Προς το περιεχόμενο

Diablo II: Resurrected


mordred

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/9/2021 στις 7:08 ΜΜ, nevermore είπε

Μόνο εγώ θα ξεκινήσω druid? :P

Ανέβασα έναν πριν λίγο καιρό στο κλασσικό d2 και ήταν απόλαυση (δεν τον είχα και πολύ σε εκτίμηση όταν πρωτοέπαιξα το game)

Πολύ γαμάτος char :)

Εννοείται... Μαζί σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξυπναμε σιγα σιγα. Δυο και σημερα ... :)

Να επιστησω την προσοχη στα ακολουθα :

1. Οποιος εχει nvidia καρτα , κυκλοφορησε driver σημερα που εχει optimizations για το D2R. Επισης επισημη υποστηριξη για τα windows 11 :)
2. Οταν ξεκινησετε να παιζετε , οσοι το εχετε αγορασει τελοσπαντων :) , ακομα και μονοι σας αν παιξετε , επιλεξτε να παιξετε στο online mode. Ο,τι καλο item πεσει και δεν το χρειαζεστε , κρατηστε το στο stash και να οργανωσουμε ανταλλαγες μπας και δουμε ασπρη μερα. Γιατι ως γνωστον σε αυτο το παιχνιδι δεν ντυνεσαι αυθημερον οπως στο Diablo 3.
Μην φαμε το υπολοιπο της ζωης μας φαρμαροντας . Δεν εχουμε και μεγαλο υπολοιπο ζωης καποιοι :) 
3. 23/9 κυκλοφορει αλλα εχετε το νου σου σας τις προσεχεις 2 μερες. Ισως ανοιξει η δυνατοτητα για εγκατασταση καναδυο μερες νωριτερα απο την κυκλοφορια. Ετσι ειχαν κανει στην beta , προφανως για να "απλωσουν" τον φορτο στους σερβερς .

Αντε και καλο μας λιωσιμο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να αποφασισω με τι class/build θα ξεκινησω.

Blizzard Sorc

Lightning Fury Javazon

Trapsin

Και ψηνομαι και για Necro επισης :D

Εγω παντως δεν το αγοραζω πριν την Παρασκευη, θα περιμενω τα πρωτα user reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Δεν μπορω να αποφασισω με τι class/build θα ξεκινησω.

Blizzard Sorc

Lightning Fury Javazon

Trapsin

Και ψηνομαι και για Necro επισης :D

Εγω παντως δεν το αγοραζω πριν την Παρασκευη, θα περιμενω τα πρωτα user reviews.

Κοιτα , εγω ειμαι της αποψης : "Απο μακρυα και αγαπημενοι". Αν ενας char ειναι item-dependent μια φορα , ο melee ειναι 10. Και σε παιχνιδι που τα drops (που χρειαζεσαι) δεν πεφτουν βροχη , καλυτερα απο μακρυα.
Αρα με αυτην την λογικη σκεφτομαι :
1. Sorceress - Λιγο που την επαιξα στην beta ηταν πολυ viable . Καθαρισα με σχετικη ευκολια act1 και act2 . Λιγο ο duriel με ψωλιασε αλλα δεν πειραζει :) Τσιμπας και εναν tank follower για το πρωτο aggro και βαρας απο μακρυα.
Oπως εχω ξαναγραψει , fire στην αρχη , mana shield και τιγκαρεις mana (=life) και μετα επενδυεις σε lightning/frost γιατι θα αρχισουν τα immunities.
2. Amazon , με καποιο ranged build. Κλασικα καποιον tank follower.
3. Necromancer και τιγκαρεις pets :) - Eπισης αν θυμαμαι καλα μονο το magic resistance/immunity πιανει στα spells του necro. Δεν εχεις να ανησυχεις για χιλια δυο elements οπως με την sorceress.

Bεβαια οπως εχω πει ξανα , καποια στιγμη τα drops θα καθορισουν και την πορεια. Αν παιζεις τον x character και πεφτουν καλα items για τον y character , εε ξεκινας τον y :) 

Koιτα δεν νομιζω να διαφερει πολυ το τελικο release με αυτο που ειδαμε στην beta. Απλα τωρα θα δουμε και τι δουλεια εχει γινει και στα υπολοιπα acts , γιατι μεχρι τωρα εχουμε δει μονο τα 2 πρωτα. Αν εχουν κανει αναλογη δουλεια και σε αυτα , θα ειναι μια χαρα. 

ΥΓ : Στο grim dawn ειχα ξεκινησει melee char , μεχρι που εφαγα τα πρωτα γερα στυλιαρια. Και εκει , παιζουν καταστασεις που ευχεσαι να εισαι ranged. Οποτε ξεκινησα ranged char (+ pets) και τωρα ασχολουμαι χαλαρα με το end-game content χωρις μεγαλα αγχη και δυσκολιες... 
Η ουσια ειναι να ευχαριστιεσαι το gameplay . Αλλα αμα δεν μπορεις να εχεις progress , χανεται μεγαλο μερος της ευχαριστησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Κοιτα , εγω ειμαι της αποψης : "Απο μακρυα και αγαπημενοι". Αν ενας char ειναι item-dependent μια φορα , ο melee ειναι 10. Και σε παιχνιδι που τα drops (που χρειαζεσαι) δεν πεφτουν βροχη , καλυτερα απο μακρυα.
Αρα με αυτην την λογικη σκεφτομαι :
1. Sorceress - Λιγο που την επαιξα στην beta ηταν πολυ viable . Καθαρισα με σχετικη ευκολια act1 και act2 . Λιγο ο duriel με ψωλιασε αλλα δεν πειραζει :) Τσιμπας και εναν tank follower για το πρωτο aggro και βαρας απο μακρυα.
Oπως εχω ξαναγραψει , fire στην αρχη , mana shield και τιγκαρεις mana (=life) και μετα επενδυεις σε lightning/frost γιατι θα αρχισουν τα immunities.
2. Amazon , με καποιο ranged build. Κλασικα καποιον tank follower.
3. Necromancer και τιγκαρεις pets :) - Eπισης αν θυμαμαι καλα μονο το magic resistance/immunity πιανει στα spells του necro. Δεν εχεις να ανησυχεις για χιλια δυο elements οπως με την sorceress.

Bεβαια οπως εχω πει ξανα , καποια στιγμη τα drops θα καθορισουν και την πορεια. Αν παιζεις τον x character και πεφτουν καλα items για τον y character , εε ξεκινας τον y :) 

Koιτα δεν νομιζω να διαφερει πολυ το τελικο release με αυτο που ειδαμε στην beta. Απλα τωρα θα δουμε και τι δουλεια εχει γινει και στα υπολοιπα acts , γιατι μεχρι τωρα εχουμε δει μονο τα 2 πρωτα. Αν εχουν κανει αναλογη δουλεια και σε αυτα , θα ειναι μια χαρα. 

ΥΓ : Στο grim dawn ειχα ξεκινησει melee char , μεχρι που εφαγα τα πρωτα γερα στυλιαρια. Και εκει , παιζουν καταστασεις που ευχεσαι να εισαι ranged. Οποτε ξεκινησα ranged char (+ pets) και τωρα ασχολουμαι χαλαρα με το end-game content χωρις μεγαλα αγχη και δυσκολιες... 
Η ουσια ειναι να ευχαριστιεσαι το gameplay . Αλλα αμα δεν μπορεις να εχεις progress , χανεται μεγαλο μερος της ευχαριστησης.

Φοβερο παιχνιδι το Grim Dawn, εχω μπολικες ωρες. Εγω αυτη την περιοδο λιωνω το Last Epoch το ποιο ειναι καταπληκτικο, αν και ειναι σε Early Access ακομα, εχει πολυ καλα στοιχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Φοβερο παιχνιδι το Grim Dawn, εχω μπολικες ωρες.

Φοβερο , αλλα λιγο χαοτικο απο αποψη χαρτων/side-secret quests/κλπ. Αλλα δυστυχως καταστραφηκε η εμπειρια μου για πολυ καιρο. Εξαρχης ειχα micro-stuttering. Σε σημειο που δεν παιζοταν. Ανα μερικα secs , κολλουσε για 1-2 secs. Και οκ οταν κοβεις βολτες στα ορη και στα λαγκαδια , δεν εγινε και τιποτα αν και παλι ηταν σπαστικο.
Αλλα οταν εισαι σε καποιο boss fight ή σε εκεινα τα dungeons που δεν θυμαμαι πως λεγονται που ειναι one-time-per-game και μπαινεις με τα shadow keys και πεθαινεις επειδη ειχε stuttering πανω στο boss fight ... εεε καπου καταντουσε αηδια η φαση. Ειχα δοκιμασει ενα σωρο λυσεις και τεχνασματα αλλα τιποτα.

Καποια στιγμη μετα απο πολυ καιρο και αφου το ειχα ψιλοβαρεθει , αλλαξα δισκους στο φορητο , για ασχετο λογο. Απο ssd + hdd πηγα σε ssd + ssd . Στον hdd ειχα εγκατεστημενο το grim dawn. Λεω , για να δουμε το grim dawn , πως παει στον νεο δισκο. ΜΗΔΕΝ stutterings... ηταν θεμα δισκου ( του μηχανικου... προφανως δεν τραβαγε απο θεμα ταχυτητας)... που να παει το μυαλο μου ..σκεφτομουν οτι θα ηταν θεμα γραφικων ... αν και το μηχανημα το σηκωνει το παιχνιδι για πλακα...Λεω ισως κανας driver , ισως η graphics engine του παιχνιδιου... το ειχανε πολλοι το προβλημα με τα micro-stutterings...

E , το προβλημα λυθηκε με τον νεο ssd δισκο αλλα οπως ειπα το ειχα ψιλοβαρεθει το παιχνιδι. Συνεχισα να το παιζω , αλλα οχι με τον ιδιο ζηλο οπως πριν με τα προβληματα. Τις τελευταιες μερες τρεχω μερικα shuttered realms runs , να περασουν οι μερες για να ερθει το D2R :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Φοβερο , αλλα λιγο χαοτικο απο αποψη χαρτων/side-secret quests/κλπ. Αλλα δυστυχως καταστραφηκε η εμπειρια μου για πολυ καιρο. Εξαρχης ειχα micro-stuttering. Σε σημειο που δεν παιζοταν. Ανα μερικα secs , κολλουσε για 1-2 secs. Και οκ οταν κοβεις βολτες στα ορη και στα λαγκαδια , δεν εγινε και τιποτα αν και παλι ηταν σπαστικο.
Αλλα οταν εισαι σε καποιο boss fight ή σε εκεινα τα dungeons που δεν θυμαμαι πως λεγονται που ειναι one-time-per-game και μπαινεις με τα shadow keys και πεθαινεις επειδη ειχε stuttering πανω στο boss fight ... εεε καπου καταντουσε αηδια η φαση. Ειχα δοκιμασει ενα σωρο λυσεις και τεχνασματα αλλα τιποτα.

Καποια στιγμη μετα απο πολυ καιρο και αφου το ειχα ψιλοβαρεθει , αλλαξα δισκους στο φορητο , για ασχετο λογο. Απο ssd + hdd πηγα σε ssd + ssd . Στον hdd ειχα εγκατεστημενο το grim dawn. Λεω , για να δουμε το grim dawn , πως παει στον νεο δισκο. ΜΗΔΕΝ stutterings... ηταν θεμα δισκου ( του μηχανικου... προφανως δεν τραβαγε απο θεμα ταχυτητας)... που να παει το μυαλο μου ..σκεφτομουν οτι θα ηταν θεμα γραφικων ... αν και το μηχανημα το σηκωνει το παιχνιδι για πλακα...Λεω ισως κανας driver , ισως η graphics engine του παιχνιδιου... το ειχανε πολλοι το προβλημα με τα micro-stutterings...

E , το προβλημα λυθηκε με τον νεο ssd δισκο αλλα οπως ειπα το ειχα ψιλοβαρεθει το παιχνιδι. Συνεχισα να το παιζω , αλλα οχι με τον ιδιο ζηλο οπως πριν με τα προβληματα. Τις τελευταιες μερες τρεχω μερικα shuttered realms runs , να περασουν οι μερες για να ερθει το D2R :)

Δεν είναι one time per game. Μπορείς να τα κάνεις craft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fytotech είπε

Δεν είναι one time per game. Μπορείς να τα κάνεις craft.

One time per game το να μπεις στο dungeon. Απαξ και πεθανεις , δεν μπορεις να ξαναμπεις στο ιδιο dungeon , παρα μονο αν κανεις νεο παιχνιδι. Αρα παει ακλαφτο και το shadow key που ναι προφανως το κανεις craft , αν και θυμαμαι θελει κατι περιεργα materials που δεν κυκλοφορουν ευρεως.

Επισης σε αυτα τα dungeons υπαρχει ενα pattern . Υπαρχουν συνηθως δυο δρομοι να κινηθεις. Ο ενας ειναι "opt - in" κατασταση. Αν θες πας απο εκει και συνηθως σε κλεινει (triggered κατασταση) σε εναν μικρο χωρο και σου βγαζει 2-3-4 hero monsters μαζεμενα ... προφανως αξιζει , αν ξερεις οτι τα εχεις γιατι πετανε και αναλογα drops . Αλλα αμα δεν ψιλιαστεις την δουλεια (δεν εχεις ξαναμπει σε αυτο το dungeon ωστε να θυμασαι τις διαδρομες) , μπεις , κλειστείς , και φας τα hero monsters στην μαπα μαζι και το micro-stuttering , πας ακλαφτος :)

Απειρες φορες εμπαινα σε αυτα τα dungeons για καποιο quest , επεφτα σε αυτο το "triggered" σημειο... micro stuttering...the end.

Tεσπα , τωρα τους εχω ολους και ολα , αλλα τωρα... ερχεται το D2R :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mphxths είπε

One time per game το να μπεις στο dungeon. Απαξ και πεθανεις , δεν μπορεις να ξαναμπεις στο ιδιο dungeon , παρα μονο αν κανεις νεο παιχνιδι. Αρα παει ακλαφτο και το shadow key που ναι προφανως το κανεις craft , αν και θυμαμαι θελει κατι περιεργα materials που δεν κυκλοφορουν ευρεως.

Επισης σε αυτα τα dungeons υπαρχει ενα pattern . Υπαρχουν συνηθως δυο δρομοι να κινηθεις. Ο ενας ειναι "opt - in" κατασταση. Αν θες πας απο εκει και συνηθως σε κλεινει (triggered κατασταση) σε εναν μικρο χωρο και σου βγαζει 2-3-4 hero monsters μαζεμενα ... προφανως αξιζει , αν ξερεις οτι τα εχεις γιατι πετανε και αναλογα drops . Αλλα αμα δεν ψιλιαστεις την δουλεια (δεν εχεις ξαναμπει σε αυτο το dungeon ωστε να θυμασαι τις διαδρομες) , μπεις , κλειστείς , και φας τα hero monsters στην μαπα μαζι και το micro-stuttering , πας ακλαφτος :)

Απειρες φορες εμπαινα σε αυτα τα dungeons για καποιο quest , επεφτα σε αυτο το "triggered" σημειο... micro stuttering...the end.

Tεσπα , τωρα τους εχω ολους και ολα , αλλα τωρα... ερχεται το D2R :)

Ως κάποιος που έχει πάνω από 1.500 ώρες στο παιχνίδι με δύο 100άρηδες χαρακτήρες κι έναν που έχω τώρα στα 85 (στο hardcore!) να σου πω πως δεν ισχύει αυτό που γράφεις από το πρώτο DLC και μετά. Μπορείς να μπεις σε όλο το dungeon, δεν κλειδώνει κάτι. Επίσης, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα materials πλέον. Μπορείς να τα αγοράσεις μέχρι κι από το Crucible. Γενικά, το Grim Dawn ήταν το Diablo III που δε βγήκε ποτέ!

Πάντως κι εγώ περιμένω το D2R οπότε τα υπόλοιπα είναι περιττά! Θα τα πούμε στην κόλαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, fytotech είπε

να σου πω πως δεν ισχύει αυτό που γράφεις από το πρώτο DLC και μετά. Μπορείς να μπεις σε όλο το dungeon, δεν κλειδώνει κάτι.

Δηλαδη μου λες οτι αν πεθανεις μεσα σε ενα challenge dungeon (ναι ετσι λεγονται τελικα :) ) , σε κανει respawn καπου εξω  και περπατησεις και πας παλι στο dungeon μπαινεις κανονικα παλι μεσα ?
Ως καποιος που εχει παιξει το παιχνιδι με ολα τα dlc του , ποτε δεν μου συνεβη αυτο. Οποτε περπατησα να ξαναμπω στο dungeon απλα μου εβγαζε μηνυμα οτι δεν μπορω να ξαναμπω.

 

25 λεπτά πριν, fytotech είπε

Επίσης, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα materials πλέον. Μπορείς να τα αγοράσεις μέχρι κι από το Crucible.

Μην σκεφτεσαι ποσο ευκολο ειναι να φτιαξεις ενα skeleton key ως end-game char. Σκεψου ποσο ευκολο ηταν να το φτιαξεις οσο level-ιαζες. Χαρακτηριστικο αυτου που λεω ειναι οτι οταν ενα side quest σε εστελνε σε καποιο challenge dungeon , ο NPC σου χαριζε στην ουσια το skeleton key για να μπεις. Εδω καλα καλα στα πρωτα levels , δεν μπορουσες να φτιαξεις ευκολα δυναμιτες. 
Αν ειχε παιξει καποιος το παιχνιδι αρκετες φορες και ηξερε ποια ειναι τα σημεια που θελουν δυναμιτη , οταν με το καλο ειχε προσβαση σε αυτον , γυρνουσε πισω να εξερευνησει και αυτες τις optional περιοχες...

Με 100αρη char και εγω απλα περπαταω και φαρμαρω τα παντα παντου... δεν εχει νοημα να μιλαμε με αυτην την λογικη..

Ναι αντε να ερθει το D2R να εχουμε κατι να απασχολουμαστε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως το προεβλεψα , ανοιξε η εγκατασταση του παιχνιδιου μια μερα νωριτερα. 30 γιγα το συνολικο μεγεθος.

Αντε να ξεκιναμε σιγα σιγα :) 

*edit*

23/9 18:00 τοπικη ωρα θα ξεκινησει το πανηγυρι.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, screaming_trees είπε

Μετά το όλο σκάνδαλο που έχει ξεσπάσει εγω δε ξαναδινω χρήματα σε αυτή τη κωλο εταιρία...

σεβαστό αυτό που λες αλλά τότε ίσως ρούχα δεν θα έπρεπε να αγοράζεις ή και φαγητό γιατί σχεδόν καμία εταιρεία δεν είναι αγία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...