Προς το περιεχόμενο

Tha Bougatsa thread


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, adi32 είπε

Είχα πάει διακοπές Χαλκιδική και πάω σε ένα τυροπιταδικο και λέω δώσε μια τυρόπιτα. Μου λέει δεν έχουμε. Κι αυτές τι είναι λέω. 

Μπουγάτσα με τυρί λέει 

Απλα στην Β. Ελλάδα είναι κομπλεξικοί. Τυρόπιτα είναι: η μπουγάτσα τυρί, η χωριάτικη τυρόπιτα, η κουρού, η σφολιάτα, η κουροσφολιάτα. Η ζύμη αλλάζει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Απλα στην Β. Ελλάδα είναι κομπλεξικοί. Τυρόπιτα είναι: η μπουγάτσα τυρί, η χωριάτικη τυρόπιτα, η κουρού, η σφολιάτα, η κουροσφολιάτα. Η ζύμη αλλάζει.

Άρα εσείς οι Αθηναίοι που δεν είστε κομπλεξικοί μπαίνετε μέσα στο μαγαζί,η τυροπιτάδικο η όπως αλλιώς το λέτε και ζητάτε μια τυρόπιτα και σας βάζουν οτι κάτσει στο χέρι του υπαλλήλου αρκεί να έχει τυρί μέσα;

Επεξ/σία από Georgram
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Georgram είπε

Άρα εσείς οι Αθηναίοι που δεν είστε κομπλεξικοί μπαίνετε μέσα στο μαγαζί,η τυροπιτάδικο η όπως αλλιώς το λέτε και ζητάτε μια τυρόπιτα και σας βάζουν οτι κάτσει στο χέρι του υπαλλήλου αρκεί να έχει τυρί μέσα;

Πρώτον δεν είμαι αθηναίος, δεύτερον η δουλειά του υπαλλήλου είναι να σε ρωτήσει τι θες αν ζητήσεις πχ τυρόπιτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Απλα στην Β. Ελλάδα είναι κομπλεξικοί. Τυρόπιτα είναι: η μπουγάτσα τυρί, η χωριάτικη τυρόπιτα, η κουρού, η σφολιάτα, η κουροσφολιάτα. Η ζύμη αλλάζει.

Όχι, η μπουγάτσα με τυρί ΔΕΝ είναι τυρόπιτα και κανένας στην Β. Ελλάδα, ως κομπλεξικοί που είμαστε κατά τα λεγόμενά σου (να φανταστώ εσύ από εκεί όπου κατάγεσαι είστε άψογοι), δεν την κατηγοροποιεί στα είδη τυρόπιτας. Το ότι εσείς τα έχετε βάλει όλα μέσα σε μία λέξη δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Η κατηγορία είναι μπουγάτσα και αλλάζει η γέμιση. Δεν είναι τυρόπιτα και αλλάζει το απέξω. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις δεν σε φταίνε οι Β. Ελλαδίτες. Τουλάχιστον εδώ αν ζητήσεις καλαμάκι σε ένα γυράδικο ξέρεις ότι θα σου δώσουν καλαμάκι για αναψυκτικό και δεν πρέπει να εξηγήσεις τι ακριβώς θες.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Πρώτον δεν είμαι αθηναίος, δεύτερον η δουλειά του υπαλλήλου είναι να σε ρωτήσει τι θες αν ζητήσεις πχ τυρόπιτα.

Ακριβώς αν έχει διάφορα είδη φύλλου σου λέει αν θες κουρου σφολιάτα χωριάτικη.. 

5 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Το ότι εσείς τα έχετε βάλει όλα μέσα σε μία λέξη δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

Εγώ γιατί βλέπω το αντίθετο? 

Όλα τα τυροπιτοειδη τα λέτε μπουγάτσα και όλα τα τυριά κασέρια

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Όλα τα τυροπιτοειδη τα λέτε μπουγάτσα'

Πως το βγαλες αυτο το συμπερασμα τωρα, ενας Θεος ξερει. Παντως οπως σε κοβω στη Χαλκιδικη σιγουρα θα σε κερασανε μπουγατσα με χλεπα μεσα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, adi32 είπε

Όλα τα τυροπιτοειδη τα λέτε μπουγάτσα και όλα τα τυριά κασέρια

Αυτό που λες δεν ισχύει. Που άκουσες εσύ την κουρού να την ονομάζουν μπουγάτσα? Τυρί εννοούμε το λευκό (φέτα, κατσικίσιο κ.λ.π.) και κασέρι όλα τα κίτρινα να στο πω απλά. Για ποιο λόγο σωστά είναι όπως τα λέτε εσείς κι όχι εμείς?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Όχι, η μπουγάτσα με τυρί ΔΕΝ είναι τυρόπιτα και κανένας στην Β. Ελλάδα, ως κομπλεξικοί που είμαστε κατά τα λεγόμενά σου (να φανταστώ εσύ από εκεί όπου κατάγεσαι είστε άψογοι), δεν την κατηγοροποιεί στα είδη τυρόπιτας. Το ότι εσείς τα έχετε βάλει όλα μέσα σε μία λέξη δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Η κατηγορία είναι μπουγάτσα και αλλάζει η γέμιση. Δεν είναι τυρόπιτα και αλλάζει το απέξω. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις δεν σε φταίνε οι Β. Ελλαδίτες. Τουλάχιστον εδώ αν ζητήσεις καλαμάκι σε ένα γυράδικο ξέρεις ότι θα σου δώσουν καλαμάκι για αναψυκτικό και δεν πρέπει να εξηγήσεις τι ακριβώς θες.

Είναι η δουλειά μου, αρα ξέρω 10 πράγματα παραπάνω απο εσένα! Πας στα μαγαζιά και ζητάς μια σφολιάτα τυρόπιτα? 

Τυρόπιτα = Πίτα + τυρί. Πίτα = ζύμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Πρώτον δεν είμαι αθηναίος, δεύτερον η δουλειά του υπαλλήλου είναι να σε ρωτήσει τι θες αν ζητήσεις πχ τυρόπιτα.

Δεν με ενδιαφέρει και πολύ τι εισαι αλλά δεν μπορείς να αποκαλείς κομπλεξικους όλους τους Β.Ελλαδίτες επειδή ο άλλος μπήκε μέσα με υφάκι και ζήτησε ξερα μια τυρόπιτα!

Οπως εγώ αν κατέβω Αθήνα θα σεβαστώ πως αποκαλούνε το σάντουιτς και θα το ζητησω έτσι για να μην έχω θέμα με τον υπάλληλο,έτσι θα πρέπει να σέβεστε και εσείς όταν ανεβαίνετε και όχι να τους λες κομπλεξικους επειδή δεν συμφωνούν με τους δικούς σου όρους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mcstefan7 είπε

Είναι η δουλειά μου, αρα ξέρω 10 πράγματα παραπάνω απο εσένα! Πας στα μαγαζιά και ζητάς μια σφολιάτα τυρόπιτα? 

Τυρόπιτα = Πίτα + τυρί. Πίτα = ζύμη!

Μάλιστα, ξέρεις περισσότερα από μένα, χωρίς προφανώς να έχεις ζήσει ποτέ Β. Ελλάδα. Ζητάς τυρόπιτα με σφολιάτα ή μια κουρού. Το λες και μόνος σου Τυρόπιτα = Πίτα + τυρί. Πίτα = ζύμη! Η μπουγάτσα είναι με ΦΥΛΛΟ! Είσαι και του χώρου υποτίθεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Αυτό που λες δεν ισχύει. Που άκουσες εσύ την κουρού να την ονομάζουν μπουγάτσα? Τυρί εννοούμε το λευκό (φέτα, κατσικίσιο κ.λ.π.) και κασέρι όλα τα κίτρινα να στο πω απλά. Για ποιο λόγο σωστά είναι όπως τα λέτε εσείς κι όχι εμείς?

Το κασέρι η γραβιέρα το εμενταλ το κερυγκολντ το κεφάλοτυρί ...... είναι όλα κασέρια? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgram είπε

Δεν με ενδιαφέρει και πολύ τι εισαι αλλά δεν μπορείς να αποκαλείς κομπλεξικους όλους τους Β.Ελλαδίτες επειδή ο άλλος μπήκε μέσα με υφάκι και ζήτησε ξερα μια τυρόπιτα!

Οπως εγώ αν κατέβω Αθήνα θα σεβαστώ πως αποκαλούνε το σάντουιτς και θα το ζητησω έτσι για να μην έχω θέμα με τον υπάλληλο,έτσι θα πρέπει να σέβεστε και εσείς όταν ανεβαίνετε και όχι να τους λες κομπλεξικους επειδή δεν συμφωνούν με τους δικούς σου όρους!

Όταν έρχεται ο άλλος το 2021 στο μαγαζί σου και σου ζητάει μια μπουγάτσα ρώτα τον τι γέμιση θέλει. Δεν είναι κατι δύσκολο. Αν κάθεσαι και το συζητάς μια ώρα για το φύλλο τι είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Μάλιστα, ξέρεις περισσότερα από μένα, χωρίς προφανώς να έχεις ζήσει ποτέ Β. Ελλάδα. Ζητάς τυρόπιτα με σφολιάτα ή μια κουρού. Το λες και μόνος σου Τυρόπιτα = Πίτα + τυρί. Πίτα = ζύμη! Η μπουγάτσα είναι με ΦΥΛΛΟ! Είσαι και του χώρου υποτίθεται!

Φύλλο = ζύμη. Δεν φυτρώνει πουθενα. Μήπως νομίζεις οτι υπάρχει κάποια μυστική σπηλιά που βγάζουν το φύλλο? Για να σου λυθεί η απορία σου έχω ζήσει 3 χρόνια στην Κομοτηνή. 

Επεξ/σία από mcstefan7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...