Προς το περιεχόμενο

Η φόρτιση 200W της Xiaomi μειώνει αισθητά τη χωρητικότητα της μπαταρίας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τον τίτλο τα περίμενα πολύ χειρότερα. Στα δύο χρόνια και με αργή φόρτιση έχεις φθορά, άντε να είναι 10 αντί για 20.

Προσωπικά βλέπω να καθιερώνεται, τουλάχιστον στις ακριβές σειρές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

52 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

80% ????ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

υπολογιστε 80% στο 8μηνο. Εχουμε κάνει ολοκληρο paper πάνω στο θέμα, μην ακουτε τους κινεζους

Limk για το paper pls. Θα με ενδιέφερε να το διαβάσω.

 

50 λεπτά πριν, costas1973 είπε

Κανένα πρόβλημα, δεν είναι iPhone να παίρνει updates για μια 5ετια….. στα 2 χρόνια είναι για αλλαγή.

Μπερδεύεις τα Updates του Android με τα security updates. Πχ εγώ είμαι με ένα p20 lite (κυκλοφορία 2018) . Το τελευταίο Android που πήρε ήταν το Android 9. Security patches όμως παίρνει κανονικά, κάθε μήνα. Εκτός αν δεν εννοείς αυτό, και εννοείς ότι δεν μπορεί κάποιος να κρατήσει το κινητό γιατί δεν θα έχει τα 1-2 καινούριο features που βγαίνουν σε κάθε νέα έκδοση..

On topic, καλή τεχνολογία, αλλά εγώ δεν θα την χρησιμοποιούσα μόνιμα. Θα φορτιζα το κινητό μου με αργή φόρτιση το βράδυ, για κάποιες ώρες, και αν χρειαζομουν κάποια στιγμή γρήγορη φόρτιση για ώρα ανάγκης, τότε θα χρησιμοποιούσα fast charge.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, carolosjk said:

Προσωπικά τώρα που έμαθα με 65W φόρτιση δεν μπορώ να πάω πίσω στα 18 και 20W. Υπερβολή ίσως λίγο το 200W, αλλά ένα 20% λιγότερο χωρητηκότητα σε 2 χρόνια είναι δικαιολογημένο. Άμα θέλει κάποιος άλλωστε να διατηρήσει την μπαταρία σε καλύτερα επίπεδα, μπορεί να χρησιμοποιεί εναν φορτιστή 10-20W όταν φορτίζει το κινητό στο σπίτι για ώρα ή το βραδύ ωστέ να μην πιέζεται η μπαταρία και τα 120/200W όταν πχ θες να φύγεις από το σπίτι σε 10 λεπτά και θες να φορτίσει γρήγορα το κινητό

αυτο ακριβως...προσωπικα χρησιμοποιω εναν αργο φορτιστη για το βραδυ  και πριν φυγω συνθως το κουμπωνω στον ταχυφορτιστη να παρει ενα 30-40% να βγαλει τη μερα

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

800 κύκλοι ειναι 2 χρόνια λίγοι θα την εχουν την συσκευη ακομη (αν και δεν εχω xiaomi προσωπικά ένα ένα μισή χρόνο κρατάω τα κινιτα)

οσο για την είδηση αναμενόμενο με την τεχνολογία στης μπαταρίες να ειναι ακομη στάσιμη εδω και τοσα χρόνια (σχεδόν)
 

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το ίδιο Q&A όμως έλεγε πως η φθορά είναι ίδια με τις τωρινές φορτίσεις. Η μπαταρία φθείρεται το ίδιο τι αν κάθεται 8 λεπτά σε λίγο υψηλότερες θερμοκρασίες η αν κάθεται 2 ώρες σε λίγο χαμηλότερες από τα 200w θερμοκρασίες. 
οποτε με 100000% προτιμάμε την ταχεία φόρτιση των 200W. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
33 λεπτά πριν, filip123go είπε

Limk για το paper pls. Θα με ενδιέφερε να το διαβάσω.

 

Μπερδεύεις τα Updates του Android με τα security updates. Πχ εγώ είμαι με ένα p20 lite (κυκλοφορία 2018) . Το τελευταίο Android που πήρε ήταν το Android 9. Security patches όμως παίρνει κανονικά, κάθε μήνα. Εκτός αν δεν εννοείς αυτό, και εννοείς ότι δεν μπορεί κάποιος να κρατήσει το κινητό γιατί δεν θα έχει τα 1-2 καινούριο features που βγαίνουν σε κάθε νέα έκδοση..

On topic, καλή τεχνολογία, αλλά εγώ δεν θα την χρησιμοποιούσα μόνιμα. Θα φορτιζα το κινητό μου με αργή φόρτιση το βράδυ, για κάποιες ώρες, και αν χρειαζομουν κάποια στιγμή γρήγορη φόρτιση για ώρα ανάγκης, τότε θα χρησιμοποιούσα fast charge.

Τι να τα κανείς τα securities όταν τρέχει παλιό λογισμικό και κάθε app κολλάει ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Παρακαλώ πολύ να δώσουν το παρόν όλοι οι επιστήμονες από αυτό το θέμα 

που έλεγαν ότι η ταχεία φόρτιση δεν επηρεάζει την μπαταρία και είναι μύθος. 

Στα 2 χρόνια εννοεί ότι η υγεία φτανει στα 80%, όχι ότι χάνει 80%. 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, costas1973 είπε

Τι να τα κανείς τα securities όταν τρέχει παλιό λογισμικό και κάθε app κολλάει ….

Lol, που στο καλό τα διαβάζετε αυτά;; Θέλετε και τα λέτε;;;
Όταν ξεκινάς την δημιουργία μιας εφαρμογής, επιλέγεις το ελάχιστο android version και το προτεινόμενο. Από εκεί και πέρα, αν δεν τα αλλάξεις αυτά (που για να τα αλλάξεις πρέπει να υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος), όλες οι εφαρμογές παίζουν σε όλες τις version που έχεις επιλέξει. Δεν είμαστε στο 2008. Προσωπικά δεν έχω καιμια εφαρμογή που να μου δημιουργεί πρόβλημα στο κινητό και όσες έχω γράψει δουλεύουν άψογα από android 6 και πάνω. 

Υ.Γ, τώρα είδα την ηλικία σου. Δεν έχει νόημα καν να προσπαθώ να σου εξηγήσω... Έχεις σε όλα δίκιο. 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Lol, που στο καλό τα διαβάζετε αυτά;; Θέλετε και τα λέτε;;;
Όταν ξεκινάς την δημιουργία μιας εφαρμογής, επιλέγεις το ελάχιστο android version και το προτεινόμενο. Από εκεί και πέρα, αν δεν τα αλλάξεις αυτά (που για να τα αλλάξεις πρέπει να υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος), όλες οι εφαρμογές παίζουν σε όλες τις version που έχεις επιλέξει. Δεν είμαστε στο 2008. Προσωπικά δεν έχω καιμια εφαρμογή που να μου δημιουργεί πρόβλημα στο κινητό και όσες έχω γράψει δουλεύουν άψογα από android 6 και πάνω. 

Κουράσατε…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, costas1973 είπε

Κουράσατε…..

Spoiler

 

Ωωωω, με αποστόμωσες με το  επιχείρημα σου. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. 
Γράφω εδώ  και 5 χρόνια εφαρμογές για Android και για Ios, αλλά οκ, δεν παρεξηγώ,  της ηλικίας είναι όπως σου είπα και πιο πάνω. 
Έχεις σε όλα δίκιο. Κινητό πάνω από 1,5 χρόνο με android είναι για πέταμα. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, filip123go είπε

Limk για το paper pls. Θα με ενδιέφερε να το διαβάσω.

Βεβαιως! 

https://www.researchgate.net/publication/345311999_Charging_strategy_effect_on_lithium_polymer_battery_capacity_A_case_study

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mariosraptor84 είπε

Το ίδιο Q&A όμως έλεγε πως η φθορά είναι ίδια με τις τωρινές φορτίσεις. Η μπαταρία φθείρεται το ίδιο τι αν κάθεται 8 λεπτά σε λίγο υψηλότερες θερμοκρασίες η αν κάθεται 2 ώρες σε λίγο χαμηλότερες από τα 200w θερμοκρασίες. 
οποτε με 100000% προτιμάμε την ταχεία φόρτιση των 200W. 

Που την στηριζεις την δηλωση αυτη, οταν ολες οι ερευνες λενε οτι οι υψηλες θερμοκρασιες που δημιουργουνται απο τη μεγαλη ισχυ προκαλουν φθορα στο SEI και επικαθισεις στην ανοδο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας κύκλος φόρτισης είναι από το 0 - 100% το οποίο ας θεωρήσουμε ότι κατά μέσο όρο γίνεται κάθε 1.5 μέρα με μία μπαταρία ~4500 mah. Αυτό σημαίνει ότι μιλάμε για >3 χρόνια χρήσης, το οποίο είναι εκπληκτικό για τέτοια watt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...