Προς το περιεχόμενο

Κάποιες από τις καλύτερες λειτουργίες του macOS Monterey δε θα διατεθούν σε Mac με Intel επεξεργαστές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καταλαβαίνεις ότι αυτές οι λειτουργίες προέρχονται από το ΑΙ chip που διαθέτουν οι Μ1 και όχι οι Intel… είναι σαν να παραπονιέσαι γιατί δεν κάνει βιντεοκλήση ένας υπολογιστής που δεν έχει web camera…

Μίλησε μου λίγο για το τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει ένα Intel Mac χωρίς το AI chip...

  • Τη νέα προβολή του κόσμου στο Apple Maps
  • Τους νέους χάρτες του Apple Maps σε πόλεις όπως Λονδίνο, Νέα Υόρκη και Λος Άντζελες
  • Text to speech φωνές σε Σουηδικά, Δανέζικα, Νορβηγικά και Φινλανδικά
  • Offline υπαγόρευση στη συσκευή
  • Υπαγόρευση στη συσκευή χωρίς χρονικό περιορισμό (που ήταν περιορισμένη στα 60 δευτερόλεπτα)

Καμία από τις παραπάνω λειτουργίες δεν χρειάζεται "AI Chip"

Α, και να μην ξεχάσω

  • FaceTime Portrait mode - λειτουργία που θολώνει το παρασκήνιο πίσω από τον χρήστη όταν βρίσκεται σε βιντεοκλήση
  • Live Text - λειτουργία που επιτρέπει την επεξεργασία κειμένου σε φωτογραφίες και εικόνες (όπως αντιγραφή και επικόλληση τη διεύθυνση από μια πινακίδα στην φωτογραφία)

ΚΑΙ ΤΑ ΔΎΟ γίνονται με software processing και δεν είναι ανάγκη να έχεις "AI Chip" για να τα κάνεις. Μπορεί να μην πετύχεις 100% το ίδιο καλό αποτέλεσμα αλλά let's face it, οι κάμερες των MacBook είναι σκουπίδια, σε τέτοιο βαθμό που ένα Xiaomi 200 ευρώ έχει καλύτερη μπορστινή κάμερα. Δεν μας μάρανε η ποιότητα της κάμερας ή του blur effect. 

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Τι σημασία έχει; Σε κάποιους θα λείψουν. Δεν υπάρχει απολύτως καμία δικαιολογία για αυτή την κίνηση της Apple. Δεν είναι εταιρία ψιλικατζίδικο, δεν είναι λογικό ότι δεν μπορούν να τα υλοποιήσουν και σε Intel, απλά δεν θέλουν.

 

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Μίλησε μου λίγο για το τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει ένα Intel Mac χωρίς το AI chip...

  • Τη νέα προβολή του κόσμου στο Apple Maps
  • Τους νέους χάρτες του Apple Maps σε πόλεις όπως Λονδίνο, Νέα Υόρκη και Λος Άντζελες
  • Text to speech φωνές σε Σουηδικά, Δανέζικα, Νορβηγικά και Φινλανδικά
  • Offline υπαγόρευση στη συσκευή
  • Υπαγόρευση στη συσκευή χωρίς χρονικό περιορισμό (που ήταν περιορισμένη στα 60 δευτερόλεπτα)

Καμία από τις παραπάνω λειτουργίες χρειάζεται "AI Chip"

Υπάρχουν αυτά τα χαρακτηριστικά στα windows? 

6 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Ό,τι τι δηλαδή, οι intel είναι άχρηστοι πλέον;

Εδώ πρόκειται για απόφαση της apple να περιορίσει τα features, όχι επειδή δεν μπορούν να τα υποστηρίξουν οι intel επεξεργαστές των παλιότερων μοντέλων.

Το πετσόκομμα των features ως μέσο άσκησης πίεσης αναβάθμισης κατακρίνουμε, όχι κάτι άλλο.

Αλλά ναι, εμείς δεν έχουμε mac και σας φθονούμε. Καμία επαφή με την πραγματικότητα μου φαίνεται, δυστυχώς.

Υπάρχουν κι άλλες επιλογές εκεί πέρα έξω. Καλό είναι να επιβραβεύουμε αλλά και να κατακεραυνώνουμε καλές και κακές πρακτικές, αντίστοιχα.

 

Μπορείς και εσύ να μου δώσεις παραδείγματα που αυτά τα features δουλεύουν σε Intel επεξεργαστές?

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

 

Υπάρχουν αυτά τα χαρακτηριστικά στα windows? 

Φάσκεις και αντιφάσκεις. Είναι το θέμα μας τα Windows; Βλέπε λίγο την υπογραφή, το MacBook της υπογραφής το έχω επέκταση των χεριών μου για 12 ώρες την ημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Υπάρχουν αυτά τα χαρακτηριστικά στα windows? 

Εσένα σου φαίνονται για χαρακτηριστικά που απαιτούν high processing power?

Πρέπει να τα δεις και σε διαφορετικό λειτουργικό για να βγάλεις συμπέρασμα;

Αυτά ειδικά:

  • Text to speech φωνές σε Σουηδικά, Δανέζικα, Νορβηγικά και Φινλανδικά
  • Offline υπαγόρευση στη συσκευή

Παίζει να μπορεί να τα κάνει και μονοπύρηνος του 2004.

 

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Υπάρχουν αυτά τα χαρακτηριστικά στα windows? 

 

Εντάξει. Αν είναι να στρουθοκαμηλίζουμε, ας το αφήσουμε.

Apple rulez και συνεχίστε να βαυκαλίζεστε.

 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Υπάρχουν αυτά τα χαρακτηριστικά στα windows? 

Οχι αλλά σε software που τρέχει σε windows ναι και δεν χρειάζεται ούτε καν ξεχωριστή gpu. Τα INTEL 10th gen που πουλάει ακόμη και σήμερα η APPLE ως καινούρια  με AVX2 & UHD630 είναι μια χαρά ικανά είναι να τα διεκπεραιώσουν στο "ρελαντί".

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickKavourdiris είπε

Εσένα σου φαίνονται για χαρακτηριστικά που απαιτούν high processing power?

Πρέπει να τα δεις και σε διαφορετικό λειτουργικό για να βγάλεις συμπέρασμα;

Αυτά ειδικά:

  • Text to speech φωνές σε Σουηδικά, Δανέζικα, Νορβηγικά και Φινλανδικά
  • Offline υπαγόρευση στη συσκευή

Παίζει να μπορεί να τα κάνει και μονοπύρηνος του 2004.

Exactly. Νομίζει ότι ο server που στέλνει τις απαντήσεις της Siri είναι και αυτός Mac με M1 γιατί αλλιώς πως θα κάνει Natural language processing α;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Φάσκεις και αντιφάσκεις. Είναι το θέμα μας τα Windows; Βλέπε λίγο την υπογραφή, το MacBook της υπογραφής το έχω επέκταση των χεριών μου για 12 ώρες την ημέρα. 

 

6 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Εσένα σου φαίνονται για χαρακτηριστικά που απαιτούν high processing power?

Πρέπει να τα δεις και σε διαφορετικό λειτουργικό για να βγάλεις συμπέρασμα;

Αυτά ειδικά:

  • Text to speech φωνές σε Σουηδικά, Δανέζικα, Νορβηγικά και Φινλανδικά
  • Offline υπαγόρευση στη συσκευή

Παίζει να μπορεί να τα κάνει και μονοπύρηνος του 2004.

 

5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Οχι αλλά σε sowftware που τρέχει σε windows ναι και δεν χρειάζεται ούτε καν ξεχωριστή κάρτα. Τα INTEL 10th gen που πουλάει ακόμη και σήμερα ως καινούρια  με AVX2 & UHD630 είναι μια χαρά ικανοί.

Σας βαζω μαζί… έχουν σχέση τα παραπάνω features με το AI chip που διαθέτουν οι Μ1 ή θα παίζουμε τις κουμπάρες κάνοντας κύκλους μπας και αποφύγετε την πραγματικότητα…

4 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Exactly. Νομίζει ότι ο server που στέλνει τις απαντήσεις της Siri είναι και αυτός Mac με M1 γιατί αλλιώς πως θα κάνει Natural language processing α;

Φίλε μου μην δείχνεις το πόσα πράγματα δεν ξέρεις, αν παρατήρησες κάπου γράφει offline…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

 

 

Σας βαζω μαζί… έχουν σχέση τα παραπάνω features με το AI chip που διαθέτουν οι Μ1 ή θα παίζουμε τις κουμπάρες κάνοντας κύκλους μπας και αποφύγετε την πραγματικότητα…

Το AI Chip ΔΕΝ ΚΆΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ. Αλγόριθμοι Natural language processing τρέχουν και σε σαπάκι Pentium 3, απλά αργούν.

Case in point, το Pixel 4 XL είχε ένα τσιπάκι που επεξεργαζόταν φωτογραφίες και ήταν μόνο για αυτόν τον σκοπό. Στο Pixel 5 το έβγαλαν και η επεξεργασία γίνεται στον επεξεργαστή του κινητού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου μην δείχνεις το πόσα πράγματα δεν ξέρεις…

Lmao. 

Πάντως ο Asterix δεν θυμάμαι να αρνούταν τόσο πολύ να παραδεχτεί ότι κάνει λάθος.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ίδιες αυτοκτονικές τάσεις είχε η εταιρία την δεκαετία του 90... τώρα σε νέα μορφή το 20++.. Ενώ θα έπρεπε το κύριο μέλημα τους να είναι η υποστήριξη ενός μοντέλου που λειτουργεί κάνουν το αντίθετο επειδή το ιδιόκτητο τσιπ τους δίνει μεγαλύτερα κέρδη ενώ σε εμάς τι ακριβώς??.. Θα χάσουν βραχυπρόθεσμα μερικά δολάρια ανά μετοχή  και στη συνέχεια θα αρχίσουν οι αυξομειώσεις... Απληστία λέγεται και όλοι θα χάσουν μεσοπρόθεσμα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Lmao. 

Πάντως ο Asterix δεν θυμάμαι να αρνούταν τόσο πολύ να παραδεχτεί ότι κάνει λάθος.

Δεν είναι η πρώτη φορά 😉🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Το AI Chip ΔΕΝ ΚΆΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ. Αλγόριθμοι Natural language processing τρέχουν και σε σαπάκι Pentium 3, απλά αργούν.

Case in point, το Pixel 4 XL είχε ένα τσιπάκι που επεξεργαζόταν φωτογραφίες και ήταν μόνο για αυτόν τον σκοπό. Στο Pixel 5 το έβγαλαν και η επεξεργασία γίνεται στον επεξεργαστή του κινητού. 

Οκ… αν εσυ προτιμάς να κάνει δέκα ώρες για μια μετάφραση από το να μην την κάνει καθόλου, μείνε τότε με τον pentium 3… κάποια στιγμή θα τελειώσει την δουλειά που τον έβαλες να κάνει!!!

αλήθεια εσύ γιατί αναβαθμίζεις τον υπολογιστή σου???

  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Στα τηλέφωνα που αναφέρεις πάνε για έβδομο χρόνο με κανονικά update…

Φαντάζομαι λες για τα Apple. Η αλήθεια είναι ότι θέλω κι εγώ πολλά χρόνια updates και όλοι μας φαντάζομαι. Όμως επίσης η αλήθεια είναι ότι τελικά προτιμώ να μην έχω τόσα updates που κάποια από αυτά να υποβαθμίζουν επίτηδες τις επιδόσεις του κινητού μου που με δυσκολία πήρα για να με κάνει να πάρω καινούργιο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...