Προς το περιεχόμενο

Η φόρτιση 200W της Xiaomi μειώνει αισθητά τη χωρητικότητα της μπαταρίας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάποιος κάνει φορτίσεις 0%-100% σε 300 κύκλους θα έχει υποβαθμίσει την μπατάρια του. Αν αντίθετα κάνει συχνά φορτίσεις 30%-80% και αραιά το αφήνει στο 30%-100% η ίδια μπαταρία θα αντέξει πάνω από 1000 κύκλους. 
 

Οι 800 κύκλοι που λένε είναι ένα ενδιάμεσο σενάριο. Θα είχε ενδιαφέρον να ξέρουμε ακριβώς τα settings και αν κατέληξαν σε αυτά με βάση τη συμπεριφορά του user base τους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, Ribopaido είπε

80% ????ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

υπολογιστε 80% στο 8μηνο. Εχουμε κάνει ολοκληρο paper πάνω στο θέμα, μην ακουτε τους κινεζους

 

Συμφωνώ. Κι εγώ πιστεύω οτι εκει εναι περίπου. Αντε, 80% πανω στο χρόνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ταχυφορτιση θα θελει πιο συχνά φόρτιση. Αυτο εχει δειξει η εμπειρία μου με ταχυφορτιση σε κινητα και laptop. Αρα πιο πολλοι κύκλοι φορτισης. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από τη μπαταρία του mi9 που έχω, που με φόρτιση στα 27w είναι στο 65% μετά από 2 χρόνια, μάλλον αυτή θα είναι όχι στο 80% αλλά στο 8%...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Bil79 said:

Αν κρίνω από τη μπαταρία του mi9 που έχω, που με φόρτιση στα 27w είναι στο 65% μετά από 2 χρόνια, μάλλον αυτή θα είναι όχι στο 80% αλλά στο 8%...

Πως το βλεπεις αυτο και ποσους κυκλους εχει κανει?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, barman_ είπε

Πως το βλεπεις αυτο και ποσους κυκλους εχει κανει?

Το battery guru μου το έχει υπολογίσει έμμεσα σε σύγκριση με το πόσο γρήγορα φορτίζει και ξεφορτιζει φαντάζομαι. Τους κύκλους φόρτισης τους κάπου είχα βρει σε ένα κρυφό μενού σε ένα κινητό αλλά δεν θυμάμαι τώρα πως μπήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Bil79 said:

Το battery guru μου το έχει υπολογίσει έμμεσα σε σύγκριση με το πόσο γρήγορα φορτίζει και ξεφορτιζει φαντάζομαι. Τους κύκλους φόρτισης τους κάπου είχα βρει σε ένα κρυφό μενού σε ένα κινητό αλλά δεν θυμάμαι τώρα πως μπήκα.

εσυ βλεπεις τη μπαταρια σου σε ενα χρονο να εχει πεσει στο 65%?δηλαδη στη μιση μερα θελει φορτιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, barman_ είπε

εσυ βλεπεις τη μπαταρια σου σε ενα χρονο να εχει πεσει στο 65%?δηλαδη στη μιση μερα θελει φορτιση?

Εγώ το πήρα μεταχειρισμένο 2 χρόνων και το battery guru υπολογίζει την υγεία της μπαταρίας στο 65%. Σε απόλυτους αριθμούς δεν βγάζω με τίποτα πάνω από 3.5 ώρες sot με battery optimization και CPU governor στο powersave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makridis είπε

Ένας κύκλος φόρτισης είναι από το 0 - 100% το οποίο ας θεωρήσουμε ότι κατά μέσο όρο γίνεται κάθε 1.5 μέρα με μία μπαταρία ~4500 mah. Αυτό σημαίνει ότι μιλάμε για >3 χρόνια χρήσης, το οποίο είναι εκπληκτικό για τέτοια watt!

Όχι δεν είναι.... αυτοί ότι γουστάρουν είναι γιαυτό και δεν το λένε... για να χάσει ένα 20% σε 800 κύκλους ο κάθε κύκλος είναι από το 60% στο 80% περίπου. Από το 0% που λές εσύ στο 100% σε 50 κύκλους έχει χάσει το 50% η μπαταρία.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μετά υπάρχουν γραφικοί σαν εμένα, που το HTC U11+ μου φορτίζω με φορτιστή 500mah και δεν το αφήνω να πέσει κάτω από το 30% γιατί θέλω να το κρατήσω για 5 χρόνια.

ΥΓ: 200W τροφοδοσία. Ούτε gaming laptop να ήτανε...

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Και μετά υπάρχουν γραφικοί σαν εμένα, που το HTC U11+ μου φορτίζω με φορτιστή 500mah και δεν το αφήνω να πέσει κάτω από το 30% γιατί θέλω να το κρατήσω για 5 χρόνια.

ΥΓ: 200W τροφοδοσία. Ούτε gaming laptop να ήτανε...

Και καλά κάνεις!   Η αλήθεια είναι ότι το μεγαλύτερο κακό, το κάνει πρώτα  η πτώση της μπαταρίας κάτω από 25%  μετά η φόρτιση πάνω από 80%, μετά είναι η ένταση φόρτισης και τέλος η φυσική γήρανση της μπαταρίας σε συνδιασμό με τη θερμοκρασία και το ποσοστό φόρτισης που βρίσκεται. Μία ολοκαίνουρια μπαταρία την φορτίζουμε στο 100% και την αφήνουμε 1 χρόνο σε θερμοκρασία δωματίου 25 βαθμούς , σε 1 χρόνο θα έχει χάσει 20% χωρίς κάν να την έχουμε χρησιμοποιήσει ποτε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickolas είπε

Αν κάποιος κάνει φορτίσεις 0%-100% σε 300 κύκλους θα έχει υποβαθμίσει την μπατάρια του. Αν αντίθετα κάνει συχνά φορτίσεις 30%-80% και αραιά το αφήνει στο 30%-100% η ίδια μπαταρία θα αντέξει πάνω από 1000 κύκλους. 
 

Οι 800 κύκλοι που λένε είναι ένα ενδιάμεσο σενάριο. Θα είχε ενδιαφέρον να ξέρουμε ακριβώς τα settings και αν κατέληξαν σε αυτά με βάση τη συμπεριφορά του user base τους. 

Δεν προλαβαίνεις, από 30% σε τέσσερα λεπτά ούτε στην τουαλέτα δεν πας κι έχει πάει στο 80% 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bil79 είπε

Το battery guru μου το έχει υπολογίσει έμμεσα σε σύγκριση με το πόσο γρήγορα φορτίζει και ξεφορτιζει φαντάζομαι. Τους κύκλους φόρτισης τους κάπου είχα βρει σε ένα κρυφό μενού σε ένα κινητό αλλά δεν θυμάμαι τώρα πως μπήκα.

Ε νταξ, αφού στο είπε το battery guru θα έχεις δίκιο μάλλον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με βολεύει και το θεωρώ πλεονέκτημα γιατί σε ένα 10λεπτο έχω φορτίσει το τηλέφωνό μου.

Το παλαιό έπρεπε να το έχω στην πρίζα με τις ώρες , ήθελα εκτάκτως να φύγω και αν η μπαταρία ήταν χαμηλή με έπιανε άγχος μη μείνω. Τώρα σε 5 λεπτά και άδεια να είναι φορτίζεις αν όχι φουλ σε καλό βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...