Προς το περιεχόμενο

Χαρτζιλίκι για παιδί λυκείου?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχει γκομενάκι δώσε του όσα του δίνεις να κυκλοφορεί άνετα.
Αν δεν έχει, κάπου έχει το έχετε χάσει το παιχνίδι και τη μπάλα γενικότερα.

Επεξ/σία από G.TH.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Στην ερώτηση του φίλου από πάνω, 50 καλά είναι, μην του ανεβάζεις. Και ποιος ο λόγος να του πάρεις αμάξι στα 18 του;

Εγώ 50€ την εβδομάδα του δίνω, η μάνα του λέει ότι δεν του φτάνουν του παιδιού για να είναι ανεξάρτητο, και ούτε πρέπει να νιώθει μειονεκτικά και του δίνει αλλά 20€ την εβδομάδα, σύνολο του δίνουμε 10€ την ημέρα.. Αν θέλει να τα χαλάσει ας τα χαλάσει, αν θέλει να κάνει αποταμίευση να κάνει, να τα διαχειριστεί όπως αυτό θέλει..

Πάντως και με άλλους γονείς που το συζήτησα, τους δίνουν 5€ χαρτζιλίκι τις καθημερινές και 10€ τα Σαββατοκύριακα..

Εμεις του δίνουμε και κάτι παραπάνω για να ψωνίζει τα ρούχα του μόνος του.. 

Στα 18 θα βγάλει το δίπλωμα του και θα του παραχωρήσω ένα αυτοκίνητο, του το έχω τάξει..

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατέρας μου κάποτε μου έδινε ένα ποσό την ημέρα ακριβώς για ένα σάντουιτς. Από όταν είχαν 100 δραχμές. Μέχρι και την 3ή Λυκείου το χαρτζιλίκι ήταν ακριβώς το σάντουιτς.

Φυσικά είχα κόψει το σάντουιτς και έπαιρνα μέρα παρά μέρα τον καφέ μου και τα τσιγάρα μου. 1 πακέτο την εβδομάδα τότε, χωρίς τις τρακες.

Τα Σάββατα πάντα με ρώταγε που θα τα χαλάσω, αλλά όχι τύπου ανάκριση, αλλά με συζήτηση και φιλικά. Οπότε μου έδινε το αντίστοιχο ποσό για ένα ποτό, εισιτήριο και κάτι παραπάνω.

Ναι οι εποχές έχουν αλλάξει, αλλά έχοντας ακόμα ως πρότυπο τον πατέρα μου, πάντα με συζήτηση και φιλικά, είχε καλή εικόνα και εμπιστοσύνη.

Από 1ή Λυκείου είχα ξεκινήσει ώς σερβιτόρος τα Σάββατα μόνο. Δικιά μου επιλογή και ο πατέρας μου αν και ανήσυχος που θα δουλεύω νύχτα, μου είχε εμπιστοσύνη. Η ιδέα ήταν πως αντί να βγαίνω για ποτό με την παρέα, θα δουλεύω στο μαγαζί ,θα παίρνω το χαρτζιλίκι μου και θα έρχονται και οι φίλοι μου.

3ή Λυκείου δούλευα ΠΣΚ βράδια και τα πρωινά μοιραζα φυλλάδια.  Όλα αυτά γιατί ήθελα να δουλεύω, ήθελα δικά μου λεφτά, ήθελα το χαρτζιλίκι μου και ήθελα να γνωρίζω συνέχεια κόσμο. Να σημειώσω πως πήγαινα και φροντιστήρια φουλ τις καθημερινές και είχα καταλάβει πως τα έξοδα ήταν πολλά. Άσχετα αν δεν ήθελε να μου στερήσει τίποτα.

Κάπου στο τέλος του Λυκείου με ρώταγε ο ίδιος  αν θελω να μου δώσει χαρτζιλίκι. Του έλεγα κράτα τα για να σπουδάσω και να πάω στην σχολή.

4 χρόνια φοιτητής μετά, δεν ξαναδουλεψα και σπούδαζα με την αντίστοιχη οικονομία-χαρτζιλίκι του φοιτητή.  Μετά την σχολή -στρατό δεν έχω μείνει ούτε 1 εργάσιμη ημέρα χωρίς δουλειά.

Σήμερα έχω καταλάβει την αξία της εμπιστοσύνης του πατέρα μου, όχι αν έδινε πέντε φράγκα παραπάνω, αλλά ο τρόπος που μιλάγαμε.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, onelonelystar είπε

.

33 ειμαι στο λύκειο έπαιρνα 20 ευρώ την εβδομάδα αν έπαιζε καμία έξοδος με την κοπέλα κάνα 30 την εβδομάδα (max) και αυτά και ήμασταν και ευτυχισμένοι, ρούχα κλπ μια φορά στα τόσα (δεν υπάρχει λογος να αλλάζεις συνέχεια)
και στην σχολή εκανα μια μικρή δουλειά και τα έβγαζα τα έξοδά μου

50 μου φαινεται overkill

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Raylan είπε

Εγώ 50€ την εβδομάδα του δίνω, η μάνα του λέει ότι δεν του φτάνουν του παιδιού για να είναι ανεξάρτητο, και ούτε πρέπει να νιώθει μειονεκτικά και του δίνει αλλά 20€ την εβδομάδα, σύνολο του δίνουμε 10€ την ημέρα.. Αν θέλει να τα χαλάσει ας τα χαλάσει, αν θέλει να κάνει αποταμίευση να κάνει, να τα διαχειριστεί όπως αυτό θέλει..

Πάντως και με άλλους γονείς που το συζήτησα, τους δίνουν 5€ χαρτζιλίκι τις καθημερινές και 10€ τα Σαββατοκύριακα..

Εμεις του δίνουμε και κάτι παραπάνω για να ψωνίζει τα ρούχα του μόνος του.. 

Στα 18 θα βγάλει το δίπλωμα του και θα του παραχωρήσω ένα αυτοκίνητο, του το έχω τάξει..

10 ευρώ την ημέρα, δηλαδή 300 το μήνα!

Όταν θα αρχίσει να δουλεύει και θα παίρνει τον βασικό μισθό, καθαρά θα του μένουν 400 ευρώ περίπου. Μάλλον θα συνεχίσει να ζητάει χαρτζιλίκι! Ή θα προτιμήσει να κάθεται και να τον χαρτζηλικώνετε αντί να "σκοτώνεται στη δουλειά" για 3 και 60!!! 

Κατανοητό ότι ως γονιός εσύ δεν θέλεις να φανείς ο κακός και η μάνα του για να μην νιώθει μειονεκτικά με τους φίλους του, αλλά μήπως να το συζητήσετε όλοι μαζί το ζήτημα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το ποσό μπορεί να διαφέρει τρελά ανάλογα τον τρόπο ζωής του καθενός.

Για παράδειγμα, όσο αφορά τα ρούχα, μια μπλούζα από τα Pull & Bear έχει 10 ευρώ. Από την άλλη, μια μπλούζα Tommy Hilfiger ξεπερνάει για πλάκα τα 50€. Θυμάμαι στο λύκειο πολλά παιδιά που ξόδευαν τρελά ποσά για ρούχα, αν και τα περισσότερα ήταν από λαικές οικογένειες.

Αν προσθέσουμε τυχών τσιγάρα, κανά χόρτο με την παρέα, προφυλακτικά, κανά κέρασμα στην κοπέλα, κλπ, δεν θέλει πολύ να ξεφύγει στα έξοδα ένας έβηφος, αν του δώσεις την ευκαιρία.

Εγώ έπαιρνα ένα 100αρι το μήνα και γενικά δεν είχα πρόβλημα. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει "σωστό" ποσό. Όλα εξαρτώνται από την οικονομική κατάσταση της οικογένειας, στην οποία πρέπει να προσαρμοστεί το παιδί. 

Άλλο να έχεις απαίτηση να παίρνεις ακριβές μάρκες ή να πηγαίνες σε κυριλέ μαγαζιά αν έχεις γονείς βιομήχανους, και άλλο να έχεις την ίδια απαίτηση αν έχεις γονείς δημόσιους υπάλληλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Raylan είπε

Το άνοιξα καθαρά για την ψυχική μου υγεία, να βρω μια συμπαράσταση

Σε άυτο το σημείο,να διευκρινιστεί οτι του Raylan του "αρέσει η καλοπέραση",οπως αναγράφει στο προφίλ και

με αφορμή αυτο,να δώσω τα εύσημα για τις 5 σελίδες.

Γλέντα τους.

 

Επεξ/σία από momotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Και μενα μου εδινε η μανα μου ενα 500αρικο δραχμες και μου ελεγε κρατα το και για αυριο. Τι σχεση εχει τι παιρναμε πριν 10-15 χρονια; 

Τωρα θεωρω και γω οτι το 50αρικο ειναι μια χαρα. Ας μαθει να κανει οικονομια. Σπιτι, λογαριασμους, φαγητο δεν χρειαζεται. Αρκουν και με το παραπανω.

Πριν 10-15 χρονια ήταν πολυ ευκολοτερο για τους γονεις να δινουν Χ ποσο. τωρα οχι τοσο. 50/βδομαδα για μενα ειναι πολλα για λύκειο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, momotis είπε

Σε άυτο το σημείο,να διευκρινιστεί οτι του Raylan του "αρέσει η καλοπέραση",οπως αναγράφει στο προφίλ και

με αφορμή αυτο,να δώσω τα εύσημα για τις 5 σελίδες.

Γλέντα τους.

 

Μετά από επανεξέταση όλων των δεδομένων, ανακαλώ την προηγούμενή μου δήλωση:

8 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Κάν' το 40€.

Το παιδί σου 'μοιασε! Καν' το 100€. Να σου ζήσει!

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πρέπει να κάνεις μια έρώτηση στον εαυτό σου. Και είναι η "Ποσα χρήματα διαθέτω εγω στον εαυτό μου καθε εβδομάδα?¨ εκει θα καταλάβεις αν αυτα που δίνεις ειναι αρκετα......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, momotis είπε

Σε άυτο το σημείο,να διευκρινιστεί οτι του Raylan του "αρέσει η καλοπέραση",οπως αναγράφει στο προφίλ και

με αφορμή αυτο,να δώσω τα εύσημα για τις 5 σελίδες.

Γλέντα τους.

 

Δε θα έλεγα ότι μας γλεντάει, από τη στιγμή που δεν πρόκειται για τρολλοθέμα τύπου "Πέθανε η γιαγιά μου αλλά δε θέλω να φορέσω μαύρα, τι να κάνω;".

Το ζήτημα του χαρτζιλικίου είναι υπαρκτό και απασχολεί πολλούς γονείς και παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...