Προς το περιεχόμενο

Καθημερινές Κλήσεις από Επενδυτικές Εταιρείες


Crypton-R-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα πάρα πολύ καιρό τώρα, δεν θυμάμαι ακριβώς πότε ξεκίνησε. Με έχουν τρελάνει στις κλήσεις από διάφορες επενδυτικές εταιρείες καθημερινά. Κάθε φορά που με καλούν τις βάζω σε black list αλλά την επόμενη με παίρνουν από άλλες εταιρείες ή και από ίδιες με διαφορετικό αριθμό. Μπορώ να βρω λύση κάπως ή πρέπει να αλλάξω αριθμό;

Δεν ενδιαφέρομαι για επενδύσεις, ούτε έκανα ποτέ κάποια εγγραφή σε site, εφαρμογή στο κινητό ή κάτι παρόμοιο. Συνήθως οι κλήσεις είναι από Αγγλία (με ελληνικούς ομιλητές), από Κύρπο και λίγοι από Ελλάδα.

Μερικές από τις εταιρείες είναι οι: Fx Times Investments, Φαίδρα Φοιριλλα, Shine Hairdressers, Likely Sales, Stock Core. Σήμερα δέχθηκα κλήση από την τελευταία και μου είπαν ποιος είμαι ονομαστικά καθώς και ότι έχω εγγραφεί στη λίστα τους. Προφανώς υπάρχουν κάποιοι επιτήδειοι που μας γράφουν σε αυτές τις εταιρείες, το θέμα είναι πως ξεμπλέκεις...

Επεξ/σία από Crypton-R-
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαίνεται ενδιαφέρονται να σε κάνουν εκατομμυριουχο. 

Περα από την πλάκα, συνεχή block μέχρι να ηρεμήσεις, δεν βλέπω άλλη λύση. Εναλλακτικά κάτι που έχουμε κάνει εμείς, μιλάμε με τους δικούς μας μόνο μέσω δεύτερου voip αριθμού όταν μας καλούν από sip τηλεφωνική συσκευή, το κανονικό τηλέφωνο το έχουμε κλειστό και το δίνουμε μόνο σε μη γνωστούς πλέον, οπότε μας καλούν από εταιρείες για spamming η τίποτε άλλο. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crypton-R- είπε

Μπορώ να βρω λύση κάπως ή πρέπει να αλλάξω αριθμό;

Έχω φτιάξει εδώ μια λίστα με το τι μπορείς να κάνεις:

Αν σε καταγράψουν ως ανώμαλο, ένα μεγάλο ποσοστό δεν σου ξανατηλεφωνεί. Δοκιμασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τους λέω πως είμαι ήδη πλούσιος και πως δεν θέλω άλλα λεφτά. Αν επιμένουν ξεκινάω τις τρελές ιστορίες π.χ. είμαι δυστυχής επειδή οι γυναίκες με θέλουν για τα λεφτά μου, πήρα το καινούριο Sunseeker με τα 161 πόδια και όλο μου βγάζει θέματα η μηχανή, γενικά ό,τι βλακεία μου κατέβει. Ο τελευταίος κακόμοιρος έφαγε ανάκριση για την ακριβή τοποθεσία από την οποία με καλεί, καθώς "μένω Νέα Ερυθραία και δεν γίνεται να αντιληφθούν πως μιλάω στο τηλέφωνο με κάποια φτωχογειτονιά" 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Narayan είπε

Εγώ τους λέω πως είμαι ήδη πλούσιος και πως δεν θέλω άλλα λεφτά. Αν επιμένουν ξεκινάω τις τρελές ιστορίες π.χ. είμαι δυστυχής επειδή οι γυναίκες με θέλουν για τα λεφτά μου, πήρα το καινούριο Sunseeker με τα 161 πόδια και όλο μου βγάζει θέματα η μηχανή, γενικά ό,τι βλακεία μου κατέβει. Ο τελευταίος κακόμοιρος έφαγε ανάκριση για την ακριβή τοποθεσία από την οποία με καλεί, καθώς "μένω Νέα Ερυθραία και δεν γίνεται να αντιληφθούν πως μιλάω στο τηλέφωνο με κάποια φτωχογειτονιά" 😁

Κάνε καμμια ηχογράφηση και ανέβασμα στο YT να βγάλεις και κανα φράγκο...:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Φαίνεται ενδιαφέρονται να σε κάνουν εκατομμυριουχο. 

Περα από την πλάκα, συνεχή block μέχρι να ηρεμήσεις, δεν βλέπω άλλη λύση. Εναλλακτικά κάτι που έχουμε κάνει εμείς, μιλάμε με τους δικούς μας μόνο μέσω δεύτερου voip αριθμού όταν μας καλούν από sip τηλεφωνική συσκευή, το κανονικό τηλέφωνο το έχουμε κλειστό και το δίνουμε μόνο σε μη γνωστούς πλέον, οπότε μας καλούν από εταιρείες για spamming η τίποτε άλλο. 

  Block κάνω μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι άλλο, το άλλο που γράφεις δεν νομίζω πως είναι λύση.

 

2 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Ενδιαφέρουσες επωνυμίες για επενδυτικές εταιρείες...

  Η κυριούλα προφανώς είναι κάποια που το κάνει μόνη της; Δεν ξέρω.

Οι ονομασίες όπως της έγγραψα πάντως προήλθαν από την εφαρμογή True Caller σε Android.

 

2 ώρες πριν, randomcat είπε

Έχω φτιάξει εδώ μια λίστα με το τι μπορείς να κάνεις:

Αν σε καταγράψουν ως ανώμαλο, ένα μεγάλο ποσοστό δεν σου ξανατηλεφωνεί. Δοκιμασμένο.

  No comment.

 

1 ώρα πριν, Narayan είπε

Εγώ τους λέω πως είμαι ήδη πλούσιος και πως δεν θέλω άλλα λεφτά. Αν επιμένουν ξεκινάω τις τρελές ιστορίες π.χ. είμαι δυστυχής επειδή οι γυναίκες με θέλουν για τα λεφτά μου, πήρα το καινούριο Sunseeker με τα 161 πόδια και όλο μου βγάζει θέματα η μηχανή, γενικά ό,τι βλακεία μου κατέβει. Ο τελευταίος κακόμοιρος έφαγε ανάκριση για την ακριβή τοποθεσία από την οποία με καλεί, καθώς "μένω Νέα Ερυθραία και δεν γίνεται να αντιληφθούν πως μιλάω στο τηλέφωνο με κάποια φτωχογειτονιά" 😁

  Πόσο να το κάνεις αυτό; Στην αρχή καθόμουν και τους μιλούσα αλλά βαρέθηκα πια.

 

38 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

απο που αγοραζουν τα data μας αυτες οι εταρειες,απο τους παροχους? απο google,fb,gram,νnetflix....απο οπου κανουμε online εγγραφες .

Ήθελα να ήξερα το GDPR δεν το έχουν ακούσει; Αν και δεν έχω το χρόνο και το χρήμα για να κυνηγήσω.

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο συνεχομενα μπλοκ. Οτιδηποτε αλλο δεν δουλευει. Ακομα και με τον παροχο να μιλησεις, αυτοι αλλαζουν νουμερα συχνσ]α οποτε παλι στα ιδια θα εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

  Block κάνω μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι άλλο, το άλλο που γράφεις δεν νομίζω πως είναι λύση.

 

  Η κυριούλα προφανώς είναι κάποια που το κάνει μόνη της; Δεν ξέρω.

Οι ονομασίες όπως της έγγραψα πάντως προήλθαν από την εφαρμογή True Caller σε Android.

 

  No comment.

 

  Πόσο να το κάνεις αυτό; Στην αρχή καθόμουν και τους μιλούσα αλλά βαρέθηκα πια.

 

Ήθελα να ήξερα το GDPR δεν το έχουν ακούσει; Αν και δεν έχω το χρόνο και το χρήμα για να κυνηγήσω.

Τότε επέμεινε στα Block και κάποια στιγμή θα ηρεμήσεις, το έκανα αυτό παλιά μέχρι που ηρέμησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε το block είναι λυση. Με παίρνουν τηλ σχεδον κάθε μέρα. Καποιες φορες και 2-3 φορες την ημέρα. Εχω μπλοκαρει πανω απο 200 διαφορετικά νούμερα. Δεν εχουν τελειωμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

Ούτε το block είναι λυση. Με παίρνουν τηλ σχεδον κάθε μέρα. Καποιες φορες και 2-3 φορες την ημέρα. Εχω μπλοκαρει πανω απο 200 διαφορετικά νούμερα. Δεν εχουν τελειωμό...

Σαν ψέμματα μου φαίνεται να αντιμετωπίζουν κάποιοι τόσο σοβαρο πρόβλημα. Έχουμε περάσει και εμείς τέτοια αλλά όχι σε τόσο έντονο βαθμό. Άμα σε καλούν από τόσο πολλά νούμερα τι να πω.... 

Ενδεχόμενη λύση, εξέτασε τα τελευταία ψηφία από το κάθε νούμερο και αν συμπίπτουν δες αν μπορείς να μπλοκάρεις μαζικά όλους τους αριθμούς. Πχ αν σε καλούν από το 210 1234567 μεχρι το 210 1234570 κάνε block το 210 12345* 

Δεν γνωρίζω αν τα λογισμικά παρέχουν τέτοια δυνατότητα, μάλλον μόνο τα τηλεφωνικά κέντρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ιδια και σε μενα. Με καλουν συχνα τηλεφωνα απο Αυστρια για επενδυσεις σε forex. Μαλιστα μου δινουν την εντυπωση οτι δεν εχουν κατι συγκεκριμενο να πουν και απλα προσπαθουν να με καθυστερησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, 3DJIN είπε

απο που αγοραζουν τα data μας αυτες οι εταρειες,απο τους παροχους? απο google,fb,gram,νnetflix....απο οπου κανουμε online εγγραφες .

To fb μια φορά αναφέρει ρητά ότι το τηλέφωνο θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την ταυτοποίηση και για κανέναν άλλο σκοπό. Δε νομίζω να είναι τόσο κατσαπλιάδες να το παραβιάζουν.

Πάντως, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ή αν είμαι απλά "τυχερός" προς τα παρόν, αλλά ίσως και να φταίει κατά πόσο τους δίνεις κουβέντα. Εγώ τους κόβω με το καλημέρα, ευγενικά βέβαια, αλλά με τη δεύτερη κουβέντα λέω "ευχαριστώ πολύ αλλά δεν ενδιαφέρομαι, καλή συνέχεια" και τους το κλείνω στα μούτρα. Μια φορά βέβαια μου είχε κλείσει συνέντευξη φίλος με γνωστό brand και με πήραν τηλέφωνο από τη "μαμά" εταιρεία, που έχει άλλη επωνυμία και παραλίγο να τους το κλείσω.😅

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...