Προς το περιεχόμενο

Μετονομασία της Forthnet σε Nova με επερχόμενη streaming πλατφόρμα και πιθανή είσοδο στην κινητή τηλεφωνία


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ghost_Rider είπε

Αυτό εχω από την 9 του Ιουνη 

Και πάλι συμφωνω.

Τελη Μαίου έκανα ανανέωση συμβολαίου, αλλά χωρίς να είμαι απολυτα σιγουρος μου φαίνεται οτι για μένα δεν άλλαξε τιποτα τα τελευταία 2 χρόνια όσον αφορά την τιμή και τις υπηρεσίες.

Αν θυμαμαι καλα, μεχρι και πριν απο 3 χρονια, για μένα τουλάχιστον, οι υπηρεσιες ήταν οι ίδιες πλην των απεριοριστων κλήσεων προς κινητα, μου φαίνεται οτι ήταν συγκεκριμένος χρόνος (δεν θυμάμαι πόση ώρα). EDIT: 19.5 ευρώ ήταν περίπου τότε αλλά χωρίς τα απεριόριστα κινητά.

 

ΥΓ: ειμαι πελάτης τους απο τον καιρό του Νώε αν και δεν νομίζω να είχα ποτέ ειδική μεταχείρηση

Επεξ/σία από fommof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Thresh 

 

https://www.news247.gr/ti-symferei-sta-double-play.6010841.html

 

Έκανα λάθος. 24.90€ πλήρωνα ! (όχι τα 21.90 που λέει το άρθρο).

εδιτ: 24/ 1 Mbps € 24,90
24.90 λέει. There you have it! 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, tommybertsen said:

@Thresh 

 

https://www.news247.gr/ti-symferei-sta-double-play.6010841.html

 

Έκανα λάθος. 24.90€ πλήρωνα ! (όχι τα 21.90 που λέει το άρθρο).

εδιτ: 24/ 1 Mbps € 24,90
24.90 λέει. There you have it! 

Χωρίς απεριόριστες κλήσεις όμως. 😛

Με 19% ΦΠΑ, χωρίς 5% φόρο σταθερής.

"Παράλληλα η hellas online εξακολουθεί να προσφέρει hol double play με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις προς όλους τους σταθερούς προορισμούς στην Ελλάδα, με ταχύτητες 6Mbps και 24Mbps και μηνιαία συνδρομή €34 και €37 αντίστοιχα για όλους όσους επιθυμούν να κάνουν απεριόριστες κλήσεις εντός Ελλάδας και να πληρώνουν μια σταθερή χαμηλή μηνιαία συνδρομή χωρίς να πληρώνουν επιπλέον πάγιο ΟΤΕ."

37 ευρώ (με λιγότερους φόρους) για απεριόριστες κλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω είχε 4 ώρες. Όχι μία ώρα που λέει. Και δεν τις περνούσα ποτέ, εννοείται 😛 Δεν θυμάμαι αν είχα κάποιο ειδικό πακέτο, αλλά τα 24.90€ τα θυμάμαι :lol: 

 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν μπορείς να συγκρίνεις πακέτα με διαφορετικές υπηρεσίες καλώς ή κακώς. Κάποιοι τις χρειάζονται άλλοι όχι.

Όπως έγραψα και πιο πάνω (μετά από edit) πλέον μπορεί να βρεις το double play με 16 ευρώ το μήνα, όχι τιμή τιμοκαταλόγου βέβαια.

Γενικότερα δεν διαφωνώ ότι είναι απαράδεκτες οι τιμές σε αναλόγια με τα Mbps, αλλά δεν είναι κι ίδιες ή παρόμοιες με 10 χρόνια πριν.

 

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Χωρίς απεριόριστες κλήσεις όμως. 😛

Με 19% ΦΠΑ, χωρίς 5% φόρο σταθερής.

Μη μπλέκεις τα τηλέφωνα είπαμε...δεν θα βγάλουμε άκρη!

Θα ψάξω να σου βρω λογαριασμό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, agnostos13 said:

Μη μπλέκεις τα τηλέφωνα είπαμε...δεν θα βγάλουμε άκρη!

Θα ψάξω να σου βρω λογαριασμό...

 

Δεν γίνεται να μην μπλέκω, συγκρίνω αντίστοιχες παροχές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σπάσεις συμβόλαιο πλέον πληρώνεις το πρόστιμο? Ένας φίλος μου έκανε συμβόλαιο σε μαγαζί και εκεί που αναγράφεται το ποσό στους χ μήνες πληρώνεις τόσο δεν γράφει τίποτα το κατάργησαν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Thresh είπε

Θα συμφωνούσα αν δεν είχε αλλάξει ιδιοκτήτες.

Αρχικά πρέπει να φύγουν όλοι οι "επιπλέον" φόροι/τέλη πάνω από την σταθερή+κινητή+δορυφορική/iptv και το ΦΠΑ να πέσει τουλάχιστον στο 13% από 24%.

Πέρα από τα "πρόσφατα" που μπήκαν μέσα στην κρίση, έχουμε ακόμα το "τέλος κινητής τηλεφωνίας" από τα 90ς που αν θυμάμαι καλά μπήκε επειδή την θεωρούσαν "είδος πολυτελείας". Εδώ κι αρκετά χρόνια έχουμε παραπάνω αριθμούς από τον πληθυσμό της χώρας κι ακόμα θεωρείται είδος πολυτελείας?

Ενδεχομένως να πρέπει να πέσουν οι φόροι ναι. Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και με αυτούς τους φόρους, τα κέρδη του ΟΤΕ είναι τεράστια, και θεωρώ πως οι τιμές είναι πάρα πολύ ψηλές.

16 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Eυτυχώς που υπάρχουν και κάποια άτομα σαν και εσάς που έχετε ξεκινήσει τον ένοπλο αγώνα με την επανασύσταση της 17Ν και των πυρήνων της φωτιάς κατακαίγοντας τα κτήρια του ΟΤΕ και στέλνοντας στον τύπο προκυρήξεις ότι

"αν δε κάνετε το 50άρι VDSL 15 ευρώ το μήνα δε θα μείνει τίποτα όρθιο"

 

Εσύ μάλλον μένεις με γονείς και σου πληρώνουν το Internet, οπότε άστο. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, adrfinance είπε

Εσύ μάλλον μένεις με γονείς και σου πληρώνουν το Internet, οπότε άστο. Καλή συνέχεια.

Το πέτυχες ρε γατόνι, μέσα έπεσες ακριβώς...

Πάμε μια τελευταία φορά, μήπως και καταλάβετε κάνα δυο πραματάκια, γιατί τσάμπα σάλιο χαλάμε

ΝΑΙ, η τιμή των 25€ τον μήνα για ένα τηλέφωνο με ένα 24άρι (ούτε καν) ίντερνετ είναι υπερβολική

Όπως υπερβολική είναι η τιμή της βενζίνης στα 1.60€, του ψωμιού στα 0.80€ για ένα φρατζολάκι μια σταλιά και τα 500€ για ένα δυάρακι στο Παγκράτι ή στο Περιστέρι

Μπορείς εσύ, εγώ ή ο καθένας να κάνουμε κάτι για να πέσουν οι τιμές στα παραπάνω βασικά αγαθά ;

Προφανώς και ΟΧΙ

Το να θεωρείς λοιπόν λογικό να έχει 30€ το 3play όταν το απλό double έχει 25€, είναι σα να ζητάς να σου δώσουν ένα σπίτι 120 τ.μ. στην Γλυφάδα 600€, τη στιγμή που τα 60 τ.μ. στην Δραπετσώνα έχουν 500€

Γίνεται ποτέ κάτι τέτοιο ;

ΟΧΙ

Για εμένα λοιπόν, τα 40€ του 3 play συγκρινόμενα με τα 25€ μιας απλής τηλεφωνικής / ίντερνετ σύνδεσης αποτελούν συμφέρουσα προσφορά.

Όπως θα ήταν συμφέρουσα προσφορά αν μου δίναν 800€ το σπίτι του ως άνω παραδείγματος στη Γλυφάδα έχοντας ως δεδομένο την τιμή του δυαριού

Το πιασες τώρα ή να το κάνω πιο λιανά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Thresh είπε

Δεν γίνεται να μην μπλέκω, συγκρίνω αντίστοιχες παροχές.

 

 

Γι αυτό σου είπα να συγκρίνουμε μόνο internet.

Οι δωρεάν κλήσεις τότε ήταν το φιλέτο...τώρα είναι πάρε κόσμε!

Εγώ στην τιμή του internet αναφέρθηκα εξ' αρχής οτί είναι πανάκριβο...

Τώρα αν μου πλασάρει δωρεάν σταθερά (ποιός παίρνει πιά σε σταθερό;) και δωρεάν κινητά (που έχει και η κουτσή Μαρία στο κινητό της πλέον) αντί να μου δώσει το αυτονόητο (ταχύτερο internet) και λέμε οτι είναι οκ...τι να πω;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, agnostos13 said:

Γι αυτό σου είπα να συγκρίνουμε μόνο internet.

Οι δωρεάν κλήσεις τότε ήταν το φιλέτο...τώρα είναι πάρε κόσμε!

Εγώ στην τιμή του internet αναφέρθηκα εξ' αρχής οτί είναι πανάκριβο...

Τώρα αν μου πλασάρει δωρεάν σταθερά (ποιός παίρνει πιά σε σταθερό;) και δωρεάν κινητά (που έχει και η κουτσή Μαρία στο κινητό της πλέον) αντί να μου δώσει το αυτονόητο (ταχύτερο internet) και λέμε οτι είναι οκ...τι να πω;

Σε πάρα πολλούς χρησιμεύει η σταθερή τηλεφωνία, σε κάποιους όχι. Η σωστή σύγκριση είναι βάση των παροχών που έχει το κάθε πακέτο. 

Αν πχ θέλω μόνο Nova Sports και σε 10 χρόνια η Nova δίνει μόνο το full πακέτο με τα ίδια λεφτά, θα λέω ότι δεν έγινε μείωση?

Σου δίνει ταχύτερο Internet με λιγότερα χρήματα. Με 29.90 έχεις 100αρα με απεριόριστα σταθερά + κινητά ενώ πριν 10 ήθελες 37.κάτι για Double Play σε 24αρι κι ότι πιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σε πάρα πολλούς χρησιμεύει η σταθερή τηλεφωνία, σε κάποιους όχι. Η σωστή σύγκριση είναι βάση των παροχών που έχει το κάθε πακέτο. 

Αν πχ θέλω μόνο Nova Sports και σε 10 χρόνια η Nova δίνει μόνο το full πακέτο με τα ίδια λεφτά, θα λέω ότι δεν έγινε μείωση?

Σου δίνει ταχύτερο Internet με λιγότερα χρήματα. Με 29.90 έχεις 100αρα με απεριόριστα σταθερά + κινητά ενώ πριν 10 ήθελες 37.κάτι για Double Play σε 24αρι κι ότι πιάσεις.

Ας το πάμε αλλιώς τότε...

Για κάποιον που πλήρωνε ακριβά τις κλήσεις τότε, τώρα είναι οκ!

Για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρουν οι κλήσεις τώρα είναι ακριβό!

Σε καλύπτει;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, agnostos13 said:

Ας το πάμε αλλιώς τότε...

Για κάποιον που πλήρωνε ακριβά τις κλήσεις τότε, τώρα είναι οκ!

Για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρουν οι κλήσεις τώρα είναι ακριβό!

Σε καλύπτει;

Για το 24αρι ναι.

Για VDSL, άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το fast path έχει τέτοιο ping στα online παιχνίδια , που μέχρι και το interleaved της Cosmote  είναι καλύτερο!!!

Άσε που για να σε γυρίσουν σε fast path, σε βγάζουν την ψυχή!

Επεξ/σία από pankostas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...