Προς το περιεχόμενο

Tha Bougatsa thread


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mcstefan7 είπε

Φύλλο = ζύμη. Δεν φυτρώνει πουθενα. Μήπως νομίζεις οτι υπάρχει κάποια μυστική σπηλιά που βγάζουν το φύλλο?

Άρα δλδ η μπουγάτσα μπορεί να φτιαχτεί και με ζύμη. Μάλιστα, το ακούσαμε κι αυτό. Και τότε για ποιο λόγο τα ξεχωρίζουν και τα φτιάχνουν διαφορετικά, δεν μπορώ να το καταλάβω. Άμα είναι έτσι φτιάξε μια πίτσα με φύλλο να δω κάτι.

Όπως βλέπεις την εξυπνάδα την αφήνω ασχολίαστη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, prototypegr είπε

Άρα δλδ η μπουγάτσα μπορεί να φτιαχτεί και με ζύμη. Μάλιστα, το ακούσαμε κι αυτό. Και τότε για ποιο λόγο τα ξεχωρίζουν και τα φτιάχνουν διαφορετικά, δεν μπορώ να το καταλάβω. Άμα είναι έτσι φτιάξε μια πίτσα με φύλλο να δω κάτι.

Όπως βλέπεις την εξυπνάδα την αφήνω ασχολίαστη.

Για δες εδω γιατι μάλλον δεν έχεις ιδέα. Ζύμη = νερο + αλεύρι.

Και το κρουασάν ή η κουρού είναι ζύμη. Δεν νομίζω να έχεις φάει πίτσες με τέτοιες ζύμες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Άρα δλδ η μπουγάτσα μπορεί να φτιαχτεί και με ζύμη. Μάλιστα, το ακούσαμε κι αυτό. Και τότε για ποιο λόγο τα ξεχωρίζουν και τα φτιάχνουν διαφορετικά, δεν μπορώ να το καταλάβω. Άμα είναι έτσι φτιάξε μια πίτσα με φύλλο να δω κάτι.

Όπως βλέπεις την εξυπνάδα την αφήνω ασχολίαστη.

Εγώ άσχετος είμαι βασικά απλά επειδή βαριέμαι τώρα βρήκα αυτό

https://akispetretzikis.com/el/categories/glykes-pites-tartes/mpoygatsa-me-krema

Για το φύλλο αέρος

  • Στον κάδο του μίξερ βάζουμε το αλεύρι, το αλάτι, το νερό και 50 γρ. από το λιωμένο βούτυρο.
  • Χτυπάμε με το φτερό για 5-7 λεπτά σε δυνατή ταχύτητα μέχρι να έχουμε μία ελαστική ζύμη.

Έχει και συνταγές με φύλλο κρούστας για γλυκά και φύλλο κρούστας για τυρόπιτα

Το σίγουρο είναι ότι τώρα θα ήθελα μία μπουγάτσα με κρέμα και κανέλα τώρα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mcstefan7 είπε

Για δες εδω γιατι μάλλον δεν έχεις ιδέα. Ζύμη = νερο + αλεύρι.

Και το κρουασάν ή η κουρού είναι ζύμη. Δεν νομίζω να έχεις φάει πίτσες με τέτοιες ζύμες.

Επειδή είσαι ειδικός όπως λες, για γράψε αναλυτικά τα υλικά για ζύμη και για φύλλο πίτας να δω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πότε δεν ήμουν λάτρης της μπουγάτσας, δεν θα πω βέβαια πως είναι και κάτι άσχημο, αλλά δεν θα την προτιμήσω κάπου αν δω ότι έχουν πχ ωραία κρουασάν βουτύρου η σοκολάτας. Ισως βέβαια να φταίνε και τα μαγαζιά που τις φτιάχνουν. 

Δεν θα παραλείψω βέβαια να αναφέρω και το γνωστό θέμα ότι έχει γεμίσει παντού με μαγαζιά που πουλάνε σνακ και σφολιατοειδη και δεν υπάρχει καθόλου ποιότητα, μόνο από κάποιους καλούς φούρνους οι οποίοι φτιάχνουν εδώ και πολλά χρόνια διαφορά ωραία τέτοια σνακ. Όταν είσαι μέτριος ως κακός σε αυτά θα είσαι και στην μπουγάτσα που έχεις. 

Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να βρω αυτό το μαγαζί που θα πω ότι αξίζει να πάω να δοκιμάσω την μπουγάτσα του είτε να το συστήσω σε άλλους

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ακριβώς αν έχει διάφορα είδη φύλλου σου λέει αν θες κουρου σφολιάτα χωριάτικη.. 

Εγώ γιατί βλέπω το αντίθετο? 

Όλα τα τυροπιτοειδη τα λέτε μπουγάτσα και όλα τα τυριά κασέρια

μπερδευεσαι μερακλη μου οταν θελουμε μια κουρου λεμε μια κουρου με τυρι οταν θελουμε χωριατικη λεμε μια χωριατικη τυρι ή μια χωριατικη σπανακι οταν θελουμε μπουγατσα με τυρι λεμε μπουγατσα με τυρι ή με κρεμα ή με οτι αλλο εχει.

Το κασερι που υπαρχει σαν ειδος τυριου εχει απλα μεινει γιατι ηταν δημοφιλες ειδος κιτρινου τυριου και μην τρελενεσαι το κιτρινο τυρι ειναι το ιδιο λαθος με το κασερι οταν θες γκουντα λες γκουντα οταν θες γραβιερα λες γραβιερα το να πεις φερε μου ενα κιτρινο τυρι ειναι το ιδιο απαραδεκτο.Επισης την λεξη κασερι την χρησιμοποιουν συνηθως ατομα που η μαγειρικη τους παιδεια εχει σταματησει στο μακαρονια με ετοιμη σαλτσα απο φοιτητες.

Για να τελειωνει παλι αυτη η κλασσικη ηλιθια κουβεντα τα τυρια ειναι ολα τυρια δεν υπαρχει κιτρινο τυρι η κασερι(περα απο το ειδος που ειναι τουρκικο τυρι) και η μπουγατσα ειναι τροπος κατασκευης (φυλο γεμιση φυλλο γεμιση) δατς ιτ.Θελει ο καθενας να το λεει λαθος δικαιωμα του δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι λαθος

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisxkar είπε

 

Νομιζω εχει ενα απο τα τελευταια μαγαζια στην ελλαδα που κανουν χειροποιητο φυλλο (και λογικα οχι για πολλα χρονια γιατι ο τυπας που τα εφτιαχνε ζωη να εχει την τελευταια φορα που τον ειδα επαιζε στην παραταση φαινοταν 90 χρονων)

Ναι αλλά που είναι αυτό το μαγαζί με τον 90χρονο να πάμε να του σφιξουμε το χέρι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adi32 είπε

Σε όλη την Ελλάδα εκτός από κάποιες περιοχές η μπουγάτσα είναι με κρέμα κανέλα ζάχαρη. 

Τώρα αν θέλουμε να βάλουμε μέσα ότι ναναι άλλο θέμα 

 

Επάνω και σε πολλές περιοχές πιο κατω- οπότε όχι σε όλη την Ελλαδα- ξεχωρίζουμε με επιτυχία την μπουγάτσα με την πίτα . Για οικονομία χρόνου :μπουγατσα και πίτα(ακόμα και οι πίτες ΔΕΝ είναι όλες το ίδιο) διαφέρουν στο φύλλο. Η γέμιση δεν έχει καμία μα καμια σχέση με την ονομασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

μπερδευεσαι μερακλη μο

Μάλλον δεν είμαι πολύ μερακλής για να ζητάω τυρόπιτα με φύλλο μπουγάτσας  ή τυρόπιτα με κανονικο φύλλο ή σπανακόπιτα με κανονικο φύλλο ή με φύλλο μπουγάτσας, λουκανικοπιτα, κοτοπιτα...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mcstefan7 είπε

Απλα στην Β. Ελλάδα είναι κομπλεξικοί. Τυρόπιτα είναι: η μπουγάτσα τυρί, η χωριάτικη τυρόπιτα, η κουρού, η σφολιάτα, η κουροσφολιάτα. Η ζύμη αλλάζει.

Η πιτα είναι πιτα ,η μπουγάτσα μπουγάτσα και σφολιάτα είναι σφολιάτα ρε αθηναϊκή κόμπρα :D . Μεταξύ τους δεν έχουν καμία σχέση, πώς κατάφερες και έβαλες όλα στην ίδια κατηγορία, παρόλο που γράφεις ότι η ζύμη (το βασικότερο δλδ) διαφέρει μόνο εσύ το ξέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Την επόμενη φορά που θα γκρινιάξετε γιατί κλειδώνουν τα topics, θα γυρίζετε εδώ και θα το διαβάζετε απο την αρχή.

Ναι?

Ναι! :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...