Προς το περιεχόμενο

Diablo II: Resurrected


mordred

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Εχουν κανει "quality of life" αλλαγες σε αλλα σημεια. Δεν θα τους επεφτε ο κωλος να κανουν κατι και για το inventory. Οσο θυμαμαι τον εαυτο μου να παιζει αυτο το παιχνιδι , το inventory ηταν παντα γεματο με charms και healing/mana potions. Καπου κατανταει αηδια δηλ :)

Αυτό ακριβώς. Δηλαδή θα κάθεται ο κόσμος να φτιάχνει mules το 2021? Ο πυρήνας του gameplay ήταν αλλού, όχι στο stash management.

Ανήκω στη μειοψηφία που δε χώνεψε το Diablo 2 οπότε δε θα ασχοληθώ και με το Remaster. Ελπίζω πάντως να είναι κάτι που σέβεται το αρχικό παιχνίδι, όχι σαν το Warcraft 3 Reforged.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tobajara είπε

Αυτό ακριβώς. Δηλαδή θα κάθεται ο κόσμος να φτιάχνει mules το 2021? Ο πυρήνας του gameplay ήταν αλλού, όχι στο stash management.

Ανήκω στη μειοψηφία που δε χώνεψε το Diablo 2 οπότε δε θα ασχοληθώ και με το Remaster. Ελπίζω πάντως να είναι κάτι που σέβεται το αρχικό παιχνίδι, όχι σαν το Warcraft 3 Reforged.

To remaster που κανανε στο Diablo 2 ειναι πολυ καλο. Ειναι σαν να ειχαμε μυωπια και θολη οραση στο 1ο παιχνιδι και τωρα μας βαλανε κολληριο και ειδαμε το παιχνιδι οπως επρεπε να το δουμε :) Απο κει και περα , μικροαλλαγες και μικρορυθμισεις επιβαλλοταν να γινουν και σε ορισμενους τομεις γινανε. Kαι μπορει να γινουν και αλλες μεχρι το τελικο release.

Aλλα αυτο το θεμα με το inventory καπου κουραζει. Εβαλαν 4 τεραστια stash (1 personal , 3 shared) για να μοιραζεις αντικειμενα μεταξυ των characters σου και το inventory εμεινε το ιδιο. Αναγκαζεσαι να ανεβοκατεβαινεις στην πολη απειρες φορες γιατι για να παιξεις το παιχνιδι σωστα , πρεπει να μαζευεις σχεδον τα παντα και να τα πουλας.
Πηγα χτες στον "Duriel" και σε καθε ψοφο εχανα σημαντικο αριθμο gold και δεν το ειχα καν πανω μου ! Το ειχα στοιβαξει για ασφαλεια στο stash... Aρα μπορεις να ξεμεινεις απο gold για πλακα...

Σε καποια στιγμη τσιμπαω το "cube". Σκεφτομαι , ωραια , θα κουβαλαω το cube μαζι μου και θα βαζω εκει μεσα αντικειμενα. Περιττο να αναφερω οτι χωραει μονο 1-2 μεγαλα αντικειμενα. Γυρναω στην πολη , παω στον Cain να μου τα κανει identify αυτοματα , αμ δε ! Δεν κανει identify items που ειναι στο cube , παρα μονο οσα ειναι στο inventory. Πως να τα βγαλω να τα βαλω στο inventory ? Δεν χωρανε ! Θα πρεπει να τα κανω identify με scrolls. Αρα ακυρωνω το τζαμπε identify του Cain...
Μπλεξιμο με λιγα λογια... Μικροενοχλησεις , αλλα δεν θελω να τις κρινω αν δεν δω τι θα γινεται στην τελικη εκδοση...

Απο θεμα εμφανισης , γραφικων , ηχων , cinematics , κλασικης D2 ατμοσφαιρας , με εψησε απο πολυ νωρις το remaster αυτο... Ηταν και ειναι παιχνιδι που εχει ουσια απο θεμα ατμοσφαιρας , gameplay , πρεπει να κοπιασεις στα bosses και οι ψοφοι εχουν αντικτυπο οταν θα πρεπει να γυρισεις στον τοπο του εγκληματος να μαζεψεις gold και items  , drops , αντικειμενα που πεφτουν με την συχνοτητα που πρεπει να πεφτουν , οχι οπως στο D3 , που πας σε rifts/grifts και απλα μαζευεις σωρο αντικειμενων και ντυνεσαι στο φουλ μεσα σε μια μερα. Στο D2 για να πεις οτι εχεις ντυθει σοβαρα περνανε μηνες και χρονια και ακομα και τοτε πολλα αντικειμενα δεν τα εχεις δει καν στην ζωη σου :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To έβαλα χθες (αφού θα το έπαιρνα έτσι κι αλλιώς και με έπεισαν τα βίντεο κλπ). Πρώτη εντύπωση (μετά από ψιλολιώσιμο) άκρως θετική. Πέρα από bugs κλπ (λογικό, εμένα πχ δε μου παιζει το minimap) μου έκανε εντύπωση που στην αρχή είπα οκ δε το θυμάμαι τόσο διαφορετικό... Κατάλαβα λοιπόν ότι έχει να κάνει με την αίσθηση που μου είχε αφήσει και το original και δεν έχει αλλάξει καθόλου... Γιατί από γραφικά, πατώντας το toggle , έμεινα ψιλομλκς... Είπα δε παίζει... Μιλάμε για φανταστική δουλειά... 

Θετικό που έχουν κανει implement να μπορείς να χρησιμοιποιήσεις μεγάλα fonts, οπότε θα μπει και TV που με 5.1 θα σπέρνει .

Δε ξέρω ποιος έκανε το remaster του W3, η Vicarious Visions πάντως έχει κάνει φανταστική δουλειά ότι και να λέμε.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mordred είπε

δε μου παιζει το minimap

Tι εννοεις με αυτο ? Εμενα προσωπικα το minimap που ειναι μεσα στα μουτρα μας αρχιζει να με κουραζει. Ας το κανουν λιγο πιο "αχνο" ή να υπαρχει επιλογη να παει σε καποια γωνια...
Σε καποιο βιντεο στο ΥΤ , ειδα οτι δεν παιζει το δεξι κλικ οταν θες να πουλησεις γρηγορα ή να μεταφερεις γρηγορα αντικειμενα στο stash. Δηλαδη μια παιζει συνεχως , μια οχι , μια παιζει μια ξανα παλι κολαει κ.ο.κ. Ενταξει πταισματα , θα φτιαχτουν αυτα. Σημερα ηδη περασε ενα μικρο patch/update. Τι διορθωσε δεν ξερω. Το μονο που παρατηρησα ηταν στο act2 εφεραν το portal που ανοιγεις λιγο πιο κοντα στο "κεντρο" που ειναι μαζεμενοι οι NPC. Πριν εκανες ταξιδι , το portal ανοιγε ακομα πιο νοτια...

Σε αλλα νεα , ειπα να level-αρω λιγο σημερα , μιας και τελειωσα το content , μαζεψα ξανα κουτσου κουτσου το gold που μου εφαγε χτες ο Duriel , ε πηγα μια βολτα και απο τον Duriel για κανα drop , παει το gold παλι :) Και στο D3 εχω κατι δισεκατομμυρια gold που δεν τελειωνουν ποτε ! Εκει καταλαβαινεις την διαφορα σοβαροτητας των δυο εκδοσεων...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mphxths είπε

Tι εννοεις με αυτο ? Εμενα προσωπικα το minimap που ειναι μεσα στα μουτρα μας αρχιζει να με κουραζει. Ας το κανουν λιγο πιο "αχνο" ή να υπαρχει επιλογη να παει σε καποια γωνια...
Σε καποιο βιντεο στο ΥΤ , ειδα οτι δεν παιζει το δεξι κλικ οταν θες να πουλησεις γρηγορα ή να μεταφερεις γρηγορα αντικειμενα στο stash. Δηλαδη μια παιζει συνεχως , μια οχι , μια παιζει μια ξανα παλι κολαει κ.ο.κ. Ενταξει πταισματα , θα φτιαχτουν αυτα. Σημερα ηδη περασε ενα μικρο patch/update. Τι διορθωσε δεν ξερω. Το μονο που παρατηρησα ηταν στο act2 εφεραν το portal που ανοιγεις λιγο πιο κοντα στο "κεντρο" που ειναι μαζεμενοι οι NPC. Πριν εκανες ταξιδι , το portal ανοιγε ακομα πιο νοτια...

Σε αλλα νεα , ειπα να level-αρω λιγο σημερα , μιας και τελειωσα το content , μαζεψα ξανα κουτσου κουτσου το gold που μου εφαγε χτες ο Duriel , ε πηγα μια βολτα και απο τον Duriel για κανα drop , παει το gold παλι :) Και στο D3 εχω κατι δισεκατομμυρια gold που δεν τελειωνουν ποτε ! Εκει καταλαβαινεις την διαφορα σοβαροτητας των δυο εκδοσεων...

Έχει να το κανεις fade. Και στο Original ειχε έχεις minimap στη πανω γωνία. Ίσως εγώ να μην είθδα και να το ειχε σαν επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mordred είπε

Έχει να το κανεις fade. Και στο Original ειχε έχεις minimap στη πανω γωνία. Ίσως εγώ να μην είθδα και να το ειχε σαν επιλογη.

Δεν θυμαμαι τι γινοταν στο original. Οταν ξαναμπω σε αυτο θα τσεκαρω στις ρυθμισεις αν εχει κατι σχετικο. Και λεω οταν ξαναμπω γιατι πριν λιγο που δοκιμασα δεν συνδεεται για να ξεκινησει... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν θυμαμαι τι γινοταν στο original. Οταν ξαναμπω σε αυτο θα τσεκαρω στις ρυθμισεις αν εχει κατι σχετικο. Και λεω οταν ξαναμπω γιατι πριν λιγο που δοκιμασα δεν συνδεεται για να ξεκινησει... :) 

Τελείωσε η public beta. Δε θυμάμαι αν θα ξανανοιξει... Σίγουρα είχε πάντως...

😪

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mordred είπε

Τελείωσε η public beta. Δε θυμάμαι αν θα ξανανοιξει... Σίγουρα είχε πάντως...

😪

Το εμαιλ ελεγε αυτα :

From August 13–16, beginning at 10 a.m. PDT (7 p.m. CEST/6 p.m. BST), heroes who pre-purchased Diablo II: Resurrected or the Diablo Prime Evil Collection will have Early Access to the Open Beta. With seemingly endless amounts of demonic abominations to expunge from Sanctuary, the Open Beta weekend welcomes anyone brave enough to stare evil in the face from August 20–22, beginning at 10 a.m. PDT (7 p.m. CEST/6 p.m. BST).
 

Σημερα το μεσημερι παντως επαιζα κανονικα. Αν ηταν να τελειωσει στις 16 , κατι πηγε λαθος να τους πει καποιος :) 20 με 22 ανοιγει η open beta. Αυτη τωρα ηταν η "early access open beta" για αυτους που το ειχαν προπαραγγειλει.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Το εμαιλ ελεγε αυτα :

From August 13–16, beginning at 10 a.m. PDT (7 p.m. CEST/6 p.m. BST), heroes who pre-purchased Diablo II: Resurrected or the Diablo Prime Evil Collection will have Early Access to the Open Beta. With seemingly endless amounts of demonic abominations to expunge from Sanctuary, the Open Beta weekend welcomes anyone brave enough to stare evil in the face from August 20–22, beginning at 10 a.m. PDT (7 p.m. CEST/6 p.m. BST).
 

Σημερα το μεσημερι παντως επαιζα κανονικα. Αν ηταν να τελειωσει στις 16 , κατι πηγε λαθος να τους πει καποιος :) 20 με 22 ανοιγει η open beta. Αυτη τωρα ηταν η "early access open beta" για αυτους που το ειχαν προπαραγγειλει.

Εγώ είδα βασικά ειδοποίηση. Τελος πάντων. Εφόσον δε θα μπορείς να συνεχίσεις τους χαρακτήρες τσαμπα ωρες I guess... Θα δοκιμάσω πάντως και σήμερα μπας και.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mordred είπε

Εγώ είδα βασικά ειδοποίηση. Τελος πάντων. Εφόσον δε θα μπορείς να συνεχίσεις τους χαρακτήρες τσαμπα ωρες I guess... Θα δοκιμάσω πάντως και σήμερα μπας και.

Δεν συνδεεται ουτε και σημερα. Μαλλον το κλεισανε για να ανοιξουν την open beta στις 20-22. Οσοι παιζανε στην early access open beta , δηλ αυτοι που ειχαν προπαραγγειλει , θα εχουν διαθεσιμους τους characters που ειχαν φτιαξει. Και προφανως και το progress. Ολα αυτα τελειωνουν και μηδενιζουν και δεν μεταφερονται στο τελικο release , οπως ειναι αναμενομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν συνδεεται ουτε και σημερα. Μαλλον το κλεισανε για να ανοιξουν την open beta στις 20-22. Οσοι παιζανε στην early access open beta , δηλ αυτοι που ειχαν προπαραγγειλει , θα εχουν διαθεσιμους τους characters που ειχαν φτιαξει. Και προφανως και το progress. Ολα αυτα τελειωνουν και μηδενιζουν και δεν μεταφερονται στο τελικο release , οπως ειναι αναμενομενο.

Ναι για τελικο release ελεγα... Όσο για το minimap

 

image_2021-08-18_151826.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mordred είπε

Όσο για το minimap

Ναι , στην γωνια , βολευει. Στο τωρινο δεν ξερω αν παει γωνια ή αν γινεται αχνο. Να ανοιξει σε 2 μερες παλι να το τσεκαρω. Δεν αποκλειεται να υπαρχουν ρυθμισεις που δεν ειδα.
Και μιας και μιλαμε για το minimap , να αναφερω κατι το οποιο με ενοχλησε και ισως θα επρεπε η εταιρια να το φτιαξει. :) Στο σκρινσοτ που εβαλες , βλεπεις στο minimap του τοιχους του dungeon , να ειναι χρωμα γκρι?καφε? κατι τετοιο. Και φαινονται ξεκαθαρα οι πορτες (κιτρινα) και η εξοδος/εισοδος (κοκκινη). 
Επαιζα λοιπον χτες στο act2 και εμπαινα στους "fake" tal rasha tombs για να level-ιασω και οι τοιχοι στο minimap ηταν κοκκινοι , σχεδον ιδια αποχρωση με την εξοδο/εισοδο. Εψαχνα να βρω την εξοδο στο minimap ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΒΡΙΣΚΑ. Κολαγα τα μουτρα μου στην οθονη , ανελυα σπιθαμη προς σπιθαμη τους τοιχους στο minimap και δεν μπορουσα να διακρινω την εξοδο. Αναγκαζομουν να ανοιγω portal στην πολη και να επιστρεφω στην γενικοτερη περιοχη με καποιο waypoint...

Ενδεικτικα δες το βιντεο αυτο , στο σημειο που το εβαλα . Κοκκινοι τοιχοι σε συνδυασμο με κοκκινη εξοδο.... αντε γεια !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ναι , στην γωνια , βολευει. Στο τωρινο δεν ξερω αν παει γωνια ή αν γινεται αχνο. Να ανοιξει σε 2 μερες παλι να το τσεκαρω. Δεν αποκλειεται να υπαρχουν ρυθμισεις που δεν ειδα.
Και μιας και μιλαμε για το minimap , να αναφερω κατι το οποιο με ενοχλησε και ισως θα επρεπε η εταιρια να το φτιαξει. :) Στο σκρινσοτ που εβαλες , βλεπεις στο minimap του τοιχους του dungeon , να ειναι χρωμα γκρι?καφε? κατι τετοιο. Και φαινονται ξεκαθαρα οι πορτες (κιτρινα) και η εξοδος/εισοδος (κοκκινη). 
Επαιζα λοιπον χτες στο act2 και εμπαινα στους "fake" tal rasha tombs για να level-ιασω και οι τοιχοι στο minimap ηταν κοκκινοι , σχεδον ιδια αποχρωση με την εξοδο/εισοδο. Εψαχνα να βρω την εξοδο στο minimap ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΒΡΙΣΚΑ. Κολαγα τα μουτρα μου στην οθονη , ανελυα σπιθαμη προς σπιθαμη τους τοιχους στο minimap και δεν μπορουσα να διακρινω την εξοδο. Αναγκαζομουν να ανοιγω portal στην πολη και να επιστρεφω στην γενικοτερη περιοχη με καποιο waypoint...

Ενδεικτικα δες το βιντεο αυτο , στο σημειο που το εβαλα . Κοκκινοι τοιχοι σε συνδυασμο με κοκκινη εξοδο.... αντε γεια !! :)

To screenshot ειναι απο Resurrected οπότε το Minimap υπάρχει και σε αυτο. Για τα χρώματα το έχουν επισημάνει αρκετοί για τα χρώματα. Fade κανει σιγουρα τσεκαρισμένο. Απλά λογικό είναι τώρα που είναι αναβαθμισμένα τα γραφικά και πιο cluttered, χάνοντας την αντίθεση που πρόσφεραν τα παλαιότερα γραφικά, να υπάρχουν τέτοια θεματα. Bugs υπαρχουν πολλά... Δεν ειναι gamebreaking αλλά είναι αρκετά. Ελπίζω να διορθώσουν τα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα το revamp, εντυπωσιακή δουλεία που δεν την καταλαβαίνεις αν δεν δείς λίγο το legacy mode lol . Το μόνο προβλημα ήταν  το ping αλλα ισως φταίει οτι επαιζα εκτος Ευρώπης.Τελικα μηπως ειναι καλύτερα οι εκδόσεις να πηγαίνουν προς τα πίσω αντι προς τα μπρος?  Οκ εχει vanilla feeling και ειναι repetitive αλλα ολα τα χαρακτηριστικα ενός παιχνιδιού που κολάς είναι εκεί. Αναμονή για το drop, ωραιοι ήχοι, σωστή σκοτεινή ατμόσφαιρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...