Προς το περιεχόμενο

Μετονομασία της Forthnet σε Nova με επερχόμενη streaming πλατφόρμα και πιθανή είσοδο στην κινητή τηλεφωνία


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
54 minutes ago, nitroc said:

Κατι μου θυμίζει για τον Μανωλιό και τα ρούχα του αυτή η αλλαγή. 😁

Θα συμφωνούσα αν δεν είχε αλλάξει ιδιοκτήτες.

1 hour ago, adrfinance said:

πως δε θα γίνουμε ποτέ σοβαρή χώρα.

Αρχικά πρέπει να φύγουν όλοι οι "επιπλέον" φόροι/τέλη πάνω από την σταθερή+κινητή+δορυφορική/iptv και το ΦΠΑ να πέσει τουλάχιστον στο 13% από 24%.

Πέρα από τα "πρόσφατα" που μπήκαν μέσα στην κρίση, έχουμε ακόμα το "τέλος κινητής τηλεφωνίας" από τα 90ς που αν θυμάμαι καλά μπήκε επειδή την θεωρούσαν "είδος πολυτελείας". Εδώ κι αρκετά χρόνια έχουμε παραπάνω αριθμούς από τον πληθυσμό της χώρας κι ακόμα θεωρείται είδος πολυτελείας?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο το Logo άλλαξε. Καλύτερα να συγχωνευτεί με WIND, να προκύψει μια μεγάλη και ανταγωνιστική εταιρία, με δικό της δίκτυο κινητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Θα συμφωνούσα αν δεν είχε αλλάξει ιδιοκτήτες.

Αρχικά πρέπει να φύγουν όλοι οι "επιπλέον" φόροι/τέλη πάνω από την σταθερή+κινητή+δορυφορική/iptv και το ΦΠΑ να πέσει τουλάχιστον στο 13% από 24%.

Πέρα από τα "πρόσφατα" που μπήκαν μέσα στην κρίση, έχουμε ακόμα το "τέλος κινητής τηλεφωνίας" από τα 90ς που αν θυμάμαι καλά μπήκε επειδή την θεωρούσαν "είδος πολυτελείας". Εδώ κι αρκετά χρόνια έχουμε παραπάνω αριθμούς από τον πληθυσμό της χώρας κι ακόμα θεωρείται είδος πολυτελείας?

Σταμάτησαν να έχουν το ρεύμα είδος πολυτελείας και κάνανε το τηλέφωνο-internet...

Δεν είναι Γιάννης...Γιαννάκης!

Όμως αυτό δεν δίνει άλλωθι στις εταιρείες να πουλάνε το σαπιο-adsl (σχεδόν) στις ίδιες τιμές που ήταν πριν 10 χρόνια.

Μάλλον δικαιολογία έψαχναν...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, agnostos13 said:

Όμως αυτό δεν δίνει άλλωθι στις εταιρείες να πουλάνε το σαπιο-adsl στις ίδιες τιμές που ήταν πριν 10 χρόνια.

Είχαμε πριν 10 χρόνια adsl2+ με 20 ευρώ το μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους haters/trollers από nova/forthnet όπως θέλετε πείτε την, κανένας παροχος δεν δίνει τα πακέτα που ενδιαφέρει έναν που στο σπίτι θέλει να έχει μόνο ίντερνετ πχ εγώ ήθελα μόνο 100αρα και έπρεπε στον ΟΤΕ να δίνω 44, η βονταφον από την άλλη είχε δελεαστική προσφορά τα 37 την οποία είχα διαλέξει και στο καπάκι έρχεται η νοβα και σου πετάει 100αρα με απεριόριστα για σταθερά (που δεν έχω καν συσκευή αλλά δεν μας νοιάζει κιόλας) με 29.90 και 2 μήνες δωρεάν χωρίς να πληρώσεις τίποτα,άλλες χώρες έχουν 100 και 200 για 20-25€ κ εμάς εδώ ακόμα μας πουλάνε adsl δεν ντρέπονται καν να κάνουν τέτοιες προσφορές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, agnostos13 said:

20 μπορεί όχι...25 ναί

Το 2010 θυμάμαι να είναι πάνω από 35 ευρώ (τιμή καταλόγου) το Double Play 24αρι με Απεριόριστες Εθνικές κλήσεις + Χ λεπτά προς κινητά.

Δες πχ On Telecoms τέλη 2009, σχεδόν 40 ευρώ Μειωμένες τιμές τηλεφωνίας & internet από την Οn Telecoms - Οικονομία | News 24/7 (news247.gr)

Δεν νομίζω 1.5 χρόνο μετά να έπεσε στα 25 ευρώ.

3 minutes ago, LIGHT1NG said:

Για τους haters/trollers από nova/forthnet όπως θέλετε πείτε την, κανένας παροχος δεν δίνει τα πακέτα που ενδιαφέρει έναν που στο σπίτι θέλει να έχει μόνο ίντερνετ πχ εγώ ήθελα μόνο 100αρα και έπρεπε στον ΟΤΕ να δίνω 44, η βονταφον από την άλλη είχε δελεαστική προσφορά τα 37 την οποία είχα διαλέξει και στο καπάκι έρχεται η νοβα και σου πετάει 100αρα με απεριόριστα για σταθερά (που δεν έχω καν συσκευή αλλά δεν μας νοιάζει κιόλας) με 29.90 και 2 μήνες δωρεάν χωρίς να πληρώσεις τίποτα,άλλες χώρες έχουν 100 και 200 για 20-25€ κ εμάς εδώ ακόμα μας πουλάνε adsl δεν ντρέπονται καν να κάνουν τέτοιες προσφορές. 

Πλέον κι η Vodafone είναι στα 29.90, η Wind στα 33 κι ο ΟΤΕ στα 36.90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ κλαίω με τα 38.5€ (πακέτο για μένα, ο τιμοκατάλογος είναι κάπου 42€) που δίνω για 100ρι ίντερνετ (και τηλέφωνο με 7ω προς κινητά). Απλά θέλω την ταχύτητα, TV κλπ δεν με ενδιαφέρει, και εδώ που είμαι, μόνο με ΟΤΕ είδα φως...

Κλαίω γιατί βλέπω πως 50€ στην Νορβηγία, κοστίζει το 1000/100, με τηλεόραση (ή τουλάχιστον αυτή την ενημέρωση είχα, δεν το'ψαξα κιόλας, αλλά δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω, αλλού είναι ακόμη φτηνότερα) . Και εδώ μιλάμε για 24ρια... 

Φορθνετ είχα το 2016, 50ρι με 32€ αν θυμάμαι καλά, στην Αλεξανδρούπολη.

Σαν χώρα, είμαστε απείρως πίσω και είναι απλά ουτοπικό να ζητάμε τιμές "Ευρώπης". Ακόμη χειρότερο, τα κάνει το γεγονός ότι και σε ταχύτητες είμαστε πρώτοι (από το τέλος όμως)

22 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν νομίζω 1.5 χρόνο μετά να έπεσε στα 25 ευρώ.

23 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Ενημερωτικά, είχα Internet ~24 (περίπου 16 κλείδωνα)  & τηλέφωνο από την HOL το 2007 με 29€. Αν ήμουν Θεσσαλονίκη θα έψαχνα για παλιούς λογαριασμούς 😛 
Αντίθετα εκείνες τις περιόδους (νομίζω 2006), η vodafone στην κινητή της, είχε πάγιο 38€ για 240 λεπτά σε όλα τα κινητά. Η απόλυτη κλεψιά. Οπότε, ήταν κάπου εκεί οι τιμές για καιρό. Τώρα τι στην ευχή με την on telecoms, δεν γνωρίζω.

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το 2010 θυμάμαι να είναι πάνω από 35 ευρώ (τιμή καταλόγου) το Double Play 24αρι με Απεριόριστες Εθνικές κλήσεις + Χ λεπτά προς κινητά.

Δες πχ On Telecoms τέλη 2009, σχεδόν 40 ευρώ Μειωμένες τιμές τηλεφωνίας & internet από την Οn Telecoms - Οικονομία | News 24/7 (news247.gr)

Δεν νομίζω 1.5 χρόνο μετά να έπεσε στα 25 ευρώ.

Πλέον κι η Vodafone είναι στα 29.90, η Wind στα 33 κι ο ΟΤΕ στα 36.90.

Μπα πως κ έτσι μάλλον άργησαν 5 μήνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, tommybertsen said:

Ενημερωτικά, είχα Internet ~24 (περίπου 16 κλείδωνα)  & τηλέφωνο από την HOL το 2007 με 29€. Αν ήμουν Θεσσαλονίκη θα έψαχνα για παλιούς λογαριασμούς 😛 
 

Τιμή καταλόγου ή τηλεφωνική προσφορά? Γιατί με το 2ο φτάνουμε και 16 ευρώ τώρα σε Double Play 24αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το 2010 θυμάμαι να είναι πάνω από 35 ευρώ (τιμή καταλόγου) το Double Play 24αρι με Απεριόριστες Εθνικές κλήσεις + Χ λεπτά προς κινητά.

Δες πχ On Telecoms τέλη 2009, σχεδόν 40 ευρώ Μειωμένες τιμές τηλεφωνίας & internet από την Οn Telecoms - Οικονομία | News 24/7 (news247.gr)

Δεν νομίζω 1.5 χρόνο μετά να έπεσε στα 25 ευρώ.

Πλέον κι η Vodafone είναι στα 29.90, η Wind στα 33 κι ο ΟΤΕ στα 36.90.

Ας μην μπλέκουμε το Double Play που τότε ήταν το σούπερ προϊόν τους (ειδικά αν είχες το "προνόμιο" να έχεις και δωρεάν λεπτά σε κινητά) και σαφώς όχι το φθηνότερο!

Δες το καθαρό 24αρι internet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Τιμή καταλόγου ή τηλεφωνική προσφορά?

Δεν είχα καμία τηλεφωνική προσφορά, απ'όσο θυμάμαι! Θυμάμαι πως ήταν κάτω από 30€ με διετές συμβόλαιο και τότε, δεν υπήρχε το "αν δεν ανανεώσεις συμβόλαιο στο κάνουμε 1500€" ξέρω γω. 

 

Γρήγορο ίντερνετ 

image.png

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, agnostos13 said:

Ας μην μπλέκουμε το Double Play που τότε ήταν το σούπερ προϊόν τους (ειδικά αν είχες το "προνόμιο" να έχεις και δωρεάν λεπτά σε κινητά) και σαφώς όχι το φθηνότερο!

Δες το καθαρό 24αρι internet...

Δεν μπορείς να συγκρίνεις πακέτα με διαφορετικές υπηρεσίες καλώς ή κακώς. Κάποιοι τις χρειάζονται άλλοι όχι.

Όπως έγραψα και πιο πάνω (μετά από edit) πλέον μπορεί να βρεις το double play με 16 ευρώ το μήνα, όχι τιμή τιμοκαταλόγου βέβαια.

Γενικότερα δεν διαφωνώ ότι είναι απαράδεκτες οι τιμές σε αναλόγια με τα Mbps, αλλά δεν είναι κι ίδιες ή παρόμοιες με 10 χρόνια πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...