Προς το περιεχόμενο

Επιχείρηση περιποίησης άκρων


SledgeTitan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη παρέα!

Σκέφτομαι να αποσυρθώ από το αντικείμενό μου στον ιδιωτικό τομέα και να ξεκινήσω μια δική μου επιχείρηση. Προσανατολίζομαι στη περιποίηση άκρων, και θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία με το αν αποδίδουν αυτές οι επιχειρήσεις. Δεν θα ασκώ εγώ το επάγγελμα αλλά οι τεχνίτριες που θα προσλάβω. Γνωρίζω οτι υπάρχουν πολλά καταστήματα και θα πρέπει να βρω ένα σημείο που δεν έχει κάποιο άλλο κοντα.

Με άτομα του χώρου που έχω μιλήσει μου έχουν πει ότι στη χειρότερη να πάει "μέτρια", απ ότι καταλαβαίνω το μέτρια σημαίνει να βγαίνουν τα έξοδα του μαγαζιού μαζί με τους μισθούς. Ένας λογιστής μου είπε ότι δεν είναι και τόσο καλή ιδέα. Ποια η άποψή σας;

Επιπλέον, για να υπολογίσω έσοδα-έξοδα, πόσα ραντεβού μπορεί να βγάλει η κάθε τεχνιτρια ανα μέσο όρο την ημέρα (δουλεύοντας σαν άνθρωπος, δεν θέλω σκλάβους να τους πίνω το αίμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εν μέσω πανδημίας δεν θα το συνιστούσα. Το πιθανοτερο σε ενα 4ο κύμα να μείνει κλειστή η επιχείρηση για πολύ καιρό + οτι έχουν αλλάξει οι εποχές και ο κόσμος ψιλοφοβάται, αρα έχει πέσει η ζήτηση στα νυχαδικα σε σχέση με πριν. Επίσης αρκετές έμαθαν να τα κάνουν και μόνες τους. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Εν μέσω πανδημίας δεν θα το συνιστούσα. Το πιθανοτερο σε ενα 4ο κύμα να μείνει κλειστή η επιχείρηση για πολύ καιρό + οτι έχουν αλλάξει οι εποχές και ο κόσμος ψιλοφοβάται, αρα έχει πέσει η ζήτηση στα νυχαδικα σε σχέση με πριν. Επίσης αρκετές έμαθαν να τα κάνουν και μόνες τους. 

Συμφωνώ σε αυτό που λες, σκέφτομαι αφού δουμε αν και πότε θα ξαναμπούμε σε καραντίνα, απλά κάνω από τώρα το απαραίτητο ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς τα κλασικά νυχαδικα; Φιλε μου εγώ 2-3 γνωστές που έχω που ασχολούνται με νύχια πάνε τραινο αλλά το κάνουν μόνες σε δικο τους χώρο! Δεν ξέρω κατά ποσό θα συμφέρει να το κανεις σαν επιχείρηση γιατί πλέον είναι παρά πολλές οι γυναίκες που παρατάνε σχολές,δουλειά και ασχολούνται αποκλειστικά με αυτό! Πιστεύω η μαύρη εργασια θα είναι ο μεγάλος αντίπαλος σου! Για μένα μην μπλέκεις με τον συγκεκριμένο χώρο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ναι, υπάρχουν πολλές που το κάνουν μαύρα. @Georgram σκεφτόμουν κάτι λίγο πιο ποιοτικό από ένα "κλασσικό" νυχάδικο, αλλά η ίδια δουλεια είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SledgeTitan είπε

Δυστυχώς ναι, υπάρχουν πολλές που το κάνουν μαύρα. @Georgram σκεφτόμουν κάτι λίγο πιο ποιοτικό από ένα "κλασσικό" νυχάδικο, αλλά η ίδια δουλεια είναι!

Από ποια άποψη το σκέφτεσαι πιο ποιοτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lilith19 είπε

Από ποια άποψη το σκέφτεσαι πιο ποιοτικό;

Εννοω για την εμφάνιση, να φέρνει πιο πολύ π.χ. σε σπα, παρά σε "νυχάδικο της γειτονιάς" δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλιως😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SledgeTitan είπε

Καλησπέρα στη παρέα!

Σκέφτομαι να αποσυρθώ από το αντικείμενό μου στον ιδιωτικό τομέα και να ξεκινήσω μια δική μου επιχείρηση. Προσανατολίζομαι στη περιποίηση άκρων, και θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία με το αν αποδίδουν αυτές οι επιχειρήσεις. Δεν θα ασκώ εγώ το επάγγελμα αλλά οι τεχνίτριες που θα προσλάβω. Γνωρίζω οτι υπάρχουν πολλά καταστήματα και θα πρέπει να βρω ένα σημείο που δεν έχει κάποιο άλλο κοντα.

Με άτομα του χώρου που έχω μιλήσει μου έχουν πει ότι στη χειρότερη να πάει "μέτρια", απ ότι καταλαβαίνω το μέτρια σημαίνει να βγαίνουν τα έξοδα του μαγαζιού μαζί με τους μισθούς. Ένας λογιστής μου είπε ότι δεν είναι και τόσο καλή ιδέα. Ποια η άποψή σας;

Επιπλέον, για να υπολογίσω έσοδα-έξοδα, πόσα ραντεβού μπορεί να βγάλει η κάθε τεχνιτρια ανα μέσο όρο την ημέρα (δουλεύοντας σαν άνθρωπος, δεν θέλω σκλάβους να τους πίνω το αίμα)

Η ερώτηση είναι, πόσα χρήματα θα δώσεις στους υπαλλήλους, αφού εσύ δεν εργάζεσαι; Αν δώσεις λίγα, θα προτιμήσουν να δουλέψουν μόνοι (γιατί κανένας καλός δεν θα έρθει φθηνά, ξέροντας ότι θα βγάλει πολλαπλάσια μόνος), αν δώσεις πολλά, αρκούν τα έσοδα; 

Καλή η βιτρίνα, καλές και οι αναπαυτικές καρέκλες. Αλλά την τεχνογνωσία ή την πληρώνεις ή την αποκτάς ο ίδιος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SledgeTitan είπε

Καλησπέρα στη παρέα!

Σκέφτομαι να αποσυρθώ από το αντικείμενό μου στον ιδιωτικό τομέα και να ξεκινήσω μια δική μου επιχείρηση. Προσανατολίζομαι στη περιποίηση άκρων, και θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία με το αν αποδίδουν αυτές οι επιχειρήσεις. Δεν θα ασκώ εγώ το επάγγελμα αλλά οι τεχνίτριες που θα προσλάβω. Γνωρίζω οτι υπάρχουν πολλά καταστήματα και θα πρέπει να βρω ένα σημείο που δεν έχει κάποιο άλλο κοντα.

Με άτομα του χώρου που έχω μιλήσει μου έχουν πει ότι στη χειρότερη να πάει "μέτρια", απ ότι καταλαβαίνω το μέτρια σημαίνει να βγαίνουν τα έξοδα του μαγαζιού μαζί με τους μισθούς. Ένας λογιστής μου είπε ότι δεν είναι και τόσο καλή ιδέα. Ποια η άποψή σας;

Επιπλέον, για να υπολογίσω έσοδα-έξοδα, πόσα ραντεβού μπορεί να βγάλει η κάθε τεχνιτρια ανα μέσο όρο την ημέρα (δουλεύοντας σαν άνθρωπος, δεν θέλω σκλάβους να τους πίνω το αίμα)

Η κολλητή μου άνοιξε πρόπερσι λίγους μήνες πριν την πανδημία νυχαδικο. Περαν της καραντίνας που ήταν κλειστά, όταν δουλεύει το μαγαζί έχει υπερβολικά πολύ δουλειά που ίσα ίσα έχει χρόνο να ξεκουραστεί. Δηλαδή πάει πάρα πολύ καλά αλλά το δουλεύει μόνη της χωρίς να έχει να δίνει μισθούς, ΙΚΑ κλπ και με τιμές ακριβότερες του μέσου όρου των καταστημάτων. Σε όχι και τόσο κεντρικό σημείο αλλά με άριστη δουλειά και πολύ διαφήμιση όπου βρει. (δίνει κάνα 100ρι€ τον μήνα). Τώρα αν έχεις να πληρώνεις δύο τρεις μισθούς και λοιπά έξοδα δεν ξέρω τι θα μένει, αλλά συνήθως αυτά τα μαγαζιά δουλεύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μακιαβέλλι είπε

Η ερώτηση είναι, πόσα χρήματα θα δώσεις στους υπαλλήλους, αφού εσύ δεν εργάζεσαι; Αν δώσεις λίγα, θα προτιμήσουν να δουλέψουν μόνοι (γιατί κανένας καλός δεν θα έρθει φθηνά, ξέροντας ότι θα βγάλει πολλαπλάσια μόνος), αν δώσεις πολλά, αρκούν τα έσοδα; 

Καλή η βιτρίνα, καλές και οι αναπαυτικές καρέκλες. Αλλά την τεχνογνωσία ή την πληρώνεις ή την αποκτάς ο ίδιος. 

Εννοείται! Δεν θα γίνω ο ίδιος ο προιστάμενος που εγώ δεν θέλω να έχω. Η ποιότητα για μένα δεν είναι μόνο στην εμφάνιση, αλλά ξεκινάει από τον εργαζόμενο.

 

1 ώρα πριν, greekbusters είπε

Η κολλητή μου άνοιξε πρόπερσι λίγους μήνες πριν την πανδημία νυχαδικο. Περαν της καραντίνας που ήταν κλειστά, όταν δουλεύει το μαγαζί έχει υπερβολικά πολύ δουλειά που ίσα ίσα έχει χρόνο να ξεκουραστεί. Δηλαδή πάει πάρα πολύ καλά αλλά το δουλεύει μόνη της χωρίς να έχει να δίνει μισθούς, ΙΚΑ κλπ και με τιμές ακριβότερες του μέσου όρου των καταστημάτων. Σε όχι και τόσο κεντρικό σημείο αλλά με άριστη δουλειά και πολύ διαφήμιση όπου βρει. (δίνει κάνα 100ρι€ τον μήνα). Τώρα αν έχεις να πληρώνεις δύο τρεις μισθούς και λοιπά έξοδα δεν ξέρω τι θα μένει, αλλά συνήθως αυτά τα μαγαζιά δουλεύουν. 

Πολύ καλό αυτό! Φυσικά το να το δουλεύεις ο ίδιος ή να δουλεύεις και εσύ στο μαγαζί είναι καλό γιατί και ξέρεις τι δουλειά κάνει ο υπάλληλός σου, και γλιτώνεις να πληρώνεις έναν μισθό. Δυστυχώς επειδή πιστεύω ότι δεν θα ήμουν ο ίδιος καλός στο να το ασκώ εγώ, θα πρέπει να πληρώνω μια καλή τεχνίτρια.

 

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Για ποιο άκρο μιλάμε ;

Χέρια και πόδια! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω, ότι δεν ασχολούμαστε με δουλειές που δεν κατέχουμε, ή που δεν είμαστε διατεθειμένοι να μάθουμε να κάνουμε.

Αυτά περί σωστού εργοδότη...  αν δεν ξέρεις το αντικείμενο και τις ιδιαιτερότητές του, δεν το έχεις ασκήσει δηλαδή,  πάει περίπατο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
45 λεπτά πριν, mecanomecano είπε

Ανοιγμα επιχείρησης με θεμα που δεν γνωριζουμε δεν ειναι καλη ιδεα.Just my 2 cents.

Agreed, ειναι πολυ δυσκολο να μπορεσεις να οργανωσεις μια επιχειρηση της οποιας το αντικειμενο δεν γνωριζεις. Κατ'αρχην ετσι δεν θα μπορεις να ξερεις ακριβως τι να ορισεις ως "ποιοτητα" λ.χ. 
Για σενα ποιοτητα μπορει να ειναι η premium αισθητικη του χωρου και οι καρεκλες κλπ, για την πελατισσα μπορει να ειναι η μαρκα των βερνικιων ή οι τεχνικες που εφαρμοζουν οι τεχνιτριες (δεν εχω ιδεα τι παιζει με τον συγκεκριμενο κλαδο, οποτε μπορει να ειναι και το αντιθετο :lol:)

Επισης αν δεν εισαι γνωστης, δεν μπορεις να ξερεις ολες τις απαιτησεις που μπορει να εχει η φυση της δουλειας, παραγγελιες κλπ και θα πρεπει να βασιζεσαι παντα σε καποιον απο τους εργαζομενους που θα εχει το know-how. Το οποιο ειναι πολυ καλη φαση αμα μπορεις να το πληρωσεις αυτο, να εχεις καποιον υπευθυνο δηλαδη (το οποιο φυσικα δεν ξερω αν σε παιρνει οικονομικα), γιατι αν εχεις τετοιες απαιτησεις και δεν τις πληρωσεις, στην καλυτερη θα σου στησει παραμαγαζο, στην χειροτερη θα ανοιξει απεναντι καταστημα οταν χτιστει πελατολογιο. Ολα αυτα εχουν συμβει, σε αλλους κλαδους αλλα εχουν συμβει.

Aπο την αλλη παιζει μεγαλο ρολο και η περιοχη που θα ανοιξεις μια επιχειρηση. Με τη λογικη οτι η Luis Vuitton πχ εχει καταστημα στο Κολωνακι και οχι στην Κολιατσου. Οποτε αναλογικα θα πρεπει να δεις και τι ενοικια θα χρειαστει να πληρωνεις στην περιοχη που θελεις να τοποθετηθεις και να τα προσθεσεις στους μισθους των υπαλληλων και γενικα στα παγια εξοδα σου. Ταυτοχρονα, θα πρεπει να μπορεις να στηριξεις τις υπηρεσιες που θελεις να προσφερεις, στην περιοχη που θελεις να βρισκεσαι.

6 ώρες πριν, SledgeTitan είπε

Με άτομα του χώρου που έχω μιλήσει μου έχουν πει ότι στη χειρότερη να πάει "μέτρια", απ ότι καταλαβαίνω το μέτρια σημαίνει να βγαίνουν τα έξοδα του μαγαζιού μαζί με τους μισθούς. Ένας λογιστής μου είπε ότι δεν είναι και τόσο καλή ιδέα. Ποια η άποψή σας;

Αυτο τωρα που σου ειπαν ειναι τελειως φλου. Ο μονος τροπος να το ελεγξεις θα ηταν να ηξερες ακριβως τα παγια εξοδα εκεινων που στο ειπαν και τα εσοδα τους σε ευρος μηνων. Γιατι οκ, βγηκαν τα εξοδα του μαγαζιου, αλλα εσυ δεν πρεπει να φας κιολας? Θα εμενα σε αυτο που σου ειπε ο λογιστης, ειδικα αν εχει πελατες του χωρου.

 

6 ώρες πριν, SledgeTitan είπε

Επιπλέον, για να υπολογίσω έσοδα-έξοδα, πόσα ραντεβού μπορεί να βγάλει η κάθε τεχνιτρια ανα μέσο όρο την ημέρα (δουλεύοντας σαν άνθρωπος, δεν θέλω σκλάβους να τους πίνω το αίμα)

Δεν ειμαι σιγουρος πως παει ακριβως ετσι. Θελω να πω, δεν παιζει αναλογα και με την υπηρεσια του ραντεβου και του κοστους αυτης? 

 

Θα ελεγα αν ειχες προσβαση σε μια τετοια επιχειρηση και μπορουσες, να πηγαινες για ενα χρονικο διαστημα μετα την κυρια δουλεια σου και να παρακολουθεις τι γινεται και πως γινεται, αν και λιγουλακι δυσκολο αν δεν εχεις καποιον φιλο σε αντιστοιχη θεση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...