Προς το περιεχόμενο

Tha Bougatsa thread


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα πάει διακοπές Χαλκιδική και πάω σε ένα τυροπιταδικο και λέω δώσε μια τυρόπιτα. Μου λέει δεν έχουμε. Κι αυτές τι είναι λέω. 

Μπουγάτσα με τυρί λέει 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

τι κλασικές με κρέμα, που τις ανοίγεις και βάζεις μέσα την άχνη και την κανέλα.

Τις άλλες που τις κάνεις κομματάκια δεν τις συμπαθώ. όπως δεν συμπαθώ και τους πωλητές που βαριούνται να βάλουν μέσα την κανελοαχνη και απλά την πασπαλίζουν

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gsisr είπε

που σου φαίνεται το περίεργο; το φύλλο είναι αυτό που κάνει τη μπουγάτσα και ο τρόπος που φτιάχνεται. όχι η γέμιση

 

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Αυτό ήταν το θέμα κι όχι ότι τα λένε όλα μπουγάτσα? 

Τυρόπιτες δεν πουλάνε? 

Υπάρχουν και τυρόπιτες αλλά παίζει πολύ το φύλλο μπουγάτσας!! (όπως λέει και ο από πάνω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλη την Ελλάδα εκτός από κάποιες περιοχές η μπουγάτσα είναι με κρέμα κανέλα ζάχαρη. 

Τώρα αν θέλουμε να βάλουμε μέσα ότι ναναι άλλο θέμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εκτος απο καποιες περιοχες"= ολη η Βορεια Ελλαδα

Πες απλα οτι εισαι ασχετος ρε ανθρωπε και δεν μπορεις να ξεχωρισεις φυλλο μπουγατσας απο φυλλο τυροπιτας, τι το ταλαιπωρεις?

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, adi32 είπε

Αυτό ήταν το θέμα κι όχι ότι τα λένε όλα μπουγάτσα? 

Τυρόπιτες δεν πουλάνε? 

Άλλο φύλλο η μπουγάτσα και άλλο η τυρόπιτα, μάθετε λίγο μπαλίτσα! :)

12 ώρες πριν, poulinos είπε

μπουγατσα με μερεντα στο μαρουσι

BLASPHEMY!

That said, Προτείνετε κανένα καλό μπουγατσάδικο εδώ στην Αθήνα, νότια προάστεια! Μόνο όταν ανεβαίνω Θεσσαλονίκη πλέον τρώω μπουγάτσα με κρέμα, είμαστε λίγο μέτριοι εδω κάτω!

Επεξ/σία από peterinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μου θυμησατε. ειμαι ξανθη. εχει ανεβει συγγενης και λεω κατσε να παμε για μπουγατσα. τον αφηνω να μπει να παραγγείλει. λεει θελω μια μπουγατσα. ο μαγαζατορας κοιταει εμενα και λεει δεν θα το σωσει? εγω οχι. γελαμε 2 και ενας κοιταει. και ξεκιναμε πως παιρνεις μπουγατσα στη βορεια ελλαδα.  μπουγατσα κρεμα τυρι κιμα χορταρι(σπανακι) σε μεριδες 1-2-3 ή σε ευρω τόσα βάλε. μετα το εμαθε ο συγγενης πως να ζηταει αλλα το θυμομαστε και γελαμε.

βόλο βεβαια παλιοτερα ανοιγαν την μπουγατσα(κρεμα) και πεταγαν μεσα την κανελα-άχνη. στα βορεια ειδα οτι πεφτει απο πανω.

προσωπικα δεν κοιταω την εμφανιση αφου ετσι και αλλιως θα την καταναλώσω.

αναλογα την πολη ροδοπακι-μιλκο-εβολ-μεβγαλ για συνοδεια.

μετα ξεκινας την μερα σου ανετα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 80% είναι το φύλλο. Άλλες είναι σχεδόν σφολιατες και τις λένε μπουγάτσα (κλαίω με την σφολιάτα με κρέμα που την λένε μπουγάτσα). Άλλες κολυμπάνε στο λάδι, άλλες παπαριαζει το φύλλο μετά από 2 λεπτά και γίνεται χάλια. 

Οι καλές μπουγατσες είναι πολύ σπάνιες ακόμα και σε περιοχές που φημίζονται. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπουγάτσα γίνεται με φύλλο αέρος και οι μάστορες είναι περιζήτητοι!

https://www.youtube.com/watch?v=WlzmTLf9Vls

https://www.youtube.com/watch?v=jOs6YOeBKL8

Η τυρόπιτα γίνετα με φύλλο "κρούστας" ή "χωριάτικο", που κι εκείνο έχει την τεχνική του αλλά δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο το φύλλο αέρος.

 

Το φύλλο αέρος είναι πολύ διαδεδομένο και στις γειτονικές χώρες και δεν είναι ελληνική αποκλειστικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι να έχω φάει μπουγάτσα, shame on me. Στην Αθήνα για όταν κατέβω παίζει αξιοπρεπές μπουγατσάδικο (όχι δηλαδή σφολιάτα με κρεμ πατισερί) ή είναι αποκλειστικά προνόμιο των βορειοελλαδιτών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Speculoos said:

Δε θυμάμαι να έχω φάει μπουγάτσα, shame on me. Στην Αθήνα για όταν κατέβω παίζει αξιοπρεπές μπουγατσάδικο (όχι δηλαδή σφολιάτα με κρεμ πατισερί) ή είναι αποκλειστικά προνόμιο των βορειοελλαδιτών;

Διαβάζω καλα λογια για Χατζη, Σερραικον και Sante (Καλλιθεα). Αλλα δεν τα εχω δοκιμασει...αν εχει παει κανεις ας μας πει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Guys τι κοιτάτε σε μια μπουγάτσα όταν την τρώτε;
Εννοώ η καλύτερη μπουγάτσα που είχατε φάει τι σας κέντρισε στον ουρανίσκο σας;

να ειναι με τυρι γιατι δεν μου αρεσει η μπουγατσα κρεμα.Εκτος και αν συνοδευεται με μερεντα αλλα εκει παιζουμε πολυ επικυνδυνα πρωινος καφες μαζι με μπουγατσα και μερεντα = biological hazzard.

Και το δευτερο να μην πνιγεται στα λαδια ο πατος γιατι εκει μιλαμε για κακη μπουγατσα νο ματερ τι γεμιση εχει κρεμα-τυρι-σπανακι-κιμα

3 ώρες πριν, adi32 είπε

Σε όλη την Ελλάδα εκτός από κάποιες περιοχές η μπουγάτσα είναι με κρέμα κανέλα ζάχαρη. 

Τώρα αν θέλουμε να βάλουμε μέσα ότι ναναι άλλο θέμα 

 

μπουγατσα ειναι το ειδος δεν ειναι μια πιτα με κρεμα.Και η μπουγατσα μπορει να εχει οτι θελει μεσα

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Δε θυμάμαι να έχω φάει μπουγάτσα, shame on me. Στην Αθήνα για όταν κατέβω παίζει αξιοπρεπές μπουγατσάδικο (όχι δηλαδή σφολιάτα με κρεμ πατισερί) ή είναι αποκλειστικά προνόμιο των βορειοελλαδιτών;

Νομιζω εχει ενα απο τα τελευταια μαγαζια στην ελλαδα που κανουν χειροποιητο φυλλο (και λογικα οχι για πολλα χρονια γιατι ο τυπας που τα εφτιαχνε ζωη να εχει την τελευταια φορα που τον ειδα επαιζε στην παραταση φαινοταν 90 χρονων)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...