Προς το περιεχόμενο

Τροχαιο και "εγκαταλειψη"


Shyn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παθών όταν ενας ντελιβερας στήριξε πάνω στο αμάξι μου το μηχανάκι του για να πάει παραγγελία..Το μηχανάκι έπεσε μόλις πήγε την παραγγελία και για καλή μου τύχη ενας γειτονας τον αναγνώρισε στην πιτσαρία που πήγαμε καπάκι και ο ιδιοκτήτης ήταν πολύ χαλαρός και μου είπε έχω σε όλα ασφάλεια μην αγχώνεσαι.. λύθηκε το θέμα σε 5 λεπτά..ο ντελιβερας μου ειπε ένα ξερό συγνώμη και το αφεντικό μου είπε έχω βαρεθεί να τσακώνομαι..Με τη συζήτηση όλα λύνονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Εχεις δουλεψει και το λες?

Εφοσον δεν εχεις δουλεψει ΕΣΥ προσωπικα, ασε τις υποθεσεις.

Εχω βαρεθει να ακουω για φιλους που βγαζουν εκατομμυρια τιπς.

Παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, Dantε είπε

Εχεις δουλεψει και το λες?

Γνωστοι μου παντως που δουλευουν με εχουν ενημερωσει, αλλα εχοντας δουλεψει και εγω ο ιδιος σε σερβις εχω μια εικονα του τι ποσο μαζευεται με τα τιπς.Ενδεικτικα ολο το μηνα ζουσα απο αυτα και ο μισθος πηγαινε τραπεζα και εμενε εκει.

Τωρα αν ειναι κανενας ντελιβερας σε κανα τελειωμενο σουβλατζιδικο,που κανει ταμειο 10 πιτογυρα τη μερα τοτε ναι,δε μαζευει τιπς.

Για πότε μιλάμε ότι δούλεψες εσύ?

Στο 12ωρι πλέον με το ζόρι 10 αρικο βγάζω (ειμαι σε 2 μαγαζιά) με μέσο όρο 50-60 παραγγελίες

Σε καλές μέρες (γιορτές αργίες κτλ ναι ίσως βγάλω 2πλο μεροκάματο) με τα τιπσ αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2021 στις 2:39 ΜΜ, Dantε είπε

ΥΓ.Επισης να συμπληρωσω κατι.Ποιους χαμηλους μισθους?Ναι δε τους δινουν τεχνικα μισθο καλο αλλα με τα τιπς μαζευουν αλλα τοσα.Ειναι δυσκολη δουλεια προφανως ,αλλα μιλαμε για ανειδικευτους εργατες ουσιαστικα ,που μαζευουν χαλαρα 4ψηφια ποσα..

Για να φτάσεις το ποσό που λες πρέπει να δουλεύεις 12 ώρες τη μέρα και 6 μέρες την εβδομάδα...

Εξυπνακια 

Και απλά να ξέρεις ότι ο ντελιβερας πληρώνει κάθε μέρα την βενζίνη από τα τιπς 5€ κάθε μέρα και ότι ζημιά τύχη κάθε φορά οπότε κάθε μέρα πρέπει να έχει 8€ για να καλύπτω τα έξοδα απτό μηχανάκι....

Πήγαινε δούλεψε 270 ώρες το μήνα και έλα να μου πεις για το τετραψήφιο αριθμό του μισθού......

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Inuyasha @GustavoR 

Μην προσπαθειτε να του εξηγησετε,εαν δεν κανει αυτη τη δουλεια καποιος,το μονο που ξερει να λεει ειναι για το δευτερο μισθο που βγαζουμε απο τα τιπς,και για το ποσο κακοι οδηγοι ειμαστε.

Παμε παρακατω.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/6/2021 στις 4:51 ΜΜ, pp6210 είπε

το κλειδί εδώ είναι αν το μαγαζί είναι σοαρό και οργανωμένο και έχει δικά του μηχανάκια ή απο αυτά που προσλαμβάνουν οδηγούς delivery με δικά τους (ιδιωτικά) μηχανακια.... στην πρωτη περίπτωση δεν θα εφευγε ετσι ευκολα νομίζω, άρα μαλλον ιδιωτικο ειναι το μηχανακι και μην ειναι και ανασφάλιστο - γιατι ως γνωστόν, τα μηχανακια delivery μας εσωσαν στην πανδημια και η αστυνομία δεν τα σταματάει ποτε

Για να σχολιάσω το τελευταίο, εχω φιλο delivera και η αστυνομία οχι μονο τους σταματάει συνεχεία για έλεγχο, κράνος, χαρτιά κτλπ, αλλα και στην δουλειά του απο 2 παιδιά πηρε η τροχαία το δίπλωμα γιατί πηγαίναν ανάποδα σε δρόμο, και το μαγαζί τωρα ειναι -2 ατομα για τις διανομές του. Μην τα γράφουμε πάντα οπως θέλουμε.

2 ώρες πριν, Jlaxy είπε

Ενδέχεται να μην έχει καν άδεια οδήγησης και γιαυτό να έφυγε.

Πάντως και οι ντελιβεραδες υπάρχουν στιγμές που το παρακάνουν.

Σε αυτο  θα συμφωνήσω, και να προσθέσω οτι ειναι ευθύνη του μαγαζιού στο να ελεγχει τους διανομείς του αν τηρούν τα προβλεπόμενα. Επισης ειναι παλι υποχρεωμένο να τους παρεχει τα βασικά μετρα ασφάλειας (κράνος,αδιάβροχα,γάντια) άσχετα αν δεν τα κανει (αυτο ειναι άλλη ιστορία,υπαρχει νομοθεσια και ειναι σαφες). Γιατι αυριο, μεθαύριο μπορει ο καθε διανομέας να εμπλακεί σε ατύχημα και να είναι και με τραυματισμό και εφοσον θα γινει εν ώρα εργασίας θα εχει επιπτώσεις και στο μαγαζι. Τωρα επιχειρήσεις που παίρνουν οτι βρουν οπως πακιστανους κτλπ (δεν το λεω ρατσιστικά) και δεν τους ελέγχει αν εχουν τα προβλεπόμενα ειναι αξιοι της τυχης τους, στο αν θα γινει κάποιο συμβάν αργά η γρήγορα. 

6 ώρες πριν, GustavoR είπε

Για να φτάσεις το ποσό που λες πρέπει να δουλεύεις 12 ώρες τη μέρα και 6 μέρες την εβδομάδα...

Εξυπνακια 

Και απλά να ξέρεις ότι ο ντελιβερας πληρώνει κάθε μέρα την βενζίνη από τα τιπς 5€ κάθε μέρα και ότι ζημιά τύχη κάθε φορά οπότε κάθε μέρα πρέπει να έχει 8€ για να καλύπτω τα έξοδα απτό μηχανάκι....

Πήγαινε δούλεψε 270 ώρες το μήνα και έλα να μου πεις για το τετραψήφιο αριθμό του μισθού......

 

Ετσι ακριβως, συμφωνώ και επαυξάνω. Εχω εργαστεί delivery το 1997-1999 και έβγαζα τρελα λεφτά απο τα tips.1500 μεσο ορο σημερινά ευρώ με 6 ώρες εργασία (μισθος+τιπς) τωρα οι εποχές εχουν αλλάξει, ο κόσμος ποια δεν εχει λεφτα και δεν αφηνει, εχω φιλο διανομεα οπως ειπα με 20 χρονια στην δουλεια και μου τα λεει από πρώτο χερι. Επίσης με το efood που μπηκε στην ζωη μας, πολλές παραγγελίες προ-πληρώνονται μεσω καρτας και οταν παει ο διανομέας δεν παιρνει τπτ καθότι δεν εχει να κανει δοσοληψία ωστε να του αφήσουν κατι στα ρέστα.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2021 στις 2:23 ΜΜ, Shyn είπε

Χαιρετω την παρεα! Χρειζομαι την συμβουλη σας για ενα συμβαν που μου ετυχε προχθες! 

Ενα παιδι με μηχανικη-delivery εσκασε στον πισω προφυλακτηρα  δημιουργωντας μια μικρη ζημια. Εκεινη την στιγμη φωναξε "Ολα καλα δεν εγινε καποια ζημια" και εξαφανιστηκε. Μεχρι να συνειδητοποιησω τι εγινε και να λυσω την ζωνη ειχε εξαφανιστει. Δυστυχως δεν προλαβα να δω πινακιδα αλλα καταφερα να δω ονομα και τηλεφωνο απο το καταστημα που δουλευει. 

Πηρα την ασφαλεια μου και δηλωσα το ατυχημα καθως και το καταστημα. Εμενα στο τηλεφωνο το καταστημα μου ειπε οτι δεν εγινε κατι και θα τα "βρειτε". Τωρα με ποιον θα τα βρω, δεν εχω ιδεα. Με το παιδι που οδηγουσε?

Οταν τους καλεσε η ασφαλεια, ειπαν οτι δεν μπορουν να βρουν ποιος οδηγουσε καθως ολοι οι υπαλληλοι αρνουνται το συμβαν. Η ασφαλεια με ενημερωσε και μου ειπε να παμε μαζι στο καταστημα μηπως μπορεσω να αναγνωρισω αυτον που το εκανε. Φυσικα και μπορω να γνωρισω το προσωπο του καθως ηταν χωρις κρανο και τον ειδα απο τον καθρεφτη. 

Αλλα δεν θελω να μπλεξω σε τετοια διαδικασια ουτε να κυνηγησω το παιδι που δουλευει ως delivery. Το καταστημα δεν ασφαλιζει τους οδηγους του? Προσπαθω να καταλαβω ποιος με κοροιδευει. Ειναι το καταστημα ή οντως το παιδι δεν παραδεχεται οτι με χτυπησε ?

 

Να τον κυνηγήσεις γιατί θα ξανακάνει το ίδιο. Αν χτυπήσει κάποιον, θα φύγει.

Μου είχε συμβεί παρόμοιο περιστατικό και δεν τον κυνηγησα και το μετάνιωσα μετά γιατί είναι έγκλημα να φεύγεις σε τροχαίο.

Πριν 5 χρόνια, με μηχανάκι εγώ, πήγαινα χαλαρά στην Κηφισίας στην δεξιά λωρίδα μετά την δουλειά μου. Σε ένα σημείο στα δεξιά είχε σταματήσει ένας με παπάκι. Καθώς πλησιαζα και όταν έφτασα ακριβώς δίπλα του , έστριψε το τιμόνι, έδωσε γκάζι να ξεκινήσει χωρίς να κοιτάξει και συγκρουστηκαμε. Πέσαμε και οι 2 κάτω. Εγώ έπεσα πιο άτσαλα γιατί πήγαινα με 30χλμ. 

Κάτσαμε στην άκρη να δούμε αν είμαστε και οι δύο καλά. Ίσα ίσα είχα καταλάβει πως είχα χτυπήσει στο πόδι μου. Του λέω κάτσε λίγο να δούμε αν θα πάμε νοσοκομείο. Πήρα το 100 να δηλώσω το συμβάν και να έρθει κάποιος. Κατέγραψα τον αριθμό της πινακίδας όπως καθόμουν. Μου λέει σε κάποια φάση αυτός, δεν έχει δίπλωμα , ούτε ασφάλεια. Του λέω κάτσε να δούμε αν είμαστε καλά. Μετά μου λέει , κάτσε να βάλω το μηχανάκι πιο πέρα. Και την κοπάνησε.

Δυστυχώς, από το φιλότιμο μου ότι θα τον κυνηγήσουν άσχημα για εγκατάλειψη, πήρα την τροχαία και τους είπα να μην έρθει. 4 ημέρες έκατσα στο κρεβάτι και πήρα άδεια από την δουλειά γιατί δεν μπορούσα να πατήσω το πόδι μου.  Αυτός ο άνθρωπος όμως, που κυκλοφορούσε χωρίς δίπλωμα και ασφάλεια, θα το ξανακάνει και θα την ξανακοπανησει από ατύχημα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Shyn είπε

 Πιστευω οτι χανω τον χρονο μου. 

Na ακους τον πατερα σου.

Βγαινω λιγο offtopic, αλλα δεν μπορω να βρω ποια ειναι ακριβως η νομοθεμια για dashcam στην Ελλαδα. Θα ηθελα να βαλω μπροστα/πισω. 

Μπορεις να βαλεις, αλλα δεν αποδεικνει τιποτα.  Επεισης μπορει να σου γυρισει μπουμεραγκ λογο  GDPR

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2021 στις 2:23 ΜΜ, Shyn είπε

Χαιρετω την παρεα! Χρειζομαι την συμβουλη σας για ενα συμβαν που μου ετυχε προχθες! 

Ενα παιδι με μηχανικη-delivery εσκασε στον πισω προφυλακτηρα  δημιουργωντας μια μικρη ζημια. Εκεινη την στιγμη φωναξε "Ολα καλα δεν εγινε καποια ζημια" και εξαφανιστηκε. Μεχρι να συνειδητοποιησω τι εγινε και να λυσω την ζωνη ειχε εξαφανιστει. Δυστυχως δεν προλαβα να δω πινακιδα αλλα καταφερα να δω ονομα και τηλεφωνο απο το καταστημα που δουλευει. 

Πηρα την ασφαλεια μου και δηλωσα το ατυχημα καθως και το καταστημα. Εμενα στο τηλεφωνο το καταστημα μου ειπε οτι δεν εγινε κατι και θα τα "βρειτε". Τωρα με ποιον θα τα βρω, δεν εχω ιδεα. Με το παιδι που οδηγουσε?

Οταν τους καλεσε η ασφαλεια, ειπαν οτι δεν μπορουν να βρουν ποιος οδηγουσε καθως ολοι οι υπαλληλοι αρνουνται το συμβαν. Η ασφαλεια με ενημερωσε και μου ειπε να παμε μαζι στο καταστημα μηπως μπορεσω να αναγνωρισω αυτον που το εκανε. Φυσικα και μπορω να γνωρισω το προσωπο του καθως ηταν χωρις κρανο και τον ειδα απο τον καθρεφτη. 

Αλλα δεν θελω να μπλεξω σε τετοια διαδικασια ουτε να κυνηγησω το παιδι που δουλευει ως delivery. Το καταστημα δεν ασφαλιζει τους οδηγους του? Προσπαθω να καταλαβω ποιος με κοροιδευει. Ειναι το καταστημα ή οντως το παιδι δεν παραδεχεται οτι με χτυπησε ?

 

Προσπαθω να καταλαβω ποιος με κοροιδευει. Ειναι το καταστημα ή οντως το παιδι δεν παραδεχεται οτι με χτυπησε ?

 

και που θες να ξερουμε εμεις ποιος σε κοροιδευει

 

κατι ερωτήσεις τυπου τρολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makis269 είπε

Προσπαθω να καταλαβω ποιος με κοροιδευει. Ειναι το καταστημα ή οντως το παιδι δεν παραδεχεται οτι με χτυπησε ?

 

και που θες να ξερουμε εμεις ποιος σε κοροιδευει

 

κατι ερωτήσεις τυπου τρολ

Καλημερα φιλε μου! Μια απλη ερωτηση εκανα. Να παρω απλα μια γνωμη τριτων. Δεν ζητησα ουτε να δικασουμε τον ντελιβερα ουτε το καταστημα. Στην τελικα μπορει καποιος να ειχε παρομοια εμπειρια. 

Εαν θεωρεις οτι οι ερωτησεις μου δεν καλυπτουν τα δικα σου στανταρ και ειναι τρολλ θα μπορουσες απλα να αγνοησεις το θεμα και να προχωρησεις στα υπολοιπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Εφοσον δεν εχεις δουλεψει ΕΣΥ προσωπικα, ασε τις υποθεσεις.

Εχω βαρεθει να ακουω για φιλους που βγαζουν εκατομμυρια τιπς.

Παμε παρακατω.

Ετσι ειναι.

Παντως εγω δεκαετια του 90 που ειχα κανει μεροκαματα σε ενα πολυ γνωστο γυραδικο στον πειραια με το παπι (παρεπιπτοντως 90αρι στρογγυλοφαναρο ΤΟ εργαλειο)

αυτο που μου εδινε το μαγαζι ηταν χαρτζηλικι. Στο μπουρμπουαρ ηταν τα λεφτα.

Ειδικα οταν πηγαινα πανω Καστελλα εκει ηταν πανηγυρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9/10 περιπτωσεις ατυχηματων με ντιλιβερι/κουριερ θα φταει το ντιληβερι. Συγνωμη που το λεω αλλα ειναι η αληθεια. Ειτε θα τρεχει να παραδωσει γρηγορα την παραγγελια, ή θα κανει επικινδυνους ελιγμους για να παραδωσει γρηγορα την παραγγελια ή θα μπαινει αναποδα σε μονοδρομο. Αν θα επρεπε να βιαζεται για να παραδωσει, ειτε για το κερδος, ειτε απο πιεση απο το μαγαζι, ειτε απο πιεση απο τον πελατη ειναι μια αλλη συζητηση. Στις περιπτωσεις που τα μηχανακια ειναι του καταστηματος, εχουν φανταζομαι μεικτη ασφαλεια και θα φταιει το καταστημα σε περιπτωση ατυχηματος ΑΛΛΑ ειναι ελαχιστα τα μαγαζια.

Στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι των οδηγων και επιβαρυνονται και με τα εξοδα οποτε δεν εισαι σιγουρος για τιποτα, και αμα δεν ειναι συνεργασιμος τρεχα γυρευε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να κάνεις ένα εξωδικάκι στο κατάστημα και να τα βρει αυτός με τους υπαλλήλους του.
Δωσ'του προθεσμία ξέρω 'γω 10 εργάσιμες ώστε να έρθει να σε βρει αυτός που σου το έκανε και να σου κάνει δήλωση, αλλιώς θα πας δικαστικά εναντίον του καταστήματος. Να δεις, πώς λύνονται όλα. Βάζεις και σάλτσες ότι ο εργαζόμενος δεν φορούσε κράνος, και λόγω της εγκατάλειψης έχεις υπόνοιες ότι ήταν ανασφάλιστος και αδήλωτος και το ένα και το άλλο και δεν θα ήθελες να απευθυνθείς και σε άλλες υπηρεσίες ξέρω 'γω... να χεστούν λίγο επάνω τους και να έρθουν να σου κάνουν μια δήλωση που δεν θα κοστίσει τίποτα, να σε αφήσουν στην ησυχία σου.

Η άλλη λύση είναι να κάνεις τον κουτό και αντί να δώσεις τα 100€ στον δικηγόρο και στον κλητήρα που θα τους κάνει το εξώδικο (αν δεν το κάνει η ασφαλιστική σου, που μπορεί η νομική κάλυψη να είναι μόνο για ατύχημα που έχεις προξενήσει ΕΣΥ), να τα δώσεις στο φαναρτζήδικο να φτιάξεις το προφυλαχτήρα μόνος σου και να τελειώνεις.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...