Προς το περιεχόμενο

Απάτη από έμπορο αυτοκινήτων


GrecoPrimo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Άρα είτε δεν είναι ελληνικά ή τα έχει σε φανοποιούς να τα φτιάχνουν

Απο ιταλια τα περιμενει. Αυτο που πηρα εχει βιβλιο service στα ιταλικα οποτε κι αυτο απο κει θα ναι

34 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οταν δεν αφήνουν να το ελέγξεις το αμάξι πριν το αγοράσεις δεν το κάνουν απο περιέργεια.Το κάνουν γιατι έχουν χεσμένη την φωλιά τους και ψάχνουν θύμα.

Βρίσκεις δικηγόρο ΧΘΕΣ και ξεκινάς ενέργειες γιατι σε καθυστερεί επίτηδες.

Ναι αυτο θα κανω αν και πριν 2-3 μερες μιλησα με δικηγορο και μου ειπε πως δεν αξιζει. Αλλα δεν υπαρχει αλλη επιλογη, δεν το πηρα και φθηνα επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 2012 εμπορος μου πουλησε Audi TT με καμενη φλατζα που με οπτκιο ελεγχο απο μηχανικο που πηγα εκει δεν φαινοταν . Μου στοιχισε ολη η ιστορια 900 ευρω.

Ανακαλυφτηκε οταν για προληπτικους λογους πηγα να αλλαξουν ιμαντα εκκεντροφορου μιας και δεν ηξερα ποτε αλλαχτηκε .

Η Υπεθυνη δηλωση για την πωληση δεν ηταν δικη του αλλα ενος αλλου ΑΛΛΑ την ειχε ετοιμη και θεωρημενη απο ΚΕΠ και συμπληρωσε το ονομα μετα . Ηταν τοσο καταφανες οτι δεν ηταν κανονικη που τον απειλησα οτι θα το παω παραπερα για ολλους τους εμπλεκομενους που μου εδωσε 600 ευρω πισω.

Χωρια αυτο δεν θα μπορουσα να κανω κατι .

Μερικοι εμποροι σε βαζουν και κανεις και υπεθυνη δηλωση οτι ελεγξες το αμαξι και ειναι ΟΚ

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτοκίνητο,μοντέλο,τιμη; πόσα χιλιόμετρα έχει και καλα;Έναν γνωστό δεν είχες μαζί σου όταν πήγες να το παρεις; Και αφού σου ειπε δεν δέχομαι έλεγχο γιατι το εκλεισες;Μερικούς δεν μπορώ να σας καταλάβω ώρες ώρες...Τώρα δικαστικά τρέχα γύρευε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και τιμιοι εμποροι 

Το 2016 αγορασα απο εμπορο σε Ελευσινα ενα C1 και πηγα εκει μηχανικο το σηκωσε σε συστημα που ειχε ο εμπορος , το οδηγησαμε αν και δεν ειχε ασφαλεια και μετα το πηρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GrecoPrimo είπε

Καλησπερα, πριν μια βδομαδα αγορασα ενα αμαξι απο εναν εμπορο , το οποιο πηγα σε συνεργειο κ φανοποιο αφοτου το αγορασα καθως δεν με αφηνε να το δω πριν. Για να μη πολυλογο δεν μου πειραν ουτε λεφτα και μου ειπαν πως με κοροιδεψε και να παω να μιλησω μαζι του για να το αλλαξω , αλλα να το ελεγξω πριν το παρω οτιδηποτε, καθως δυσκολα θα μου επιστρεψει τα χρηματα. Επικοινωνησα μαζι του και επειτε απο 2 μερες μου ειπε να περιμενω τον Ιουλιο που θα φερει 2 παρομοια αμαξια. Θα θελα να ρωτησώ τα εξης:

1.) Μηπως προσπαθει να περασουν οι μερες γιατι υπαρχει καποια νομοθεσια που να λεει οτι μετα απο μια περιοδο να χανω το δικαιωμα επιστροφης ?
 

2.) Επισης μπορω εγω να κανω καποιες κινησεις τωρα οπως δικηγορο, χαρτι απο πραγματογνωμα (που μου προτεινε το συνεργειο)σε περιπτωση που δεν βγαλω ακρη τελικα ? Αν ναι, μπορειτε να μου αναφερεται τι ?
 

Ευχαριστω εκ των προτερον, ελπιζω να μπορεσω να βρω ακρη !

ΥΓ: Ξερω οτι δεν πρεπει να αγοραζουμε ποτε κατι χωρις να το ελεγχουμε αλλα τωρα εγινε.

Εύχομαι να μην είναι Αθήνα,εύχομαι η μάντρα να μην έχει 3 γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράπονο το έχω μια φορά να ανοίξει ένας ένα topic που να λέει : Πήγα σε μάντρα να διαλέξω αυτοκίνητο , βρήκα ένα πολύ καλό αλλά δεν με αφήνει να το ελέγξω.Τι λέτε να κάνω; Να προχωρήσω;

Τελικά η Ελλάδα είναι ο παράδεισος των λαμογιών , των απατεώνων , των βιαστών , των δολοφόνων των...των...των....Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι οτι στο τέλος επιβιώνουν οι υποψιασμένοι και γενικότερα αυτοί που κάνουν καλό κουμάντο γενικότερα.Όλοι οι υπόλοιποι πάνε άκλαυτοι.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι πως καταφερνουν ολοι αυτοι οι υπολοιποι εν ετη 2021, με τα παντα να απεχουν ενα google search και 30 δευτερολεπτα μακρια απο ενα κουτακι που εχουν πανω τους ολη μερα, να καταφερνουν να πεφτουν θυματα σε τετοιες περιπτωσεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνετε?Έδω ο άλλος πριν 1 μήνα άνοιξε θέμα γιατί ο αδερφός του έδωσε 10κ για αμάξι και δεν το πήγε σε μηχανικό.Λες και θέλει μυαλό.Βασικά πράγματα ρε ήμαρτον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, LabrakisG1992 είπε

Πλάκα κάνετε?Έδω ο άλλος πριν 1 μήνα άνοιξε θέμα γιατί ο αδερφός του έδωσε 10κ για αμάξι και δεν το πήγε σε μηχανικό.Λες και θέλει μυαλό.Βασικά πράγματα ρε ήμαρτον.

Φιλος ειναι Μυκονο και βλεπει αγγελια για Wrangler, τον καλει για να παει να το δει και του λεει ο αλλος "Ρε φιλε εγω εδωσα 50Κ για το αλλο και ουτε δεν εσκυψα πως κανει ετσι για 20Κ αμαξι;" 🤣

ΥΓ: Το αμαξι ηταν σε ακινησια και σαπιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, GrecoPrimo είπε

Απο ιταλια τα περιμενει. Αυτο που πηρα εχει βιβλιο service στα ιταλικα οποτε κι αυτο απο κει θα ναι

Ναι αυτο θα κανω αν και πριν 2-3 μερες μιλησα με δικηγορο και μου ειπε πως δεν αξιζει. Αλλα δεν υπαρχει αλλη επιλογη, δεν το πηρα και φθηνα επισης.

άλλαξε δικηγόρο προχτές. τι ειναι τούτοι ρε? μηπως μίλησαν στο τηλεφωνο με τον εμπορο και τα βρηκαν μεταξυ τους ?  εφοσον το αμαξι δεν ειναι ασφαλες-τρακαρισμενο φτιαγμενο που διαβασα παραπανω. εσυ θα εισαι μεσα. αν γινει κατι εσυ θα κοπανησεις.ουτε δικηγορος,ουτε ο εμπορος. καταγγελια τωρα με χαρτια οτι ελεγχθηκε το αμαξι και τι βρεθηκε. να τσακιστει να σου βρει αλλο στα λεφτα που εδωσες ή αγωγη να παρεις τα λεφτα σου πισω. ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΑΝΤΡΑΔΕΣ για μεταχειρισμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το μακρυα απο μαντραδες σε μεταχειρισμενο ειναι στον αερα τελειως.
Και ποιος μου λεει εμενα οτι αυτο που θα παρω απο ιδιωτη δεν το ειχε μαντρας ποιο πριν?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα .Ειδικα σε πιο μικρες πολεις ειναι δυσκολο απο ιδιωτη .Σεν ειναι μονο Αθηνα η Ελλαδα . Εξ αλλο ο εμπορος μπορει να βγαλει και ενα μιρο δανειο αν χρειστει για την αγορα αν βεβια η τραπεζα το εγκρινει .

Αυτο σε καμια περιπτωση  δεν σημαινει οτι αγοραζουμε χωρις ελεγχο ανεξαρτητα αν ειναι απο ιδιωτη ή εμπορο .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Georgram είπε

Και τι είναι το αυτοκίνητο να το επιστρέψεις και να πάρεις άλλο; Ρούχο που δεν σου κάνει και πας να το αλλάξεις; Πως το πήρες; Άδεια δεν βγήκε στο όνομα σου; Ασφάλεια; Πως πάτε και αγοράζετε έτσι ρε παιδιά και την πατάτε μετά! Δεν τα σκέφτεστε; Απορώ αλήθεια 

Αυτοκίνητο είναι , όχι γκοφρέτα να μην μπορείς να την αλλαξεις ή να κινηθείς νομικά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτα-πρώτα ξεκινάμε το ότι πήρες αυτοκίνητο χωρίς να το ελέγξεις και ότι σου είπε ότι δεν σε αφήνει να το ελέγξεις και πάλι αντί να φύγεις το πήρες. Επειδή πρόσφατα αγόρασα και εγώ αυτοκίνητο μεταχειρισμένο αλλά από ιδιώτη έκλεισα μία εταιρεία την AUTOREPORT κανονίσαμε ραντεβού ήρθε εκεί που ήταν το αυτοκίνητο και το έλεγξε για δύο ώρες έλεγξε και με μηχάνημα  για χτυπήματα και για φθορές και μετά μου έστειλε όλο το report σε e-mail με τις φωτογραφίες που έχει τραβήξει από τα πάντα χώρια και αυτά που μου έλεγε εκείνη τη στιγμή. Βέβαια μπορείς να κάνεις και έλεγχο χωρίς να είσαι εκεί μπροστά και όλο αυτό στοίχισε 60 ευρώ αλλά με γλίτωσε από μπελά ώστε να πάρω κάποιο αυτοκίνητο που δεν αξίζει. Εμένα πάντως με το που θα μου έλεγε μαντράς ή ιδιώτης ότι δεν σε αφήνει το ελέγξεις θα το απέρριπτα εκείνη τη στιγμή όποιος είναι καθαρός και ξέρει τι πουλάει δεν έχει πρόβλημα να το ελέγξει αυτός αυτό που θα αγοράσει. Τώρα είναι δύσκολα τα πράγματα ξεκινά με δικηγόρος και με κάποιον πραγματογνώμονα ή  ακόμη και με την εταιρεία που σου είπα γιατί στέλνουν κανονικό report με φωτογραφίες και με τα πάντα και κινήσου νομικά μήπως πάρεις κάτι να ξέρεις όμως ότι είναι δύσκολη περίπτωση εκτός και αν αποδειχτεί ότι έχει γυρισμένα χιλιόμετρα τότε είναι πολύ πιο εύκολα.

Επεξ/σία από panosk111178
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...