Προς το περιεχόμενο

Documentation για ΟΠΑΠ web services (ποδόσφαιρο)


masteripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα

Ξέρει κανείς που θα βρω κάποιο Documentation σχετικά με το Web service του Οπαπ για ποδόσφαιρο/μπάσκετ ?

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.opap.gr/web-services
Με μια ματιά φαίνεται πολύ εύκολο. Τι ακριβώς θέλεις να πάρεις; 
Δώσε ένα παράδειγμα, γιατί το "ποδόσφαιρο/μπάσκετ" είναι πολύ γενικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόσεξες δεν έχει στοίχημα για ποδόσφαιρο/μπασκετ αλλά παρόλαταυτα...υπάρχει και λειτουργεί Api που παρέχει αυτά τα δεδομένα....οπότε αυτό το documentation ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, masteripper είπε

Αν πρόσεξες δεν έχει στοίχημα για ποδόσφαιρο/μπασκετ αλλά παρόλαταυτα...υπάρχει και λειτουργεί Api που παρέχει αυτά τα δεδομένα....οπότε αυτό το documentation ψάχνω.

Δυστυχώς δεν υπάρχει (ή εγώ δεν το βρήκα). Και σε επανειλημμένα μηνύματα, δε μου απάντησε ο ΟΠΑΠ.

Εγώ το σκάλισα μόνος μου, αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει (ή εγώ δεν το βρήκα). Και σε επανειλημμένα μηνύματα, δε μου απάντησε ο ΟΠΑΠ.

Εγώ το σκάλισα μόνος μου, αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, πες μου.

Επειδή και εγώ κατα τύχη το βρήκα κάνοντας decompile μια εφαρμογή θα δω πως το δουλεύει και αν δεν βγάλω άκρη το ξανασυζηταμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, masteripper είπε

Επειδή και εγώ κατα τύχη το βρήκα κάνοντας decompile μια εφαρμογή θα δω πως το δουλεύει και αν δεν βγάλω άκρη το ξανασυζηταμε

Καλώς, ότι θες εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλευα κάποια χρόνια στον ΟΠΑΠ πάντως (το animation generator για το power-spin, τα στατιστικά στο site και πολλά άλλα) τα έχω κάνει εγώ (όχι μόνος μου εννοείται), και ποτέ δεν έχω ακούσει για api σε στοίχημα..
Αν θέλεις ποσταρε εδώ τον κώδικα, μήπως βγάλουμε καμιά άκρη, η στείλε μου pm , μήπως μπορέσω να σε βοηθήσω..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα εργαλεία του προγραμματιστή σε κάποιο browser, μπορεί εύκολα να βρεθεί η αρχή:

https://api.opap.gr/sb/sport/soccer/coupon?locale=el

Από εκεί και πέρα, η πραγματική δουλειά είναι να αποκωδικοποιήσεις όλα τα είδη των στοιχημάτων, τα οποία είναι περίπου το μέγιστο 440 σε κάθε αγώνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2021 στις 3:26 ΜΜ, masteripper είπε

Αν πρόσεξες δεν έχει στοίχημα για ποδόσφαιρο/μπασκετ αλλά παρόλαταυτα...υπάρχει και λειτουργεί Api που παρέχει αυτά τα δεδομένα....οπότε αυτό το documentation ψάχνω.

Έχεις κάποια παραπάνω πληροφορία για αυτό το API; Δεν το βρίσκω κάπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jordan95 είπε

Έχεις κάποια παραπάνω πληροφορία για αυτό το API; Δεν το βρίσκω κάπου...

Ο φίλος Lanike έδωσε το link...θα δεις ότι δουλεύει μια χαρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθήσω λίγο ακόμα, με τα εργαλεία προγραμματιστή σε οποιοδήποτε από τους γνωστούς browsers, μπορείς να βρεις τα πάντα. Ο Postman, αν λέω σωστά το πρόγραμμα, βοηθάει επίσης στο να σκαλίσεις το api.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/6/2021 στις 3:40 ΜΜ, Lanike71 είπε

Για να βοηθήσω λίγο ακόμα, με τα εργαλεία προγραμματιστή σε οποιοδήποτε από τους γνωστούς browsers, μπορείς να βρεις τα πάντα. Ο Postman, αν λέω σωστά το πρόγραμμα, βοηθάει επίσης στο να σκαλίσεις το api.

 

Υπάρχει τρόπος δηλαδή να βρει κανείς τι παραμέτρους μπορεί να χρησιμοποιήσει για να φιλτραρει τα αποτελέσματα του ΑΡΙ που πόσταρες πιο πάνω;  Μπορείς να με βοηθήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση;

Όσες φορές έχει χρειαστεί να δουλέψω με APIs πάντα είχα το documentation ως μπούσουλα. Σε αυτή την περίπτωση πώς μπορώ με τα εργαλεία προγραμματιστή ή το Postman να βρω τι παραμέτρο πρέπει να χρησιμοποιήσω για να πάρω π.χ τα events για μια συγκεκριμένη ημερομηνία (οχι σημερινή) ή να φιλτράρω μόνο για ένα συγκεκριμένο πρωτάθλημα;

Δε με ενδιαφέρει τόσο το συγκεκριμένο ΑΡΙ όσο ο τρόπος προσέγγισης σε μια τέτοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakos18 είπε

Υπάρχει τρόπος δηλαδή να βρει κανείς τι παραμέτρους μπορεί να χρησιμοποιήσει για να φιλτραρει τα αποτελέσματα του ΑΡΙ που πόσταρες πιο πάνω;  Μπορείς να με βοηθήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση;

Όσες φορές έχει χρειαστεί να δουλέψω με APIs πάντα είχα το documentation ως μπούσουλα. Σε αυτή την περίπτωση πώς μπορώ με τα εργαλεία προγραμματιστή ή το Postman να βρω τι παραμέτρο πρέπει να χρησιμοποιήσω για να πάρω π.χ τα events για μια συγκεκριμένη ημερομηνία (οχι σημερινή) ή να φιλτράρω μόνο για ένα συγκεκριμένο πρωτάθλημα;

Δε με ενδιαφέρει τόσο το συγκεκριμένο ΑΡΙ όσο ο τρόπος προσέγγισης σε μια τέτοια περίπτωση.

Δεν υπάρχει μπούσουλας. Αφού δεν υπάρχει doc, επισκεπτόμαστε όλες τις σελίδες που μπορεί να βρούμε κρυμμένες παραμέτρους και κοιτάμε από πίσω τι δεδομένα φορτώνει, σε τι μορφή κλπ

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως επειδη ειναι πολυ ευκολο να αλλαξουν κατι και να στα διαλυσει ολα καλο θα ηταν να βαλεις κανενα health check να χτυπανε τα endpoints 1-2 φορες τη μερα. Με αυτη τη λογικη θα πρεπει να βρεις και εναν ευκολο μηχανισμο να μπορεις να τα αλλαζεις μπαμ μπαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...