Προς το περιεχόμενο

Τροχαιο και "εγκαταλειψη"


Shyn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετω την παρεα! Χρειζομαι την συμβουλη σας για ενα συμβαν που μου ετυχε προχθες! 

Ενα παιδι με μηχανικη-delivery εσκασε στον πισω προφυλακτηρα  δημιουργωντας μια μικρη ζημια. Εκεινη την στιγμη φωναξε "Ολα καλα δεν εγινε καποια ζημια" και εξαφανιστηκε. Μεχρι να συνειδητοποιησω τι εγινε και να λυσω την ζωνη ειχε εξαφανιστει. Δυστυχως δεν προλαβα να δω πινακιδα αλλα καταφερα να δω ονομα και τηλεφωνο απο το καταστημα που δουλευει. 

Πηρα την ασφαλεια μου και δηλωσα το ατυχημα καθως και το καταστημα. Εμενα στο τηλεφωνο το καταστημα μου ειπε οτι δεν εγινε κατι και θα τα "βρειτε". Τωρα με ποιον θα τα βρω, δεν εχω ιδεα. Με το παιδι που οδηγουσε?

Οταν τους καλεσε η ασφαλεια, ειπαν οτι δεν μπορουν να βρουν ποιος οδηγουσε καθως ολοι οι υπαλληλοι αρνουνται το συμβαν. Η ασφαλεια με ενημερωσε και μου ειπε να παμε μαζι στο καταστημα μηπως μπορεσω να αναγνωρισω αυτον που το εκανε. Φυσικα και μπορω να γνωρισω το προσωπο του καθως ηταν χωρις κρανο και τον ειδα απο τον καθρεφτη. 

Αλλα δεν θελω να μπλεξω σε τετοια διαδικασια ουτε να κυνηγησω το παιδι που δουλευει ως delivery. Το καταστημα δεν ασφαλιζει τους οδηγους του? Προσπαθω να καταλαβω ποιος με κοροιδευει. Ειναι το καταστημα ή οντως το παιδι δεν παραδεχεται οτι με χτυπησε ?

 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί δε θες να τον κυνηγήσεις; Σου έκανε ζημιά ή όχι; Εάν δε θες να τον κυνηγήσεις, τι συζητάμε; Φτιάξε τη ζημιά μόνος και τέλος. :)

Το κατάστημα (ή αλλιώς ο ιδιοκτήτης του οχήματος) δ ε φταίει σε κάτι -- το ατύχημα το προξένησε ο οδηγός.

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βρει μπελα γιατι?Αν εχει ασφαλεια,θα σου φτιαξει τη ζημια και τελος,δε θα χρεωθει κανεις τιποτα.Φυσικα και να πας και να αναγνωρισεις ποιος το εκανε.

Δυστυχως για τους ντελιβεραδες δεν υπαρχει ΚΟΚ.Αν δε τους κυνηγαμε και οταν κανουν τις μλκιες,τοτε τους επιβραβευουμε κιολας...Κατανοω βεβαια οτι εχουν και τη πιεση στη δουλεια αλλα εχει ξεφυγει η κατασταση.

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Haldol είπε

Γιατί δε θες να τον κυνηγήσεις; Σου έκανε ζημιά ή όχι; Εάν δε θες να τον κυνηγήσεις, τι συζητάμε; Φτιάξε τη ζημιά μόνος και τέλος. :)

Το κατάστημα (ή αλλιώς ο ιδιοκτήτης του οχήματος) δ ε φταίει σε κάτι -- το ατύχημα το προξένησε ο οδηγός.

Κατι τετοιο ηθελα να μαθω. Εαν την ζημια την την επιβαρυνεται το delivery ή το καταστημα. Ναι απο την μια δεν θελω να τον κυνηγησω λογω τις συνθηκων εργασιας του καθως και τους χαμηλους μισθους απο την αλλη δεν μου αρεσει η κοροιδια καθως και η εγκαταλειψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ.Επισης να συμπληρωσω κατι.Ποιους χαμηλους μισθους?Ναι δε τους δινουν τεχνικα μισθο καλο αλλα με τα τιπς μαζευουν αλλα τοσα.Ειναι δυσκολη δουλεια προφανως ,αλλα μιλαμε για ανειδικευτους εργατες ουσιαστικα ,που μαζευουν χαλαρα 4ψηφια ποσα...

  • Like 8
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν παν να τον απολύσουν και από την δουλειά! Κυνηγά τον οσο δεν πάει και αν πάει να κάνει την πάπια και το κατάστημα,κυνηγά και αυτούς! Απείλησε ότι θα τους δυσφημίσεις παντού! Ακούς εκεί «όλα καλά»,δηλαδή ρε καραγκιόζη αν παράσερνες κανα παιδάκι πάλι όλα καλά δεν έγινε και τίποτα θα ελεγες και θα έφευγες; 
(Αυτό πάει στον τυπά,μην παρεξηγηθώ)

Εχει παραγίνει το κακό με αυτούς! Ελιγμοί επικίνδυνοι ανάμεσα στα αμάξια,κόκκινα για πλάκα,μονόδρομος δεν υπάρχει για αυτούς! Και όχι δεν δέχομαι ότι βιάζονται! 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ένας ντελιβεράς μπορεί να έχει κακές συνθήκες εργασίας είναι άσχετο θέμα με το ότι προξένησε ατύχημα και πρέπει να "πληρώσει".

Να πας εκεί και να τον αναγνωρίσεις. Έτσι και αλλιώς όπως ειπώθηκε και πριν η ασφάλεια θα τα πληρώσει. Και αν τα μηχανάκια είναι ανασφάλιστα να τιμωρηθεί η επιχείρηση όπως προβλέπει ο νόμος.

Και βασικά ό,τι είναι να κάνεις κάντο γρήγορα

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σται καλα παιδια! Θεωρω πως εχετε δικιο, και δυστυχως δεν ειναι η πρωτη που πανε να εκμεταλλευτουν την "καλοσυνη" μου. Τα πραγματα μπορει να ηταν διαφορετικα εαν ειχε σταματησει και ζηταγε συγνωμη. Αλλα η εγκαταλειψη ειναι κατι τελειως διαφορετικο οπως ειπατε. Την επομενη φορα μπορει να ειναι καποιος πεζος. Ας ειναι για καλο και το παθημα ας γινει μαθημα. Λαθη κανει ο καθενας μας, το θεμα ειναι να τα αναγνωριζουμε. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι είμαστε σίγουροι οτι θα εμφανιστεί ο ντελιβεράς για αναγνώριση;

Ειδικά αν είναι κλασικά κανάς αδήλωτος κλπ καλά κρασά...

Στο τέλος θα σου λένε οτι βλέπεις φαντάσματα!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

108691-katadotes.jpeg

 

Υ.Γ. Για πλάκα την έβαλα, προφανώς και πρέπει να βρεθεί αυτός που σε κοπάνησε

Φοβάμαι βέβαια ότι θα συμβεί αυτό που λέει ο @agnostos13

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Shyn είπε

Αλλα δεν θελω να μπλεξω σε τετοια διαδικασια ουτε να κυνηγησω το παιδι που δουλευει ως delivery

Τι πάει να πει δεν θες να τον κυνηγήσεις; Αυτός δεν σε τράκαρε; Αυτός δεν σηκώθηκε και έφυγε;

Ούτε το μαγαζί έχει σχέση, ούτε το επάγγελμα του. Δεν πα να δούλευε και αφιλοκερδώς με τα ορφανά, το ζήτημα είναι ότι έκανε μαλακία και εξαφανίστηκε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε παραγγελίες στο κατάστημα μέχρι να σου έρθει μαν

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί φεύγουν ενώ έχουν ασφάλεια ( εκτός και εάν δεν είχε ο συγκεκριμένος)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Shyn είπε

Κατι τετοιο ηθελα να μαθω. Εαν την ζημια την την επιβαρυνεται το delivery ή το καταστημα. Ναι απο την μια δεν θελω να τον κυνηγησω λογω τις συνθηκων εργασιας του καθως και τους χαμηλους μισθους απο την αλλη δεν μου αρεσει η κοροιδια καθως και η εγκαταλειψη. 

το κλειδί εδώ είναι αν το μαγαζί είναι σοαρό και οργανωμένο και έχει δικά του μηχανάκια ή απο αυτά που προσλαμβάνουν οδηγούς delivery με δικά τους (ιδιωτικά) μηχανακια.... στην πρωτη περίπτωση δεν θα εφευγε ετσι ευκολα νομίζω, άρα μαλλον ιδιωτικο ειναι το μηχανακι και μην ειναι και ανασφάλιστο - γιατι ως γνωστόν, τα μηχανακια delivery μας εσωσαν στην πανδημια και η αστυνομία δεν τα σταματάει ποτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...