Προς το περιεχόμενο

Αγορά ημιυπογείου καταστήματος/αποθήκης και μετατροπή σε γκαραζ


pintourikio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, συγγενικό μου άτομο μεγάλης ηλικίας σκέφτεται να αγοράσει ένα ημιυπόγειο κατάστημα/αποθήκη που βρίσκεται σε παλιά σχετικά πολυκατοικία, με σκοπό να το μετατρέψει σε αποθήκη και σε γκαραζ. Αυτό για να γίνει πρέπει να γίνουν μετατροπές στο πεζοδρόμιο, αλλά και στο κτίριο.

Για να πραγματοποιηθούν αυτές οι αλλαγές, τι άδειες και τι άλλο χρειάζεται?  και από πού? (δήμο?, πολυκατοικία?, Πολεοδομία?)

Πριν την αγορά, πως μπορεί να βεβαιωθεί ότι αυτές οι αλλαγές θα μπορούν να πραγματοποιηθούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηχανικος οπωσδήποτε. 

1. Αλλαγή χρήσης = οικοδομική άδεια, μικρής κλίμακας πλέον και όχι κανονική. 

Ενδέχεται να απαιτηθεί η συγκέντρωση υπογραφών από όλους τους συνιδιοκτητες, δεν είμαι σίγουρος ρωτήστε τον μηχανικό αν χρειαζεται. 

Για είσοδο γκαραζ και διαμόρφωση πεζοδρομίου, κάνετε αίτηση στον δήμο μαζί με την άδεια και σας δίνουν άδεια για να κάνετε επέμβαση στο πεζοδρόμιο υπό τους κανονισμούς του δήμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μηχανικος οπωσδήποτε. 

1. Αλλαγή χρήσης = οικοδομική άδεια, μικρής κλίμακας πλέον και όχι κανονική. 

Ενδέχεται να απαιτηθεί η συγκέντρωση υπογραφών από όλους τους συνιδιοκτητες, δεν είμαι σίγουρος ρωτήστε τον μηχανικό αν χρειαζεται. 

Για είσοδο γκαραζ και διαμόρφωση πεζοδρομίου, κάνετε αίτηση στον δήμο μαζί με την άδεια και σας δίνουν άδεια για να κάνετε επέμβαση στο πεζοδρόμιο υπό τους κανονισμούς του δήμου. 

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι αυτά σχετικά με τον μηχανικό, τον δήμο και την οικοδομική άδεια, τα φανταζομουν και πάνω κάτω τα γνώριζα.

Αυτό που με προβληματίζει και για αυτό κυρίως ανέβασα το θέμα... είναι για το εάν χρειάζεται άδεια και από την υπόλοιπη πολυκατοικία.. 

Είναι πολλά τα διαμερίσματα, επίσης και να πάρεις την σύμφωνη γνώμη όλων (αν τους βρεις), που ξέρεις μόλις γίνει η αγορά ότι δεν θα αλλάξουν γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι αυτά σχετικά με τον μηχανικό, τον δήμο και την οικοδομική άδεια, τα φανταζομουν και πάνω κάτω τα γνώριζα.

Αυτό που με προβληματίζει και για αυτό κυρίως ανέβασα το θέμα... είναι για το εάν χρειάζεται άδεια και από την υπόλοιπη πολυκατοικία.. 

Είναι πολλά τα διαμερίσματα, επίσης και να πάρεις την σύμφωνη γνώμη όλων (αν τους βρεις), που ξέρεις μόλις γίνει η αγορά ότι δεν θα αλλάξουν γνώμη?

Καυαρχην την σύμφωνη γνώμη όλων την ζητάς εγγράφως με υπεύθυνη δήλωση, οπότε, αν σου δώσουν την δήλωση δεν υπάρχει αν αλλάξει γνώμη κάποιος

Όμως πως επανέλαβα, για το αν χρειάζεται να γίνει αυτό, θα στο απαντήσει υπεύθυνα μηχανικός, διότι δεν είμαι σίγουρος αν απαιτείται. Γνωρίζω ότι σίγουρα απαιτείται αν πάει να τροποποιηθει κάτι στο ακινητο που τους επηρεάσει όλους πχ χιλιοστά, επιφάνειες, όμως η αλλαγή χρήσης χώρου δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει, για παράδειγμα, σε κάποιες πολυκατοικιες απαγορεύεται από τον κανονισμό η εκμίσθωση ακινήτου ως επαγγελματική στέγη, πολύς κόσμος, φθορά ανελκυστήρα κτλ, για να τροποποιηθεί ο κανονισμος θέλει υπογραφές από όλους, τωρα στην δική σας περίπτωση δεν γνωρίζω τι ισχύει. 

Ρώτα λοιπόν μηχανικό και έναν και ίσως δεύτερο, και ότι σου πουν. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δική μου πολυκατοικία κάποιος αγόρασε το ημιυπόγειο κατάστημα και έφτιαξε ράμπα για να μπαίνει αυτοκίνητο μέσα. Βέβαια δεν ξέρω αν θα γίνει γκαράζ ή το θέλει απλά να φόρτωση/εκφόρτωση.

Επειδή κάποιοι ιδιοκτήτες ενοχλήθηκαν, κάλεσαν την αστυνομία με αφορμή το  ότι δεν είχε άδεια από τον δήμο για να φτιάξει ράμπα στο πεζοδρόμειο. Τελικά την πήρε, και δεν θυμάμαι να χρειάστηκε οποιαδήποτε άδεια από τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων (σιγά μην του τη δίνανε , καθώς έχουν τρελαθεί που έχασαν μια θέση πάρκινγκ στον δρόμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giwrgostr είπε

Στην δική μου πολυκατοικία κάποιος αγόρασε το ημιυπόγειο κατάστημα και έφτιαξε ράμπα για να μπαίνει αυτοκίνητο μέσα. Βέβαια δεν ξέρω αν θα γίνει γκαράζ ή το θέλει απλά να φόρτωση/εκφόρτωση.

Επειδή κάποιοι ιδιοκτήτες ενοχλήθηκαν, κάλεσαν την αστυνομία με αφορμή το  ότι δεν είχε άδεια από τον δήμο για να φτιάξει ράμπα στο πεζοδρόμειο. Τελικά την πήρε, και δεν θυμάμαι να χρειάστηκε οποιαδήποτε άδεια από τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων (σιγά μην του τη δίνανε , καθώς έχουν τρελαθεί που έχασαν μια θέση πάρκινγκ στον δρόμο).

Για την ράμπα στο πεζοδρόμιο δεν χρειάζεσαι σύμφωνη γνώμη ιδιοκτητων καθώς το πεζοδρόμιο ανήκει στον δήμο. Αυτό που δεν είμαι σίγουρος και έχω επιφυλάξεις είναι η αλλαγή χρήσης χώρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν   πολλες  παραμετροι  που  χρειαζονται   προσοχη.

1.Υπαρχει   περιπτωση  να  ειναι   καταχωρημενο   ως   αποθηκη  η  ως  καταστημα   οποτε   οι  διαφορες

στην  αλλαγη   χρησης  ειναι   μεγαλες.

2.Αν  ειναι  καταστημα   με  κεντρικη  θερμανση  (οπως  στην  πολυκατοικια  μου)   εχουν   λογο  ολοι

οι   συνιδιοκτητες.

3.Μονο   μηχανικος   μπορει   να   σε   ενημερωσει   για   100%  νομιμοτητα.

4.Υπολογισε   κοστος   15,000-18,000  κοστος  για   αλλαγη  χρησης  σε   παρκινγκ.

5.Οποιαδηποτε  ραμπα  με   "τσιμεντακια"  και   αλλες  βλακειες   ειναι   100%  παρανομες.

Πριν  μια   βδομαδα   υποχρεωθηκε  ο  ιδιοκτητης  στην  πολυκατοικια  μας  να  τα   σπασει  μετα

απο  18  χρονια   παραμονης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...