Προς το περιεχόμενο

Χαρτζιλίκι για παιδί λυκείου?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσα χρήματα χρειάζεται ένας πιτσιρικάς σε αυτή την ηλικία για να έχει μια καλή κοινωνικότητα?

Εγώ του δίνω 50€ την εβδομάδα για τις εξόδους του, να βάζει πετρέλαιο στο μηχανάκι και να αγοράζει ρούχα.. Δεν του φτάνουν λέει και ζητάει αύξηση 20€ για να μπορεί να παίρνει ρούχα, εγώ αρνήθηκα επειδή τα θεωρώ πολλά άλλα τα παίρνει από την μάνα του..

Πολλά δεν είναι 280€ το μήνα για παιδί λυκείου?

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μηχανάκι με πετρέλαιο;Τι σόι μηχανάκι είναι αυτό;

Και ρουχα αγοράζει κάθε εβδομάδα;Σπάταλο τον βλέπω τον πιτσιρικά ,αν εχει και καμια πιτσιρίκα ..................

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς στο λύκειο παρακαλούσαμε για κανα 2ευρω παραπάνω μπας και πάρουμε καμία κοκακολα στα ΝΕΤ που παίζαμε και ημασταν και χαρούμενοι και σε πολύ καλύτερες εποχές! Και τώρα δεν φτανουν τα 200 το μηνα σε ένα ανήλικο; Τι να πω..εκτός αν είστε πολύ ευκατάστατη οικογένεια και αυτά τα ποσά του φαίνονται μικρα 

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Raylan είπε

Δεν του φτάνουν λέει και ζητάει αύξηση 20€ για να μπορεί να παίρνει ρούχα

να πιει ένα καφέ με τους φίλους του το καταλαβαίνω, να αγοράζει καινούρια ρουχα κάθε μήνα, δεν το καταλαβαίνω.

όχι θεωρώ πως 50 ευρω την εβδομάδα είναι καλά και καλά θα κάνει να μάθει να τα διαχειρίζεται καλύτερα γιατί τα λεφτά δεν φυτρώνουν σε καμια γλάστρα. Αν θέλει εξτραδάκι, ας πάει να πιάσει μια δουλειά τώρα το καλοκαίρι.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Raylan είπε

Πόσα χρήματα χρειάζεται ένας πιτσιρικάς σε αυτή την ηλικία για να έχει μια καλή κοινωνικότητα?

Εγώ του δίνω 50€ την εβδομάδα για τις εξόδους του, να βάζει πετρέλαιο στο μηχανάκι και να αγοράζει ρούχα.. Δεν του φτάνουν λέει και ζητάει αύξηση 20€ για να μπορεί να παίρνει ρούχα, εγώ αρνήθηκα επειδή τα θεωρώ πολλά άλλα τα παίρνει από την μάνα του..

Πολλά δεν είναι 280€ το μήνα για παιδί λυκείου?

 

150-200 μου εδιναν πριν καμια 15αρια χρονια μενα οι δικοι μου στο Λυκειο.

Βεβαια δεν επαιρνα ρουχα με αυτα,αλλα μονο τα σουβλακια μου,σινεμα,εισιτηρια και οικονομια για καμια κασετα για το gameboy.

Οποτε θεωρω μια χαρα ειναι το ποσο που δινεις.

 

ΥΓ.Καλα και τωρα ,περα απο τα εξοδα του σπιτιου παλι 150-200 χαλαω 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

150-200 μου εδιναν πριν καμια 15αρια χρονια μενα οι δικοι μου στο Λυκειο.

εγώ πριν τόσα χρόνια ήμουν φοιτήτρια και έπαιρνα μαξ 200 ευρώ το μήνα + τους λογαριασμούς του σπιτιού που νοίκιαζα που είχα να τους πληρώσω.

Εντάξει αν μένεις Αθήνα που είναι πιο ακριβά είναι οκ το ποσό. Αλλά ρε παιδιά στο Λύκειο (προ καραντίνας τουλάχιστον) πότε προλαβαίνετε και τα χαλούσατε τα λεφτά? Πρωί σχολείο - απόγευμα φροντιστήριο. Καμια εξοδος γινόταν Παρασκευή ή Σάββατο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μου εδινε η μανα μου ενα 500αρικο δραχμες και μου ελεγε κρατα το και για αυριο. Τι σχεση εχει τι παιρναμε πριν 10-15 χρονια; 

Τωρα θεωρω και γω οτι το 50αρικο ειναι μια χαρα. Ας μαθει να κανει οικονομια. Σπιτι, λογαριασμους, φαγητο δεν χρειαζεται. Αρκουν και με το παραπανω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρσι που πήγαινε πρώτη λυκείου του έδινα χαρτζιλίκι για το σχολείο και για έξοδο το απόγευμα 25€ την εβδομάδα αλλά τα υπόλοιπα τα πλήρωνα εγώ..

φέτος που μεγάλωσε έβγαλε δίπλωμα και για μηχανάκι και άρχισε να βγαίνει καθημερινά το πήγα στα 50€ και τα πληρώνει όλα αυτά αυτός.. 

τωρα που μπήκε καλοκαίρι θέλει Αυξησούλα, καίει το μηχανάκι λέει πήγανε έλα θάλασσα να πάρει κάτι μωρέ κ στην καντίνα.. έδωσε πήρε τα κατάφερε πέρασε το δικό του. Πήγαμε στα 70€/βδομάδα.
 

Του χρόνου θα θέλει αυτοκίνητο και 10€ρικάκι κάθε μέρα…

 

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Raylan είπε

Πόσα χρήματα χρειάζεται ένας πιτσιρικάς σε αυτή την ηλικία για να έχει μια καλή κοινωνικότητα?

Εγώ του δίνω 50€ την εβδομάδα για τις εξόδους του, να βάζει πετρέλαιο στο μηχανάκι και να αγοράζει ρούχα.. Δεν του φτάνουν λέει και ζητάει αύξηση 20€ για να μπορεί να παίρνει ρούχα, εγώ αρνήθηκα επειδή τα θεωρώ πολλά άλλα τα παίρνει από την μάνα του..

Πολλά δεν είναι 280€ το μήνα για παιδί λυκείου?

 

Μέγα λάθος να μην υπάρχει κοινή στάση των γονιών απέναντι στο παιδί!

Κι εμας μας ζητούσαν περισσότερα, πριν 15 χρόνια, όταν τους δίναμε 50-60 ευρώ το μήνα. Αλλά τα ρούχα τα αγοράζαμε εμείς και όχι κάθε εβδομάδα, ούτε και σε ποσότητες που θα ήθελαν.

Αυτό που τους λέγαμε ήταν ότι πρέπει να μάθουν να τα διαχειρίζονται σωστά και κυρίως να μάθουν να ζουν με λίγα και μακάρι να πετύχουν στη ζωή τους και να βγάζουν πολλά λεφτά.

Και πράγματι, η σωστή διαχείριση στην οποία "αναγκάστηκαν" τους επιτρέπει σήμερα να ζουν άνετα και ταυτόχρονα να αποταμιεύουν!

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το αλάνι καπνίζει. Σαν φοιτητής στην Χίο έπαιρνα 80€ την εβδομάδα και έκανα μια χαρά ζωή με ποτά καφέδες και εξόδους. Δεν κάπνιζα όμως

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...