Προς το περιεχόμενο

Απάτη από έμπορο αυτοκινήτων


GrecoPrimo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Spect~ είπε

Φιλος ειναι Μυκονο και βλεπει αγγελια για Wrangler, τον καλει για να παει να το δει και του λεει ο αλλος "Ρε φιλε εγω εδωσα 50Κ για το αλλο και ουτε δεν εσκυψα πως κανει ετσι για 20Κ αμαξι;" 🤣

ΥΓ: Το αμαξι ηταν σε ακινησια και σαπιο

Γενικά υπάρχει αυτή η λογική από μερικούς (κυρίως μαντράδες)...αν δεν δίνεις τουλάχιστον 10.0000 δεν ασχολούνται να στο δείξουν.

Φυσικά αν δεν έχεις λεφτά για πέταμα πας παρακάτω...και αφήνεις το κελεπούρι για τον επόμενο (που σίγουρα θα βρεθεί)!

1 ώρα πριν, Rpanagos είπε

Αυτο το μακρυα απο μαντραδες σε μεταχειρισμενο ειναι στον αερα τελειως.
Και ποιος μου λεει εμενα οτι αυτο που θα παρω απο ιδιωτη δεν το ειχε μαντρας ποιο πριν?

Το βασικό είναι να κάνεις σωστό έλεγχο!

Μαζέματα και μαϊμουδιές μπορεί να κάνει ο οποισδήποτε.

Το θέμα είναι να ξέρεις τελικά τι παίρνεις...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ κολλάει το νήμα με το "μεταχειρισμένο vs καινούργιο".

Για κάτι τέτοια πολλοί προτιμάν να τα δώσουν στην αντιπροσωπεία για αμάξι του κουτιού, παρά σε λαμόγια μαντράδες και δικηγόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LongTom είπε

Και εδώ κολλάει το νήμα με το "μεταχειρισμένο vs καινούργιο".

Για κάτι τέτοια πολλοί προτιμάν να τα δώσουν στην αντιπροσωπεία για αμάξι του κουτιού, παρά σε λαμόγια μαντράδες και δικηγόρους.

Αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα αυτος ειναι μονοδρομος .

Βεβαια αν θελει καποιος ενα αμαξι των 20000 και δεν τα εχει ολα το αντιστροφο παλι μονοδρομος.

Απο 5 μεταχειρισμενα που εχω παρει για τα παιδια μου ενας ηταν ψιλολαμογιο .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LongTom είπε

Και εδώ κολλάει το νήμα με το "μεταχειρισμένο vs καινούργιο".

Για κάτι τέτοια πολλοί προτιμάν να τα δώσουν στην αντιπροσωπεία για αμάξι του κουτιού, παρά σε λαμόγια μαντράδες και δικηγόρους.

Με το αντίστοιχο τίμημα βεβαίως!

Ο καθένας τα ζυγίζει και αποφασίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα αυτος ειναι μονοδρομος .

Βεβαια αν θελει καποιος ενα αμαξι των 20000 και δεν τα εχει ολα το αντιστροφο παλι μονοδρομος.

Απο 5 μεταχειρισμενα που εχω παρει για τα παιδια μου ενας ηταν ψιλολαμογιο .

Εσύ που ήσουν και της "πιάτσας" να καταλάβεις πως γίνεται ο σωστός έλεγχος των προσφερόμενων αμαξιών και πάλι 20% των αμαξιών που πήρες βγήκε "προβληματικό". 
Φαντάσου τι βουνό είναι για κάποιον που ξέρει μόνο τα βασικά ή απλά δεν ξέρει τίποτα. 

14 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Με το αντίστοιχο τίμημα βεβαίως!

Ο καθένας τα ζυγίζει και αποφασίζει...

Σίγουρα, ο καθένας ξέρει καλύτερα τι ανάγκες έχει και τι μπορεί να δώσει. 
Απλά ανέφερα την άλλη συζήτηση που είναι 100% σχετική με αυτό το νήμα (και κάτι που φοβούνται πολλοί ότι θα δουν μετά την αγορά μεταχειρισμένου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο ακριβώς είναι αυτός που εμπιστεύεται ιδιώτη. Ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Ο έλεγχος που πρέπει να γίνει είναι σχεδόν ίδιος, οπότε το ποιος είναι ο πωλητής είναι δευτερεύον,στον έμπορο θέλει λίγο πιο βαθύ έλεγχο, και να ξέρεις να μιλάς, 

απλά σε ιδιώτη τον βλέπεις, οπότε ή θα φύγεις αμέσως με το που θα τον δεις ή θα σου κάνει καλή εντύπωση και θα δεις το αμάξι. 

Εξαίρεση αγορά μεταχειρισμένου λίγων ετών από επίσημη μαμά αντιπροσωπεία,

δεν υπάρχουν Ελλάδα, 

που σε δίνει και 2 χρόνια γραπτή εγγύηση για τα πάντα, και έχει η ίδια τσεκάρει το αμάξι. Έτσι είχα πάρει εγώ, χωρις έλεγχο αμάξι από την επίσημη μαμά του Μονάχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαναχώρηση αγοράς λέγεται η διαδικασια....

https://www.newsauto.gr/news/isagomeno-metachirismeno-apo-italia-dite-an-echi-girismena-chiliometra/ 

Δεν μας είπες ποιος ήταν ο πωλητής στην αγορά σου...ο προηγ.ιδιοκτητης ή ο μαντρας

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Αυτοκίνητο είναι , όχι γκοφρέτα να μην μπορείς να την αλλαξεις ή να κινηθείς νομικά! 

Έχεις δει πολλούς να παίρνουν αμάξι και επειδή την πατανε η δεν τους άρεσε να το αλλάζουν; Τρεχτε στα δικαστήρια τώρα να βρείτε άκρη 

Επεξ/σία από Georgram
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω πως δεν εχετε καταλαβει ολοι απο αυτα που ακουτε γυρω σας οτι ολοι οι μαντραδες ειναι απατεωνες.

ειτε με γυρισμενα χλμ ειτε με τρακαρισμενα ειτε οτιδηποτε δεν μπορει να καταλαβει ενας αδαης....

πριν 8 χρονια πληρωσα σε γνωστο μαντρα βορειων προαστειων  για αγορα μεταχειρισμενου τελη κυκλοφοριας τρεχοντος χρονου για να παρει ταχα μου τις πινακιδες απο εφορια.....τα οποια ποτε δεν πληρωθηκαν τοτε και ειχαν διπλασιαστει σαν οφειλη μετα απο χρονια...τα λεφτα των τελων που πληρωσα τα εφαγε ο υπαλληλος...μετα απο απειρες προσπαθειες και κοπο ποτε δεν μου επεστρεψε την οφειλη...παντα εβρισκε δικαιολογιες και με φρουδες ελπιδες οτι τα καταθετει αυριο με απεφευγε  ...μεχρι που βαρεθηκα να ασχολουμαι

σε αλλον μαντρα που εψαχνα τοτε να αγορασω ...μου παρουσιασε βιβλιο σερβις για να μου αποδειξει οτι ολα οκ ....που ανακαλυψα οτι ηταν ψευτικο book service  - ανυπαρκτο συνεργειο δεν το βρηκα googlαροντας ποτε   και ολα τα σερβις γραμμενα και υπογεγραμμενα την ιδια μερα με τον ιδιο στυλο...χαχαχα

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΝΤΡΑΔΕΣ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, kage είπε

Υπαναχώρηση αγοράς λογω....

https://www.newsauto.gr/news/isagomeno-metachirismeno-apo-italia-dite-an-echi-girismena-chiliometra/ 

Δεν μας είπες ποιος ήταν ο πωλητής στην αγορά σου...ο προηγ.ιδιοκτητης ή ο μαντρας

Ζηταει αριθμο κυκλοφοριας απο οτι ειδα που μπηκα απο καθαρη περιεργεια  Που να ξερουμε τι ειχε στην Ιταλια .

https://www.ilportaledellautomobilista.it/web/portale-automobilista/verifica-ultima-revisione 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τα τσουβαλιάζουμε όλα παιδιά.  
Παιδιά εγώ που πήρα απο μάντρα καλου γνωστού μου μεταχειρισμένο το πήρα χωρίς να το ελέγξω γιατί τον εμπιστέυτηλα και όταν το μετά από 2 ημέρες παρατήρησα οτι είχε πρόβλημα το AC και το πήγα σε αντιπροσωπεία και το έλεγξαν παράλληλα(μαζί με το θέμα του AC) μου είπαν οτι ήταν άψογο και το κόστος του AC το πλήρωσε ο μαντράς γιατί μου λέει οτι του έδειξα εμπιστοσύνη.

Και για ένα άλλο αυτοκίνητο που είχε και με ενδιέφερε ενώ στο καντράν έγραφε 175χιλ στο site του έγραφε 290χιλ. και του λέω έχεις κάνει λάθος , και μου απαντάει οτι, την πάτησε με αυτόν που το είχε αγόρασε (από Ιταλία) και μετά διαπίστωσε οτι τα είχε γυρισμένα τα χιλ. γιατί είχε κάνει πολύ καλή δουλειά (ο απατεώνας).

Ξαναλέμε μη τσουβαλιάζετε. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα τσουβαλιάσματος, ο καθένας αναφέρει απλά την εμπειρία του.

Από το σύνολο των εμπειριών (και από το γεγονός ότι άπαντες έχουν να αναφέρουν τουλάχιστον μια προβληματική εμπειρία, όμως ελάχιστοι έχουν να προτείνουν κάποια μάντρα ανεπιφύλακτα),  προκύπτει ότι οι περισσότεροι μαντράδες (όχι όλοι) προσπαθούν να δαγκώσουν.

Και είναι αναμενόμενο όλο αυτό, αφού τα πραγματικά αξιόλογα αμάξια φεύγουν από στόμα σε στόμα - πριν καν ανέβουν αγγελία ή παρκάρουν σε μάντρα.

Εξαιρέσεις υπάρχουν για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι.

Το αγορασες οπως ηταν χωρις ζορι και ελεγχο και  ουτε σου εδωσε καποια γραπτη βεβαιωση οτι δεν ειναι τρακαρισμενο κλπ

Ισως μονο μπορεις να περιμενεις αν σου φερει καποιο αλλο να διαλεξεις φοβουμενος τη δυσφημηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ποιο σωστός μαντράς μου είπε , αν θες χαρτιά πήγαινε σε βιβλιοπωλείο , αν θες εγγύηση πάρε καινούριο και αν θες έλεγχο πήγαινε εφορία

Τώρα αν δε βάλει δικηγόρο άμεσα δεν έχει νόημα κάτι άλλο . Πάθημα , μάθημα η ζωή συνεχίζεται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...