Προς το περιεχόμενο

Tim Cook: Τα Android έχουν 47 φορές περισσότερο malware από το iOS


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι η Meizu αν ήθελε θα χτύπαγε το iPhone στην υψηλή κατηγορία και θα κυριαρχούσε στις ναυαρχιδές. Αλλά δεν θέλει, δεν είναι αυτή η φιλοσοφία της :P 

Ναι φυσικά, όπως κυριάρχησε και η xiaomi φέτος με το mi11 Ultra στα 1300€ 🤣 Πραγματικά τώρα πιστεύεις ότι θα έβγαζε η Apple φέτος iphone  στα 300€ και δεν θα πουλούσε; 

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Ναι φυσικά, όπως κυριάρχησε και η xiaomi φέτος με το mi11 Ultra στα 1300€ 🤣 

Καλό απόγευμα...

Kαι όπως κυριαρχήσε η Apple με τα SE και τις λοιπές φτηνές εκδόσεις των κινητών της. Πάταγο κάνανε :P 

Καλό απόγευμα.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι όπως κυριαρχήσε η Apple με τα SE και τις λοιπές φτηνές εκδόσεις των κινητών της. Πάταγο κάνανε :P 

Καλό απόγευμα.

Το iPhone se2020 που είναι το πιο οικονομικό κινητό που πουλάει η Apple, κάνει αυτή τη στιγμή 450€ και ειναι κινητό ενός χρόνου! Αλήθεια τώρα το συγκρίνεις με τα xiaomi που έχουν αρχική τιμή 180€;; 🤔  Γιατί αυτά πουλάνε στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από koutsis
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, makridis είπε

Κάθε χειμώνα που φοράμε γάντια, πως ξεκλειδώνεις το κινητό σου και πως πληρώνεις με αυτό;

Αν εισαι γνωστης με το face id 

Και στο ios 15 θα ξεκλειδωνω μεσω apple wallet το αυτοκινητο μου με το face id μεσω εσυ να το αγγιζεις να ξεκλειδωνει..Σε αφησανε με το Immobilizer...Αρα δεν εισαι γνωστης και δεν ηξερες πως πληρωνω και μπαινω σε οποια τραπεζα θελω χωρις δακτυλικο αποτυπωμα 

Επεξ/σία από savvasf1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koutsis είπε

Το iPhone se κάνει αυτή τη στιγμή 400€ και ειναι κινητό δύο χρόνων! Αλήθεια τώρα το συγκρίνεις με τα xiaomi που έχουν αρχική τιμή 180€;; 🤔  Γιατί αυτά πουλάνε στην Ελλάδα.

Το αστείο είναι ότι το 9 to 5 mac σε βγάζει λάθος, εκεί γράφει ότι η Apple τις παλιές της συσκευές τις δίνει σε 3rd party sellers για να πωληθούν σε χαμηλότερη τιμή. Άρα ναι, η Apple πουλάει iphone 6 στα 180€. Έχει δηλαδή φτηνές συσκευές. Μάλιστα προσφέρει και refurbished συσκευές σε χαμηλή τιμή. Αλλά κανείς δεν αγοράζει γιατί κανείς δεν θέλει τα σαπάκια της. Εξού και το marketshare. 

Εν πάσει περιπτώση όλα αυτά δεν έχουν σημασία. Σημασία έχει ότι εσύ φαντασιώνεσαι οτι η Apple θα μπορούσε να κυριαρχήσει στην αγορά των κινητών, να στείλει πύραυλο επανδρωμένο στον Άρη και να λύσει την φτώχεια, αλλά δεν θέλει. Κομπλέ, μέχρι να κάνει κάτι από αυτά θα παραμείνω σκεπτικιστής, όπως είμαι σκεπτιστής ως πρός το ότι η Meizu θα μπορούσε να χτυπήσει την υψηλή κατηγορία. Και τα δύο εξίσου χαζά τα θεωρώ. Άλλωστε μόνος σου παραδέχτηκες πλαγίως ότι αν βγάλει και φτηνές συσκευές (που σημαίνει πιο παλιό hardware σε SOC / μνήμες κλπα) θα χάσει πωλήσεις από την μεγάλη κατηγορία. Αυτό γιατί θα πρέπει να διασπαστεί το focus της και σε software updates και σε R&D για να υποστηρίξει πολλά διαφορετικά features ανάλογα με την κατηγορία της συσκευής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι. 

Πως θα βρεις λόγους για να στηρίξεις την εταιρεία σου και τα προϊόντα σου; 

Εγώ αν ήμουν ο δημιουργός του Android και είχα εταιρεία θα έκανα μια ωραία αγωγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Έτσι. 

Πως θα βρεις λόγους για να στηρίξεις την εταιρεία σου και τα προϊόντα σου; 

Εγώ αν ήμουν ο δημιουργός του Android και είχα εταιρεία θα έκανα μια ωραία αγωγή. 

Δεν υπάρχει δημιουργός του Android ούτε ανήκει σε καμία εταιρεία. Είναι open source. Για αυτό μπορεί να το βάλει ο κάθε κατασκευαστής στο κινητό του δωρεάν!

Επίσης φαντάζομαι ο cook βασίστηκε σε κάποια έρευνα και το είπε, δεν το έβγαλε από το μυαλό του...

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2021 στις 2:52 ΜΜ, GreekLegend2 είπε

Εγώ πάντως χρόνια κατεβάζω APK απο έμπιστα site και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θεμα... τώρα ολα αυτά με malware που λέει ο timακος είναι για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα για το app store

Ισχύει πως από εποχές app που βάζαν αβέρτα σπασμένα apks, μέχρι σήμερα που κατεβάζω από torrentάδικα, δεν είχα ΠΟΤΕ κρούσμα στα android μου.. Πρόβλημα θα ήταν αν η κοινή λογική δεν αρκούσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Ισχύει πως από εποχές app που βάζαν αβέρτα σπασμένα apks, μέχρι σήμερα που κατεβάζω από torrentάδικα, δεν είχα ΠΟΤΕ κρούσμα στα android μου.. 

Καλά , μην παίρνεις και όρκο για αυτό 😶

Επεξ/σία από ChimairaX
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 12:50 ΜΜ, Herald είπε

Δεν ξέρω τι λές αλλά η apple έχει iphone από τα 180€ (τιμή ετοιμοπαράδοτου στο σκρουτζ)  Οπότε δεν έχει να κάνει  με το τι θέλει , έχει και φτηνές συσκευές, απλά κανείς δεν τις αγοράζει.

Όσο για Ευρώπες που αναφέρεσαι, στα μεγαλύτερα καταστήματα κινητών του Μονάχου έχουν το 90% κινέζικες συσκευές που δεν είχα ξαναακούσει ποτέ μου. Δεν ξέρω που διάολο τα διαβάζεις αυτά που γράφεις αλλά είσαι τίγκα ανακριβής. Xiaomi που έψαχνα τότε εγώ όντως δεν είχανε, αλλά είχανε κάτι Oppo Meizu Leκάτι και πόλλες άλλες άκυρες. Σταματήστε ρε παίδες την παραπληρόφορηση για να στηρίξετε μια πολυεθνική, κρίμα είναι δηλαδή.

Ακυρη η Oppo χορηγος του Roland Garros και η Vivo του Euro 2021? OK

Η apple τα Oppo find x3 pro & Vivo x60 pro τα κοιταει με κυαλια, ειδικα στο θεμα της καμερας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρέ φωστήρες όλοι, τα ίδια και τα ίδια μια ζωή. Τα windows όπως και το android έχουν περισσότερους ιούς malware κτλ σε σχέση με τα υπόλοιπα λειτουργικά για τον εξής απλό λόγο. Έχουν το μεγαλύτερο market share. Θα στο κάνω λιανά πριν αρχίσεις να μου λες μπούρδες ότι ναι οκ αλλά. Όταν θες να φτιάξεις κάτι, πχ στην περίπτωση μας ένα malware θα στοχεύσεις σε ένα λειτουργικό που έχουν 90% των χρηστών ή σε κάποιο που έχει το 10%;   Η σωστή απάντηση είναι στο 10%. Και εκεί σταματάει η κουβέντα. Αν το ios ή το linux είχαν market share 50% θα είχαν τα ίδια προβλήματα με τα windows και android όσων αφορά το κακόβουλο λογισμικό. Δεν έχει να κάνει ούτε με ασφαλές ούτε με καλογραμμένο λογισμικό, όλα είναι θέμα market share. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Αρέ φωστήρες όλοι, τα ίδια και τα ίδια μια ζωή. Τα windows όπως και το android έχουν περισσότερους ιούς malware κτλ σε σχέση με τα υπόλοιπα λειτουργικά για τον εξής απλό λόγο. Έχουν το μεγαλύτερο market share. Θα στο κάνω λιανά πριν αρχίσεις να μου λες μπούρδες ότι ναι οκ αλλά. Όταν θες να φτιάξεις κάτι, πχ στην περίπτωση μας ένα malware θα στοχεύσεις σε ένα λειτουργικό που έχουν 90% των χρηστών ή σε κάποιο που έχει το 10%;   Η σωστή απάντηση είναι στο 10%. Και εκεί σταματάει η κουβέντα. Αν το ios ή το linux είχαν market share 50% θα είχαν τα ίδια προβλήματα με τα windows και android όσων αφορά το κακόβουλο λογισμικό. Δεν έχει να κάνει ούτε με ασφαλές ούτε με καλογραμμένο λογισμικό, όλα είναι θέμα market share. 

Φίλε μου αυτό ίσχυε κάποτε…

όταν η ίδια η Google δίνει 12 δις για να είναι η απλά η προεπιλεγόμενη μηχανή αναζήτησης στο safari, όλο και κάτι περισσότερο θα υπάρχει στις iOS συσκευές… και μιλάμε για την Google την νούμερο ένα εταιρία νόμιμου malware…

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου αυτό ίσχυε κάποτε…

όταν η ίδια η Google δίνει 12 δις για να είναι η απλά η προεπιλεγόμενη μηχανή αναζήτησης στο safari, όλο και κάτι περισσότερο θα υπάρχει στις iOS συσκευές… και μιλάμε για την Google την νούμερο ένα εταιρία νόμιμου malware…

Τι σε δυσκολεύει να καταλάβεις από αυτά που έγραψα; Να στο κάνω λιανά μπας και. Είσαι προγραμματιστής και θες να κάνεις malware για τον x ψ λόγο. Θα το κάνεις για να στοχεύσεις έναν στους δέκα ή εννέα στους δέκα. Η λογική απάντηση είναι το 9 στους δέκα. Άρα θα στοχεύσεις εκεί που έχεις περισσότερη πιθανότητα να έχεις επιτυχία. Πάντα εξ άλλου οι "χάκερς" είναι ένα βήμα μπροστά στο να βρίσκουν κενά που έρχονται οι εταιρείες μετά και τα κλείνουν.  Μην σκέφτεσαι οπαδικά σε θέματα που αφορούν την τεχνολογία όλα είναι θέμα αριθμών. Αν το ios πάει στο 90% θα έχει αυτό τα περισσότερα malware. Είναι τόσο απλά τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Τι σε δυσκολεύει να καταλάβεις από αυτά που έγραψα; Να στο κάνω λιανά μπας και. Είσαι προγραμματιστής και θες να κάνεις malware για τον x ψ λόγο. Θα το κάνεις για να στοχεύσεις έναν στους δέκα ή εννέα στους δέκα. Η λογική απάντηση είναι το 9 στους δέκα. Άρα θα στοχεύσεις εκεί που έχεις περισσότερη πιθανότητα να έχεις επιτυχία. Πάντα εξ άλλου οι "χάκερς" είναι ένα βήμα μπροστά στο να βρίσκουν κενά που έρχονται οι εταιρείες μετά και τα κλείνουν.  Μην σκέφτεσαι οπαδικά σε θέματα που αφορούν την τεχνολογία όλα είναι θέμα αριθμών. Αν το ios πάει στο 90% θα έχει αυτό τα περισσότερα malware. Είναι τόσο απλά τα πράγματα. 

Φίλε μου αυτό που λες είναι  μια πλευρά του θέματος αλλά ο cook είπε κάτι διαφορετικό.

Το πόσο δύσκολο είναι να μπει ένα malware που ήδη υπάρχει  σε ένα εντελώς κλειστό σύστημα όπως είναι το ios ή σε ένα ανοιχτό όπως είναι το Android. Δεν είναι το ίδιο να μπορείς να κατεβάζεις εφαρμογές μόνο από το απόλυτα ελεγχόμενο  app store και να μπορείς να βάλεις οποίο apk βρίσκεις στο Internet χωρίς κανέναν έλεγχο στην πηγή του.

Και για να στο κάνω ακόμα πιο εύκολο να το καταλάβεις, αν το market share ήταν 50-50 και υπήρχε ο ίδιος αριθμός malware και στις δύο πλατφόρμες, που θα ήταν πιο εύκολο να μπει; στο ios η στο android?

Το market share ίσως παίζει ρόλο στο πλήθος του malware άρα εδώ μιλάμε για την ευκολία εισχωρησης...

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...