Προς το περιεχόμενο

Κάρτες γραφικών αξίας $500 εκ. στα χέρια των miners και των κερδοσκόπων


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Yπάρχει μεγάλη στρέβλωση της αγοράς με κύρια ευθύνη της nvidia, amd αλλά και όλων αυτών των ανόητων που δέχονται να τους κλέβουν και να αγοράζουν κάρτες 3-4 φορές πάνω από την τιμή κόστους τους.

Kαι καλά οι εταιρείες έχουν κάθε λόγο να κάνουν τα στραβά μάτια αν και εδώ νομίζω δεν μπορούν να κατανοήσουν την μεγάλη ζημία που έχει γίνει μακροπρόθεσμα στο pc gaming και που θα τους γυρίσει μπούμερανγκ. 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είλικρινά είναι με το fοmo όλων αυτών που δέχονται να τους ληστεύουν και πάνε και σκάνε πάνω από χιλιάρικο για κάρτες γραφικών που η αξία τους δεν ξεπερνάει 500-600 ευρώ.

Με τα ίδια λεφτά που κοστολογούν σήμερα τις μεσαίες κάρτες γραφικών μπορείς να πάρει μια κορυφαία oled και μια κονσόλα και να είσαι καλυμμένος για χρόνια. 

Οh not this again.

Να ξαναβάλω για 200η φορά τον ορισμό της κλοπής και της ληστείας ή δεν έχει νόημα γιατί θα συνεχίσεις την ίδια λανθασμένη προπαγάνδα?

Σκέψου πόσο ανόητος είναι κάποιος που έχει την οικονομική δυνατότητα να πληρώνει μια κάρτα 4-5 φορές περισσότερα από όσα μπορείς εσύ ;) 

Επεξ/σία από Herald
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πιστευω οι εταιριες θα τα βρουν μπροστα τους, τι διαολο, τοσες τεχνολογιες και συνεργασιες για gaming εχουν κανει nvidia και amd στο gaming, αν ο κοσμος δεν εχει καρτες για να παιζει τα καινουργια παιχνδια, ολη η gaming βιομηχανια παει πισω, πχ συνεργασιες με studio κτλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, james01gr είπε

ξαφνικά υπάρχουν ελλείψεις παντού. σε ημιαγωγούς, σε πετρέλαιο (παρά το γεγονός πως πέφτει η ζήτηση), σε φάρμακα, σε τεστ, σε container, σε πλοία, σε φορτηγά κτλ κτλ. όλος ο κόσμος θεωρητικά δεν έχει δουλειά και τα μέσα που έχουμε για να κάνουμε την δουλειά μας που έφταναν έως πριν 18 μήνες, τώρα δεν μας φτάνουν. και το ανακαλύψαμε εν μέσω ύφεσης και όχι ανάπτυξης της παγκόσμιας οικονομίας. μας έχουν ταράξει, ακριβαίνουν τα πάντα γύρω με εκθετικούς ρυθμούς και οι αυξήσεις αυτές στην κερδοφορία των εταιρειών δεν μεταφέρονται στους εργαζομένους. το κολπάκι με τις ελλείψεις πιάνει πάντα. αφού υπάρχει έλλειψη σε ημιαγωγούς, δεν θα έπρεπε να έχει χτυπήσει και την αγορά των επεξεργαστών; αλλά για αυτούς πχ οι τιμές είναι ψιλοσταθερές, το ίδιο και για τις ram. άρα κάτι άλλο υπάρχει από πίσω και σίγουρα δεν είναι οι miners. 

Όμως οι cpu δεν κάνουν mining, αν έκαναν θα είχαμε ένα μέτρο να κάνουμε σύγκριση. Για την ώρα δείχνει να φταίει το mining από τα νούμερα καρτών που πάνε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα πρωινο ολοι οι Miners επισκευτηκαν ολα τα εργοστασια τις gigabyte, Msi, saphire,  κτλ κτλ και τους ειπαν...Εν μεσω πανδημιας.!

"θα σας αγορασουμε ολη την παραγωγη"

" ενταξει ειπαν αυτο騨

 

Και χωρις δευτερη σκεψη ολοι πηραν το δρομο του γυρισμου μονο αντι για βαλιτσες ειχαν κοντεινερ στις αποσκευες.

Ναι... πολυ βολικο μου ακουγεται.

2 λεπτά πριν, SkaL- είπε

Όμως οι cpu δεν κάνουν mining, αν έκαναν θα είχαμε ένα μέτρο να κάνουμε σύγκριση. Για την ώρα δείχνει να φταίει το mining από τα νούμερα καρτών που πάνε εκεί.

Μια χαρα κανουν και οι επεξεργαστες, και ειδικα σε μερικα κρυπτο ειναι κερδοφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

90% εκμετάλλευση της κατάστασης, 10% οτιδήποτε άλλο.

Όποιος θέλει ας "φάει σανό". Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ μια σκουπιδοκάρτα των 150ευρώ στα 500. Προτιμώ να παρατήσω το gaming... θα βρω άλλα hobbies.

Φιλικά.

κονσόλες και τέλος.

Χρόνια pc gamer ο παρών...

48 λεπτά πριν, Herald είπε

Οh not this again.

Να ξαναβάλω για 200η φορά τον ορισμό της κλοπής και της ληστείας ή δεν έχει νόημα γιατί θα συνεχίσεις την ίδια λανθασμένη προπαγάνδα?

Σκέψου πόσο ανόητος είναι κάποιος που έχει την οικονομική δυνατότητα να πληρώνει μια κάρτα 4-5 φορές περισσότερα από όσα μπορείς εσύ ;) 

δεν είπε ότι δεν μπορεί, είπε ότι δεν θέλει.

εχει διαφορά

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, The__Blade είπε

δεν είπε ότι δεν μπορεί, είπε ότι δεν θέλει.

εχει διαφορά

Ότι ας πούμε είσαι ο bill gates και λές δεν αγοράζω γιατί υπάρχει καπέλο 300€. Τα σκέφτεται πολύ ο βασίλης τα 300€. Θα περιμένει 2 χρόνια να ασχολήθει με το αγαπήμενο του χόμπι ας πούμε για να γλυτώσει 300€. 

Και αφού ανέφερε κλοπες και ληστείες, δεν χρειάζεται να θέλει. Στο σπίτι του θα μπούν και θα τον αναγκάσουν να αγοράσει κάρτα γραφικών. Τι όχι? XD 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Herald είπε

Ότι ας πούμε είσαι ο bill gates και λές δεν αγοράζω γιατί υπάρχει καπέλο 300€. Τα σκέφτεται πολύ ο βασίλης τα 300€. Θα περιμένει 2 χρόνια να ασχολήθει με το αγαπήμενο του χόμπι ας πούμε για να γλυτώσει 300€. 

Κοιτα, και εγω ζαχαρωνω την ρατατοφσκι ή οπως την λενε, αλλα δεν βγαινω μανα μου...

μου λειπουν  τα 98 φραγκα για να βαλω στην μπαντα ενα 100ρικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnfree είπε

ε οχι πεφτω απο τα συννεφα δεν το περιμενα αυτο.

για αλλα 2 χρονια θα μας ρουφανε το μεδουλι και σιγουρα αργα η γρηγορα σε αυτο το διαστημα οι περισσοτεροι απο εμας θα βρεθουμε δυστυχως στην αναγκη να αγορασουμε καρτα.

Σχετικό είναι το ανάγκη για τους περισσότερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Herald είπε

Ότι ας πούμε είσαι ο bill gates και λές δεν αγοράζω γιατί υπάρχει καπέλο 300€. Τα σκέφτεται πολύ ο βασίλης τα 300€. Θα περιμένει 2 χρόνια να ασχολήθει με το αγαπήμενο του χόμπι ας πούμε για να γλυτώσει 300€. 

Και αφού ανέφερε κλοπες και ληστείες, δεν χρειάζεται να θέλει. Στο σπίτι του θα μπούν και θα τον αναγκάσουν να αγοράσει κάρτα γραφικών. Τι όχι? XD 

μιλάς για το 1%.

Εγώ σου λέω ότι κάποιος με 1.000.000 στην άκρη που τα έχει δουλέψει και έχει νιονιο περισσότερο από τους περισσότερους του 1% μπορεί να νιώθει μαλ#### να δώσει το 1/1000 των μετρητών του για κάτι που έπρεπε να κοστίζει το 1/3.

από την άλλη θα βρείς σίγουρα αρκετούς με 500 ευρώ στην άκρη και κάρτα 1500 ευρώ, δανεικά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, The__Blade είπε

μιλάς για το 1%.

Εγώ σου λέω ότι κάποιος με 1.000.000 στην άκρη που τα έχει δουλέψει και έχει νιονιο περισσότερο από τους περισσότερους του 1% μπορεί να νιώθει μαλ#### να δώσει το 1/1000 των μετρητών του για κάτι που έπρεπε να κοστίζει το 1/3.

από την άλλη θα βρείς σίγουρα αρκετούς με 500 ευρώ στην άκρη και κάρτα 1500 ευρώ, δανεικά.

Έχασες το point μου. Τον Bill gates τον εφέρα σαν ακραίο παράδειγμα για να γίνει απόλυτα κατανοητό αυτό που γράφω. Το point είναι ότι ανάλογα με το εισόδημα του καθενός πάει και το καπέλο που είναι διατεθειμένος να πληρώσει. Οπότε το δεν θέλει που ανέφερες είναι συνδεδεμένο και με το δεν έχει, γιατί αν έβγαζε 2 μύρια τον μήνα ας πούμε δεν θα τον προβλημάτιζε να πληρώσει 200-300-500€ καπέλο. Ειδικά όταν μιλάμε πως η εναλλακτική είναι να περιμένεις 1 χρόνο για να κάνεις το χόμπι σου.

Ο χρόνος δυστηχώς δεν αγοράζεται με χρήματα, οπότε το να περιμένω 1  χρόνο για να γλυτώσω 500€ ας πούμε από την κάρτα γραφικών μου φαίνεται αστείο, γιαυτό και δεν περίμενα. Αμά το καπέλο ήταν 5000€ ας πούμε, τότε θα περίμενα γιατί το εισόδημα μου δεν δικαιολογεί να πληρώνω τέτοιο καπέλο. Αν το εισόδημα μου ήταν 10πλάσιο τότε θα πλήρωνα και 5000 καπέλο από το να περιμένω 12 μήνες. 

Αλληλένδετα είναι αυτά τα 2. Οπότε καταλήγει να αποκάλει ανόητο (συνεχώς και σε πολλά threads) κάποιον που έχει μεγαλύτερο εισόδημα από τον ίδιο. Και καπάκια και θύμα κλοπής και ληστείας. Αμά συμφώνεις με αυτά που γράφει τι να σου πώ, πάσο. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...