Προς το περιεχόμενο

Tim Cook: Τα Android έχουν 47 φορές περισσότερο malware από το iOS


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Τι σε δυσκολεύει να καταλάβεις από αυτά που έγραψα; Να στο κάνω λιανά μπας και. Είσαι προγραμματιστής και θες να κάνεις malware για τον x ψ λόγο. Θα το κάνεις για να στοχεύσεις έναν στους δέκα ή εννέα στους δέκα. Η λογική απάντηση είναι το 9 στους δέκα. Άρα θα στοχεύσεις εκεί που έχεις περισσότερη πιθανότητα να έχεις επιτυχία. Πάντα εξ άλλου οι "χάκερς" είναι ένα βήμα μπροστά στο να βρίσκουν κενά που έρχονται οι εταιρείες μετά και τα κλείνουν.  Μην σκέφτεσαι οπαδικά σε θέματα που αφορούν την τεχνολογία όλα είναι θέμα αριθμών. Αν το ios πάει στο 90% θα έχει αυτό τα περισσότερα malware. Είναι τόσο απλά τα πράγματα. 

Πιστεύεις δηλαδή ότι αν το iOS ήταν ξέφραγο αμπέλι, είχε το ίδιο market share που έχει σήμερα, θα είχε και το ίδιο ποσοστό malware ή μεγαλύτερο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/6/2021 στις 11:15 ΠΜ, Dinos_12345 είπε

 Ψάξε τον "Kosta Eleftheriou" και θα δεις ότι και η Apple δεν πάει πίσω. Malware στο play store είναι πολύ απίθανο να υπάρχει επειδή έχει το play protect που θα το ανιχνεύσει, εκτός αν μιλάμε για κάτι πολύ πολύ καινούργιο και εξειδικευμένο. 

Είναι αδύνατο να κάνεις regulate ένα τόσο μεγάλο store και αυτό ισχύει και για τις δύο εταιρίες. Αν διαβάσεις τους τελευταίους μήνες για τα scam apps που έχει το app store, είναι πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι έχει αντιμετωπίσει ποτέ το Android γιατί στο Android τα ratings με τα user reviews βγάζουν ένα αποτέλεσμα ενώ στο App store όχι. Συνεπώς, είναι πολύ πιο εύκολο να παρατηρήσεις ότι ένα App είναι scam επειδή η βαθμολογία του δεν θα είναι ψευδώς μεγάλη.

Αυτό δεν παίζει να ισχύει με τίποτα. 

Κοίτα πως έχει η κατάσταση. Το Face ID είναι φοβερό σε συνδυασμό με ένα fingerprint reader, αλλιώς βρίσκεσαι συχνά σε μια κατάσταση που πρέπει να βάλεις πιν για να ξεκλειδώσεις. Με τις μάσκες, δεν ξεκλειδώνεις με Face ID, όταν είναι το κινητό σε τραπέζι, πάλι δεν ξεκλειδώνεις με Face ID εκτός αν πας από πάνω. 

Mark the date, κάποιο από τα επόμενα iPhone θα έχει touch id είτε σε μορφή under display είτε θα κάνουν το μηλαράκι αισθητήρα. Οι περιπτώσεις που ένας καλός αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος δεν λειτουργεί, είναι πολύ πολύ λιγότερες από αυτές που το Face ID δεν λειτουργεί. 

Νομίζεις η Apple έχει όρεξη να βάζει εκείνο το τεράστιο notch στα καινούργια κινητά της; Απλά δεν έχει ωριμάσει αρκετά για αυτήν, η τεχνολογία των under display sensors.

Δεν ξέρω τι νομίζεις ότι «παίζει να ισχύει» αλλά εγώ έτσι ξεκλειδώνω 1.5 χρόνο τώρα το iPhone μου όταν φοράω μάσκα. Get your facts straight.

https://support.apple.com/en-us/HT212208

Επεξ/σία από makridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, makridis είπε

Δεν ξέρω τι νομίζεις ότι «παίζει να ισχύει» αλλά εγώ έτσι ξεκλειδώνω 1.5 χρόνο τώρα το iPhone μου όταν φοράω μάσκα. Get your facts straight.

Το ότι εσύ το κάνεις, δεν σημαίνει ότι το κάνουν όλοι και σίγουρα δεν μπορείς να βγάλεις έγκυρο συμπέρασμα από την δική σου εμπειρία και μόνο. Αν έχεις στον κύκλο σου άτομα που κάνουν το ίδιο, δεν σημαίνει ότι ο κύκλος σου αντιπροσωπεύει την αγορά. Εμένα ο κύκλος μου ακούει κατά βάση metal μουσική, δεν σημαίνει ότι όλος ο κόσμος ακούει metal.

You need to get your facts straight.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πιστεύεις δηλαδή ότι αν το iOS ήταν ξέφραγο αμπέλι, είχε το ίδιο market share που έχει σήμερα, θα είχε και το ίδιο ποσοστό malware ή μεγαλύτερο???

Επειδή δεν θες να καταλάβεις τι λέω θα το πάω ανάποδα, αφού το ios δεν είναι ξέφραγο αμπέλι γιατί έχει malware; Υπάρχει ένα μότο στις αλυσίδες ασφαλείας που λέει ότι ο πιο αδύναμος κρίκος της είναι ο άνθρωπος. Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι πως για να περάσει ένα malware πρέπει στις πλείστες περιπτώσεις να δώσει το οκ ο τελικός χρήστης με τον όποιο τρόπο το κάνει. Δεν έχει να κάνει με το πόσο κλειστό ανοιχτό ή καλογραμμένο είναι ένα λειτουργικό αλλά με το πόσοι το χρησιμοποιούν. Στατιστικά όταν προσπαθείς να κάνεις κάτι τέτοιο θα χτυπήσεις εκεί που έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάνεις κάτι. Απόρθητο λογισμικό ακόμα δεν έχει βγει και αν κάποια λειτουργικά έχουν περισσότερα κακόβουλα λογισμικά είναι αποκλειστικά και μόνο γιατί έχουν περισσότερους χρήστες. Ξέρω ότι σε βολεύει να πιστεύεις ότι το λειτουργικό που επέλεξες είναι το καλύτερο γιατί έχεις κάποιες ανάγκες να καλύψεις μέσα από αυτό, αλλά τα πράγματα δεν δουλεύουν έτσι όπως θα ήθελες. Το είπα το λέω και θα το λέω, οπαδιλίκια στην τεχνολογία δεν χωράνε. Όλα τα λειτουργικά κάνουν την δουλειά τους καλά και ο καθένας επιλέγει τι τον βολεύει. Είναι δικαίωμα του καθενός να ψάχνει να "ψηλώσει" μέσα από τις καταναλωτικές επιλογές του, αλλά είναι εταιρίες, είναι προϊόντα και όποιος θέλει να σχολιάζει τα περί τεχνολογίας καλό είναι να το κατανοήσει αυτό και να ψάχνει να βρει τι τελικά συμβαίνει από κάτω.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, koutsis είπε

Φίλε μου αυτό που λες είναι  μια πλευρά του θέματος αλλά ο cook είπε κάτι διαφορετικό.

Το πόσο δύσκολο είναι να μπει ένα malware που ήδη υπάρχει  σε ένα εντελώς κλειστό σύστημα όπως είναι το ios ή σε ένα ανοιχτό όπως είναι το Android. Δεν είναι το ίδιο να μπορείς να κατεβάζεις εφαρμογές μόνο από το απόλυτα ελεγχόμενο  app store και να μπορείς να βάλεις οποίο apk βρίσκεις στο Internet χωρίς κανέναν έλεγχο στην πηγή του.

Και για να στο κάνω ακόμα πιο εύκολο να το καταλάβεις, αν το market share ήταν 50-50 και υπήρχε ο ίδιος αριθμός malware και στις δύο πλατφόρμες, που θα ήταν πιο εύκολο να μπει; στο ios η στο android?

Το market share ίσως παίζει ρόλο στο πλήθος του malware άρα εδώ μιλάμε για την ευκολία εισχωρησης...

Με λίγα λόγια, το iOS είναι μία υπερπροστατευτική πλατφόρμα που σε έχει κλειδωμένο μέσα και δεν σου επιτρέπει με κανένα τρόπο να βγεις, ακόμα και αν είσαι αρκετά προσεκτικός και tech savvy για να προστατευτείς από τις απειλές που θα βρεις έξω από τους τοίχους της.

Όταν η Apple αναγκαστεί από δικαστήρια να ανοίξει την υπερπροστατευτική πλατφόρμα της, θα δούμε τι πουλιά πιάνει σε θέματα ασφαλείας. 

8 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Επειδή δεν θες να καταλάβεις τι λέω θα το πάω ανάποδα, αφού το ios δεν είναι ξέφραγο αμπέλι γιατί έχει malware; Υπάρχει ένα μότο στις αλυσίδες ασφαλείας που λέει ότι ο πιο αδύναμος κρίκος της είναι ο άνθρωπος. Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι πως για να περάσει ένα malware πρέπει στις πλείστες περιπτώσεις να δώσει το οκ ο τελικός χρήστης με τον όποιο τρόπο το κάνει. Δεν έχει να κάνει με το πόσο κλειστό ανοιχτό ή καλογραμμένο είναι ένα λειτουργικό αλλά με το πόσοι το χρησιμοποιούν. Στατιστικά όταν προσπαθείς να κάνεις κάτι τέτοιο θα χτυπήσεις εκεί που έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάνεις κάτι. Απόρθητο λογισμικό ακόμα δεν έχει βγει και αν κάποια λειτουργικά έχουν περισσότερα κακόβουλα λογισμικά είναι αποκλειστικά και μόνο γιατί έχουν περισσότερους χρήστες. Ξέρω ότι σε βολεύει να πιστεύεις ότι το λειτουργικό που επέλεξες είναι το καλύτερο γιατί έχεις κάποιες ανάγκες να καλύψεις μέσα από αυτό, αλλά τα πράγματα δεν δουλεύουν έτσι όπως θα ήθελες. Το είπα το λέω και θα το λέω, οπαδιλίκια στην τεχνολογία δεν χωράνε. Όλα τα λειτουργικά κάνουν την δουλειά τους καλά και ο καθένας επιλέγει τι τον βολεύει. Είναι δικαίωμα του καθενός να ψάχνει να "ψηλώσει" μέσα από τις καταναλωτικές επιλογές του, αλλά είναι εταιρίες, είναι προϊόντα και όποιος θέλει να σχολιάζει τα περί τεχνολογίας καλό είναι να το κατανοήσει αυτό και να ψάχνει να βρει τι τελικά συμβαίνει από κάτω.  

Εδώ έχει χιλιάδες τρύπες το Linux kernel που έχει πάνω του τα μάτια όλων των low level developers και χρησιμοποιείται κυριολεκτικά σε πάνω από το 90% (μπορεί να λέω και λίγο) των servers, δεν θα έχει το iOS που αναπτύσσεται από πεπερασμένο αριθμό προγραμματιστών, συχνά με πίεση για να βγάλουν γρήγορα features και να πιάσουν deadlines προϊόντων και που δουλεύουν σε μία και μόνο εταιρία; 

Spoiler

Μην προσπαθείς να βγάλεις άκρη με τον AtiX, νομίζει ότι τα ξέρει όλα και χάνεις τον χρόνο σου.

 

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Με λίγα λόγια, το iOS είναι μία υπερπροστατευτική πλατφόρμα που σε έχει κλειδωμένο μέσα και δεν σου επιτρέπει με κανένα τρόπο να βγεις, ακόμα και αν είσαι αρκετά προσεκτικός και tech savvy για να προστατευτείς από τις απειλές που θα βρεις έξω από τους τοίχους της.

Όταν η Apple αναγκαστεί από δικαστήρια να ανοίξει την υπερπροστατευτική πλατφόρμα της, θα δούμε τι πουλιά πιάνει σε θέματα ασφαλείας. 

Εννοείται ότι είναι έτσι και ήταν έτσι από το πρώτο iphone, δεν είναι κάτι καινούργιο ή μυστικό αυτο. Το θέμα είναι ότι αν σου αρέσει αυτή η εμπειρία που σου προσφέρει  και κάνεις  πολύ καλα τη δουλειά σου με αυτό το σύστημα, δεν θέλεις να κάνεις κάτι περισσότερο ή διαφορετικό. Είναι καθαρά θέμα επιλογής και γούστου.

Τώρα τι θα γίνει αν ανοίξει θα το δούμε αν έρθει ποτέ αυτή ή ώρα...

35 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Επειδή δεν θες να καταλάβεις τι λέω θα το πάω ανάποδα, αφού το ios δεν είναι ξέφραγο αμπέλι γιατί έχει malware; Υπάρχει ένα μότο στις αλυσίδες ασφαλείας που λέει ότι ο πιο αδύναμος κρίκος της είναι ο άνθρωπος. Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι πως για να περάσει ένα malware πρέπει στις πλείστες περιπτώσεις να δώσει το οκ ο τελικός χρήστης με τον όποιο τρόπο το κάνει. Δεν έχει να κάνει με το πόσο κλειστό ανοιχτό ή καλογραμμένο είναι ένα λειτουργικό αλλά με το πόσοι το χρησιμοποιούν. Στατιστικά όταν προσπαθείς να κάνεις κάτι τέτοιο θα χτυπήσεις εκεί που έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάνεις κάτι. Απόρθητο λογισμικό ακόμα δεν έχει βγει και αν κάποια λειτουργικά έχουν περισσότερα κακόβουλα λογισμικά είναι αποκλειστικά και μόνο γιατί έχουν περισσότερους χρήστες. Ξέρω ότι σε βολεύει να πιστεύεις ότι το λειτουργικό που επέλεξες είναι το καλύτερο γιατί έχεις κάποιες ανάγκες να καλύψεις μέσα από αυτό, αλλά τα πράγματα δεν δουλεύουν έτσι όπως θα ήθελες. Το είπα το λέω και θα το λέω, οπαδιλίκια στην τεχνολογία δεν χωράνε. Όλα τα λειτουργικά κάνουν την δουλειά τους καλά και ο καθένας επιλέγει τι τον βολεύει. Είναι δικαίωμα του καθενός να ψάχνει να "ψηλώσει" μέσα από τις καταναλωτικές επιλογές του, αλλά είναι εταιρίες, είναι προϊόντα και όποιος θέλει να σχολιάζει τα περί τεχνολογίας καλό είναι να το κατανοήσει αυτό και να ψάχνει να βρει τι τελικά συμβαίνει από κάτω.  

Φίλε μου συνεχίζεις όμως να μιλάς για άλλο θέμα. Σκέψου ότι έστω υπάρχει ένα μόνο malware σε όλο τον κόσμο και υπάρχει και στις δύο πλατφόρμες. Σε ποια θα είναι πιο εύκολο να μπει αυτή τη στιγμή;  αυτό είναι το θέμα. Στη μία η μόνη επιλογή είναι το απόλυτα ελεγχόμενο και αυστηρό app store και στην άλλη είναι το play store, τα άλλα 15 stores που υπάρχουν εκεί έξω και τέλος ολόκληρο το Internet με τα εντελώς ελεύθερα apks χωρίς κανέναν έλεγχο. Σε ποια πλατφόρμα έχει περισσότερες πιθανότητες να πετύχει να μπει το malware?

Και όπως πολύ σωστά είπες ο παράγοντας άνθρωπος παίζει το βασικό ρόλο και αυτός θα πάρει την τελική απόφαση. Η Apple αυτόν τον παράγοντα τον ελαχιστοποιεί μην αφήνοντας τον να κάνει τίποτα και μην δίνοντας του καμία ελευθερία. Από την άλλη το Android τον αφήνει ελεύθερο να κάνει ότι γουστάρει. Άρα σε ποιά πλατφόρμα είναι πιο πιθανό να κάνει τη μ@κ@κία κάποιος; 

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Επειδή δεν θες να καταλάβεις τι λέω θα το πάω ανάποδα, αφού το ios δεν είναι ξέφραγο αμπέλι γιατί έχει malware; Υπάρχει ένα μότο στις αλυσίδες ασφαλείας που λέει ότι ο πιο αδύναμος κρίκος της είναι ο άνθρωπος. Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι πως για να περάσει ένα malware πρέπει στις πλείστες περιπτώσεις να δώσει το οκ ο τελικός χρήστης με τον όποιο τρόπο το κάνει. Δεν έχει να κάνει με το πόσο κλειστό ανοιχτό ή καλογραμμένο είναι ένα λειτουργικό αλλά με το πόσοι το χρησιμοποιούν. Στατιστικά όταν προσπαθείς να κάνεις κάτι τέτοιο θα χτυπήσεις εκεί που έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάνεις κάτι. Απόρθητο λογισμικό ακόμα δεν έχει βγει και αν κάποια λειτουργικά έχουν περισσότερα κακόβουλα λογισμικά είναι αποκλειστικά και μόνο γιατί έχουν περισσότερους χρήστες. Ξέρω ότι σε βολεύει να πιστεύεις ότι το λειτουργικό που επέλεξες είναι το καλύτερο γιατί έχεις κάποιες ανάγκες να καλύψεις μέσα από αυτό, αλλά τα πράγματα δεν δουλεύουν έτσι όπως θα ήθελες. Το είπα το λέω και θα το λέω, οπαδιλίκια στην τεχνολογία δεν χωράνε. Όλα τα λειτουργικά κάνουν την δουλειά τους καλά και ο καθένας επιλέγει τι τον βολεύει. Είναι δικαίωμα του καθενός να ψάχνει να "ψηλώσει" μέσα από τις καταναλωτικές επιλογές του, αλλά είναι εταιρίες, είναι προϊόντα και όποιος θέλει να σχολιάζει τα περί τεχνολογίας καλό είναι να το κατανοήσει αυτό και να ψάχνει να βρει τι τελικά συμβαίνει από κάτω.  

Βρε το ποιος προσπαθεί να ψηλώσει και ποιος όχι φαίνεται από κλισέ πράγματα που λέγονται… πχ για δες πόσο πέσανε τα ποσοστά στους ιούς στα windows με το που ενσωμάτωσε και ασχολήθηκε με το defender ή δες σε τι ποσοστά έπεσαν τα malware όταν η Google άρχισε να ελέγχει πιο σχολαστικά τις εφαρμογές στο play store… 

κάποιοι ακόμα να καταλάβετε το αρχικό μου ποστ… δεν πειράζει ταμπέλες βάζατε, βάζετε και θα βάζετε έτσι μάθατε…

ΥΓ: ο τύπος που με θάβει, χωρίς λόγο με αλλά για μια διαφωνία όπως με εσένα, με άρχισε στα βρισίδια και στις ευχές μέσω pm… έτσι για να καταλάβεις ποιος κουβεντιάζει και ποιος όχι…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AtiX είπε

ο τύπος που με θάβει, χωρίς λόγο...

Σε θάβω γιατί η άποψη σου για τα λειτουργικά συστήματα είναι αστεία και δεν έχει καμία επιστημονική βάση. Το τι είναι και τι δεν είναι το iOS και το Android σε θέματα ασφάλειας και άλλων τομέων, δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις. Δουλεύω κάθε μέρα και με τα δύο OS, είναι η δουλειά μου να χρησιμοποιώ και πλέον να αναπτύσσω πραγματα και για τα δύο, επέτρεψε μου να ξέρω κάτι παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Το ότι εσύ το κάνεις, δεν σημαίνει ότι το κάνουν όλοι και σίγουρα δεν μπορείς να βγάλεις έγκυρο συμπέρασμα από την δική σου εμπειρία και μόνο. Αν έχεις στον κύκλο σου άτομα που κάνουν το ίδιο, δεν σημαίνει ότι ο κύκλος σου αντιπροσωπεύει την αγορά. Εμένα ο κύκλος μου ακούει κατά βάση metal μουσική, δεν σημαίνει ότι όλος ο κόσμος ακούει metal.

You need to get your facts straight.

Ατυχής παραλληλισμός.

Fact: Όποιος έχει iPhone και Apple Watch, όταν φοράει μάσκα μπορεί να ξεκλειδώνει τη συσκευή του. Η εγκυρότητα του γεγονότος δεν είναι προς συζήτηση. Επίσης είναι γεγονός ότι τουλάχιστον παγκοσμίως ένας στους δέκα κατόχους iPhone, έχει και Apple Watch (μιλάμε για πάνω από 100m χρήστες). Σου απάντησα και στο ότι «δεν παίζει να ισχύει με τίποτα» το ξεκλείδωμα με ενώ φοράς μάσκα.

«Αυτό δεν παίζει να ισχύει με τίποτα. 

Κοίτα πως έχει η κατάσταση. Το Face ID είναι φοβερό σε συνδυασμό με ένα fingerprint reader, αλλιώς βρίσκεσαι συχνά σε μια κατάσταση που πρέπει να βάλεις πιν για να ξεκλειδώσεις. Με τις μάσκες, δεν ξεκλειδώνεις με Face ID, όταν είναι το κινητό σε τραπέζι, πάλι δεν ξεκλειδώνεις με Face ID εκτός αν πας από πάνω.»

Σου παρέθεσα και link που εξηγεί το feature αυτό της Apple FYI.

https://support.apple.com/en-us/HT212208

Δεν έχω θέμα να έχεις την άποψη σου αλλά τουλάχιστον get your facts straight πριν την γράψεις.

 

Επεξ/σία από makridis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, makridis είπε

Ατυχής παραλληλισμός.

Fact: Όποιος έχει iPhone και Apple Watch, όταν φοράει μάσκα μπορεί να ξεκλειδώνει τη συσκευή του. Η εγκυρότητα του γεγονότος δεν είναι προς συζήτηση. Επίσης είναι γεγονός ότι τουλάχιστον παγκοσμίως ένας στους δέκα κατόχους iPhone, έχει και Apple Watch (μιλάμε για πάνω από 100m χρήστες). Σου απάντησα και στο ότι «δεν παίζει να ισχύει με τίποτα» το ξεκλείδωμα με ενώ φοράς μάσκα.

«Αυτό δεν παίζει να ισχύει με τίποτα. 

Κοίτα πως έχει η κατάσταση. Το Face ID είναι φοβερό σε συνδυασμό με ένα fingerprint reader, αλλιώς βρίσκεσαι συχνά σε μια κατάσταση που πρέπει να βάλεις πιν για να ξεκλειδώσεις. Με τις μάσκες, δεν ξεκλειδώνεις με Face ID, όταν είναι το κινητό σε τραπέζι, πάλι δεν ξεκλειδώνεις με Face ID εκτός αν πας από πάνω.»

Σου παρέθεσα και link που εξηγεί το feature αυτό της Apple FYI.

https://support.apple.com/en-us/HT212208

Δεν έχω θέμα να έχεις την άποψη σου αλλά τουλάχιστον get your facts straight πριν την γράψεις.

 

Ναι, το δεν παίζει να ισχύει με τίποτα πήγαινε στο γεγονός ότι οι κάτοχοι iPhone έχουν και Apple watch, όπως το είχες γράψει στην αρχή αυτό είχες αφήσει να εννοηθεί. Περίπου εκεί στο 1/10 παίζει η αναλογία και προφανώς όσοι το έχουν είναι βολικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Σε θάβω γιατί η άποψη σου για τα λειτουργικά συστήματα είναι αστεία και δεν έχει καμία επιστημονική βάση. Το τι είναι και τι δεν είναι το iOS και το Android σε θέματα ασφάλειας και άλλων τομέων, δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις. Δουλεύω κάθε μέρα και με τα δύο OS, είναι η δουλειά μου να χρησιμοποιώ και πλέον να αναπτύσσω πραγματα και για τα δύο, επέτρεψε μου να ξέρω κάτι παραπάνω. 

Τότε θα μπορούσες να απαντήσεις και στο γιατί φτιάχνεις εφαρμογές στο iOS αφού το market share είναι τόσο μικρό ώστε να μην θέλουν συνάδελφοι σου να κάνουν malware…

Το λέω γιατί δεν γίνεται από την μια το iOS να μην έχει malware γιατί το market share είναι μικρό και από την άλλη όλοι να τρέχουν να βγάλουν εφαρμογές για αυτό…

ΥΓ: το αφαιρέσαμε βλέπω το ignore 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Ναι, το δεν παίζει να ισχύει με τίποτα πήγαινε στο γεγονός ότι οι κάτοχοι iPhone έχουν και Apple watch, όπως το είχες γράψει στην αρχή αυτό είχες αφήσει να εννοηθεί. Περίπου εκεί στο 1/10 παίζει η αναλογία και προφανώς όσοι το έχουν είναι βολικό

Οκ κατανοητό, είδα τη λάθος διατύπωση μου στο πρώτο σχόλιο 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 11:01 ΠΜ, intensobank είπε

Μιας και αρχισαμε με τα <<αυτο που λεω ειναι και η αληθεια>> θα σου πω οτι εκει που κινουμαι εγω βλεπω μονο iphone.

Εχω να δω αλλη μαρκα κινητο κατι χρονια.

και εγώ εκεί που συχνάζω και εκεί που δουλεύω Γενικά όλοι Android έχουν σπάνια θα δούμε κάποιο iPhone και δεν είναι θέμα χρηματικού Καμία σχέση Απλά όπως ανέφερα πιο πάνω είναι θέμα γούστου το τι θα επιλέξει ο καθένας και στις δύο περιπτώσεις των κινητών όπως ξέρουμε έχουν διαφορετικό λειτουργικό παρόλα αυτά και τα δύο κάνουν παπάδες τόσο απλό το ένα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το άλλο Απλά πλέον θεωρώ ότι είναι και θέμα Prestige το πώς το βλέπει ο καθένας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sinistargr είπε

και εγώ εκεί που συχνάζω και εκεί που δουλεύω Γενικά όλοι Android έχουν σπάνια θα δούμε κάποιο iPhone και δεν είναι θέμα χρηματικού Καμία σχέση Απλά όπως ανέφερα πιο πάνω είναι θέμα γούστου το τι θα επιλέξει ο καθένας και στις δύο περιπτώσεις των κινητών όπως ξέρουμε έχουν διαφορετικό λειτουργικό παρόλα αυτά και τα δύο κάνουν παπάδες τόσο απλό το ένα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το άλλο Απλά πλέον θεωρώ ότι είναι και θέμα Prestige το πώς το βλέπει ο καθένας

Να σε ρωτήσω κάτι από περιέργεια μιας και λες ότι το χρηματικό δεν παίζει κανένα ρόλο. Εκεί που δουλεύεις και βλέπεις μόνο android, τι μοντέλα βλέπεις;  Samsung s21 pro, s21 ulta και xiaomi mi11 ή  φτηνά android;; 🤔 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...