Προς το περιεχόμενο

Κάποιες από τις καλύτερες λειτουργίες του macOS Monterey δε θα διατεθούν σε Mac με Intel επεξεργαστές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, billdanos είπε

 Αν ήταν κάτι απλό το να παίζουν χωρίς θέματα και στις 2 πλατφόρμες πιστεύεις πως θα το άφηνε απ'εξω η Apple? 

Ναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, billdanos είπε

Εν τω μεταξύ τι ποσοστό όσων σχολίασαν εδώ έχουν Mac? 😛 

Από την άλλη τους καταλαβαίνω, πρέπει και αυτοί να πιαστούν από κάπου για να απαλύνουν τον πόνο! 

Να, εγω γιαυτο δε σχολιαζω ποτε σε θεματα για τη SpaceX, επειδη δεν εχω πυραυλο. Κατα τα αλλα, ο γάιδαρος δεν πεταει, ειτε εχεις, ειτε δεν εχεις γάιδαρο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, dimkord said:

Να, εγω γιαυτο δε σχολιαζω ποτε σε θεματα για τη SpaceX, επειδη δεν εχω πυραυλο. Κατα τα αλλα, ο γάιδαρος δεν πεταει, ειτε εχεις, ειτε δεν εχεις γάιδαρο. 

Αν εγώ όμως είχα πύραυλο, δεν θα σε ένοιαζε λίγο περισσότερο η γνώμη μου?

Προφανώς και όλοι μπορούμε να έχουμε άποψη για τα πάντα. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν η άποψη αυτή πολλές φορές δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα αλλά εξακολουθούμε να την υποστηρίζουμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν εγώ όμως είχα πύραυλο, δεν θα σε ένοιαζε λίγο περισσότερο η γνώμη μου?

θα σε ακουγα με προσοχη μεχρι το σημειο που θα ελεγες οτι ο γάιδαρος πεταει. Μετα δε θα με ενοιαζε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν εγώ όμως είχα πύραυλο, δεν θα σε ένοιαζε λίγο περισσότερο η γνώμη μου?

Όχι, γιατί με την μια θα σε θεωρούσαν μέτοχο ή προσηλυτισμένο οπαδό…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, dimkord said:

θα σε ακουγα με προσοχη μεχρι το σημειο που θα ελεγες οτι ο γάιδαρος πεταει. Μετα δε θα με ενοιαζε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Βλέπεις όμως ποιος έχει το "πρόβλημα"... Και μάντεψε: δεν είμαι εγώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Βλέπεις όμως ποιος έχει το "πρόβλημα"... Και μάντεψε: δεν είμαι εγώ! :)

Το προβλημα ποιο ειναι; οτι μπορουμε να καταλαβουμε ποτε καποιος προσπαθει να κανει το ασπρο μαυρο; Εχουμε και εμεις επεξεργαστες στους υπολογιστες μας και καταλαβαινουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H πολιτική της Apple είναι να μην μεταφέρει νέα feature σε παλιές συσκευές αν δεν μπορούν να τρέξουν όπως τρέχουν στις νέες συσκευές.

Προφανώς η Apple θα μπορούσε να μεταφέρει εύκολα αυτές τις λειτουργίες σε intel Mac με software τρόπο χωρίς τη χρήση ΑΙ chip. Όμοια πέρσυ θα μπορούσαν να παίξουν και iPad OS  εφαρμογές σε intel Mac με εξομοίωση και το αποτέλεσμα φαινομενικά να ήταν ίδιο με τα arm Mac. H διαφορά είναι ο τρόπος καθώς στη περίπτωση των intel θα χρειαζόταν κάποιος simulator. 

Αυτό βέβαια δεν αλλάζει ότι η Αpple ενώ έχει τρομερή υποστήριξη σε σχέση με τον ανταγωνισμό στα κινητά δεν κάνει το ίδιο στους υπολογιστές της. Ο τερματισμός υποστήριξης macOS μετά από 6 - 7 χρόνια από την αγορά του προϊόντος είναι το μεγαλύτερο αρνητικό των Mac. Οι νέες εφαρμογές για να υποστηρίξουν νέα feature χρησιμοποιώντας το νέο SDK αναγκάζονται να σταματήσουν την υποστήριξη Mac OS 2 ή μεγαλύτερο ετών. Αυτό το πρόβλημα σε windows δεν υπάρχει. Αν μια επιχείρηση έχει 10 - 20 υπολογιστές το να τους αλλάζεις κάθε 7 χρόνια είναι σημαντικό κόστος. Βέβαια τα windows είναι απαρχαιωμένα. 

Επεξ/σία από medidia
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ακόμα επιμένουν κάποιοι πως είναι marketing, ξέρω γω, απόφαση, για να δει ας πούμε ο κόσμος τι χάνει (!) με τους Intel και να τρέξει να πάρει M1.

Δεν καταλαβαίνουν πως αυτά είναι λειτουργίες που αναπτύχθηκαν για το iPhone (the real $$$) και έρχονται "τζάμπα" στα M1 Macs?

Σκεφτείτε λίγο το σενάριο: Φτιάχνουν εδώ και 10 χρόνια τα δικά τους SoC, τα τελευταία 4-5 βάζουν extra neural engine cores (όπως και άλλα subsystems, για να κάνουν offload έντονες εργασίες και να μην τις τρέχει η general task cpu και έτσι να είναι πάντα διαθέσιμα τα cpu cores και το λειτουργικό να είναι πάντα snappy + smooth) κι έρχονται να πουν οι "ειδικοί" πως τον κώδικα που έφτιαξαν ειδικά να τρέχει σε αυτά τα SoC νεράκι να τον κάνουν port σε Intel..... επειδή;; Επειδή οι 11ης γενιάς Intel έχουν ΑΙ acceleration? Πόσα μοντέλα Mac έχουν Tiger Lake?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σας καταλάβω βρε παιδιά, μπαίνετε κάπου να γράψετε το κοντό κ το μακρύ σας επειδή δεν σας αρέσει η apple. Γούστο κ καπέλο σας, αλλά εμείς που μπαίνουμε να διαβάσουμε σχόλια γιατί μας ενδιαφέρει διαβάζουμε όλες τις ηλιθιότητες μπεεε, πρόβατα, σας τα τρώει κλπ. κ εκτροχιάζεται η κάθε συζήτηση.

Έχω mac από πριν γεννηθείτε οι περισσότεροι, πρέπει να το δηλώνω για να μην με βρίσετε ότι έγινα πρόβατο λόγω hype; Από τότε που σταμάτησα να έχω και windows δεν ξαναμπήκα σε topic για win, τί με ενδιαφέρει πια; Που κ που άμα δω κάποια είδηση περίεργη, αλλιώς ιδέα δεν έχω τι κάνουν τα win. Και σίγουρα δεν μπορώ να τους βρίζω, κοροϊδεύω, απαξιώνω, χλευάζω ... Μερικοί κάνετε λες και σας κλέψαμε την γκόμενα/γκόμενο. Ειλικρινά αρχίζω κ πιστεύω ότι ισχύει το όσα δεν πιάνει η αλεπού, που αρχικά δεν το πίστευα.

Στο ψητό τώρα, θα με βόλευε πολύ το text copy από εικόνες κ κάπως το blur στο facetime. Πολύ βολικό να αντιγράφεις κείμενο από εικόνα κ άπειρες φορές το έχω χρειαστεί. Εμένα ο πόνος μου όμως είναι άλλος, να αρχίσει να μιλάει ελληνικά η Siri. Με έχει βολέψει πάρα πολύ η κυρία και θα ήταν ακόμη καλύτερα αν μιλούσε την γλώσσα μου. Από καιρό σε καιρό την ρωτάω πάντως "μωρή Siri πότε θα αρχίσεις να μιλάς ελληνικά;" αλλά δεν μου απαντάει! 😝

Τέλος, για όσους σχολίασαν τον motorola επεξεργαστή, να σας πληροφορήσω ότι ένας από τους mac μου, έχει motorola (κ ακόμη λειτουργεί). Οι macintosh motorola είχαν πρώτα κ νομίζω κάπου μέσα στο '90 είχαν ibm.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, AtiX είπε

Υπάρχει κάποιος διαγωνισμός για το ποιος θα την πει καλύτερα στην Apple ή απλά αλλά γράφει το άρθρο και αλλά καταλαβαίνουν κάποιοι???

ΥΓ: και που να δείτε τι δεν μπορούν να κάνουν τα Intel Mac του 17 ενώ τα κάνουν του 18…

Όσα δεν φτάνει η αλεπού, τά κάνει κρεμαστάρια ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, AtiX είπε

Καταλαβαίνεις ότι αυτές οι λειτουργίες προέρχονται από το ΑΙ chip που διαθέτουν οι Μ1 και όχι οι Intel… είναι σαν να παραπονιέσαι γιατί δεν κάνει βιντεοκλήση ένας υπολογιστής που δεν έχει web camera…

Καλέ μου φίλε AtiX. Θες να μας πεις ότι τα παρακάτω τα κάνει το AI chip????

FaceTime Portrait mode - λειτουργία που θολώνει το παρασκήνιο πίσω από τον χρήστη όταν βρίσκεται σε βιντεοκλήση

H νέα προβολή του κόσμου στο Apple Maps

Τους νέους χάρτες του Apple Maps σε πόλεις όπως Λονδίνο, Νέα Υόρκη και Λος Άντζελες

Υπαγόρευση στη συσκευή χωρίς χρονικό περιορισμό (που ήταν περιορισμένη στα 60 δευτερόλεπτα)

Ναι έχεις δίκιο, χωρίς AI chip δεν μπορείς να αλλάξεις τα 6 δευτερόλεπτα σε 120 ή 240 ή 500000. Και φυσικά δεν ανανεώνονται και οι χάρτες του Λονδίνου!

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΚ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sv398 είπε

Καλέ μου φίλε AtiX. Θες να μας πεις ότι τα παρακάτω τα κάνει το AI chip????

FaceTime Portrait mode - λειτουργία που θολώνει το παρασκήνιο πίσω από τον χρήστη όταν βρίσκεται σε βιντεοκλήση

H νέα προβολή του κόσμου στο Apple Maps

Τους νέους χάρτες του Apple Maps σε πόλεις όπως Λονδίνο, Νέα Υόρκη και Λος Άντζελες

Υπαγόρευση στη συσκευή χωρίς χρονικό περιορισμό (που ήταν περιορισμένη στα 60 δευτερόλεπτα)

Ναι έχεις δίκιο, χωρίς AI chip δεν μπορείς να αλλάξεις τα 6 δευτερόλεπτα σε 120 ή 240 ή 500000. Και φυσικά δεν ανανεώνονται και οι χάρτες του Λονδίνου!

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΚ...

Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις εσύ είναι ότι με intel ναι μεν μπορει να τα έκανε όλα αυτά, αλλά ή δεν θα είχαν την ποιότητα που ήθελε η apple και την ταχύτητα ή θα υπήρχε μεγάλη κατανάλωση ρεύματος και μεγάλο φόρτωμα στα cpu cores ή όλα αυτα μαζί.

Σίγουρα η apple θέλει να σπρωξει τα δικά της soc αλλά κάποια πράγματα όπως και να το κάνουμε λειτουργούν με καλύτερα αποτελέσματα σε ξεχωριστό AI engine

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, sv398 είπε

Καλέ μου φίλε AtiX. Θες να μας πεις ότι τα παρακάτω τα κάνει το AI chip????

FaceTime Portrait mode - λειτουργία που θολώνει το παρασκήνιο πίσω από τον χρήστη όταν βρίσκεται σε βιντεοκλήση

H νέα προβολή του κόσμου στο Apple Maps

Τους νέους χάρτες του Apple Maps σε πόλεις όπως Λονδίνο, Νέα Υόρκη και Λος Άντζελες

Υπαγόρευση στη συσκευή χωρίς χρονικό περιορισμό (που ήταν περιορισμένη στα 60 δευτερόλεπτα)

Ναι έχεις δίκιο, χωρίς AI chip δεν μπορείς να αλλάξεις τα 6 δευτερόλεπτα σε 120 ή 240 ή 500000. Και φυσικά δεν ανανεώνονται και οι χάρτες του Λονδίνου!

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΚ...

Κάλε μου συμφοριτη, αφού είναι τόσο εύκολα όλα αυτά, γιατί δεν στέλνεις μια επιστολή στην Apple με τις απαιτούμενες διευκρινίσεις και τροπους ώστε να δώσουν αυτά τα πολύτιμα χαρακτηριστικά και στα Mac με Intel επεξεργαστές… μην ξεχάσεις να δουλεύουν όπως και στα Μ1! Αφού το κάνει αυτό, το ίδιο πράγμα θα μπορούσες να κανείς και για την Microsoft που τόσο ταλαιπωρείται με τα 10… 

Τέλος φιλική συμβουλή προς όλους όσους χάνονται και ως προγραμματιστές και ως τεχνικοί παντός καιρού… ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να ποστάρετε μέσα στο insomnia και βγήκε εκεί έξω να δείξετε τις γνώσεις σας και την αξία σας, στα λόγια και εγώ χτίζω σε μια μέρα την Ακρόπολη…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...