Προς το περιεχόμενο

Κάποιες από τις καλύτερες λειτουργίες του macOS Monterey δε θα διατεθούν σε Mac με Intel επεξεργαστές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
30 minutes ago, sv398 said:

Καλέ μου φίλε AtiX. Θες να μας πεις ότι τα παρακάτω τα κάνει το AI chip????

FaceTime Portrait mode - λειτουργία που θολώνει το παρασκήνιο πίσω από τον χρήστη όταν βρίσκεται σε βιντεοκλήση

H νέα προβολή του κόσμου στο Apple Maps

Τους νέους χάρτες του Apple Maps σε πόλεις όπως Λονδίνο, Νέα Υόρκη και Λος Άντζελες

Υπαγόρευση στη συσκευή χωρίς χρονικό περιορισμό (που ήταν περιορισμένη στα 60 δευτερόλεπτα)

Ναι έχεις δίκιο, χωρίς AI chip δεν μπορείς να αλλάξεις τα 6 δευτερόλεπτα σε 120 ή 240 ή 500000. Και φυσικά δεν ανανεώνονται και οι χάρτες του Λονδίνου!

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΚ...

Η Apple αποφάσισε αυτά να περνάνε από το AI chip ώστε να μην απασχολεί περισσότερο τα άλλα cores του επεξεργαστή. Το αν αρέσει ή όχι σε κάποιους αυτή η κίνηση είναι καθαρά δικό τους θέμα και μπορούν να επιλέξουν αυτό που θα τους κάνει τη "ζωή ευκολότερη"... 

Θυμάστε όταν παρουσιάστηκε η TouchBar? Για την υλοποιησή της βασίστηκε στο custom T1 chip της που μπορουσε να τρέχει ξεχωριστά από τον επεξεργαστή μια light έκδοση του watchOS από ένα ramdrive των 25mb, ώστε να εξασφαλίζει πως θα λειτουργεί πάντα σωστά άσχετα με την κατάσταση του λειτουργικού και του επεξεργαστή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η Apple αποφάσισε αυτά να περνάνε από το AI chip ώστε να μην απασχολεί περισσότερο τα άλλα cores του επεξεργαστή. Το αν αρέσει ή όχι σε κάποιους αυτή η κίνηση είναι καθαρά δικό τους θέμα και μπορούν να επιλέξουν αυτό που θα τους κάνει τη "ζωή ευκολότερη"... 

Θυμάστε όταν παρουσιάστηκε η TouchBar? Για την υλοποιησή της βασίστηκε στο custom T1 chip της που μπορουσε να τρέχει ξεχωριστά από τον επεξεργαστή μια light έκδοση του watchOS από ένα ramdrive των 25mb, ώστε να εξασφαλίζει πως θα λειτουργεί πάντα σωστά άσχετα με την κατάσταση του λειτουργικού και του επεξεργαστή. 

Θα μπορούσε να τα βάλει σε CPU cores και να είναι το αγκάθι των features αυτών; Θα μπορούσε. Δεν το κάνει γιατί δεν θέλει και αυτό είναι το κακό της υπόθεσης. Τώρα είναι κάποια μικρά features, αργότερα θα είναι λίγο πιο σοβαρά, μέχρι που το Mac σε Intel θα έχει άλλη εμπειρία σε πολλά σημεία. 

Αν θες 32gb ram, δεν παίρνεις M1 Mac και πληρώνεις πολλά πολλά παραπάνω από πελάτη που παίρνει M1. Ε, αυτή η κίνηση της Apple, σου δείχνει ότι και παραπάνω λεφτά που τους δίνεις, πάλι είσαι second class citizen.

Αν πούλαγε μόνο μηχανήματα με Apple Silicone, θα ήταν απόλυτα λογικό και δικαιολογημένο να αρχίσει να το κάνει, τώρα όμως που πουλάει και Intel, αν ήθελαν να είναι σωστοί, θα έπρεπε να υπάρχει feature parity. 

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, vampira είπε

Δεν μπορώ να σας καταλάβω βρε παιδιά, μπαίνετε κάπου να γράψετε το κοντό κ το μακρύ σας επειδή δεν σας αρέσει η apple. Γούστο κ καπέλο σας, αλλά εμείς που μπαίνουμε να διαβάσουμε σχόλια γιατί μας ενδιαφέρει διαβάζουμε όλες τις ηλιθιότητες μπεεε, πρόβατα, σας τα τρώει κλπ. κ εκτροχιάζεται η κάθε συζήτηση.

Έχω mac από πριν γεννηθείτε οι περισσότεροι, πρέπει να το δηλώνω για να μην με βρίσετε ότι έγινα πρόβατο λόγω hype; Από τότε που σταμάτησα να έχω και windows δεν ξαναμπήκα σε topic για win, τί με ενδιαφέρει πια; Που κ που άμα δω κάποια είδηση περίεργη, αλλιώς ιδέα δεν έχω τι κάνουν τα win. Και σίγουρα δεν μπορώ να τους βρίζω, κοροϊδεύω, απαξιώνω, χλευάζω ... Μερικοί κάνετε λες και σας κλέψαμε την γκόμενα/γκόμενο. Ειλικρινά αρχίζω κ πιστεύω ότι ισχύει το όσα δεν πιάνει η αλεπού, που αρχικά δεν το πίστευα.

Στο ψητό τώρα, θα με βόλευε πολύ το text copy από εικόνες κ κάπως το blur στο facetime. Πολύ βολικό να αντιγράφεις κείμενο από εικόνα κ άπειρες φορές το έχω χρειαστεί. Εμένα ο πόνος μου όμως είναι άλλος, να αρχίσει να μιλάει ελληνικά η Siri. Με έχει βολέψει πάρα πολύ η κυρία και θα ήταν ακόμη καλύτερα αν μιλούσε την γλώσσα μου. Από καιρό σε καιρό την ρωτάω πάντως "μωρή Siri πότε θα αρχίσεις να μιλάς ελληνικά;" αλλά δεν μου απαντάει! 😝

Τέλος, για όσους σχολίασαν τον motorola επεξεργαστή, να σας πληροφορήσω ότι ένας από τους mac μου, έχει motorola (κ ακόμη λειτουργεί). Οι macintosh motorola είχαν πρώτα κ νομίζω κάπου μέσα στο '90 είχαν ibm.

 

Πέρασα τον 50 και τα τελευταία 3 χρόνια έχω και Mac και έχω μπει στο οικοσύστημα 

Δουλεύω win 10 για εργασία υποχρεωτικά και μου ξινίζει το λειτουργικό

Πολλά πράγματα δεν μπορώ να κάνω σε ένα Mac  αλλά δεν τα αποχωρίζομαι λόγω λειτουργικού 

iPad με σύγκριση tablet android  και δέσιμο συσκευών με ρολοι Mac kip kip.

θα μπορούσε η Apple να μην έχει γραμμένη την Ελλάδα

πχ Apple Music όχι σε Alexa /πρέπει να πληρώνω και Spotify 

Εν κατακλείδι αν καταφέρναμε με έναν υπολογιστή να περνάγαμε 30 χρόνια χωρίς να αλλάξουμε κάτι τότε η οικονομία και η ανάπτυξη θα πήγαινε περίπατο 

Είναι φυσιολογική εξέλιξη της ζωής σε όλα τα πράγματα και υπηρεσίες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SeaLion said:

... τον κώδικα που έφτιαξαν ειδικά να τρέχει σε αυτά τα SoC νεράκι να τον κάνουν port σε Intel..... επειδή;; Επειδή οι 11ης γενιάς Intel έχουν ΑΙ acceleration? Πόσα μοντέλα Mac έχουν Tiger Lake?

σιγά τα αυγά ρε παιδιά, ένα bluring είναι. Μια εφαρμογή της Apple είναι optimized για μηχανήματα Apple και ARM και τρέχει 10ms πιο γρήγορα... απ ότι σε κάποιον desktop intel (non AI cpu). Οκ. μπράβο. should we care?

και 2ον πως στο καλό γίνεται να μιλάμε για ΑΙ & energy efficient cpus? like wtf... εδώ άλλοι στήνουν φάρμες για σοβαρό AI και εσείς μας λέτε για ARM & AI...

ΥΓ: Όταν οι επιστήμονες κάνανε σοβαρό AI ο M1 δεν υπήρχε καν. Και που υπάρχει δλδ δεν είναι για αυτή τη δουλειά.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Dinos_12345 said:

Θα μπορούσε να τα βάλει σε CPU cores και να είναι το αγκάθι των features αυτών; Θα μπορούσε. Δεν το κάνει γιατί δεν θέλει και αυτό είναι το κακό της υπόθεσης. Τώρα είναι κάποια μικρά features, αργότερα θα είναι λίγο πιο σοβαρά, μέχρι που το Mac σε Intel θα έχει άλλη εμπειρία σε πολλά σημεία. 

Αν θες 32gb ram, δεν παίρνεις M1 Mac και πληρώνεις πολλά πολλά παραπάνω από πελάτη που παίρνει M1. Ε, αυτή η κίνηση της Apple, σου δείχνει ότι και παραπάνω λεφτά που τους δίνεις, πάλι είσαι second class citizen.

Αν πούλαγε μόνο μηχανήματα με Apple Silicone, θα ήταν απόλυτα λογικό και δικαιολογημένο να αρχίσει να το κάνει, τώρα όμως που πουλάει και Intel, αν ήθελαν να είναι σωστοί, θα έπρεπε να υπάρχει feature parity. 

Μα βρίσκεται στη φάση που αποφάσισε να γυρίσει σε δικό της custom chip και σε αυτό θα ρίξει το μεγαλύτερο βάρος απο δω και πέρα. Το αν θα της βγει σε καλό ή όχι θα το δούμε στην πορεία! Αν αυτή τη στιγμή θέλεις να κάνεις μια πολύ σημαντική επένδυση σε Mac hardware (ειδικά για advanced επαγγελματική χρήση), δε νομίζω πως είναι η κατάλληλη περίοδος μιας και ακριβώς πάνω σε αυτό εργάζεται πλέον η Apple: στην επόμενη γενιά του M1 που θα υποστηρίζει περισσότερα cores, ram, κλπ!

Αντίστοιχα αυτοί που ήδη έχουν hardware προηγούμενης γενιας, θα συνεχίσουν να κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους και να αναβαθμίζονται στις νεότερες εκδόσεις του λειτουργικού και απλά δεν θα έχουν κάποια χαρακτηριστικά που βασίζονται στη νέα πλατφόρμα. Και εγώ όσο είχα το MacBook Pro late 2012 μέχρι πριν κάποιους μήνες, έβλεπα σε κάθε update του λειτουργικού να μην έχω κάποια χαρακτηριστικά που είχαν τα επόμενα μοντέλα από το δικό μου, αλλά δεν ήταν και κάτι τόσο critical που θα επηρέαζε τη δουλειά μου (πχ το αυτόματο ξεκλείδωμα μέσω του Apple Watch).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

σιγά τα αυγά ρε παιδιά, ένα bluring είναι. Μια εφαρμογή της Apple είναι optimized για μηχανήματα Apple και ARM και τρέχει 10ms πιο γρήγορα... απ ότι σε κάποιον desktop intel (non AI cpu). Οκ. μπράβο. should we care?

και 2ον πως στο καλό γίνεται να μιλάμε για ΑΙ & energy efficient cpus? like wtf... εδώ άλλοι στήνουν φάρμες για σοβαρό AI και εσείς μας λέτε για ARM & AI...

ΥΓ: Όταν οι επιστήμονες κάνανε σοβαρό AI ο M1 δεν υπήρχε καν. Και που υπάρχει δλδ δεν είναι για αυτή τη δουλειά.

Ναι, οκ, blur έκανα και στο photoshop του 2000. So what...

Το θέμα δεν μετριέται μόνο σε ms αλλά κυρίως σε mW.

Φάρμες δεν στήνουν για να εξυπηρετούν εμένα μόνο, όπως τα Apple SoC's, αλλά όλο τον κόσμο.

Κανείς ποτέ δεν είπε πως η τεχνητή νοημοσύνη ή τα νευρωνικά δίκτυα είναι εφεύρεση της Apple. 

Το θέμα είναι allocation of resources. Αν κάτσεις και γράψεις low-level κώδικα και frameworks που δουλεύουν πάνω σε τόσο συγκεκριμένο hardware και έχεις σχεδιάσει μάλιστα το hardware με όλα αυτά τα features κατά νου, δεν είναι trivial να μεταφέρεις τον κώδικα για να παίζει καλά αλλού. Δεν είναι ότι δεν γίνεται να φτιάξεις ένα blur filter για το facetime, είναι ότι ούτε αξίζει τον κόπο, ούτε το αποτέλεσμα θα είναι εξίσου καλό - και δεν εννοώ οπτικά, μην ξεχνιόμαστε... mW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια σε αναγκάζουν να αγοράσεις καινούργιο. Τουλάχιστον έχουμε την τελευταία αναβάθμιση σε Mac. Μόνο σίγουρο είναι ότι κάποιοι θα το σκεφτώ σοβαρά αν θα προτιμήσουν την εταιρία ξανά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λέμε εν τω μεταξύ για τεχνητές νοημοσύνες, νευρωνικά δίκτυα etc και μου ρχεται στο μυαλό εκείνο το εντυπωσιακό (;) demo της Google με τον creepy assistant που σου έκλεινε ραντεβού. Άπατο πήγε τελικά το feature, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, freegr said:

Με άλλα λόγια σε αναγκάζουν να αγοράσεις καινούργιο. Τουλάχιστον έχουμε την τελευταία αναβάθμιση σε Mac. Μόνο σίγουρο είναι ότι κάποιοι θα το σκεφτώ σοβαρά αν θα προτιμήσουν την εταιρία ξανά.

Σε αναγκάζει να αγοράσεις νέο μηχάνημα επειδή δεν θα έχεις blur στο FaceTime???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σε αναγκάζει να αγοράσεις νέο μηχάνημα επειδή δεν θα έχεις blur στο FaceTime???

ε καλά μην μπούμε τώρα στην κουβέντα πότε και πως σε αναγκάζει να τα σκάσεις παραπάνω 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Λέμε εν τω μεταξύ για τεχνητές νοημοσύνες, νευρωνικά δίκτυα etc και μου ρχεται στο μυαλό εκείνο το εντυπωσιακό (;) demo της Google με τον creepy assistant που σου έκλεινε ραντεβού. Άπατο πήγε τελικά το feature, ε;

Δουλεύει στην Αμερική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AtiX είπε

Ναι, αμα με τον όρο υπομονετικός θεωρείς ότι δεν ζεσταίνεται και δεν τρώει το 30% της μπαταρίας, τότε άνετα μπορείς να τον χαρακτηρίσεις και πιο υπομονετικό…

δεν θα χαρακτηριζα την υπαγορευση σαν τοσο heavy task, αλλα περα απο αυτο, ο m1 ειναι τελειος και δεν το λεω ειρωνικα, αλλα κακα τα ψεματα αυτη τη στιγμη που μιλαμε η apple δεν εχει καμια προταση σε hind end μηχανημα με μεγαλη επεξεργαστικη ισχυ αλλα και gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, SeaLion said:

Ναι, οκ, blur έκανα και στο photoshop του 2000. So what...

Το θέμα δεν μετριέται μόνο σε ms αλλά κυρίως σε mW.

Φάρμες δεν στήνουν για να εξυπηρετούν εμένα μόνο, όπως τα Apple SoC's, αλλά όλο τον κόσμο.

Κανείς ποτέ δεν είπε πως η τεχνητή νοημοσύνη ή τα νευρωνικά δίκτυα είναι εφεύρεση της Apple. 

Το θέμα είναι allocation of resources. Αν κάτσεις και γράψεις low-level κώδικα και frameworks που δουλεύουν πάνω σε τόσο συγκεκριμένο hardware και έχεις σχεδιάσει μάλιστα το hardware με όλα αυτά τα features κατά νου, δεν είναι trivial να μεταφέρεις τον κώδικα για να παίζει καλά αλλού. Δεν είναι ότι δεν γίνεται να φτιάξεις ένα blur filter για το facetime, είναι ότι ούτε αξίζει τον κόπο, ούτε το αποτέλεσμα θα είναι εξίσου καλό - και δεν εννοώ οπτικά, μην ξεχνιόμαστε... mW.

no offense αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα. Αλλιώς δεν θα ήταν ARM. επίσης προσωπικά τα 5 ευρώ λογαριασμό (πολλά λέω?) που κάνει το pc μου το μήνα δεν μου φαίνονται πολλά. Και αν είσαι on the go βγάλε το bluring αν νομίζεις ότι σου τρώει μπαταρία.

υγ: δεν είπα ότι το ΑΙ είναι εφεύρεση της Apple. είπα ότι είναι κάτι που θέλει resources/power. Όσοι κάνουν σοβαρό AI το τελευταίο που κοιτάνε είναι τα mW.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Και μετά οι ίδιοι που την κράζανε που δεν το έβαλε θα την κράζανε γιατί το έβαλε και δεν δουλεύει σωστά, μαζί με όσους δεν θα είχαν ικανοποιηθεί με το αποτέλεσμα… 

Kαι εσύ το ίδιο απτην ανάποδη είσαι. 😛 

Αφού κόβει τους παλιούς, καλά κάνει γιατί δεν θα παίζουν σωστά, αν δεν τους έκοβε "Apple υποστήριξη εγγύηση". Νο lose scenario είναι η Apple με τέτοιους πελάτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι εσύ το ίδιο απτην ανάποδη είσαι. 😛 

Αφού κόβει τους παλιούς, καλά κάνει γιατί δεν θα παίζουν σωστά, αν δεν τους έκοβε "Apple υποστήριξη εγγύηση". Νο lose scenario είναι η Apple με τέτοιους πελάτες 

Το σωστό τότε πιο είναι? Να δίνει features που δεν δουλεύουν ή να μην τα δινει καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...