Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση αυτοκινήτου 2021


ProponitisTouKanape

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν τρελά αγόρια και κορίτσια,

Ψάχνω να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο στην Αθήνα για ένα τριήμερο ώστε να εξυπηρετηθώ μέχρι να παραλάβω το καινούριο. Υπάρχουν πολλές εταιρίες, που βρίσκεις μέσα απο ψαχτήρια (όπως αυτό της ryanair), που δίνουν τιμές αρκετά χαμηλότερες από αυτές των μεγάλων ονομάτων (Hertz, Budget, Sixt). Ενδεικτικά αναφέρω Caldera, Goldcar, Centauro etc. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος έχει νοικιάσει απο τέτοιες εταιρίες κι αν ναι, τι εμπειρία έχει, γιατί η διαφορά στην τιμή είναι βαρβάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θα σου εβγαινε φθηνοτερο να χρησιμοποιησεις ταξι για τις οποιες μετακινησεις του εν λογω τριημερου μεχρι την παραλαβη του αλλου αυτοκινητου;

Εκτος εαν το θελεις για καποια εκδρομη-μεταφορα αντικειμενων  κλπ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για συγκεκριμένο λόγο, δεν έχει σχέση το ταξί, για αυτό ρωτάω τι παίζει με τις μικρότερες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τις μικρές είναι οι διαφορές κρυφές χρεώσεις που μπορεί να έχουν καθώς και ότι παίζει να προσπαθήσουν να σου φορτώσουν οποιαδήποτε μικρογρατζουνιά ως ζημιά που οδηγεί το αυτοκίνητο για ανακύκλωση.

Περα από το google maps μπορείς να δεις κριτικές (και τιμές) στο rentalcars.com. Αν είσαι λίγο ψαγμενος στον χώρο της ενοικίασης θα μπορέσεις να αποφύγεις τις κακοτοπιές, σε χοντρές γραμμες δες τι παίζει με ασφάλεια, εγγύηση, ντεπόζιτο, ώρες παράδοσης και φυσικά τράβα όσο πιο πολλές φωτογραφίες μπορείς πριν πάρεις το κλειδί. Από (περιορισμένη) προσωπική εμπειρία 2 φορές νοίκιασα απο καλντέρα χωρις κανενα πρόβλημα. Μόνο θέμα ότι νοίκιασα από αεροδρόμιο και μιας και δεν είναι εκεί τα αυτοκίνητα έπρεπε να υπολογίσω αρκετή ώρα επιπλέον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει centauro απο το αεροδρομιο της Αθηνας. Εν γνωση μου επελεξα φουλ ασφαλεια απο το σαιτ τους γιατι μου εχουν τυχει διαφορα στο παρελθον. Με αυτο το δεδομενο, εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο, την καθαριοτητα και τη συμπεριφορα. Ο ελεγχος στην επιστροφη ηταν σε μεγαλο βαθμο τυπικος, μια γρηγορη ματια γυρω γυρω και ελεγχος του δεικτη βενζινης. Πιθανον αυτο οφειλεται και στη φουλ ασφαλεια, δεν το γνωριζω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τέλει νοίκιασα απο Caldera σε πολυ καλή τιμή. Το αυτοκίνητο εννοείται πως δεν ήταν καινούριο, αλλά είχε 50,000χμ. Είχε ενα μικροτρακάρισμα στη μια πόρτα και γρατζουνιές τις οποίες έβγαλα όλες φωτογραφία με την παραλαβή. Ασφάλεια πλήρη δεν έβαλα γιατί η διαφορά στην "εγγύηση" ήταν μονο 300€. Ο έλεγχος κατα την παράδοση ήταν κυριολεκτικά μια ματιά, κυρίως το δείκτη βενζίνης είδαν και υπέγραψαν το χαρτί πως όλα είναι καλά. Απλά μην είστε πιεσμένοι με το χρόνο γιατί ουσιαστικά την επιχείρηση την τρέχουν 2 άτομα, μια κυρία στο γκισέ και ένα ακόμα άτομο που πάει μπρος πίσω στο αεροδρόμιο (είναι κανα δεκάλεπτο μακριά περίπου) οπότε θα φάτε ωρίτσα μέχρι να βγείτε στο δρόμο. Αυτοκίνητο δε μου έδωσαν αυτό που έκλεισα ακριβώς (κυρίως δεν είχε GPS) ωστόσο μου έδωσαν αμάξι 4.5 μέτρα και είχα κλείσει κατηγορία Polo :P

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές την goldcar με πολύ καλές τιμές και πάντα νέα αυτοκίνητα.

Έχω ενοικιάσει Ιούνιο για 7 ημέρες panda με 100 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η Goldcar ήθελε να δεσμεύσει 1500€ ως εγγύηση και για αυτό δεν την προτίμησα. Σε τιμές ήταν πάνω κάτω ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...