Προς το περιεχόμενο

Προσδόκιμο ζωής AIO


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μία Corsair H100 H110i από τον Απρίλη του 2017. Δεν έχει κανένα πρόβλημα 4+ χρόνια μετά, αλλά σίγουρα τίποτα δε διαρκεί για πάντα. Η εγγύηση της Corsair είναι για 5 χρόνια. Φυσικά ο μεγαλύτερος φόβος δεν είναι να μειωθεί η απόδοσή της αλλά να γίνει κάποια σημαντική ζημιά λόγω ηλικίας  - ζημιά που θα αποβεί μοιραία για το υπόλοιπο hardware (πχ να ανοίξει κάποια σύνδεση, να παρουσιάσει διαρροή το waterblock κτλ).

Ποια η γνώμη των πιο παλιών χρηστών AIO; Έχει νόημα να προχωρήσει κάποιος προληπτικά σε απόσυρση και αντικατάσταση μετά από κάποια χρόνια, πχ στα 5-6;

 

Επεξ/σία από malakudi
διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ίδια απορία έχω, είχα τη Η90 στον fx 8350 άριστη από το 2012 ακόμα δουλεύουν μαζί, την τελευταία πενταετία δεν έκλεινε το pc 4-5 μήνες. Πρόβλημα δεν δημιουργήθηκε πόσο θα αντέξει δεν γνωρίζω.

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο στις νεότερες aio το θέμα είναι failing pump παρα διαρροές. Προσωπικά γύρισα σε καλό αέρα μετά από πολλά χρόνια για τις ίδιες ανησυχίες και μου έφυγαν τα άγχη αυτά.. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι σε καποια φαση κατι enermax που μπουκωναν γιατι δεν ειχε βαλει σωστο coolant

Τωρα μια καλή AIO να παει και 5+ χρονια, ακομη και με πολυ χρήση. Όμως το όριο είναι εκεί, γύρω στα 5 έτη.

Προσωπικα μονο αερόψυξη, ώστε σε περίπτωση βλάβης, απλά να αλλάξεις ανεμιστήρα και τέλος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, malakudi είπε

Έχω μία Corsair H100 H110i από τον Απρίλη του 2017. Δεν έχει κανένα πρόβλημα 4+ χρόνια μετά, αλλά σίγουρα τίποτα δε διαρκεί για πάντα. Η εγγύηση της Corsair είναι για 5 χρόνια. Φυσικά ο μεγαλύτερος φόβος δεν είναι να μειωθεί η απόδοσή της αλλά να γίνει κάποια σημαντική ζημιά λόγω ηλικίας  - ζημιά που θα αποβεί μοιραία για το υπόλοιπο hardware (πχ να ανοίξει κάποια σύνδεση, να παρουσιάσει διαρροή το waterblock κτλ).

Ποια η γνώμη των πιο παλιών χρηστών AIO; Έχει νόημα να προχωρήσει κάποιος προληπτικά σε απόσυρση και αντικατάσταση μετά από κάποια χρόνια, πχ στα 5-6;

 

Δύσκολη η διαρροή, αμά δεν την πάθεις νωρίς δεν παθαίνεις, εκτός φυσικά αν κάνεις τίποτα τρελό με τους σωλήνες. Είχα 7 χρόνια μια h100i, ακόμα δουλεύει αν και δεν την έχω σε λειτουργία είναι στο ράφι, απλά το pump δεν είναι όπως ήταν αρχικά, έχει αποδυναμώσει λίγο. Κατά τα άλλα άψογη

Αν αγχώνεσαι απλά την αλλάζεις κάθε 5 χρόνια για να έχεις εγγύηση, σε περίπτωση διαρροής και εφόσον έχεις εγγύηση ότι χαλάσει στο πληρώνει η Corsair. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

corsair H60 παρεδωσε πνευμα μετα απο σχεδον 7-8 χρονια καθημερινης 10ωρης+ χρησης.Επίσης μια Corsair H80 επαιζε κανονικα για 6 χρονια καθημερινα μεχρι που πουληθηκε ο υπολογιστης.

Επεξ/σία από Chris92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2021 στις 10:20 ΠΜ, Herald είπε

Δύσκολη η διαρροή, αμά δεν την πάθεις νωρίς δεν παθαίνεις, εκτός φυσικά αν κάνεις τίποτα τρελό με τους σωλήνες. Είχα 7 χρόνια μια h100i, ακόμα δουλεύει αν και δεν την έχω σε λειτουργία είναι στο ράφι, απλά το pump δεν είναι όπως ήταν αρχικά, έχει αποδυναμώσει λίγο. Κατά τα άλλα άψογη

Αν αγχώνεσαι απλά την αλλάζεις κάθε 5 χρόνια για να έχεις εγγύηση, σε περίπτωση διαρροής και εφόσον έχεις εγγύηση ότι χαλάσει στο πληρώνει η Corsair. 

Εγγύηση γιά τήν aio , όχι γιά τό υπόλοιπο hardware.

Αερας μπόλικος μέχρι νά πάθει κρυοπαγήματα τό cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dragonlordcv2002 είπε

Εφόσον η AIO σου είναι εντός εγγύησης.

Αυτό έγραψα ρε παιδιά

 

"Αν αγχώνεσαι απλά την αλλάζεις κάθε 5 χρόνια για να έχεις εγγύηση, σε περίπτωση διαρροής και εφόσον έχεις εγγύηση ότι χαλάσει στο πληρώνει η Corsair. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει όμως κανείς προσωπική εμπειρία από αυτή την εγγύηση της Corsair; Φαντάζομαι θα ζητήσουν όλο τον εξοπλισμό που χάλασε, τα μεταφορικά ενδεχομένως να είναι ακριβά. Το θέμα είναι να μη σου τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έχει όμως κανείς προσωπική εμπειρία από αυτή την εγγύηση της Corsair; Φαντάζομαι θα ζητήσουν όλο τον εξοπλισμό που χάλασε, τα μεταφορικά ενδεχομένως να είναι ακριβά. Το θέμα είναι να μη σου τύχει.

ορίστε η δική μου εμπειρία, στην αρχή απ ευθειας με corsair και μετά με το κατάστημα αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...