Προς το περιεχόμενο

SSD Cloning


iliaskipouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια σημερα εβαλα καινουργιο ssd και εναν hdd, πριν ημουν με εναν hdd, τωρα... εκανα κλωνο τον ssd με τα αρχεια του hdd και θελω να τον κανω να μπουταρει τα windows ο ssd πως γινεται αυτο??
 
2 απαντήσεις
 
Μου αρέσει!
 
 
 
Σχόλιο
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε αλλαζεις καλώδια Sata βάζοντας του hdd στη θέση του ssd, είτε μπαίνεις στο bios και αλλάζεις το boot priority order βάζοντας πρώτο το ssd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2021 στις 9:20 ΠΜ, onelonelystar είπε

Παίζει να έχεις τον HDD στο "Master" αντί για το "slave"... ή δεν έχει σχέση?

Στα SATA δεν υπάρχουν master και slave όπως υπήρχαν στα IDE. Απλα θα μπει στο bios και στο boot priority θα ορίσει πρώτα τον δισκο SSD που εχει το λειτουργικό. Προυποθεση για να μπουταρει ειναι να εχει γινει σωστα το cloning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2021 στις 5:39 ΜΜ, iliaskipouros είπε
καλησπερα παιδια σημερα εβαλα καινουργιο ssd και εναν hdd, πριν ημουν με εναν hdd, τωρα... εκανα κλωνο τον ssd με τα αρχεια του hdd και θελω να τον κανω να μπουταρει τα windows ο ssd πως γινεται αυτο??
 
2 απαντήσεις
 
Μου αρέσει!
 
 
 
Σχόλιο
 
 

θελω και εγω να κανω απο ssd σε ssd λογω ελειψης χωρου

τι προγραμμα εβαλες? ειδες τα βηματα απο καπου? 
μπορεις να με κατατοπισεις να μην κανω καμμια βλακεια?
ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, makiss8 είπε

θελω και εγω να κανω απο ssd σε ssd λογω ελειψης χωρου

τι προγραμμα εβαλες? ειδες τα βηματα απο καπου? 
μπορεις να με κατατοπισεις να μην κανω καμμια βλακεια?
ευχαριστω

Καλησπερα,

Αν μιλάμε για win10 εγώ εχω χρησιμοποιήσει πολλές φόρες με επιτυχία το ΑΟΜΕΙ backup.

Δες εδω αναλυτικό βίντεο βημα-βημα

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, makiss8 είπε

αααα ωραια, ειχες ποτε καποιο προβλημα ?
το σκ θα το πλακωσω να κανω εχει μεινε με 5 γβ ελευθερο

Kαλημερα,

Οχι κανενα πρόβλημα, οσες φορες το εκανα οι δίσκοι έκαναν boot τα windows κανονικά. Αυτο που πρεπει να εχεις υποψη ειναι οτι πχ αν εχεις τα Win σε εναν 128αρη και βαλεις πχ 256αρη τα windows κατά την εγκ/ση που ειχες κάνει εχουν δεσμεύσει το partition. Στον νεο σκληρό θα εχεις τα 128GB + το υπόλοιπο σαν unallocated space.

Έπειτα θα πρεπει να κανεις format το partition και θα εχεις 2 δίσκους.  Μπορεις να κατεβασεις την δωρεάν εκδοσή του AOMEI partition asst. η απο την διαχείριση των windows να διαμορφώσεις το υπόλοιπο partition.

 

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Kαλημερα,

Οχι κανενα πρόβλημα, οσες φορες το εκανα οι δίσκοι έκαναν boot τα windows κανονικά. Αυτο που πρεπει να εχεις υποψη ειναι οτι πχ αν εχεις τα Win σε εναν 128αρη και βαλεις πχ 256αρη τα windows κατά την εγκ/ση που ειχες κάνει εχουν δεσμεύσει το partition. Στον νεο σκληρό θα εχεις τα 128GB + το υπόλοιπο σαν unallocated space.

Έπειτα θα πρεπει να κανεις format το partition και θα εχεις 2 δίσκους.  Μπορεις να κατεβασεις την δωρεάν εκδοσή του AOMEI partition asst. η απο την διαχείριση των windows να διαμορφώσεις το υπόλοιπο partition.

 

 

Αυτο μπορεις να το φτιαξεις κατευθειαν απο το  aomei και να στο δειχνει σαν ενα παρτιτιον, εχει οδηγο μεσα το προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Αυτο μπορεις να το φτιαξεις κατευθειαν απο το  aomei και να στο δειχνει σαν ενα παρτιτιον, εχει οδηγο μεσα το προγραμμα.

Το ειχα κάνει, αλλα δεν μου έκανε μετα boot o (ο κλώνος) δίσκος. Είσαι σίγουρος οτι δουλεύει (κάνει boot) μετα?. Αν δεις το βίντεο ο τύπος αναφαίρετε σε αυτο, btw ας το δοκιμάσει δεν εχει να χασει κατι.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ καλο που το ανέφερες.

Σε εμενα δεν πετυχε, ισως να μην έκανα κατι καλα. Το clone πάντως που εχω κάνει με αυτο πρόγραμμα δούλεψε κανονικά οσες φορες το χρειάστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2021 στις 5:30 ΜΜ, makiss8 είπε

θελω και εγω να κανω απο ssd σε ssd λογω ελειψης χωρου

τι προγραμμα εβαλες? ειδες τα βηματα απο καπου? 
μπορεις να με κατατοπισεις να μην κανω καμμια βλακεια?
ευχαριστω

Easeus.Todo.Backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...