Προς το περιεχόμενο

Τροχαιο και "εγκαταλειψη"


Shyn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί φεύγουν ενώ έχουν ασφάλεια ( εκτός και εάν δεν είχε ο συγκεκριμένος)

Γιατί μερικοί είναι για φάπες, πολύ απλή απάντηση.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κατάλαβα καλά, όταν κάλεσες στο κατάστημα, αρχικά σου είπαν ότι τους είπε ότι δεν έγινε ζημιά, και σε δεύτερο σου είπαν ότι αρνούνται όλοι οι οδηγοί το συμβάν;

Πάντως αν πας από εκεί και κάνεις μανούρα, την πληρώνει και το κατάστημα αν έχει κόσμο εκείνη την ώρα. Το οποίο φαίνεται να τον καλύπτει βέβαια.

5 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Γιατί μερικοί είναι για φάπες, πολύ απλή απάντηση.

Δεν είναι τόσο απλό, πού ζείτε όλοι;

Και ασφαλισμένος να είσαι, και μόνο που βάζεις το αφεντικό σου σε όλη αυτή τη διαδικασία, συν το πώς θα σε βλέπει από εκεί και πέρα, σε κάνει να τρέμεις την απόλυση.

Αν είσαι και πιτσιρικάς/πρωτάρης, δε θέλει και πολύ.

Βασικά αδυνατώ να κατανοήσω πώς δε σας περνάει απ' το μυαλό.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Βασικά αδυνατώ να κατανοήσω πώς δε σας περνάει απ' το μυαλό.

Μας περνάει από το μυαλό. Αυτό δεν αλλάζει τίποτα όμως.

Έκανε ζημιά; Οφείλει να αναλάβει και τις ευθύνες του ειδικά από την στιγμή που είναι ασφαλισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Γιατί μερικοί είναι για φάπες, πολύ απλή απάντηση.

Καλά...και επειδή αρκετούς τους έχει κρεμάσει η ασφαλιστική τους (περί στημένου συμβάντος και άλλα ωραία για να μην πληρώσουν) αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Μας περνάει από το μυαλό. Αυτό δεν αλλάζει τίποτα όμως.

Έκανε ζημιά; Οφείλει να αναλάβει και τις ευθύνες του ειδικά από την στιγμή που είναι ασφαλισμένος.

Εγώ γενικά δεν βλέπω καμία ευθύνη όταν πάνε καρφωτοί ανάποδα στους μονόδρομους ή κόβουν τα κόκκινα και τα stop για πλάκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον γνωρίζεις το μαγαζί λύσεις υπάρχουν. Το θέμα είναι σε τι βαθμό θες να το φτάσεις, εγώ πάντως θα το τερμάτιζα. Ειδικά σε τέτοιες συμπεριφορές θα την πλήρωνε και το μαγαζί που τον καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Αν κατάλαβα καλά, όταν κάλεσες στο κατάστημα, αρχικά σου είπαν ότι τους είπε ότι δεν έγινε ζημιά, και σε δεύτερο σου είπαν ότι αρνούνται όλοι οι οδηγοί το συμβάν;

Πάντως αν πας από εκεί και κάνεις μανούρα, την πληρώνει και το κατάστημα αν έχει κόσμο εκείνη την ώρα. Το οποίο φαίνεται να τον καλύπτει βέβαια.

Δεν είναι τόσο απλό, πού ζείτε όλοι;

Και ασφαλισμένος να είσαι, και μόνο που βάζεις το αφεντικό σου σε όλη αυτή τη διαδικασία, συν το πώς θα σε βλέπει από εκεί και πέρα, σε κάνει να τρέμεις την απόλυση.

Αν είσαι και πιτσιρικάς/πρωτάρης, δε θέλει και πολύ.

Βασικά αδυνατώ να κατανοήσω πώς δε σας περνάει απ' το μυαλό.

Συγνώμη ρε μαν εγώ αδυνατω να κατανοήσω γιατί πρέπει να συζητάμε και να ψάχνουμε τα αυτονόητα.

Είμαι εγώ υποχρεωμένος να σκεφτώ τι θα πει ο μαγαζατορας για τον υπάλληλο που τράκαρε ?

Και τι θα πληρώσει δλδ ο μαγαζατορας αν έχει φροντίσει να τον ασφαλίσει? Τίποτα? Αφού τον καλύπτει ήδη η ασφάλεια.

Οπότε να σκεφτώ ότι το λαμόγιο μαγαζατορας επειδή δεν είναι σωστός δεν το έχει ασφαλίσει, δεν τον έχει δηλώσει ούτε για ΙΚΑ κτλ και να τον συμπονεσω κιόλας?

Σορυ κιόλας αλλά δεν είναι δική μας δουλειά να τα σκεφτούμε όλα αυτά αλλά οι άλλοι να είναι σωστοί

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Καλά...και επειδή αρκετούς τους έχει κρεμάσει η ασφαλιστική τους (περί στημένου συμβάντος και άλλα ωραία για να μην πληρώσουν) αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Καλα σχετικα με αυτο,πρεπει να εισαι χαζος για να σε κρεμασει η ασφαλιστικη.

Ειχαν παει να το κανουν στον αδελφο μου και φαγανε καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φτιάξει τσάμπα τον σπασμένο προφυλακτήρα μου χάρη σε ντελιβερά. Να ξέρετε πως όταν πάει μηχανάκι ανάποδα σε δρόμο, ακόμα κι αν πει στην τροχαία πως στρίψατε επάνω του, απλά θα γελάνε και θα καταγράψουν στην αναφορά πως πήγαινε ανάποδα, τίποτα άλλο.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα θα παω απο εκει αν και μου φαινεται δυσκολο να γινει οτιδηποτε. Εκτος οτι μπορει να λειπει, μπορει να τον αναγνωρισω και να το αρνειται οπως μου ειπε και ο ασφαλιστης. Δυστυχως επρεπε να καλεσω αστυνομια εκεινη την στιγμη. 

Ο πατερας μου λεει να βαλω δικηγορο και να κυνηγησω και το καταστημα. Αλλα πραγματικα θα κερδισω κατι ? Πιστευω οτι χανω τον χρονο μου. 

Βγαινω λιγο offtopic, αλλα δεν μπορω να βρω ποια ειναι ακριβως η νομοθεμια για dashcam στην Ελλαδα. Θα ηθελα να βαλω μπροστα/πισω. 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Shyn είπε

Σημερα θα παω απο εκει αν και μου φαινεται δυσκολο να γινει οτιδηποτε. Εκτος οτι μπορει να λειπει, μπορει να τον αναγνωρισω και να το αρνειται οπως μου ειπε και ο ασφαλιστης. Δυστυχως επρεπε να καλεσω αστυνομια εκεινη την στιγμη. 

Ο πατερας μου λεει να βαλω δικηγορο και να κυνηγησω και το καταστημα. Αλλα πραγματικα θα κερδισω κατι ? Πιστευω οτι χανω τον χρονο μου. 

Βγαινω λιγο offtopic, αλλα δεν μπορω να βρω ποια ειναι ακριβως η νομοθεμια για dashcam στην Ελλαδα. Θα ηθελα να βαλω μπροστα/πισω. 

Ξεχνα τις καμερες,προσωπικα δεδομενα και ... μπλε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό θα ηταν να ενημερώσεις την τροχαία για το συμβάν, μπορέι να βρουν υλικό απο κάμερες στην περιοχή που να σε βοηθήσει ή έστω αν πάνε να κάνουν αυτοί μια επίσκεψη στο μαγαζί να το δεί και διαφορετικά ο ιδιοκτήτης! 

Επεξ/σία από vaggos2586
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ο κάθε μαλ@κας σε κοπανάει και εξαφανίζεται. Και συ δηλαδή πρέπει νασαι ο spiderman να τον πιάσεις που έχει ήδη φτάσει στο επόμενο φανάρι.. Και όλα αυτά, γιατί δεν υπάρχει κράτος που θα ελέγξει την αδήλωτη εργασία, οπότε ο ντελιβεράς δεν θα ασφαλιστεί, θα σε τρακάρει και θα είναι παράνομος και για να μην τον πιάσεις και απολυθεί γιατί δεν υπάρχουν εργασιακά δικαιώματα, εξαφανίζεται. Και όλο αυτό καταλήγει σε εσένα και εμένα που θα μας συμβεί η στραβή.

Αλλά όταν λένε στην τηλεόραση, καταργούνται πχ οι συμβάσεις εργασίας, δεν μας νοιάζει καθόλου γιατί εμάς δεν μας αγγίζει το μέτρο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν ζούμε σε μια κοινωνία, το παραμικρό που επηρεάζει αρνητικά τον διπλανό και τον παραδιπλανό μας, κάποια στιγμή-έστω και με έμμεσο τρόπο- θα επηρεάσει αρνητικά και εμάς. Δεν θέλω να το πάω στο κομματικό, θέλω να το πάω στο κοινωνικό, ότι αδιαφορούμε για όλα αρκεί να μην επηρεάζει την κοινωνική ομάδα που ανήκουμε.

Επεξ/σία από atrigane
  • Like 4
  • Thanks 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...