Προς το περιεχόμενο

Τα αυτοκίνητα του Google Street View, ξανά στη χώρα μας


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειδα σήμερα τέτοιο αυτοκίνητο στη Θεσσαλονίκη ανατολικά.  Απορίας άξιο πως συμβαδίζει αυτή η υπηρεσία με τους κανόνες προσωπικών δεδομένων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aeljim είπε

Δεν αμφισβητούμε τίποτα. Τα πήραν και καλά έκαναν και τα πήραν. Μαγκιά τους. Οτι χρειάζεται για να πάει ο κόσμος μπροστά.

Σεβαστή η άποψή σου αρκεί να μπορείς να τη στηρίξεις.

Κάνε μου μία λογική σύνδεση της συγκεντρωσης προσωπικών δεδομένων και της χρήσης τους για διαφημιστικούς λόγους, με τη πρόοδο του κόσμου και το συζητάμε.

Πριν τη Google είχαμε σκοταδισμό; Πώς προκύπτει αυτό; 

Το "μαγκιά τους" και "καλά έκανα και τα πήραν" είναι εξ ορισμού λάθος. Είπαμε: ήταν παράνομο και καταδικάστηκαν γι αυτό. Άλλο να ζητάς τα δεδομένα και ο χρήστης να στα δίνει και άλλο να τα παίρνεις χωρίς καμία άδεια.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Σεβαστή η άποψή σου αρκεί να μπορείς να τη στηρίξεις.

Κάνε μου μία λογική σύνδεση της συγκεντρωσης προσωπικών δεδομένων και της χρήσης τους για διαφημιστικούς λόγους, με τη πρόοδο του κόσμου και το συζητάμε.

Πριν τη Google είχαμε σκοταδισμό; Πώς προκύπτει αυτό; 

Το "μαγκιά τους" και "καλά έκανα και τα πήραν" είναι εξ ορισμού λάθος. Είπαμε: ήταν παράνομο και καταδικάστηκαν γι αυτό. Άλλο να ζητάς τα δεδομένα και ο χρήστης να στα δίνει και άλλο να τα παίρνεις χωρίς καμία άδεια.

Καλά τώρα και εσύ τι ψάχνεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Tlykog είπε

Έχεις δίκιο. Όλοι αυτοί οι άσχετοι που τους πήγαν διακαστήριο και οι άλλοι οι άσχετοι: οι δικαστές, που έβγαλαν καταδικαστική απόφαση, δεν έχουν ιδέα... Εσύ ξέρεις...

Παρόλα αυτά, η ίδια η Google διαφωνεί μαζί σου:

https://www.wired.com/2012/05/google-wifi-fcc-investigation/

στην αρχή ισχυρίστηκαν ότι έγινε κατά λάθος η συλλογή προσωπικών δεδομένων, αλλά αργότερα κατατέθηκε από την FCC (Federal Communications Commission)  έγγραφο που αποδείκνυε ότι επίτηδες το έκανε και μάλιστα τα δεδομένα κατέληγαν σε μία βάση δεδομένων της στο Όρεγκον.

Ήταν, τόσο ανούσιο να μαζέψει τα δεδομένα σου, που τόσο απαξιώνεις, που έφτιαξε κομμάτια κώδικα και οργάνωσε με λεπτομέρεια όλη τη διαδικασία...

Μάλλον είναι χαζοί και αυτοί στη Google, που μαζεύουν όλα αυτά τα "ανούσια" δεδομένα... Σπαταλούν πόρους για το τίποτα...

Σέβομαι κάθε άποψη, αλλά εδώ έχουμε και καταδικαστική απόφαση...

Να δω πόσες φορές πρέπει να κάνουμε αυτή τη συζήτηση για να το καταλάβουν μερικοί: τα προσωπικά δεδομένα ΕΧΟΥΝ αξία. Η Google και πολλές άλλες εταιρείες βγάζουν δις από αυτή τη δουλειά. Δεν δουλεύουν για εμάς. Δουλεύουν για τον εαυτό τους και φυσικά δε θα είχαν κανένα κέρδος αν το έκαναν μονο για να φτιάξουν τους δωρεάν χάρτες για να κανεις εσύ πιο εύκολα ταξίδια.

Φιλε μου νομιζω πως παρεξηγησες ΕΝΤΕΛΩΣ το σχολιο μου. Θα σε συμβουλευα πολυ φιλικα να διαβαζεις και να καταννοεις αν καποιος κανει χιουμορ η μιλαει σοβαρα. Οσον αφορα τα προσωπικα δεδομενα, πιστεψε με γνωριζω απο πολυ πρωτο χερι τι εστι... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dark Worm είπε

Φιλε μου νομιζω πως παρεξηγησες ΕΝΤΕΛΩΣ το σχολιο μου. Θα σε συμβουλευα πολυ φιλικα να διαβαζεις και να καταννοεις αν καποιος κανει χιουμορ η μιλαει σοβαρα. Οσον αφορα τα προσωπικα δεδομενα, πιστεψε με γνωριζω απο πολυ πρωτο χερι τι εστι... ;)

Αν το έγραψες ειρωνικά, τότε συγνώμη για την παρεξήγηση. Στον γραπτό λόγο, όπου δεν μπορείς να δεις και τις εκφράσεις, τόνο φωνής κτλ του συνομιλητή σου, είναι εύκολο να γίνει παρεξήγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vagosd είπε

Ειδα σήμερα τέτοιο αυτοκίνητο στη Θεσσαλονίκη ανατολικά.  Απορίας άξιο πως συμβαδίζει αυτή η υπηρεσία με τους κανόνες προσωπικών δεδομένων. 

Αν εννοείς το Street View, είναι απλό: όπως συμβαδίζουν οι υπηρεσίες αεροφωτογραφήσεων. Εφόσον δεν παρουσιάζονται προσωπικά δεδομένα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλοι έκαναν πως και πως για μια κάμερα.

p193sjgn1o17ch1qud19nrqprb7a4.jpg

Στις 16/6/2021 στις 6:32 ΜΜ, polemikos είπε

Η Google επεκτείνει τα τελευταία χρόνια το περιεχόμενο της υπηρεσίας και πέρα των δρόμων, προσθέτοντας πεζόδρους,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Αν εννοείς το Street View, είναι απλό: όπως συμβαδίζουν οι υπηρεσίες αεροφωτογραφήσεων. Εφόσον δεν παρουσιάζονται προσωπικά δεδομένα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δεν παρουσιάζονται στο ευρύ κοινό επειδή έχουν θολά πρόσωπα , πινακίδες κτλ . Αυτό όμως δε σημαίνει πως δε συλλέγονται αυτά δεδομένα από τη Google και σε ποιο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθούν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vagosd είπε

Δεν παρουσιάζονται στο ευρύ κοινό επειδή έχουν θολά πρόσωπα , πινακίδες κτλ . Αυτό όμως δε σημαίνει πως δε συλλέγονται αυτά δεδομένα από τη Google και σε ποιο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθούν.

 

Σε αυτό έχεις δίκιο, δεν ξέρω αν υπάρχει νομικό πλαίσιο που τους απαγορεύει να χρησιμοποιήσουν τις αθόλωτες φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στη γειτονιά μου φαίνεται ακόμα το παλιο μας αμάξι που ήταν τρακαρισμένο και το είχαμε εκείνο το διάστημα στη γωνία του τετραγώνου.

 

Παντως ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι προσφέρει αυτή η υπηρεσία από τη στιγμή που είναι τζάμπα! Πώς αποζημιώνεται η google για αυτή την .. εγκυκλοπαίδεια εικόνων που μας προσφέρει δωρεάν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...