Προς το περιεχόμενο

Απάτη από έμπορο αυτοκινήτων


GrecoPrimo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, LongTom είπε

Και εδώ κολλάει το νήμα με το "μεταχειρισμένο vs καινούργιο".

Για κάτι τέτοια πολλοί προτιμάν να τα δώσουν στην αντιπροσωπεία για αμάξι του κουτιού, παρά σε λαμόγια μαντράδες και δικηγόρους.

Και από αντιπροσωπεία μπορείς να πάρεις αυτοκίνητο και να μην είναι τόσο του κουτιού.

Να έχει γίνει φανοποιία σε κάποια πόρτα ή προφυλακτήρα.

Να ρωτάει ο αγοραστής γιατί καθυστερεί η παράδοση και το έριχναν στο τελωνείο.

Χρειάζεται πάντα έλεγχος, ακόμα και σε καινούργιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 15/06/2021 at 20:43, korakios said:

Ο ποιο σωστός μαντράς μου είπε , αν θες χαρτιά πήγαινε σε βιβλιοπωλείο , αν θες εγγύηση πάρε καινούριο και αν θες έλεγχο πήγαινε εφορία

 

" Και επειδή θέλω προστασία, έχω και κάτι μπράβους που κάνουν και θελήματα", αυτό του ταιριάζει για απάντηση.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Georgram είπε

Έχεις δει πολλούς να παίρνουν αμάξι και επειδή την πατανε η δεν τους άρεσε να το αλλάζουν; Τρεχτε στα δικαστήρια τώρα να βρείτε άκρη 

Ναι, όσοι την έχουν 'πατήσει' από απατεώνες , τους έχουν κυνηγήσει. Αυτό συμβαίνει και σε άλλες περιπτώσεις εκτός από την αγορά αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα αυτος ειναι μονοδρομος .

Βεβαια αν θελει καποιος ενα αμαξι των 20000 και δεν τα εχει ολα το αντιστροφο παλι μονοδρομος.

Απο 5 μεταχειρισμενα που εχω παρει για τα παιδια μου ενας ηταν ψιλολαμογιο .

 

Μπαμπά? 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Ναι, όσοι την έχουν 'πατήσει' από απατεώνες , τους έχουν κυνηγήσει. Αυτό συμβαίνει και σε άλλες περιπτώσεις εκτός από την αγορά αυτοκινήτου.

Και καλά κάνουν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι βγαίνουν και κερδισμένοι! Για αυτό και πολύ απλά στην Ελλάδα συνεχίζουν ανενόχλητοι οι απατεωνες μαντράδες! Από την στιγμή που τα λεφτά φεύγουν από την τσέπη σου δυστυχώς οι πιθανότητες είναι κατά πολύ εναντίον σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου φάει λεφτά να τον κυνηγήσεις αλλά και πάλι αν βαρέσει κανόνι αν είσαι τυχερόςι θα πάρεις κάτι μετά από δικαστήρια. 

Αν αγοράσεις με τη θέληση σου κάτι που δεν ελεγξες ούτε σου έδωσε κάποια εγγύηση ότι δεν ήταν τρακαρισμένο τι να κυνηγήσεις? 

Και πότε μη δίνετε προκαταβολή σε αναξιοπιστα μαγαζιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Georgram είπε

Και καλά κάνουν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι βγαίνουν και κερδισμένοι! Για αυτό και πολύ απλά στην Ελλάδα συνεχίζουν ανενόχλητοι οι απατεωνες μαντράδες! Από την στιγμή που τα λεφτά φεύγουν από την τσέπη σου δυστυχώς οι πιθανότητες είναι κατά πολύ εναντίον σου! 

Δεν μιλάμε να βγει κερδισμένος, αλλά να αποζημιωθεί. Αν δεν προσπάθησει να τον κυνηγήσει, σίγουρα θα είναι χαμένος. Ειδικά το αυτοκίνητο είναι περιουσιακό στοιχείο και τεκμήριο διαβίωσης. Επίσης το αγόρασε από έμπορο και όχι από ιδιώτη, οπότε είναι ακόμα πιο εύκολο να κάνει όποια διαδικασία χρειάζεται.

Έχουν αναφερθεί αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις εδώ στο φόρουμ με εμπόρους και προβλήματα, όπου τελικά ήρθαν σε συμβιβασμό και βρήκαν λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Αν σου φάει λεφτά να τον κυνηγήσεις αλλά και πάλι αν βαρέσει κανόνι αν είσαι τυχερόςι θα πάρεις κάτι μετά από δικαστήρια. 

Αν αγοράσεις με τη θέληση σου κάτι που δεν ελεγξες ούτε σου έδωσε κάποια εγγύηση ότι δεν ήταν τρακαρισμένο τι να κυνηγήσεις? 

Και πότε μη δίνετε προκαταβολή σε αναξιοπιστα μαγαζιά 

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα! 

 

1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

Δεν μιλάμε να βγει κερδισμένος, αλλά να αποζημιωθεί. Αν δεν προσπάθησει να τον κυνηγήσει, σίγουρα θα είναι χαμένος. Ειδικά το αυτοκίνητο είναι περιουσιακό στοιχείο και τεκμήριο διαβίωσης. Επίσης το αγόρασε από έμπορο και όχι από ιδιώτη, οπότε είναι ακόμα πιο εύκολο να κάνει όποια διαδικασία χρειάζεται.

Έχουν αναφερθεί αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις εδώ στο φόρουμ με εμπόρους και προβλήματα, όπου τελικά ήρθαν σε συμβιβασμό και βρήκαν λύση.

Δεν θες να καταλάβεις μου φαίνεται! Καταρχήν κανεις δεν είπε τον φιλο να μην τον κυνηγήσει! Για να το κανεις αυτό όμως χρειάζεσαι επιπλέον χρήματα για δικηγόρους,χρόνο και αρκετή υπομονή γιατί όλο αυτό θα σε φθείρει ψυχολογικά και όλα αυτά στο τέλος με πολύ μεγάλη πιθανότητα να μην κερδίσεις τίποτα! Και ξανά ρωτάω,αξίζει όλο αυτό για κάτι που αποφάσισε να πάρει αυτός χωρίς να ελέγξει; Η χωρίς να υπογράψει κάποιο συμφωνητικό; Λες ο απατεώνας πού πουλάει τέτοια αυτοκίνητα δεν έχει σκεφτεί πως να καλύψει τον κωλο του σε τέτοιες περιπτώσεις;

Τέλος πάντων δεν έχει νοημα να το παρατραβαμε το θέμα,αν θέλει ο TS να τον κυνηγήσει καλό θα είναι να μιλήσει σύντομα με δικηγόρο!

Καλη τύχη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

Ο ποιο σωστός μαντράς μου είπε , αν θες χαρτιά πήγαινε σε βιβλιοπωλείο , αν θες εγγύηση πάρε καινούριο και αν θες έλεγχο πήγαινε εφορία

If you want a guarantee, buy a toaster." Clint Eastwood | Clint, Clint  eastwood, Mental strength

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, C(r)y είπε

Μη τα τσουβαλιάζουμε όλα παιδιά.  
Παιδιά εγώ που πήρα απο μάντρα καλου γνωστού μου μεταχειρισμένο το πήρα χωρίς να το ελέγξω γιατί τον εμπιστέυτηλα και όταν το μετά από 2 ημέρες παρατήρησα οτι είχε πρόβλημα το AC και το πήγα σε αντιπροσωπεία και το έλεγξαν παράλληλα(μαζί με το θέμα του AC) μου είπαν οτι ήταν άψογο και το κόστος του AC το πλήρωσε ο μαντράς γιατί μου λέει οτι του έδειξα εμπιστοσύνη.

Και για ένα άλλο αυτοκίνητο που είχε και με ενδιέφερε ενώ στο καντράν έγραφε 175χιλ στο site του έγραφε 290χιλ. και του λέω έχεις κάνει λάθος , και μου απαντάει οτι, την πάτησε με αυτόν που το είχε αγόρασε (από Ιταλία) και μετά διαπίστωσε οτι τα είχε γυρισμένα τα χιλ. γιατί είχε κάνει πολύ καλή δουλειά (ο απατεώνας).

Ξαναλέμε μη τσουβαλιάζετε. 

 

Άκου να δεις τώρα τι συμβαίνει στην πράξη : Εαν πας εσύ στον μαντρά που όπως λες είναι γνωστός σου και κάνει τη χαζομάρα να σε δαγκώσει και να σου πουλήσει σκάρτο πράμα , θα τον σκίσεις και φυσικά σε όλο τον φιλικό σου κύκλο και διόλου απίθανο πολλοί από αυτούς να είναι και γνωστοί του.Δεν θα έχει μούτρα μετά να πουλήσει το οτιδήποτε και ο μαντράς αυτό το γνωρίζει.Εαν τώρα πάω εγώ ο άσχετος στον ίδιο ακριβώς "καλό" μαντρά , και με δει και λίγο ψιλοάσχετο με το αντικείμενο , θα με σκίσει πατόκορφα και πολύ δύσκολα να βρω το δίκιο μου αλλά ακόμα και το δίκιο μου να βρω , δεν υπάρχει περίπτωση να στιγματίσω την επιχείρησή του οπότε τα ίδια που έκανε σε εμένα θα τα κάνει και στον επόμενο (εκτός κύκλου του φυσικά).

Άρα  , ναι μεν έχεις δίκιο με το να λες να μην τα τσουβαλιάζουμε όλα αλλά έχε και υπόψη σου οτι ο συγκεκριμένος κλάδος μαζί με τους βενζινοπώλες είναι οι πιο επιρρεπείς σε κάθε είδους απατεωνιές.Φυσικά και υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες ΑΛΛΑ αφενός είναι μειοψηφία , αφετέρου όσοι από αυτούς συνεχίσουν να πηγαίνουν με το σταυρό στο χέρι είναι θέμα χρόνου να τους βγάλει εκτός ο ανταγωνισμός από τους υπόλοιπους "πονηρούς" και πιο περπατημένους...

Για μένα , καλύτερα να πάρει κάποιος αμάξι καινούριο με μικρότερο budget , ή εαν είναι άσχετος και δεν αντέχει το καινούριο να πάει σε μαντράδες αλλά παρέα με φίλο του έμπιστο που σκαμπάζει από αυτοκίνητα.Διαφορετικά προτείνω ποδηλατάκι.....

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Georgram είπε

Δεν θες να καταλάβεις μου φαίνεται! Καταρχήν κανεις δεν είπε τον φιλο να μην τον κυνηγήσει! Για να το κανεις αυτό όμως χρειάζεσαι επιπλέον χρήματα για δικηγόρους,χρόνο και αρκετή υπομονή γιατί όλο αυτό θα σε φθείρει ψυχολογικά και όλα αυτά στο τέλος με πολύ μεγάλη πιθανότητα να μην κερδίσεις τίποτα! Και ξανά ρωτάω,αξίζει όλο αυτό για κάτι που αποφάσισε να πάρει αυτός χωρίς να ελέγξει; Η χωρίς να υπογράψει κάποιο συμφωνητικό; Λες ο απατεώνας πού πουλάει τέτοια αυτοκίνητα δεν έχει σκεφτεί πως να καλύψει τον κωλο του σε τέτοιες περιπτώσεις;

Μάλλον εσυ δεν εχεις καταλάβει. Ο TS για αυτό ρώτησε εδω , γιατί ήξερε οτι θα τραβήξει όλη αυτήν την ταλαιπωρία και για να τον συμβουλευσουμε. Δεν είναι λύση να του λες οτι θα έχει ταλαιπωρία η όλη διαδικασία. 

Προσώπικα πρότεινα να μην τα παρατήρησει και να το παλέψει. Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω περισσότερες συμβουλες στο θέμα γιατι δεν έχω εμπειρία-γνώση.Αλλά όχι και να τον απογοητευουμε στην σκέψη του να παλέψει για την περιουσία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ βασικο οταν αγοραζουμε μεταχειρισμενο πρωτα να αξιολογουμε τον εμπορο (ακομα και ιδωτης να ειναι) και μετα το αυτοκινητο.

Εαν καποιος δεν θελει ελεγχο ειναι αυτοματα blacklist

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imr είπε

Πολυ βασικο οταν αγοραζουμε μεταχειρισμενο πρωτα να αξιολογουμε τον εμπορο (ακομα και ιδωτης να ειναι) και μετα το αυτοκινητο.

Εαν καποιος δεν θελει ελεγχο ειναι αυτοματα blacklist

Τον ιδιωτη πολυ δυσκολο να τον αξιολογησουμε . Η κατα προσωπο επαφη δεν λεει παντα την αληθεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όταν κάποιος δεν είναι συνεργάσιμος και γενικά λέει πολλά που μας κάνουν να αναρωτιόμαστε, αυτομάτως σηκώνονται red flags... δεν είναι όλοι ίδιοι φυσικά, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι δεν είναι τίμιοι.

Υ.Γ. πουλάω αμάξι 10.000 ευρώ, θα σας στείλω μια φωτό, κάντε κατάθεση και θα έρθει με κούριερ σπίτι σας. Μόνο σοβαρές προτάσεις παρακαλώ.

Υ.Γ. 2. ε δεν άντεξα!

Επεξ/σία από onelonelystar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Τον ιδιωτη πολυ δυσκολο να τον αξιολογησουμε . Η κατα προσωπο επαφη δεν λεει παντα την αληθεια .

Ειναι διαφορετικη αξιολογηση σε σχεση με τον Μαντρα.

Στον Ιδιωτη μπορεις να δεις πχ ποσο τον ενδιεφερε το αυτοκινητο, αν νοιαζοταν για τα service του, αν ειναι καγκουρας και το εχει λιωσει κτλ.

Και παλι μπορει ανετα να κρυψει κατι, αλλα μπορεις να παρεις μια ιδεα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...