

Δεν υπάρχει ατομική συμφωνία με τον ΕΟΠΠΥ. Δεν μπορεί να χρεώνει ο καθένας ότι θέλει. Είναι 10 ευρώ για απλές ιατρικές πράξεις ή συνταγογράφηση, όταν έχουν ολοκληρωθεί τα δωρεάν ραντεβού του μήνα - 200 είναι τον μήνα; δεν θυμάμαι. Αρχές του μήνα δεν έχω πληρώσει ποτέ σε κανέναν γιατρό.

Μήπως, όχι μόνο εσύ αλλά και κάποιοι άλλοι που ανέφεραν για χρεώσεις υψηλότερες, αφορά γιατρούς που είναι συμβεβλημένοι με ΕΟΠΠΥ ΜΟΝΟ για συνταγογράφηση; Γιατί σε αυτή την περίπτωση μπορεί να σου γράψει συνταγή διαμέσω ΕΟΠΠΥ, αλλά την επίσκεψη θα την χρεώσει όσο θέλει διότι θεωρείται ιδιωτική επίσκεψη πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, vampira είπε

Δεν υπάρχει ατομική συμφωνία με τον ΕΟΠΠΥ. Δεν μπορεί να χρεώνει ο καθένας ότι θέλει. Είναι 10 ευρώ για απλές ιατρικές πράξεις ή συνταγογράφηση, όταν έχουν ολοκληρωθεί τα δωρεάν ραντεβού του μήνα - 200 είναι τον μήνα; δεν θυμάμαι. Αρχές του μήνα δεν έχω πληρώσει ποτέ σε κανέναν γιατρό.

Μήπως, όχι μόνο εσύ αλλά και κάποιοι άλλοι που ανέφεραν για χρεώσεις υψηλότερες, αφορά γιατρούς που είναι συμβεβλημένοι με ΕΟΠΠΥ ΜΟΝΟ για συνταγογράφηση; Γιατί σε αυτή την περίπτωση μπορεί να σου γράψει συνταγή διαμέσω ΕΟΠΠΥ, αλλά την επίσκεψη θα την χρεώσει όσο θέλει διότι θεωρείται ιδιωτική επίσκεψη πια.

Οχι αφου εχουν διαφορετικη τιμη επισκεψης.. Λενε πχ απλη επισκεψη 40ευρω με εοππυ 15ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άγνωστο παραμένει ακόμη σε πολλούς ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ για το πότε πρέπει και πότε όχι να πληρώνουν τους ιδιώτες γιατρούς που επισκέπτονται. Άλλωστε πολλοί γιατροί υποστηρίζουν ότι έχουν κλείσει το πλαφόν των 200 δωρεάν επισκέψεων και χρεώνουν τους ασθενείς, αφήνοντας τις δωρεάν επισκέψεις για δικούς τους ασθενείς.

Ωστόσο σε μια απλή επίσκεψη οι ασφαλισμένοι δεν πρέπει να πληρώνουν ούτε ευρώ. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις όπου απαιτείται συμμετοχή στο κόστος. Οι περιπτώσεις αυτές είναι:

1. Όταν πραγματοποιούνται ιατρικές πράξεις άρα υπάρχει η νόμιμη συμμετοχή 15%.

2. Όταν η επίσκεψη είναι εκτός πλαφόν των 200 επισκέψεων και έχει ενημερωθεί γι’ αυτό ο ασφαλισμένος.

3. Όταν ο ασφαλισμένος επιθυμεί την παροχή υπηρεσιών που δεν έχουν κοστολογηθεί από τον ΕΟΠΥΥ και άρα ο γιατρός δικαιούται να ζητήσει νόμιμα αμοιβή γι’ αυτές.

4.Όταν ο ασφαλισμένος επιλέξει με δική του πρωτοβουλία να επισκεφθεί το γιατρό εκτός των ωρών λειτουργίας του ιατρείου και έχει συμφωνήσει για ιδιωτική επίσκεψη.

Με βάση τις διευκρινήσεις τόσο του υπουργείου Υγείας όσο και του ΕΟΠΥΥ:

1. Εκτός από τις περιπτώσεις με 15% συμμετοχή σε πράξεις (όπου το ηλεκτρονικό σύστημα βγάζει ακριβώς το ποσό που νομίμως επιβαρύνεται ο ασθενής) δεν υπάρχει διατίμηση στην τιμή επίσκεψης. Αυτό σημαίνει ότι νομίμως ο κάθε γιατρός δικαιούται να ζητήσει όποιο ποσό επιθυμεί από τον ασθενή αν συντρέχουν οι παραπάνω λόγοι για τους οποίους ο ΕΟΠΥΥ δεν εμπλέκεται στο κόστος της παροχής ιατρικών υπηρεσιών.

2. Είναι επίσης γνωστό ότι εκτός των συμβεβλημένων όλοι οι υπόλοιποι ιδιώτες γιατροί έχουν νόμιμα το δικαίωμα πιστοποίησης από το ΕΟΠΥΥ και συνεπώς τη δυνατότητα να δίνουν φάρμακα και εξετάσεις μέσω της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης. Οι παραπάνω γιατροί όμως πληρώνονται νομίμως ιδιωτικά μόνο από τον ασθενή και ο ΕΟΠΥΥ δεν έχει καμιά σχέση με το κόστος της επίσκεψης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Baator είπε

Δεν χρεώνουν όλοι 10 ευρώ για απλή εξέταση ή για να σου γράψουν φάρμακα και ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να χρεώνουν.

Και αυτοί που το χρεώνουν, πάλι πρέπει να βρουν μια δικαιολογία να σου πουν, όχι απλά έτσι νταηλίκι, συνήθως λένε "έχω κάνει όλα τα δωρεάν ραντεβού μου αυτόν τον μήνα, αν θέλετε επίσκεψη αύριο-μεθαύριο, είναι 10 ευρώ". Για περισσότερα δεν έχω ακούσει ποτέ. Συνήθως ακόμα και αυτό είναι μούφα, επειδή ξέρουν ότι σχεδόν κανείς δεν θα κάτσει να το ψάξει και απλά θα δώσει το 10ρικο.

Υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που είναι δωρεάν από τον ΕΟΠΠΥ και κάποιες που δεν καλύπτονται.

Αναλόγως τον γιατρό που θα πας και το τι θα χρειαστείς, είναι υποχρεωμένος να σου πει "το παρακάτω δεν είναι δωρεάν, μέχρι εδώ καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ, το παρακάτω θα σας κοστίσει 10 ευρώ" π.χ. 

Και πάλι, πρέπει ο γιατρός να είναι λίγο λαμογιάκι για να στο πει, αν στο πει με το καλημέρα θέλει σίγουρα να σου φάει το 10ρικο.

Εδώ υπάρχει άυλη συνταγογράφηση πλέον, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να του πεις "θέλω το τάδε και το τάδε που μου γράφεις συνέχεια για την πάθηση μου" και πρέπει να στο στείλει, καμιά υποχρέωση για 10ρικο.

Αν φυσικά εσύ θες κάτι εξεζητημένο που όντως δεν καλύπτεται, άλλη ιστορία.

Καλά αυτό με την αυλη συνταγογραφηση και το τηλέφωνο  δεν πιάνει, σε έχει συνεχώς στην αναμονή ο γιατρός ή και δεν σηκώνει το τηλέφωνο είτε για να πας από εκεί είτε αλλού, οπότε πλέον κλείνω ραντεβού με γιατρό ειδικότητας σε κέντρο υγείας για να μου γράψει τα φαρμακα και πάω μόνο στον θεραπων όταν είναι να με εξετάσει. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά:
 

Αναφορά σε κείμενο

 

... Ωστόσο σε μια απλή επίσκεψη οι ασφαλισμένοι δεν πρέπει να πληρώνουν ούτε ευρώ. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις όπου απαιτείται συμμετοχή στο κόστος. Οι περιπτώσεις αυτές είναι:

1. Όταν πραγματοποιούνται ιατρικές πράξεις άρα υπάρχει η νόμιμη συμμετοχή 15%.

2. Όταν η επίσκεψη είναι εκτός πλαφόν των 200 επισκέψεων και έχει ενημερωθεί γι’ αυτό ο ασφαλισμένος.

3. Όταν ο ασφαλισμένος επιθυμεί την παροχή υπηρεσιών που δεν έχουν κοστολογηθεί από τον ΕΟΠΥΥ και άρα ο γιατρός δικαιούται να ζητήσει νόμιμα αμοιβή γι’ αυτές.

4.Όταν ο ασφαλισμένος επιλέξει με δική του πρωτοβουλία να επισκεφθεί το γιατρό εκτός των ωρών λειτουργίας του ιατρείου και έχει συμφωνήσει για ιδιωτική επίσκεψη.

Με βάση τις διευκρινήσεις τόσο του υπουργείου Υγείας όσο και του ΕΟΠΥΥ:

1. Εκτός από τις περιπτώσεις με 15% συμμετοχή σε πράξεις (όπου το ηλεκτρονικό σύστημα βγάζει ακριβώς το ποσό που νομίμως επιβαρύνεται ο ασθενής) δεν υπάρχει διατίμηση στην τιμή επίσκεψης. Αυτό σημαίνει ότι νομίμως ο κάθε γιατρός δικαιούται να ζητήσει όποιο ποσό επιθυμεί από τον ασθενή αν συντρέχουν οι παραπάνω λόγοι για τους οποίους ο ΕΟΠΥΥ δεν εμπλέκεται στο κόστος της παροχής ιατρικών υπηρεσιών.

2. Είναι επίσης γνωστό ότι εκτός των συμβεβλημένων όλοι οι υπόλοιποι ιδιώτες γιατροί έχουν νόμιμα το δικαίωμα πιστοποίησης από το ΕΟΠΥΥ και συνεπώς τη δυνατότητα να δίνουν φάρμακα και εξετάσεις μέσω της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης. Οι παραπάνω γιατροί όμως πληρώνονται νομίμως ιδιωτικά μόνο από τον ασθενή και ο ΕΟΠΥΥ δεν έχει καμιά σχέση με το κόστος της επίσκεψης.

 

Επίσης,

https://www.eopyy.gov.gr/faq/all

 
Αναφορά σε κείμενο

 

Απάντηση:

Οι καταγγελίες υποβάλλονται σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή, όπου αναφέρονται στοιχεία του καταγγέλλοντα (ονοματεπώνυμο, ΑΜΚΑ, τηλέφωνο επικοινωνίας), αναλυτική περιγραφή της καταγγελλόμενης υπόθεσης και στοιχεία του καταγγελλόμενου. Η καταγγελία υποβάλλεται αυτοπροσώπως στην Υπηρεσία ή με ταχυδρομείο (Μενάνδρου 64 Α-10432 Αθήνα), τηλεομοιοτυπικό μήνυμα (2105219197) και μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ([email protected])

Κατηγορία:

Ασφαλισμένοι

Ημ/νία:

23/07/2018

 

Επίσης, στο ιατρείο δεν σκάμε απρόσκλητοι αλλά κατόπιν ραντεβού αφού τσεκάρουμε από εδώ https://eservices.eopyy.gov.gr/eFindDoctor/faces/index.xhtml

πως το πλαφόν 200 επισκέψεων ΕΟΠΥΥ του ιατρού δεν έχει καταναλωθεί, τηλεφωνούμε, ρωτάμε και κλείνουμε ραντεβού. Διαφορετικά, αν πας στο ξέμπαρκο και σου πει πως είσαι πέρα των 200 του πλαφόν, θα πληρώσεις.

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι στο θέμα, γιατί κάπου πρέπει να τα πω να ξεσπάσω:

Οδύσσεια εδώ και μια βδομάδα γιατί θέλω να κλείσω ένα τεστ κοπώσεως σε καρδιολόγο μέσω ΕΟΠΠΥ.

Το τεστ κοπώσεως για να εκτελεστεί σε ιατρικό κέντρο κοστίζει 6 ευρώ η συμμετοχή του ασφαλισμένου.

Πραγματικά κάλεσα τουλάχιστον 10-15 καρδιολόγους μέχρι να βρω έναν να μου κλείσει ραντεβού δωρεάν.

Άκουσα τα ΠΑΝΤΑ, δεν ντρέπονται να λένε ψέματα στα ίσια στο τηλέφωνο.

Το ποίημα σε όλους το ίδιο:

"Καλημέρα σας, ένα ραντεβού μέσω ΕΟΠΠΥ θα ήθελα να κλείσω για μια απλή εξέταση".

Απαντήσεις:

"Δεν υπάρχει απλή εξέταση, θέλετε να κάνετε καρδιογράφημα δηλαδή; Είναι 30 ευρώ".

Όχι, απλή εξέταση, δεν θέλω καρδιογράφημα, να μου γράψει απλά ένα τεστ κοπώσεως θέλω.

"Α, κάνουμε και εδώ τεστ κοπώσεως, 50 ευρώ κοστίζει".

Όχι, έξω θέλω να το κάνω, 6 ευρώ κοστίζει.

"Α, αυτό ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ". Απαγορεύεται ρε φίλε!

Δεν κατάλαβα, γιατί απαγορεύεται; "Θέλετε να καλέσετε ΜΕΘΑΥΡΙΟ να μιλήσετε με την γιατρό να σας το εξηγήσει;" (Έχει πολλή δουλειά προφανώς)

 

"Ναι, δεν έχουμε διαθέσιμα δωρεάν ραντεβού για τον μήνα Ιούλιο, πάμε ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ" (κοινώς, σάλτα και #%$@@ μλκ που θες και τσάμπα)

Μα εδώ στο ΣΑΙΤ ΤΟΥ ΕΟΠΠΥ βλέπω ως έχετε 189 διαθέσιμα δωρεάν ραντεβού για αυτόν τον μήνα.

"Ναι, έχουμε τελικά, έχετε δίκιο, αλλά δεν γίνεται αυτό που ζητάτε. Θέλετε να κάνετε εδώ το τεστ κοπώσεως με χρέωση 40 ευρώ;"

Όχι, δεν θέλω. Με 6 ευρώ γίνεται έξω.

"Ένα λεπτό παρακαλώ...Με 15 ευρώ θέλετε;" ΠΑΖΑΡΙΑ ΡΕ ΦΙΛΕ!

 

"Δεν έχουμε δωρεάν ραντεβού αυτόν τον μήνα, πάμε μέσα-τέλη Αυγούστου.

Περίεργο, εδώ βλέπω πως έχετε 117 διαθέσιμα ραντεβού.

"Αποκλείεται, δεν μπορείτε να δείτε αυτήν την πληροφορία εσείς"

Στο σάιτ του ΕΟΠΠΥ είμαι που βγάζει διαθέσιμα ραντεβού και συμβεβλημένους γιατρούς, το γνωρίζετε; Να σας στείλω screenshot;

ΚΛΙΚ.

 

Αυτή είναι η μαφία των γιατρών.

Τελικά μετά από 15 τηλέφωνα βρήκα έναν άνθρωπο και έκλεισα ραντεβού ΔΩΡΕΑΝ για να μου γράψει το τεστ.

Μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαρί.

Ένα τεστ κοπώσεως κοστίζει ΣΥΝΟΛΙΚΑ στον ασφαλισμένο (επίσκεψη στον γιατρό, τεστ, αποτελέσματα εξετάσεων) 6 ευρώ.

Αυτοί θέλουν να πάρουν 70 ευρώ. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΤΑ ΔΙΝΕΤΕ. Βρείτε αυτόν τον έναν που είναι ΓΙΑΤΡΟΣ και όχι αρπακτικό.

 

Untitled.jpg

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ειναι μεγαλη μαστιγα η αισχροκερδια των γιατρων.

Τους ειχαν μαθει οι παλιοι επι εποχες ενδοξου ορθοδοξου Πασοκ με τα φακελακια κτλ και συνεχιζουν πατωντας πανω στην αναγκη του αλλου και στο οτι με την υγεια δε παιζουμε.

Που μπορω να δω τι πρεπει να πληρωνω αναλογα τι ζηταω?

Πχ σε γιατρο με ΕΟΠΠΥ,για καρδιογραφημα τι πληρωνω?Η τον βαζω να μου το γραψει δωρεαν και παω και το κανω και πληρωνω μονο τη συμμετοχη μου?

Για μια απλη βεβαιωση αθλητικης δραστηριοτητας πρεπει να πληρωνω?Γιατι ολοι εχουν ταριφα και ζητανε 10-15Ε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υπάρχει τιμοκατάλογος κάπου που να λέει ποιο είναι το ποσό συμμετοχής του ασφαλισμένου ανάλογα με το τι θα σου γράψει.

Το πιο ασφαλές είναι να πας για μια απλή εξέταση, να του πεις να σου γράψει τι θέλεις και αυτομάτως πάνω στο χαρτί σου λέει το ποσό.

Η απλή εξέταση είναι δωρεάν. Το διευκρινίζεις από την αρχή ότι αν κάτι δεν καλύπτεται από τον ΕΟΠΠΥ, ΔΕΝ το θες ή ρωτάς εξαρχής το κόστος.

Όχι "να, ξέρετε, κάναμε και το τάδε που δεν καλύπτεται, θέλω 30 ευρώ".

Για μια απλή βεβαίωση αθλητικής δραστηριότητας δεν γνωρίζω τι τεστ κάνουν, ίσως κάποιο απλό ηλεκτροκαρδιογράφημα.

Το κόστος για αυτό είναι μηδαμινό.

 

4.22 τελικά η συμμετοχή για το τεστ κοπώσεως, ούτε καν 6 ευρώ που έλεγα. Και άκουσα μέχρι και "70 ευρώ αν το κάνουμε στο ιατρείο μας".

60 λεπτά το ηλεκτροκαρδιογράφημα.

Και δεν ντρέπονται να ζητάνε ό,τι γουστάρουν ή να λένε πως δεν επιτρέπεται να πας αλλού να το κάνεις ή "δεν έχουμε διαθέσιμα δωρεάν ραντεβού".

Θέλουμε δηλαδή να τσιμπάμε πελάτες μέσω ΕΟΠΠΥ, αλλά δεν θέλουμε να τους βλέπουμε δωρεάν και να πληρωνόμαστε από το κράτος τα νόμιμα, θέλουμε και το εξτραδάκι μας. Ε, δεν γίνεται.

 

Έκανα και καταγγελία στο λινκ του ΕΟΠΠΥ (που αναφέρθηκε πιο πάνω από άλλον χρήστη) για καταχρηστικές χρεώσεις με screenshots από τα διαθέσιμα ραντεβού του σάιτ τους, ας πάνε να πούνε σε αυτούς τώρα ότι δεν είχανε διαθέσιμα ραντεβού ή ότι απαγορεύεται να γίνει αλλού το τεστ κοπώσεως.

003.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη καθε χρονο χρειαζομαι βεβαιωση αθλητικης δραστηριοτητας απο παθολογο-οφθαλμιατρο-καρδιολογο ψαχνω να δω τι γινεται.

Ο παθολογος δε σου κανει τιποτα ουσιαστικα.

Ο καρδιολογος κανει ενα καρδιογραφημα.

Και ο οφθαλμιατρος απλα τσεκαρει μυωπια και τις αλλες παθησεις με το βιβλιαρακι με τα χρωματα.

Εγω πως μπορω να μαθω εαν μια τετοια εξεταση περιλαμβανεται στην απλη επισκεψη που καλυπτει ο ΕΟΠΠΥ,ωστε να δω εαν καλως η κακως με χρεωνουν τη ταριφα για να μου γραψουν το καρμπον χαρτι καθε φορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Baator είπε

Δεν νομίζω να υπάρχει τιμοκατάλογος κάπου που να λέει ποιο είναι το ποσό συμμετοχής του ασφαλισμένου ανάλογα με το τι θα σου γράψει.

Το πιο ασφαλές είναι να πας για μια απλή εξέταση, να του πεις να σου γράψει τι θέλεις και αυτομάτως πάνω στο χαρτί σου λέει το ποσό.

Η απλή εξέταση είναι δωρεάν. Το διευκρινίζεις από την αρχή ότι αν κάτι δεν καλύπτεται από τον ΕΟΠΠΥ, ΔΕΝ το θες ή ρωτάς εξαρχής το κόστος.

Όχι "να, ξέρετε, κάναμε και το τάδε που δεν καλύπτεται, θέλω 30 ευρώ".

Για μια απλή βεβαίωση αθλητικής δραστηριότητας δεν γνωρίζω τι τεστ κάνουν, ίσως κάποιο απλό ηλεκτροκαρδιογράφημα.

Το κόστος για αυτό είναι μηδαμινό.

 

4.22 τελικά η συμμετοχή για το τεστ κοπώσεως, ούτε καν 6 ευρώ που έλεγα. Και άκουσα μέχρι και "70 ευρώ αν το κάνουμε στο ιατρείο μας".

60 λεπτά το ηλεκτροκαρδιογράφημα.

Και δεν ντρέπονται να ζητάνε ό,τι γουστάρουν ή να λένε πως δεν επιτρέπεται να πας αλλού να το κάνεις ή "δεν έχουμε διαθέσιμα δωρεάν ραντεβού".

Θέλουμε δηλαδή να τσιμπάμε πελάτες μέσω ΕΟΠΠΥ, αλλά δεν θέλουμε να τους βλέπουμε δωρεάν και να πληρωνόμαστε από το κράτος τα νόμιμα, θέλουμε και το εξτραδάκι μας. Ε, δεν γίνεται.

 

Έκανα και καταγγελία στο λινκ του ΕΟΠΠΥ (που αναφέρθηκε πιο πάνω από άλλον χρήστη) για καταχρηστικές χρεώσεις με screenshots από τα διαθέσιμα ραντεβού του σάιτ τους, ας πάνε να πούνε σε αυτούς τώρα ότι δεν είχανε διαθέσιμα ραντεβού ή ότι απαγορεύεται να γίνει αλλού το τεστ κοπώσεως.

003.jpg

Καλά έκανες με την καταγγελία και μπράβο σου!

Κανονικά τώρα μετά τις εξετάσεις, δεν πρέπει να ξανακλείσεις ραντεβού στον γιατρό για να τις δεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Baator είπε

Θέλουμε δηλαδή να τσιμπάμε πελάτες μέσω ΕΟΠΠΥ, αλλά δεν θέλουμε να τους βλέπουμε δωρεάν και να πληρωνόμαστε από το κράτος τα νόμιμα, θέλουμε και το εξτραδάκι μας. Ε, δεν γίνεται.

Φίλε @Baator ακριβώς αυτό που περιγράφεις από πάνω γίνεται με πολλούς. Χρησιμοποιούν την καταχώρηση στον ΕΟΠΥΥ  απλά για να τσιμπάνε κανονική πελατεία και να χρεώνουν τον κανονικό τους τιμοκατάλογο.

ΧΙΛΙΑ μπράβο για τη στάση σου. Αν ήταν περισσότεροι σαν κι εσένα, θα μαζευόταν κάπως η κατάσταση.

@Dantε τιμοκαταλόγους έχω δει να έχουν οι ίδιοι οι γιατροί. Αν μπορεί να τους δει ο ιδιώτης κάπου δεν το έχω βρει. Αν ξέρει κάποιος θα είναι χρήσιμο να μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι τι καλυπτει ουσιαστικα η απλη επισκεψη του ΕΟΠΠΥ που ειναι δωρεαν.Απλη συνταγογραφηση πχ?Η απλα την εισοδο σου στο ιατρειο? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...