Προς το περιεχόμενο

All around κινητο κατω απο 300Ε


eko13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αγαπημενο μου Motο Z2 Play αργοσβηνει στα χερια μου και το τελευταιο διαστημα αρχιζει τα προβληματα, θα του κανω ενα format αλλα μαλλον ειναι μη αναστρεψιμα τα πραγματα οποτε παμε για την διαδοχη κατασταση.

Η επισημη φορμα γινεται ως εξης:

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;  300 ευρω φτανουν, υπαρχουν περιπτωσεις
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Μαλλον εσωτερικο για να μην αργησουν οι αποστολες
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Οχι ρισκαρω και για χωρις επισημη εγγυηση
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Και μεταχειρισμενα
5) Μέγεθος οθόνης; Χωρις ιδιαιτερη προτιμηση
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Θα αναλυσω παρακατω*
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; Οχι ιδιαιτερα αλλα να μην ειναι και μακρυα απο τον ανταγωνισμο
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Να βγαζει ανετα την μερα
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Μονο αντροιντ
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) Γενικη καθημερινη χρηση, λιγο απο ολα

Ειμαι λιγο περιεργος οσον αφορα τα χαρακτηριστικα, ειμαι φαν των:

Καρτα SD: Απολυτο deal breaker, αν δεν εχει δεν το κοιταω (αποριπτονται αμεσα καποια super poco και mi)

FM Radio: Aπολυτο deal breaker και αυτο, μεχρι να ερθει το απεριοριστο ιντερνερ παντα... (αποριπτονται τα καινουργια realme)

Διπλη SIM και ανεξαρτητη SD: Αναγκαια, αν ειναι σουπερ περιπτωση μπορει να δεχτω και hybrid sim επειδη υπαρχει κολπακι να κολλησεις την δευτερη σιμ πανω στην sd 

5G επιθυμητο αλλα οχι αναγκαιο.

Επιθυμητος (αλλα οχι απαραιτητος) ο επεξεργαστης snapdragon.

Οθονη δεν με ενδιαφερει καθολου αν ειναι Amoled ή LCD

Με βασει το αγαπημενο μας gsmarena το ιδανικο τηλεφωνο για μενα ειναι το LG V50 (σε εκδοση με διπλη σιμ και αν σιγουρεψουμε το ραδιοφωνο) αλλα δεν υπαρχει στην αγορα ουτε στα μεταχειρισμενα.

Απο χαρακτηριστικα με καλυπτει το Redmi Note 9T αλλα ειναι μετριο σε ολα τα νουμερα (δεν απορριπτεται παντως)

Εχω εστιασει σε τρια
Poco X3 Pro: Φοβερο σε επιδοσεις, με χαλαει η απουσια 5G, η hybrid sim και η 48 κυρια καμερα.

Mi 10t Lite: Το ξερω, ειναι 5G, το προτεινω σε ανθρωπους που δεν τους νοιαζει η διπλη σιμ, νορμαλ καμερες - επιδοσεις, εμενα με χαλαει η hybrid.

Redmi Note 10 Pro: Υποδεεστερο σε επεξεργαστη, χωρις 5G, αλλα με διπλη σιμ+SD και 100MP καμερα

Ουσιαστικα ενα Note 10 Pro με επιπλεον 5G θα μου ελυνε τα χερια, αλλα αυτο που σχεδιαζουν να φερουν ενα μοντελο χωρις ραδιο και sd!

 

Εχετε καποιο κατα νου που θα ερθει ή μου διαφευγει?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή πάνω κάτω έχουμε τις ίδιες ανάγκες (ράδιο, Κάρτα μνήμης, ακουστικά κλπ) το Poco X3 Pro είναι ότι πρέπει και ας μην είναι 5G που για μένα είναι κάτι άχρηστο προς το παρών, και έχει και τρομερή κάμερα, το λέω γιατί φοράω την ίδια κάμερα και στο δικό μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poco x3 αν δεν θες 5γ. Υποψην έχει σάπιο λογισμικό. Καμία σχέση με τα miui της xiaomi. Μιλάμε όλα προβλήματα. Αλλά αν θες του βάζεις ότι ρομ θες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω πάθει πλάκα με τον συνδιασμό επεξεγαστη-γραφικα-3.1 αποθήκευση δεδομενων, του X3 Pro, είναι τόσο τοπ που δεν μπορείς να το αγνοήσεις, ακόμα και ακριβότερα μοντέλα τα πατάει κάτω. Βέβαια δεν ξέρω αν θα είναι αυτό το κύριο κριτήριο αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, eko13 είπε

Ενα κινητο που θα περιμενω να δω πριν αποφασισω, ειναι το OnePlus Nord N200 5G που ανακοινωθηκε πριν λιγες μερες...

Στο gsmarena γράφει ότι θα έρθει με τον Snapdragon 480 και τιμή περίπου 200€. Αν ισχύουν αυτά η γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, intruder99 είπε

Στο gsmarena γράφει ότι θα έρθει με τον Snapdragon 480 και τιμή περίπου 200€. Αν ισχύουν αυτά η γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει.

Με καλυτερο ui απο τα απαραδεκτα χιαομι ομως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, intruder99 said:

Στο gsmarena γράφει ότι θα έρθει με τον Snapdragon 480 και τιμή περίπου 200€. Αν ισχύουν αυτά η γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει.

Ο 480 έχει τα γραφικά του 750 και τον επεξεργαστή του 690. Είναι παρα πολύ καλός για 200 ευρό. Πρόκειται για άθλιο μπραντινγκ από Qualcomm. Όχι δεν είναι σαν τον 855+ του ποκο χ3 προ αλλά είναι πολύ καλη επιλογή. Συν ότι δενε χει σαπίλα από λειτουργικο. Ξαναλέω δείτε το ρεντιτ. Απαράδεκτα πράγματα. 

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mp44christos είπε

Ο 480 έχει τα γραφικά του 750 και τον επεξεργαστή του 690. Είναι παρα πολύ καλός για 200 ευρό. Πρόκειται για άθλιο μπραντινγκ από Qualcomm. Όχι δεν είναι σαν τον 855+ του ποκο χ3 προ αλλά είναι πολύ καλη επιλογή. Συν ότι δενε χει σαπίλα από λειτουργικο. Ξαναλέω δείτε το ρεντιτ. Απαράδεκτα πράγματα. 

Ισχύει αυτό με τα γραφικά, δεν το είχα προσέξει. Αλλά αν κοιτάξεις σε Antutu και Geekbench 5 ο 690 έχει αρκετά καλύτερες επιδόσεις. Σε επεξεργαστική ισχύ ο 480 θα έλεγα ότι πλησιάζει περισσότερο τον 730G. Η αλήθεια είναι ότι στο μυαλό μου τον είχα ως χειρότερο. Με εξέπληξε μπορώ να πω.

Επεξ/σία από intruder99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, intruder99 said:

Ισχύει αυτό με τα γραφικά, δεν το είχα προσέξει. Αλλά αν κοιτάξεις σε Antutu και Geekbench 5 ο 690 έχει αρκετά καλύτερες επιδόσεις. Σε επεξεργαστική ισχύ ο 480 θα έλεγα ότι πλησιάζει περισσότερο τον 730G. Η αλήθεια είναι ότι στο μυαλό μου τον είχα ως χειρότερο. Με εξέπληξε μπορώ να πω.

Ναι έχεις δίκιο. Αλλά έχει την μνήμη του 765 δηλ πολύ καλύτερη από τον 730. Το 5γ μόντεμ δεν είναι και το καλύτερο. Αλλά έχει από τα καλύτερα 4γ μόντεμ.

Γενικά είναι σαν 740 αν ήθελε να τον ο ομασει σωστά η Qualcomm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το ΟnePlus Nord N200 5G, δεν πρεπει να ειναι τιποτα ιδιαιτερο... Ειδικα η καμερα παιζει να ειναι η χειροτερη της κατηγοριας, οχι τοσο επειδη ειναι 13MP, αλλα κατι συγκριτικες λυψεις που ειδα ηταν μαυρα χαλια...

παραμενει λοιπον το τριλλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eko13 είπε

Τελικα το ΟnePlus Nord N200 5G, δεν πρεπει να ειναι τιποτα ιδιαιτερο... Ειδικα η καμερα παιζει να ειναι η χειροτερη της κατηγοριας, οχι τοσο επειδη ειναι 13MP, αλλα κατι συγκριτικες λυψεις που ειδα ηταν μαυρα χαλια...

παραμενει λοιπον το τριλλημα...

Διαβασα ότι το συγκεκριμένο θα πωλείται μονο ΗΠΑ και Καναδά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και στο gsmarena ελεγε οτι ειχε, ημουν σχεδον σιγουρος οτι δεν θα ειχε... Αλλα ειπα να το δω αναλυτικα καπου... Ειναι σπαστικο αυτο να μην υπαρχουν καπου τα πραγματικα χαρακτηριστικα... καθε σαητ γραφει τα δικα του... Και στα επισημα σαητ αντι να τα λεει αναλυτικα λεει τα κυρια σημεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...