Προς το περιεχόμενο

Embed χάρτης σε site


sinikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω ένα site που τα μέλη έχουν και ένα πεδίο διεύθυνση πχ. Πλάτωνος 8, Αθήνα.

Επειδή δεν τα πάω καθόλου καλά με τα Api και είδικά της google, υπάρχει κάποιος έυκολος τρόπος να παίρνει αυτό το πεδίο και να κάνει embed  τον χάρτη με την τοποθεσία???

Ιδανικά να είναι το script κάπως
 

<script>
mplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplampla?Address="Πλάτωνος 8, Αθήνα"&mplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplamplampla
</script>

ωστέ να παίρνει σαν μεταβλητή την διεύθυνση και να εμφανίζει το χάρτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Left13S είπε

Στο αριστερό μέρος του google maps έχει ένα κουμπί που λέει κοινοποιηση. Μετα πατας ενσωμάτωση χάρτη/ embed map και παίρνεις τον κώδικα.

Οταν θέλω να βάλω ένα χάρτη δικό μου έτσι το κάνω. Μάλλον δεν έγινα κατανοητός σε αυτό που θέλω. Ο χάρτης θα είναι διαφορετικός για κάθε χρήστη. Δηλαδή αυτό που λες θα γινόταν αν έλεγα στο κάθε χρήστη να κάνει αυτή την διαδικασία και να βάζει το κώδικα σε ένα html πεδίο που θα του έχω ορίσει. 

Η χρήστες μου όμως έχουν στην βάση δεδομένων την διευθυνσή τους

πχ 

user_id | user_name | user_address
1            | Γιώργος     | Πλάτωνος 8, Αθήνα
2            | Βασίλης     | Τσιμισκή 34, Θεσσαλονίκη
.......
.......

Θέλω όταν ανοίγει η καταχώρηση του Βασίλη σε κάποιο σημείο που θα του έχω ορίσει να εμφανίζεται ο χάρτης της Θεσσαλονίκης με στίγμα στην Τσιμισκή 34. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, Left13S είπε

Στο αριστερό μέρος του google maps έχει ένα κουμπί που λέει κοινοποιηση. Μετα πατας ενσωμάτωση χάρτη/ embed map και παίρνεις τον κώδικα.

Αυτό που γράφει ο Left13s αν το έβλεπες θα καταλάβαινες ότι μπορείς να αλλάζεις παραμέτρους στο iframe της Google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gekatsou είπε

Αυτό που γράφει ο Left13s αν το έβλεπες θα καταλάβαινες ότι μπορείς να αλλάζεις παραμέτρους στο iframe της Google

Ναι αλλά δεν φαίνονται σαν παράμετροι οι διευθύνσεις

<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d3027.8435644727397!2d22.94029831538557!3d40.63333177934061!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x14a83907c563d9a3%3A0x2629250e4a34083d!2zzqTPg865zrzOuc-DzrrOriA0MywgzpjOtc-Dz4POsc67zr_Ovc6vzrrOtyA1NDYgMjM!5e0!3m2!1sel!2sgr!4v1623762460613!5m2!1sel!2sgr" width="600" height="450" style="border:0;" allowfullscreen="" loading="lazy"></iframe>

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι πλατφόρμα είναι το site σου;

Εγώ κάνω τέτοια πραγμάτα χρησιμοποιώντας opensourse software. Οι χάρτες είναι από openstreetmap.org το φέρνω στο browser με leaflet.js και παίρνω μετά δεδομένα από nominatim.org έχει και geocoding και reverse geocoding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2021 στις 4:53 ΜΜ, k33theod είπε

Σε τι πλατφόρμα είναι το site σου;

Εγώ κάνω τέτοια πραγμάτα χρησιμοποιώντας opensourse software. Οι χάρτες είναι από openstreetmap.org το φέρνω στο browser με leaflet.js και παίρνω μετά δεδομένα από nominatim.org έχει και geocoding και reverse geocoding.

Σε Codeigniter είναι. Θα δοκιμάσω αυτά που λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...