Προς το περιεχόμενο

Η φόρτιση 200W της Xiaomi μειώνει αισθητά τη χωρητικότητα της μπαταρίας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

15 ώρες πριν, Mvpgr είπε

Δεν τρέχει και τπτ, αν κάποιος θέλει να κρατήσει το κινητό του καιρό (όπως εγώ) απλά υπολογίζει ότι θα αλλάζει μια μπαταρία κάθε 2-3 χρόνια ούτως ή άλλως. Το έξοδο είναι της τάξης μεγέθους του εικοσαευρου. Και αφορά ένα μικρό ποσοστό χρηστών αφού οι περισσότεροι αλλάζουν συσκευή συντομότερα.

Ναι.....μολις βρηκανε την αμερικη......ειτε ετσι ειτε αλλιως με το χερι στην τσεπη ο καταναλωτης......και πως επισεκευαζεις τις συσκευες;;;;στην αντιπροσωπεια....αναφερεσε σε κοστος...ποσο θα κοστιζει;;;μαντεψε;;;;την μιση αξια του κινητου που εχεις την δεδομενη στιγμη υστερα απο 1 χρονο χρησης(βλεπε apple,φτου μακρια απο μας)....οποτε καλυτερα slow, καρα slow charging....και δεν μας νοιαζει τιποτε.......συγνωμη αν ημουν αποτομος.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ αισιόδοξη την βρίσκω την Xiaomi σχετικά με το 80% σε 800 κύκλους φορτιστής . Γενικά όλα τα πρωτόκολλα γρήγορης φόρτισης είναι τύπου:

Φορτιστής: Γεια σου. Υποστηρίζεις την γρήγορη φόρτιση X
Κινητό: Ναι
Φορτιστής : Πάμε κούπες !!!!!!
Κινητό: Ναι!!!!!!!

Θα μπορούσαν πολύ απλά να μας δίνουν την δυνατότητα με ένα κουμπί στο notification bar να ενεργοποιούμε ή να απενεργοποιούμε την λειτουργία αυτή ή να υπάρχει ένα κουμπί κάθε φορά που συνδέουμε φορτιστή και να το πατήσουμε για να ξεκινήσει η γρήγορη φόρτιση και έτσι να μην χαλάμε τις μπαταρίες χωρίς λόγο το βράδυ για παράδειγμα που φορτίζουμε. Έτσι το πρωτόκολλο θα άλλαζε :

Φορτιστής: Γεια σου. Υποστηρίζεις την γρήγορη φόρτιση X
Κινητό: Ναι

Φορτιστής : Πάμε κούπες !!!!!!
Κινητό: Οδηγώ απόψε

 

9 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Και μετά υπάρχουν γραφικοί σαν εμένα, που το HTC U11+ μου φορτίζω με φορτιστή 500mah και δεν το αφήνω να πέσει κάτω από το 30% γιατί θέλω να το κρατήσω για 5 χρόνια.

ΥΓ: 200W τροφοδοσία. Ούτε gaming laptop να ήτανε...

Το συγκεκριμένο κινητό αν δεν κάνω λάθος , έρχεται με ένα φορτιστή 5V 2.0A ή αλλιώς 10Watt. Εσύ έχεις πάρει ένα φορτιστή από κάποιο παλιό κινητό το οποίο είναι λάθος για 2 λόγους.

1) Η απόδοση του φορτιστή απ τα χρόνια μπορεί να έχει πέσει. Ακόμη μπορεί να έχει πέσει απ τους λόγους που περιγράφω στο 2

2) Το ότι ένα φορτιστής είναι 5V 2.00A ή 5V 10.0A δεν σημαίνει ότι θα φορτίσει το κινητό σου στο μέγιστο της απόδοσης του. Το ρεύμα που θα τραβήξει το κινητό εξαρτάτε αποκλειστικά και μόνο απ το κινητό. Αν βάλεις ένα μετρητή ρεύματος USB πιθανών θα παρατηρήσεις με τον φορτιστή 5V 2.00A ότι το κινητό σου τραβάει 5V 1.6A. Το ίδιο θα συμβεί και με αυτό των 10A*
Όταν όμως το κινητό θέλει να τραβήξει 1.6A και εσύ του βάζεις κόφτη στα 500mA, αρχικά κάνεις ζημιά στον φορτιστή. Τον φτάνεις στα όρια του και του ζητάς και παραπάνω. Όσο καλός φορτιστής και να είναι αυτός των 500mA, αν βάλεις ένα μετρητή usb το πολύ στα 10 λεπτά θα δεις τα Volt να χοροπηδάνε λόγο του ότι έχει ζεσταθεί. Έτσι καταστρέφεις τον φορτιστή και είναι επικίνδυνο απ την διακύμανση των Volt να καταστρέψεις και το κινητό σου.

Είχα φτιάξει ένα videάκι πιο παλιά και είχα χρησιμοποιείσει ένα μετρητή για να δείξω τα παραπάνω σε κάτι <<επιστήμονες>> εδώ μέσα αλλά δεν μπορώ να το βρω στο PC και ούτε θυμάμαι το θέμα για να σου στείλω το link να το δεις. Αν βρω ένα απ τα δύο με λίγη παραπάνω προσπάθεια θα κάνω edit και θα στο δείξω.

Δεύτερη σκέψη: Κυκλοφορούν κάποια application όπως το Ampere το οποίο δεν έχω δοκιμάσει υπό τέτοιες συνθήκες αλλά λογικά θα δεις τα αποτελέσματα που σου σου περιγράφω παραπάνω.

1 ώρα πριν, Bil79 είπε

Να πάω σε καφετζού λες καλύτερα;

Να διαβάσεις ή να δεις ένα video επιστημονικού περιεχομένου γύρω απ την μπαταρία και να αφήσεις τους guru, καφετζούδες και παπάδες εκτός ;


 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xenofonlive είπε

Όχι δεν είναι.... αυτοί ότι γουστάρουν είναι γιαυτό και δεν το λένε... για να χάσει ένα 20% σε 800 κύκλους ο κάθε κύκλος είναι από το 60% στο 80% περίπου. Από το 0% που λές εσύ στο 100% σε 50 κύκλους έχει χάσει το 50% η μπαταρία.

Ο ορισμός ενός κύκλου φόρτισης δεν είναι αυτό που λες αλλά το να αποφορτίσεις (πλήρως) και να ξαναφορτίσεις τη μπαταρία, μία φορά.

https://en.wikipedia.org/wiki/Charge_cycle

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΑΟΥ....200W !!!!

Ακούγεται υπερβολή να καταλήγουν 200W σε μία συσκευή μεγέθους κινητού.

Και καλά η μπαταρία, καλώδια, επαφές στα βύσματα κλπ, όλα αυτά αντέχουν έτσι άνετα; Ο φορτιστής τι μέγεθος θα έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανακοίνωση της xiaomi είναι διαφήμιση στην πραγματικότητα. Πόσο καλά στοιχεία χρησιμοποιώντας για τις μπαταρίες της. 80% μόνο με 200 βατ φόρτιση για 2 χρόνια? Απλά τραγικό. 

Τελικά είναι πραγματικός μύθος! Γιατί σε τελική ανάλυση παθαίνουν τα ίδια με τη αργή φόρτιση. Ίσως και να είναι καλύτερα γιατί μένει η συσκευή λιγότερη ώρα στο ρεύμα. Ζεστενετε λιγότερο και για λιγότερη ώρα. 

Όπως σωστά είπε ο φίλος για την apple 500 φορτίσεις 18 βατ 80% χειρότερα από αυτό που ανακοίνωσε η xiaomi...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ribopaido είπε

80% ????ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

υπολογιστε 80% στο 8μηνο. Εχουμε κάνει ολοκληρο paper πάνω στο θέμα, μην ακουτε τους κινεζους

3 μηνο με χιαομι για πλακα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανόνας που ξέρω εγώ λέει ότι όσο γρήγορα φορτίζεις, τόσο γρήγορα αδειάζει. Όσο αργά φορτίζεις, τόσο αργά αδειάζει. Αυτό δε που κάνει μακροχρόνια ζημιά στην μπαταρία είναι η άνοδος της θερμοκρασίας της κατά τη φόρτιση. Διακόπτετε τη φόρτιση μέχρι να κρυώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makridis είπε

Ο ορισμός ενός κύκλου φόρτισης δεν είναι αυτό που λες αλλά το να αποφορτίσεις (πλήρως) και να ξαναφορτίσεις τη μπαταρία, μία φορά.

https://en.wikipedia.org/wiki/Charge_cycle

Αν έλεγαν πλήρης κύκλους θα ήταν αυτό που λές 0% σε 100% δεν το λένε οπότε μπορεί να είναι ότι γουστάρουν.

https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, costef είπε

Ο κανόνας που ξέρω εγώ λέει ότι όσο γρήγορα φορτίζεις, τόσο γρήγορα αδειάζει. Όσο αργά φορτίζεις, τόσο αργά αδειάζει. Αυτό δε που κάνει μακροχρόνια ζημιά στην μπαταρία είναι η άνοδος της θερμοκρασίας της κατά τη φόρτιση. Διακόπτετε τη φόρτιση μέχρι να κρυώσει.

Θα μας πεις και εμάς από που τον έμαθες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Όταν όμως το κινητό θέλει να τραβήξει 1.6A και εσύ του βάζεις κόφτη στα 500mA, αρχικά κάνεις ζημιά στον φορτιστή. Τον φτάνεις στα όρια του και του ζητάς και παραπάνω. Όσο καλός φορτιστής και να είναι αυτός των 500mA, αν βάλεις ένα μετρητή usb το πολύ στα 10 λεπτά θα δεις τα Volt να χοροπηδάνε λόγο του ότι έχει ζεσταθεί. Έτσι καταστρέφεις τον φορτιστή και είναι επικίνδυνο απ την διακύμανση των Volt να καταστρέψεις και το κινητό σου.

Εγώ ξέρω ότι αν του βάλω τον φορτιστή που ήρθε στο κουτί ζεσταίνεται υπερβολικά ακόμα και αν είναι σβηστό. Δεν μπορεί να είναι καλό αυτό για τη μπαταρία. Ίδια κατάσταση και με ένα Nexus 5X με τον fast-charger της LG.

Οπότε θέλω ένα φορτιστή να χρησιμεύει ως "κόφτης" προκειμένου το κινητό να μη τραβάει ένα σωρό ρεύμα και να ζεματάει.

Ο φορτιστής 500mah αν τα φτύσει δε με νοιάζει. Ο προηγούμενος τα 'φτυσε και πήρα ίδιο. Τώρα για τα volt που χοροπηδάνε δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, και αν ισχύει, αν πειράζει την υγεία της μπαταρίας του τηλεφώνου, γίνε πιο σαφής. Θέλω να πω, ας χοροπηδάνε, αν δεν επηρεάζει τη μπαταρία και μου λύνει το πρόβλημα της υπερθέρμανσης κατά τη φόρτιση, ποιο το κακό;

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 ώρες πριν, Ribopaido είπε

Που την στηριζεις την δηλωση αυτη, οταν ολες οι ερευνες λενε οτι οι υψηλες θερμοκρασιες που δημιουργουνται απο τη μεγαλη ισχυ προκαλουν φθορα στο SEI και επικαθισεις στην ανοδο;

And here's another fact of life - no matter how slowly you charge your battery, it will have deteriorated after 800 cycles. Heat is the number one culprit of battery deterioration so whether you keep your phone tethered to a 5W charger for 5 hours or 200W charger for 10 minutes, it's the amount of heat that your battery deals with that will diminish its charge the fastest. And all batteries lose capacity after years of use, so given the insane speeds the numbers cited by Xiaomi actually sound very reasonable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, costef είπε

Ο κανόνας που ξέρω εγώ λέει ότι όσο γρήγορα φορτίζεις, τόσο γρήγορα αδειάζει. Όσο αργά φορτίζεις, τόσο αργά αδειάζει. Αυτό δε που κάνει μακροχρόνια ζημιά στην μπαταρία είναι η άνοδος της θερμοκρασίας της κατά τη φόρτιση. Διακόπτετε τη φόρτιση μέχρι να κρυώσει.

Ποιος τα λέει αυτά τα πράγματα?!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Παρακαλώ πολύ να δώσουν το παρόν όλοι οι επιστήμονες από αυτό το θέμα 

που έλεγαν ότι η ταχεία φόρτιση δεν επηρεάζει την μπαταρία και είναι μύθος. 

Αυτό ακριβως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...