Προς το περιεχόμενο

Το Uploading εξαντλεί όλο το Bandwidth


chrikoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: 

Έχω σύνδεση vdsl 100 στη Wind, με το router που παρέχει η εταιρία. Λόγω δουλειάς χρειάζεται πολύ συχνά να "ανεβάζω" αρχεία μεγάλου όγκου. Κάθε φορά λοιπόν, παρατηρώ ότι το upload χρησιμοποιεί όλο το bandwidth και κλειδώνει κάθε άλλη δραστηριότητα. Δεν μπορώ να φορτώσω ούτε μια ιστοσελίδα και πολύ συχνά δε λειτουργεί και το τηλέφωνο (voip). Στο setup του router δε βρήκα κάποια σχετική ρύθμιση και από τη Wind δεν ήξεραν να μου πούνε τίποτα. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι, τι λύση βρήκε;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, chrikoss είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: 

Έχω σύνδεση vdsl 100 στη Wind, με το router που παρέχει η εταιρία. Λόγω δουλειάς χρειάζεται πολύ συχνά να "ανεβάζω" αρχεία μεγάλου όγκου. Κάθε φορά λοιπόν, παρατηρώ ότι το upload χρησιμοποιεί όλο το bandwidth και κλειδώνει κάθε άλλη δραστηριότητα. Δεν μπορώ να φορτώσω ούτε μια ιστοσελίδα και πολύ συχνά δε λειτουργεί και το τηλέφωνο (voip). Στο setup του router δε βρήκα κάποια σχετική ρύθμιση και από τη Wind δεν ήξεραν να μου πούνε τίποτα. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι, τι λύση βρήκε;

Ευχαριστώ.

πολυ παραξενο αυτο , καλα ποσο μεγαλα αρχεια ανεβαζεις; 5mbs upload δεν εχεις; . πολυ καλη λυση ειναι να δοκιμασεις και ενα αλλο ρουτερ να δεις αμα συμβαινει το ιδιο πραγμα αλλιως δηλωσε βλαβη στην wind , επισης εγω θα αγοραζα data στο κινητο και θα το εκανα hostpot και θα χρησιμοποιουσα για ανεβασω τα αρχεια αυτα και μονο αμα ειχα τοσο μεγαλο προβλημα. 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

πολυ παραξενο αυτο , καλα ποσο μεγαλα αρχεια ανεβαζεις; 5mbs upload δεν εχεις; . πολυ καλη λυση ειναι να δοκιμασεις και ενα αλλο ρουτερ να δεις αμα συμβαινει το ιδιο πραγμα αλλιως δηλωσε βλαβη στην wind , επισης εγω θα αγοραζα data στο κινητο και θα το εκανα hostpot και θα χρησιμοποιουσα για ανεβασω τα αρχεια αυτα και μονο αμα ειχα τοσο μεγαλο προβλημα. 

Έχω 10 mbps upload. Τα αρχεία μου μπορεί να είναι και 60-70gb. Είναι εκπομπές 50 περίπου λεπτών που παίζουν τηλεόραση, σε ProRes HQ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aris_ είπε

συμπίεσε τα 7z η rar σε κομμάτια και στέλνε τα ένα ένα 

Το πρόβλημα με το upload υπάρχει ό,τι και να ανεβάζω. Ακόμη και sync στο OneDrive που έχω να γίνεται, από μικρά αρχεία, όσο διαρκεί το ανέβασμα κλειδώνουν τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παρόμοιο παθαίνω όταν κάνω seed από torrent.. 

Είχα βρει αυτό το πρόγραμμα https://www.netlimiter.com/products/nl4 και έβαζα όριο στο ποσό mbps ανεβάζει αλλά μετά από ένα διάστημα μου έβγαζε bsod στα win 10 και το παράτησα δεν ξέρω αν δουλεύει τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε θέλετε αλλο router με qos που να δινει προτεραιότητα και σε άλλα request  η να προγραμματίζεται να δινει αλλιώς βάζεις ενα bandwidth limiter στα win10 για την υπηρεσία πχ ftp για upload

o torrent client εχει στα settings limiter για upload

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμότερη λύση είναι το QOS να υλοποιείται κεντρικά, δηλαδή στο router,  με συγκεκριμένους κανόνες, έτσι ώστε να εφαρμόζεται  αυτομάτως σε όλες τις συσκευές που ζητούν πρόσβαση στο ίντερνετ, και αυτή να γίνεται δίκαια. η παραμετροποίηση του θέλει trial and error για να γίνει σωστά, και κάποιοι ρούτερ βοηθούν περισσότερο από άλλους. Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με άλλα μοντέλα εκτός mikrotik & Cisco, τα οποία μάλλον δε θα στα προτείνω γιατί έχουν steep learning curve. ξέρω όμως ότι υπάρχει κόσμος εδώ μέσα που δουλεύει ισχυρα οικιακά ρούτερ (Asus κλπ) που σιγουρα κανουν καλα αυτη τη δουλεια και μπορουν να σου προτεινουν καποιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...