Προς το περιεχόμενο

Η φόρτιση 200W της Xiaomi μειώνει αισθητά τη χωρητικότητα της μπαταρίας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, xenofonlive είπε

Αν έλεγαν πλήρης κύκλους θα ήταν αυτό που λές 0% σε 100% δεν το λένε οπότε μπορεί να είναι ότι γουστάρουν.

https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

Ναι αλλά από που προκύπτει ότι εννοούν κάτι άλλο; Συγκεκριμένα λένε "κύκλους φόρτισης και αποφόρτισης" το οποίο κατ' εμέ τουλάχιστον είναι το λογικό 0-100 και τούμπαλιν. Αν αρχίσουμε τις εικασίες, μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν μου λέει κάτι ο κύκλος φόρτισης, που ειναι η καραμέλα όλων των μη σχετικών με το αντικείμενο αν δεν ξέρουμε τάση φόρτισης , dod κλπ. Απλα και μονο φορτίζοντας το κινητό σας με φορτιστές διαφορετικής ισχύος και τάσεως βλέπεις τη διαφορα...
 

1784239036_Screenshot2021-06-14at14_40_29.png.7ceb339755c1b790949754eeb60c225f.png 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, manolis940 είπε

 

 

 

Να διαβάσεις ή να δεις ένα video επιστημονικού περιεχομένου γύρω απ την μπαταρία και να αφήσεις τους guru, καφετζούδες και παπάδες εκτός ;


 

 

Ποιο βιντεο θα μου δειξει την υγεια της μπαταριας μου? Για πες μου να το βρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Ο φορτιστής 500mah αν τα φτύσει δε με νοιάζει. Ο προηγούμενος τα 'φτυσε και πήρα ίδιο. Τώρα για τα volt που χοροπηδάνε δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, και αν ισχύει, αν πειράζει την υγεία της μπαταρίας του τηλεφώνου, γίνε πιο σαφής. Θέλω να πω, ας χοροπηδάνε, αν δεν επηρεάζει τη μπαταρία και μου λύνει το πρόβλημα της υπερθέρμανσης κατά τη φόρτιση, ποιο το κακό;

Πως απ την μία δεν ξέρεις και απ την άλλη βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν τα επηρεάζουνε .... Ένας φορτιστής που δίνει λάθος ρεύμα μπορεί όχι μόνο την μπαταρία να σου χαλάσει αλλά και ολόκληρο το κινητό. Σε Poco X3 NFC πάντως η θερμοκρασία πάει στα 35C απ τα 29C και με θήκη.

3 ώρες πριν, Bil79 είπε

Ποιο βιντεο θα μου δειξει την υγεια της μπαταριας μου? Για πες μου να το βρω...

Κανένα ... Συνέχισε τα πας περίφημα !

6 ώρες πριν, Ribopaido είπε

Δεν μου λέει κάτι ο κύκλος φόρτισης, που ειναι η καραμέλα όλων των μη σχετικών με το αντικείμενο αν δεν ξέρουμε τάση φόρτισης , dod κλπ. Απλα και μονο φορτίζοντας το κινητό σας με φορτιστές διαφορετικής ισχύος και τάσεως βλέπεις τη διαφορα...
 

1784239036_Screenshot2021-06-14at14_40_29.png.7ceb339755c1b790949754eeb60c225f.png 

Το διάγραμμα αυτό δεν ισχύει για κάθε μπαταρία . Το να σου δώσουνε την τάση πια θα είναι η διαφορά; Σίγουρα η Xiaomi θα ψάξει να βρει την τάση εκείνη που αποδίδει το μέγιστο η λόγο marketing και οικονομικών να βγάζει κατά μέσο όρο τα 2 έτη, για να σου δώσουν ένα παραπάνω λόγο να αγοράσεις και το επόμενο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, makridis είπε

Ναι αλλά από που προκύπτει ότι εννοούν κάτι άλλο; Συγκεκριμένα λένε "κύκλους φόρτισης και αποφόρτισης" το οποίο κατ' εμέ τουλάχιστον είναι το λογικό 0-100 και τούμπαλιν. Αν αρχίσουμε τις εικασίες, μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε!

-Από που προκύπτει ότι εννοούν κάτι άλλο από αυτό που λέω?

-Φόρτισε το κινητό σου με όποιο φορτιστή θες π.χ 10 βατ από το 0 στο 100% σε 60 κύκλους έχει χάσει 20%-30%   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, xenofonlive είπε

-Από που προκύπτει ότι εννοούν κάτι άλλο από αυτό που λέω?

-Φόρτισε το κινητό σου με όποιο φορτιστή θες π.χ 10 βατ από το 0 στο 100% σε 60 κύκλους έχει χάσει 20%-30%   

- Από το ότι αναφέρουν κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης. Αν σου έλεγα άδειασμα αποθήκης εσύ θα καταλάβαινες ότι θα αδειάσω μόνο το 50%;

- Έτσι φορτίζω το κινητό μου το τελευταίο 6μηνο (5%-100%) και η μπαταρία είναι στο 100% της απόδοσης της. Όχι απλά με μετρητές, αλλά πραγματικές συνθήκες. Γενικότερα δεν έχω παρατηρήσει ποτέ τέτοια πτώση στην απόδοση μπαταριών στο χρονικό διάστημα που αναφέρεις. Στον 1.5 χρόνο ναι αλλά όχι κάτω από 10μηνο.

Επεξ/σία από makridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...