Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εικόνες από το νέο περιβάλλον που φέρνουν τα Windows 11


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά ορισμένοι με εκπλήσσετε..
Είστε ο ορισμός του κολλημένου σε αυτά που έχετε μάθει και δεν δέχεστε καμία αλλαγή... όχι μόνο απλά την κοιτάτε με δυσπιστία, αλλά σπεύδετε να την βγάλετε αποτυχία. Και όλα αυτά γιατί? Γιατί πήγαν τα icons στην μπάρα στο κέντρο?
Μάλλον δεν έχετε δουλέψει με τα icons στο κέντρο είτε σε κάποιο mac ή linux διανομή ή απλά σε μια ultrawide οθόνη.

Υπάρχουν ακόμη άτομα που χρησιμοποιούν το classic shell?
Δηλαδή υπάρχει άτομο που χρησιμοποιεί το start menu όπως παλιά? 
Έναρξη -> Προγράμματα -> Βοηθήματα ...
Μου φαίνεται περίεργο κάποιος να χρησιμοποιεί υπολογιστές από εποχές windows 7 και ακόμη να βρίσκει έτσι τον δρόμο του στον υπολογιστή.

Αντί να υπάρξει γκρίνια για τα παλιά apps όπως το disk management που ΔΕΝ έχουν αλλάξει από την εποχή των XP ο άλλος λέει καλύτερα... ελπίζω να τρολάρει!

Για το μόνο πράγμα που ξενερώνω είναι ότι δεν υπάρχει ομοιογένεια για μία ακόμη φορά.
Σαν UI το βρίσκω πολύ όμορφο και περιμένω να το δοκιμάσω για να δούμε αν όντως οι αλλαγές είναι χρηστικές ή όχι.

Επεξ/σία από XPHSTOS_
  • Like 5
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Εμένα πάντως μου αρέσουν όπως μου άρεσαν και τα 10. Πόσο μάλλον τώρα που αποκτούν όλο και περισσότερα στοιχεία από το MacOS (στο αισθητικό κομμάτι αναφέρομαι). Το πρόσφατα αναβαθμισμένο desktop στο σπίτι που δεν εκτελεί "σοβαρές" εργασίες για τη δουλεια κλπ, θα τα δεχτεί άμεσα με το που θα βγει κάποια ψιλο σταθερή preview έκδοση! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, XPHSTOS_ είπε

Πραγματικά ορισμένοι με εκπλήσσετε..
Είστε ο ορισμός του κολλημένου σε αυτά που έχετε μάθει και δεν δέχεστε καμία αλλαγή... όχι μόνο απλά την κοιτάτε με δυσπιστία, αλλά σπεύδετε να την βγάλετε αποτυχία. Και όλα αυτά γιατί? Γιατί πήγαν τα icons στην μπάρα στο κέντρο?
Μάλλον δεν έχετε δουλέψει με τα icons στο κέντρο είτε σε κάποιο mac ή linux διανομή ή απλά σε μια ultrawide οθόνη.

Υπάρχουν ακόμη άτομα που χρησιμοποιούν το classic shell?
Δηλαδή υπάρχει άτομο που χρησιμοποιεί το start menu όπως παλιά? 
Έναρξη -> Προγράμματα -> Βοηθήματα ...
Μου φαίνεται περίεργο κάποιος να χρησιμοποιεί υπολογιστές από εποχές windows 7 και ακόμη να βρίσκει έτσι τον δρόμο του στον υπολογιστή.

Αντί να υπάρξει γκρίνια για τα παλιά apps όπως το disk management που ΔΕΝ έχουν αλλάξει από την εποχή των XP ο άλλος λέει καλύτερα... ελπίζω να τρολάρει!

Για το μόνο πράγμα που ξενερώνω είναι ότι δεν υπάρχει ομοιογένεια για μία ακόμη φορά.
Σαν UI το βρίσκω πολύ όμορφο και περιμένω να το δοκιμάσω για να δούμε αν όντως οι αλλαγές είναι χρηστικές ή όχι.

Ναι, υπάρχουν, και ναι, δεν θέλουμε αλλαγές σε κάτι που είναι χρηστικό και δουλεύει μια χαρά. Πλέον λέγεται open shell και εξ αρχής έχει ως default start menu όπως των 7. Start > search που δουλεύει, όχι σαν την άθλια των 10.

Πρώτα ενημερωνόμαστε και μετά μιλάμε.

Α, και στο Linux προτιμάμε start menu στα αριστερά και κάτω, γιατί έτσι γουστάρουμε.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, XPHSTOS_ είπε

Υπάρχουν ακόμη άτομα που χρησιμοποιούν το classic shell?
Δηλαδή υπάρχει άτομο που χρησιμοποιεί το start menu όπως παλιά? 
Έναρξη -> Προγράμματα -> Βοηθήματα ...
Μου φαίνεται περίεργο κάποιος να χρησιμοποιεί υπολογιστές από εποχές windows 7 και ακόμη να βρίσκει έτσι τον δρόμο του στον υπολογιστή.

Υπάρχουν, ζουν και βασιλεύουν. Open-Shell πλέον. (Πληκτρολόγιο) Start button -> γράφεις τα 2-3 πρώτα γράμματα -> Enter

Καθόλου περίεργο. Ταχύτατο, εξυπηρετικό και πλήρως παραμετροποιήσιμο. To mouse είναι για άλλες δουλειές αλλά όποιος το προτιμά, γίνεται και αυτό.

Επεξ/σία από Ciccirya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Bspus είπε

Τωρα το start menu (ο απογονος του τελος παντων) βρισκεται στη μεση!?

Ειλικρινα ποιος ειχε ζητησει κατι τετοιο?

 

Εγώ. Με την superultrawide οθόνη δεν βολεύει να είναι στην ακρή :P 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bill987 είπε

Αυτό να μην βγαίνει και όλα οκ!

windows-10-crash.jpg

Ποιος ξέρει τι του έκανες και σου την "βγήκε" έτσι! 😄😄

 

 

PS σε πειράζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Herald said:

Εγώ. Με την superultrawide οθόνη δεν βολεύει να είναι στην ακρή :P 

Εν τω μεταξύ κανείς δεν πρόσεξε πως υπάρχει επιλογή για να κάτσει κέντρο ή αριστερά? 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Ciccirya said:

Υπάρχουν, ζουν και βασιλεύουν. Open-Shell πλέον. (Πληκτρολόγιο) Start button -> γράφεις τα 2-3 πρώτα γράμματα -> Enter

Καθόλου περίεργο. Ταχύτατο, εξυπηρετικό και πλήρως παραμετροποιήσιμο. To mouse είναι για άλλες δουλειές αλλά όποιος το προτιμά, γίνεται και αυτό.

 

 

31 minutes ago, RTW4ever said:

Ναι, υπάρχουν, και ναι, δεν θέλουμε αλλαγές σε κάτι που είναι χρηστικό και δουλεύει μια χαρά. Πλέον λέγεται open shell και εξ αρχής έχει ως default start menu όπως των 7. Start > search που δουλεύει, όχι σαν την άθλια των 10.

Πρώτα ενημερωνόμαστε και μετά μιλάμε.

Α, και στο Linux προτιμάμε start menu στα αριστερά και κάτω, γιατί έτσι γουστάρουμε.


Γιατί άθλιο?
Έτσι δουλεύω και εγώ στα win10 και μια χαρά γρήγορο είναι.
Αν και τώρα τελευταία με βολεύει και ο task runner από powertoys.

Το ότι κάτι είναι χρηστικό δεν σημαίνει ότι δεν σηκώνει περαιτέρω εξέλιξη.
Γιατί αν μιλάμε για πραγματική χρηστικότητα και ταχύτητα να μιλήσουμε για tiling window managers όπως ο i3.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίσχος είναι. Αντιγραφή του MacOS στο πιο κακόγουστο. Παίρνουν στοιχεία που το θυμίζουν έντονα και από την άλλη αφήνουν εικονίδια από εποχή windows 95 (computer management window). Μπορεί φυσικά να τα αλλάξουν όλα αυτά μέχρι την τελική παρουσίαση, αλλά προς το παρόν δε μου αρέσουν καθόλου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, XPHSTOS_ είπε

Γιατί πήγαν τα icons στην μπάρα στο κέντρο?
Μάλλον δεν έχετε δουλέψει με τα icons στο κέντρο είτε σε κάποιο mac ή linux διανομή ή απλά σε μια ultrawide οθόνη.

Φίλε ήμουν ο πρώτος που σε προηγούμενο άρθρο έλεγε "μην κολλάτε στα 7αρια, εξελισσομαστε" κλπ. Στο σχόλιο μου εξήγησα ακριβώς γιατί το πρόβλημα δεν είναι ότι τα πήγαν στο κέντρο, αλλά το ότι προσπαθούν να φτιάξουν dock με μπακαλιστικο τρόπο. Χωρίς global menu ή χωρίς ένα top taskbar που σου δείχνει με το όνομα τα ανοιχτά apps για να εναλλάσσεις γρήγορα όταν έχεις πολλά instances του ίδιου προγράμματος ανοιχτά. Αυτό το πράμα που έγινε leak ως τώρα, είναι ο ορισμός του εφιάλτη του power user.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φαινεται, ουτε κρυο ουτε ζεστη, σαν μια μικρη αναβαθμιση των 10 αισθητικα. Εμενα περισσοτερο KDE μου θυμιζει παρα macOS, αν και το KDE μπορεις να το κανεις να μοιαζει με οτιδηποτε. Το start και οι pinned apps στο κεντρο ειναι πιο βολικα, γιατι εκει ειναι η περιοχη της οθονης που εργαζομαστε συνηθως. Ετσι το εχω στο KDE εδω και κανα δυο χρονια και μου φαινεται πλεον περιεργο να πρεπει να στρεψω την προσοχη μου αλλου,  οταν θελω να ανοιξω ή να αλλαξω εφαρμογη. Επισης χρησιμοποιω ενα παρομοιο μινιμαλ σταρτ μενου, που ανοιγει στο κεντρο της οθονης και ειναι απειρως πιο βολικο απο στη σφηκοφωλια με τα επιμερους υπομενου στην αριστερη γωνια.

Βεβαια οπως βολευεται ο καθενας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gchatzo είπε

η τελίτσα κάτω απο το ανοιχτό πρόγραμμα δεν είναι πατενταρισμένη απο την Apple??? 🙄

Δε νομίζω να είναι πατέντα, τη θυμάμαι σε GNOME και Plank dock κάτι χρόνια, θα είχαν φάει μηνύσεις λογικά

45 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εν τω μεταξύ κανείς δεν πρόσεξε πως υπάρχει επιλογή για να κάτσει κέντρο ή αριστερά? 😛 

Η επιλογή δεν είναι το πρόβλημα. Το κακό είναι ότι βλέπουμε πως πάνε στην κατεύθυνση του dock, οπότε η επιλογή θα αφαιρεθεί κάποια στιγμή και θα μείνουμε με το dock στο χέρι (το έχουμε ξαναδεί το έργο). Και λέω "κακό" γιατί πάνε σε dock χωρίς top taskbar ή global menu. Φτιάξανε ένα dock έτσι απλά για να το παρουσιάσουν. Κάθε σύστημα πρέπει να έχει λογική, να σου δημιουργεί σωστό workflow. Με το πώς είναι στημένα τα Windows, το dock δε δουλεύει για απαιτητικούς χρήστες που θέλουν ταχύτητα εναλλαγής προγραμμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...