Προς το περιεχόμενο

Η AMD κατοχυρώνει τον δικό της υβριδικό σχεδιασμό επεξεργαστή x86 big.LITTLE


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είναι γνωστό, ο σχεδιασμός big.LITTLE της ARM που συναντούμε στην πλειονότητα των SoCs (System-on-Chips) για φορητές συσκευές δεν αποτέλεσε πηγή έμπνευσης μόνο για την Intel αλλά υπάρχει στα πλάνα της AMD εδώ και καιρό.

Πρόσφατα, η γνωστή εταιρεία σχεδίασης επεξεργαστών κατοχύρωσε δίπλωμα ευρεσιτεχνίας για την δική της υβριδική τοπολογία πυρήνων επεξεργαστή που είναι εμπνευσμένη από την «αρχιτεκτονική» big.LITTLE της ARM -όπως άλλωστε αποτέλεσε πηγή έμπνευσης και για τους υβριδικούς επεξεργαστές της Intel που θα δούμε τα επόμενα χρόνια. Σύμφωνα με την καινοτομία big.LITTLE ένας επεξεργαστής μπορεί να διαθέτει δύο διαφορετικούς τύπους πυρήνων με πολύ διαφορετικές σχέσεις performance/ watt, με τον έναν τύπο να αναλαμβάνει ροές εργασίας υψηλής απόδοσης και τον άλλον να αναλαμβάνει τις πιο «ελαφριές» εργασίες. Κάτι τέτοιο μοιάζει απλό θεωρητικά, ωστόσο στην πράξη είναι ένα αρκετά δύσκολο εγχείρημα, ειδικά στην περίπτωση που οι διαφορετικοί πυρήνες (ετερογενής σχεδίαση) κάνουν χρήση άλλου αρχιτεκτονικού σχεδίου ή ενσωματώνουν διαφορετικά σετ εντολών.

strix_1.jpg

Η AMD, στην αίτηση κατοχύρωσης διπλώματος ευρεσιτεχνίας, περιγράφει μία μέθοδο για την άμεση εναλλαγή της επεξεργασίας των ροών εργασίας μεταξύ των δύο διαφορετικών τύπων πυρήνων. Σε αντίθεση με τα ομογενή αρχιτεκτονικά σχέδια επεξεργαστών όπου μία ροή εργασίας που έχει αναλάβει ένας πυρήνας συνεχίζεται διαμέσου της L3 cache για παράδειγμα, στη περίπτωση της πατέντας της AMD, οι δύο πυρήνες αλληλοεπιδρούν μέσω ενός προηγμένου υπερσυνδέσμου που χρησιμοποιείται και για την επικοινωνία διάφορων άλλων στοιχείων του επεξεργαστή (π.χ. I/O, ελεγκτή μνήμης, iGPU). Σύμφωνα με την AMD, η εναλλαγή μεταξύ των πυρήνων εξαρτάται από μία σειρά από παράγοντες όπως από την ανάγκη χρήσης σετ εντολών που βρίσκονται μόνο στους υψηλής απόδοσης πυρήνες, το CPU core utilization, το memory utilization, την ανάγκη για εξοικονόμηση ενέργειας (που είναι και βασικός στόχος μίας τοπολογίας big.LITTLE) κ.ά.

strix_2.jpg

Σύμφωνα με φήμες, οι πρώτοι επεξεργαστές της AMD που θα κάνουν χρήση ενός σχεδιασμού τύπου big.LITTLE θα είναι οι αρχιτεκτονικής Zen 5, «Strix Point» που δεν αναμένεται να λανσαριστούν πριν από το 2024 και θα ονομάζονται Ryzen 8000 series κατά πάσα πιθανότητα.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, busellatos είπε

Το μέλλον τις εξοικονόμησης ενεργειας.  😃

Έτσι είναι, εγώ θέλω να βγούνε ATX μητρικές με ARM για home server. Δεν υπάρχει λόγος για μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ για οικιακή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, NiVa013 είπε

Έτσι είναι, εγώ θέλω να βγούνε ATX μητρικές με ARM για home server. Δεν υπάρχει λόγος για μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ για οικιακή χρήση.

Raspberry Pi Compute Module 4 με Wiretrustee SATA και εισαι σουπερ

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jtsarnas είπε

Raspberry Pi Compute Module 4 με Wiretrustee SATA και εισαι σουπερ

Τα έχω ψάξει όλα, θέλω κάτι με PCI express κιόλας και slot ram για να είναι επεκτάσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, NiVa013 είπε

Τα έχω ψάξει όλα, θέλω κάτι με PCI express κιόλας και slot ram για να είναι επεκτάσιμο.

Υπάρχει board  για το compute module με PCI express. Επίσης υπάρχει έκδοση του raspberry με 8gb μνήμη (χωρίς πάντως να χρειάζεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NiVa013 είπε

Έτσι είναι, εγώ θέλω να βγούνε ATX μητρικές με ARM για home server. Δεν υπάρχει λόγος για μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ για οικιακή χρήση.

Με τα σημερινά  "Ελληνικά" δεδομένα οχι . Οταν ομως καταφτασει η οπτικη ινα στο σπιτι με  1 Gigabit/s  συμμετρικα και το εσωτερικο δικτυο

τρεχει τλχ στα 10 Gigabit /s , οι δε επεξεργαστες και gpu εχουν κατεβει στο 1 νανομετρο  και θα αφθονουν σε μια αγορα αγοραστων , γιατι οχι ;

The bigger the better που λενε και οι αμερικανοι. Ολα αυτα βεβαια στα καθ ημας  - στη χωρα του  πΟΤΕ - δεν αναμενονται νωριτερα απο την δεκαετια

του 30.

Επεξ/σία από nepomuk
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nepomuk said:

Με τα σημερινά  "Ελληνικά" δεδομένα οχι . Οταν ομως καταφτασει η οπτικη ινα στο σπιτι με  1 Gigabit/s  συμμετρικα και το εσωτερικο δικτυο

τρεχει τλχ στα 10 Gigabit /s , οι δε επεξεργαστες και gpu εχουν κατεβει στο 1 νανομετρο  και θα αφθονουν σε μια αγορα αγοραστων , γιατι οχι ;

The bigger the better που λενε και οι αμερικανοι. Ολα αυτα βεβαια στα καθ ημας  - στη χωρα του  πΟΤΕ - δεν αναμενονται νωριτερα απο την δεκαετια

του 30.

Μέχρι να γίνει αυτό στην Ελλάδα το Raspberry Pi θα κυκλοφορεί με κβαντικό επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, nepomuk said:

Με τα σημερινά  "Ελληνικά" δεδομένα οχι . Οταν ομως καταφτασει η οπτικη ινα στο σπιτι με  1 Gigabit/s  συμμετρικα και το εσωτερικο δικτυο

τρεχει τλχ στα 10 Gigabit /s , οι δε επεξεργαστες και gpu εχουν κατεβει στο 1 νανομετρο  και θα αφθονουν σε μια αγορα αγοραστων , γιατι οχι ;

The bigger the better που λενε και οι αμερικανοι. Ολα αυτα βεβαια στα καθ ημας  - στη χωρα του  πΟΤΕ - δεν αναμενονται νωριτερα απο την δεκαετια

του 30.

Αν έχει πάντως κάποιος χρήματα και βρίσκεται σε περιοχή κάλυψης της HCN, μπορεί να βάλει και 1Gbps και 10Gbps 😛

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

είναι λυπηρό, αλλά εαν δεν ήταν η Apple δε θα ξυπνούσαν intel και amd. Εντάξει, η intel κοιμάται ακόμα ενώ η AMD και η ARM τρώνε το μερίδιό της σε κάθε βιομηχανία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nepomuk είπε

Με τα σημερινά  "Ελληνικά" δεδομένα οχι . Οταν ομως καταφτασει η οπτικη ινα στο σπιτι με  1 Gigabit/s  συμμετρικα και το εσωτερικο δικτυο

τρεχει τλχ στα 10 Gigabit /s , οι δε επεξεργαστες και gpu εχουν κατεβει στο 1 νανομετρο  και θα αφθονουν σε μια αγορα αγοραστων , γιατι οχι ;

The bigger the better που λενε και οι αμερικανοι. Ολα αυτα βεβαια στα καθ ημας  - στη χωρα του  πΟΤΕ - δεν αναμενονται νωριτερα απο την δεκαετια

του 30.

Το FTTH είναι τελείως άχρηστο για απλούς οικιακούς χρήστες, το 10GbE ακόμα πιο άχρηστο. Ακόμα και για power users όμως, δεν βλέπω κάποιο μεγάλο πλεονέκτημα στην πράξη σε σχέση με το VDSL και το λέω ως data hoarder. Όταν οι προσιτοί σκληροί δίσκοι έχουν κολλήσει στα 8TB, τι να το κάνεις το 1Gbps; Οι μόνοι που πραγματικά χρειάζονται FTTH είναι οι επαγγελματίες που θέλουν υψηλό upload για να ανεβάζουν μεγάλα αρχεία άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, michael92 είπε

Το FTTH είναι τελείως άχρηστο για απλούς οικιακούς χρήστες, το 10GbE ακόμα πιο άχρηστο. Ακόμα και για power users όμως, δεν βλέπω κάποιο μεγάλο πλεονέκτημα στην πράξη σε σχέση με το VDSL και το λέω ως data hoarder. Όταν οι προσιτοί σκληροί δίσκοι έχουν κολλήσει στα 8TB, τι να το κάνεις το 1Gbps; Οι μόνοι που πραγματικά χρειάζονται FTTH είναι οι επαγγελματίες που θέλουν υψηλό upload για να ανεβάζουν μεγάλα αρχεία άμεσα.

Υποτιθεται οτι μεσα στη δεκαετια του 30 θα εχουμε μεταβει στα 8Κ τοσο στο gaming , οσο και στα "τηλεοπτικα" εν γενει , Πχ Netflix 8K και γιατι οχι και επιγεια

TV 8k κοκ .Αν ενα νοικοκυριο εχει τλχ 2 gamers  θα φτουρησει η οπτικη ινα και τεσπα αυτος ειναι ο μεγαλος Εθνικος στοχος , να μην μεινουμε στην εποχη του χαλκου.

Η οπτικη ινα ειναι πολιτισμος και δινει τη σταθεροτητα και μας καθιστα δοτες - εκπομπους και οχι μονο ληπτες . Απο τεχνολογικης πλευρας γενικως ειμαι πολυ περιεργος αν στα ερτζιανα η μπαντα των FM θα επιβιωσει τλχ στην πατριδα μας , γιατι με το Dab+ τα πραγματα πανε πολυ - πολυ αργα.

Οσο για το χαλκο ολο και κατι θα μεινει και στα 30'ς , λογω του δυσκολου αναγλυφου της χωρας και των πολυ μικρων οικισμών .

Επεξ/σία από nepomuk
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...