Προς το περιεχόμενο

Diablo II: Resurrected


mordred

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, kostakis1978nov είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω φτάσει στον Diablo ACT IV με έναν barbarian Lv 27 και δεν μπορώ να τον κερδίσω. Υπάρχει κάποιος τρόπος ή απλά πρέπει να ανέβω κι άλλο Lv; Επίσης, δεν έχω μαζί μου κάποιον mercenary, ποιος είναι καλύτερος για αυτή τη μάχη; Από Combat Skills έχω 9 στο Bash και 2 στο Frenzy, επίσης χρησιμοποιώ και το Battle Cry που έχω βάλει αρκετά points. Στο Fire resistance έχω 40%.

Καμία πρόταση;

Δεν ξερω πολλα απο barbarians. Αλλα καλο ειναι να παρεις καποιον merc. Δες στις διαφορες πολεις τι ειδους merc εχουν και παρε καποιον. Αν αντεχεις , παρε καποιον ranged να βαραει απο μακρυα. Αγορασε του και κανα δυο αντικειμενα να κανει δουλεια. Αν θες καποιον να τρωει το ξυλο αντι εσενα , παρε καποιον melee , βαλτου παλι αντικειμενα και στειλτον να φαει τις ψιλες αυτος.

Απο builds , δεν ξερω . Δες τι builds κυκλοφορουν για barbarians , δες τι θες να ακολουθησεις και δες και τα αντιστοιχα leveling guides , που λενε με ποια skills να ξεκινησεις , που να βαλεις τους πρωτους ποντους κλπ.

Τελος οσον αφορα στην μαχη με τον Diablo. Θεωρω οτι ειναι ευκολη μαχη , για καποιον που ειναι στο "κανονικο" level για την στιγμη που τον συνανταει και φοραει καποια υποτυπωδη αντικειμενα. Για τους ranged ειναι ευκολη μαχη ακομα και χωρις merc. Απλα αποφευγεις την κοκκινη ακτινα γιατι ποναει , και οτιδηποτε αλλο dmg τρως απο τα υπολοιπα που κανει ειναι διαχειρισιμα με potions.
Για melee chars , ισως ειναι λιγο πιο δυσκολη η μαχη , γιατι εκει που εισαι μεσα στα μουτρα του και τον βαρας , αμα ριξει την κοκκινη ακτινα , χαιρετα μας τον πλατανο. Ισως με merc , να τραβηξει την προσοχη του και να τον βαρας εσυ απο διπλα να ειναι πιο ευκολο.
Αφιερωσε ενα belt π.χ. το νουμερο 4 ας πουμε για potions του merc. Πανω στην μαχη αν δεις οτι χανει ζωη γρηγορα , shift+4 και παιρνει το potion. Αν εχεις rejuvenation potions ακομα καλυτερα. 

Δεν παιζω melee , οποτε δεν ξερω τι αλλο να προτεινω για την μαχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν ξερω πολλα απο barbarians. Αλλα καλο ειναι να παρεις καποιον merc. Δες στις διαφορες πολεις τι ειδους merc εχουν και παρε καποιον. Αν αντεχεις , παρε καποιον ranged να βαραει απο μακρυα. Αγορασε του και κανα δυο αντικειμενα να κανει δουλεια. Αν θες καποιον να τρωει το ξυλο αντι εσενα , παρε καποιον melee , βαλτου παλι αντικειμενα και στειλτον να φαει τις ψιλες αυτος.

Απο builds , δεν ξερω . Δες τι builds κυκλοφορουν για barbarians , δες τι θες να ακολουθησεις και δες και τα αντιστοιχα leveling guides , που λενε με ποια skills να ξεκινησεις , που να βαλεις τους πρωτους ποντους κλπ.

Τελος οσον αφορα στην μαχη με τον Diablo. Θεωρω οτι ειναι ευκολη μαχη , για καποιον που ειναι στο "κανονικο" level για την στιγμη που τον συνανταει και φοραει καποια υποτυπωδη αντικειμενα. Για τους ranged ειναι ευκολη μαχη ακομα και χωρις merc. Απλα αποφευγεις την κοκκινη ακτινα γιατι ποναει , και οτιδηποτε αλλο dmg τρως απο τα υπολοιπα που κανει ειναι διαχειρισιμα με potions.
Για melee chars , ισως ειναι λιγο πιο δυσκολη η μαχη , γιατι εκει που εισαι μεσα στα μουτρα του και τον βαρας , αμα ριξει την κοκκινη ακτινα , χαιρετα μας τον πλατανο. Ισως με merc , να τραβηξει την προσοχη του και να τον βαρας εσυ απο διπλα να ειναι πιο ευκολο.
Αφιερωσε ενα belt π.χ. το νουμερο 4 ας πουμε για potions του merc. Πανω στην μαχη αν δεις οτι χανει ζωη γρηγορα , shift+4 και παιρνει το potion. Αν εχεις rejuvenation potions ακομα καλυτερα. 

Δεν παιζω melee , οποτε δεν ξερω τι αλλο να προτεινω για την μαχη.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Απλά αν κάποιος ξέρει καλύτερα αν ο Lv 27 Barbarian είναι ικανός να νικήσει τον Diablo ή εάν πρέπει να φτάσω πχ στο Lv 30 για να πάω να δοκιμάσω την τύχη μου. Μην προσπαθώ άδικα.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, kostakis1978nov είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Απλά αν κάποιος ξέρει καλύτερα αν ο Lv 27 Barbarian είναι ικανός να νικήσει τον Diablo ή εάν πρέπει να φτάσω πχ στο Lv 30 για να πάω να δοκιμάσω την τύχη μου. Μην προσπαθώ άδικα.

Ευχαριστώ πολύ.

Δεν ειναι τοσο θεμα level , οσο θεμα τι αντικειμενα φορας. Δηλαδη αν εισαι level 40 και φορας τα αντικειμενα που φορας τωρα στο level 27 θα μπορεις να τον αντιμετωπισεις ? Επειδη πηρες μερικα attributes/skill points παραπανω ?

Νομιζω παντως , οτι στο τελος του normal , φτανεις περιπου level 30 , αρα θεωρω καλα εισαι τωρα απο αποψη level - act.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν ειναι τοσο θεμα level , οσο θεμα τι αντικειμενα φορας. Δηλαδη αν εισαι level 40 και φορας τα αντικειμενα που φορας τωρα στο level 27 θα μπορεις να τον αντιμετωπισεις ? Επειδη πηρες μερικα attributes/skill points παραπανω ?

Νομιζω παντως , οτι στο τελος του normal , φτανεις περιπου level 30 , αρα θεωρω καλα εισαι τωρα απο αποψη level - act.

Το battle Cry έχει επίδραση στον Diablo ή άδικα το χρησιμοποιώ; Επίσης τα όπλα πρέπει να έχουν κάποιο ειδικό damage (π.χ. fire) ή poison;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostakis1978nov είπε

Το battle Cry έχει επίδραση στον Diablo ή άδικα το χρησιμοποιώ; Επίσης τα όπλα πρέπει να έχουν κάποιο ειδικό damage (π.χ. fire) ή poison;

Για το battle cry δεν εχω ιδεα. Για το dmg , δεν νομιζω...οτιδηποτε τον πιανει. Θες να σε βοηθησω να τελειωνεις με τον κυριο αυτον ? Να προχωρησεις στο παιχνιδι σου ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Για το battle cry δεν εχω ιδεα. Για το dmg , δεν νομιζω...οτιδηποτε τον πιανει. Θες να σε βοηθησω να τελειωνεις με τον κυριο αυτον ? Να προχωρησεις στο παιχνιδι σου ? :)

Πως ακριβώς να με βοηθήσεις, explain please. Στείλε pm εάν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kostakis1978nov said:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Απλά αν κάποιος ξέρει καλύτερα αν ο Lv 27 Barbarian είναι ικανός να νικήσει τον Diablo ή εάν πρέπει να φτάσω πχ στο Lv 30 για να πάω να δοκιμάσω την τύχη μου. Μην προσπαθώ άδικα.

Ευχαριστώ πολύ.

Βασικά, δεν είναι θέμα level. Είναι θέμα gear και skills. Θα πρέπει πρώτα από όλα να αποφασίσεις τι όπλο θα ακολουθήσεις. Και να κάνεις το mastery. Έπειτα θα κάνεις το αρχικό skill σου (bash πχ) και ένα point σε ένα warcry.  Σπάνια θέλουν παραπάνω. Εγώ με sorceress και necro τον έβγαλα στο 22 level. Απλά θέλει τρέξιμο να αποφύγεις το lightning που πετάει. Αντίστοιχα όταν φτάσεις στον BAAL θέλει να αποφύγεις το ice. Επίσης να έχεις παρά πολλά potion. Θα βάλει μπόλικο strength και vitality. Τα άλλα ξέχνα τα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-2 items με life steal και λίγο fire η και lightning resistance να βάλεις θα τον φας για πλάκα. Ένας πόντος στο σκιλ με τα resistances βοηθάει πολύ. Τώρα barb builds έχει πολλά, άλλα καλύτερα δες σε κάποια σαιτ (πχ icy-veins). Ο barb είναι απτά ζόρικα class μέχρι να ντυθεί αλλά δεν έχει θεμα όλα τα καθαρίζει ίσως λίγο πιο αργά από άλλους στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, denz είπε

Όταν παίζαμε το original (online πάντα) πριν 20 χρόνια, θυμάμαι boost σε νέο char στο cow lvl από 1lvl σε 75 σε μια μέρα (ίσως λέω και πολύ). Τώρα παίζει αυτό;

Δεν το εχω δοκιμασει. Παιζει ρολο η διαφορα level του char με τα mobs. Δηλαδη ενας char χαμηλου level παιρνει μειωμενο xp απο τις high level περιοχες οπως ειναι το cow level.
Αρα θα αργησει να παρει καποια αρχικα levels στο cow level , ενω μπορει να τα επαιρνε πιο γρηγορα αν φαρμαρε mobs σε πιο χαμηλου level περιοχες...

Οπως το καταλαβαινω θα υπαρχει μια καμπη , αργου leveling , σε καποια levels του char και μετα θα παιρνει περισσοτερο , πιο ικανοποιητικο xp μεχρι παλι καποια levels...ολα αυτα στο cow level εννοω.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mphxths said:

Δεν το εχω δοκιμασει. Παιζει ρολο η διαφορα level του char με τα mobs. Δηλαδη ενας char χαμηλου level παιρνει μειωμενο xp απο τις high level περιοχες οπως ειναι το cow level.
Αρα θα αργησει να παρει καποια αρχικα levels στο cow level , ενω μπορει να τα επαιρνε πιο γρηγορα αν φαρμαρε mobs σε πιο χαμηλου level περιοχες...

Οπως το καταλαβαινω θα υπαρχει μια καμπη , αργου leveling , σε καποια levels του char και μετα θα παιρνει περισσοτερο , πιο ικανοποιητικο xp μεχρι παλι καποια levels...ολα αυτα στο cow level εννοω.

 

3 hours ago, denz said:

Όταν παίζαμε το original (online πάντα) πριν 20 χρόνια, θυμάμαι boost σε νέο char στο cow lvl από 1lvl σε 75 σε μια μέρα (ίσως λέω και πολύ). Τώρα παίζει αυτό;

Κάποτε (1.09 νομίζω ή πιο πριν) όντως ανεβαίνανε στο cow level σαν τρελοί. Απο ένα σημείο και μετά η Blizzard το nerfare αρκετά. Το ίδιο έγινε και με τα αντικείμενα..! Δες εδώ για τα level: Area Level | Diablo Wiki | Fandom 

Όσο είσαι σε ένα level difference κάτω του 5 θα παίρνεις το 100% του xp. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, denz είπε

Όταν παίζαμε το original (online πάντα) πριν 20 χρόνια, θυμάμαι boost σε νέο char στο cow lvl από 1lvl σε 75 σε μια μέρα (ίσως λέω και πολύ). Τώρα παίζει αυτό;

Εγώ ακολουθώ τον παρακάτω οδηγό για lvling. Τώρα σε πόσες ώρες μπορείς να φτάσεις 75 δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι αν λιώσεις όλη μέρα baal runs και έχεις άτομα να σε ρασάρουν παίζει και να βγαίνει.

Level 1 - 15: Trist runs: Πάμε στο lobby και μπαίνουμε σε οποιο game λεει “tristruns” “trist” ‘tristy” ή κάτι παρόμοιο και στην ουσία πάμε με το πάρτι και καθαρίζουμε μόνο το Tristram στο act 1 και ξανά σε άλλο game.
Level 15 - 25: Tomb runs:Το ίδιο με τα Tristruns αλλά τώρα καθαρίζουμε όλα τα “Tal Rasha tombs” στο act 2
Level 25 - 41: Normal Baal runs: Πάλι από το lobby μπαίνουμε σε games με όνομα “baalruns” “telebaals” etc. Στο τελευταίο act ( act 5 ) καθαρίζουμε όλα τα mobs που βγάζει ο Baal και επαναλαμβάνουμε το game. Δεν είναι ανάγκη να σκοτώσουμε τον Baal, τα exp είναι στα mobs που βγάζει.
Level 41 - 61: Baal runs στο Nightmare: To ίδιο με το normal αλλά στο Nightmare
Level 61 - 99: Baal runs στο στο Hell: To ίδιο με το normal και το Nightmare αλλά στο Hell

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον , ειπα να φαρμαρω melphisto σημερα , και να κρατησω και στατιστικα για την εγκυκλοπαιδικη γνωση :) Εχουμε και λεμε λοιπον ...

Lvl 91 sorceress , hell , 529% mf

Αριθμος runs : 100
Χρονος runs   : 3h 15mins ( ~1.95mins/run)
Unique drops : 61
Set drops       : 45
Essences drops : 11
Runes drops : 5 ( 2x ort , lum , dol , sol )

Tελικος απολογισμος : 7 ( 5 uniques , 2 sets) -- Tοσα κρατησα απο τα 106 drops. Τα αλλα ηταν αχρηστα!
Συμπερασμα : Βγηκε το μεροκαματο ? Οχι. Απο τα 7 που κρατησα , αντε να πουλησει το ενα (shako , low roll) και αυτο για ψιχουλα.

Θα ειναι μακρυς ο χειμωνας :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...