Προς το περιεχόμενο

Η AMD κατοχυρώνει τον δικό της υβριδικό σχεδιασμό επεξεργαστή x86 big.LITTLE


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nepomuk είπε

Υποτιθεται οτι μεσα στη δεκαετια του 30 θα εχουμε μεταβει στα 8Κ τοσο στο gaming , οσο και στα "τηλεοπτικα" εν γενει , Πχ Netflix 8K και γιατι οχι και επιγεια

TV 8k κοκ .Αν ενα νοικοκυριο εχει τλχ 2 gamers  θα φτουρησει η οπτικη ινα και τεσπα αυτος ειναι ο μεγαλος Εθνικος στοχος , να μην μεινουμε στην εποχη του χαλκου.

Η οπτικη ινα ειναι πολιτισμος και δινει τη σταθεροτητα και μας καθιστα δοτες - εκπομπους και οχι μονο ληπτες . Απο τεχνολογικης πλευρας γενικως ειμαι πολυ περιεργος αν στα ερτζιανα η μπαντα των FM θα επιβιωσει τλχ στην πατριδα μας , γιατι με το Dab+ τα πραγματα πανε πολυ - πολυ αργα.

Οσο για το χαλκο ολο και κατι θα μεινει και στα 30'ς , λογω του δυσκολου αναγλυφου της χωρας και των πολυ μικρων οικισμών .

Αν το "8K" είναι σαν το "4K" των 18-25mbps μια χαρά θα παίζει με VDSL. Ούτε η ποιότητα του streaming θα βελτιωθεί ιδιαίτερα ούτε τα παιχνίδια θα δεκαπλασιαστούν σε μέγεθος ώστε να απαιτούν FTTH καθώς οι τιμές τόσο των SSDs όσο και των HDDs δεν έχουν σημαντική πτώση. Οι νέες κονσόλες έχουν λιγότερο από 1TB αποθηκευτικό χώρο και θα καθορίζουν την αγορά μέχρι το 2027+. Πρόσφατα μου έκανε ο ISP μου προσφορά να αναβαθμίσω από τα 100mbps στα 200mbps και την απέρριψα. Δεν αξίζει 20€ παραπάνω το μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michael92 είπε

Αν το "8K" είναι σαν το "4K" των 18-25mbps μια χαρά θα παίζει με VDSL. Ούτε η ποιότητα του streaming θα βελτιωθεί ιδιαίτερα ούτε τα παιχνίδια θα δεκαπλασιαστούν σε μέγεθος ώστε να απαιτούν FTTH καθώς οι τιμές τόσο των SSDs όσο και των HDDs δεν έχουν σημαντική πτώση. Οι νέες κονσόλες έχουν λιγότερο από 1TB αποθηκευτικό χώρο και θα καθορίζουν την αγορά μέχρι το 2027+. Πρόσφατα μου έκανε ο ISP μου προσφορά να αναβαθμίσω από τα 100mbps στα 200mbps και την απέρριψα. Δεν αξίζει 20€ παραπάνω το μήνα. 

Η οπτικη σου αφορα το σημερα και το ορατο - εγγυς μελλον και εν πολλοις συμφωνω , αλλα  επιμενω για την οπτικη ινα κατ οικον .Αποτελει κατακτηση  και ειναι δεδομενη πλεον σε ολες τις αναπτυγμενες χωρες τλχ σε αστικο περιβαλλον .Καποια στιγμη θα ερθει και στην κατοικια μας και εννοω σε τιμες "κατοσταρας" Vdsl. Το πηγα fast forward στην επομενη δεκαετια  πχ το 2032 , κοιταξα στη γυαλινη σφαιρα και ειδα οτι  το 8Κ θα ειναι ψωμοτυρι ,οπως και το ηλεκτρικο αυτοκινητο του λαου θα ειναι ο κανονας , πχ ID3 στα 20 χιλιαρικα  χωρις επιδοτησεις ,με διπλασια αυτονομια και στο μισο βαρος οι μπαταριες απο τις σημερινες . Παραδειγμα χρησιμοτητας του 8Κ και της gigabit συνδεσης : Ακομα και τωρα με PS5 βλεπεις ποδοσφαιρακι , μπασκετ  κτλπ και μαλλον ευκολα απο τη πρωτη ματια λες οτι ειναι video game με ανεβασμενα εστω γραφικα. Ελπιζω να μακροημερευσω και να δω το Ps6 η και το 7  και να μην αντιλαμβανομαι στη πρωτη και στη δευτερη ματια οτι προκειται για video game . Αν βαλουμε στο καδρο  το 3d , virtual - augmented reality  κοκ , τοτε το σημερινο πανισχυρο hardware  ισως να καταληξει στις παιγνιδομηχανες χειρος της Nintendo

για την νηπιακη και την πρωτη παιδικη ηλικια κατα το 2032.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Η οπτικη σου αφορα το σημερα και το ορατο - εγγυς μελλον και εν πολλοις συμφωνω , αλλα  επιμενω για την οπτικη ινα κατ οικον .Αποτελει κατακτηση  και ειναι δεδομενη πλεον σε ολες τις αναπτυγμενες χωρες τλχ σε αστικο περιβαλλον .Καποια στιγμη θα ερθει και στην κατοικια μας και εννοω σε τιμες "κατοσταρας" Vdsl. Το πηγα fast forward στην επομενη δεκαετια  πχ το 2032 , κοιταξα στη γυαλινη σφαιρα και ειδα οτι  το 8Κ θα ειναι ψωμοτυρι ,οπως και το ηλεκτρικο αυτοκινητο του λαου θα ειναι ο κανονας , πχ ID3 στα 20 χιλιαρικα  χωρις επιδοτησεις ,με διπλασια αυτονομια και στο μισο βαρος οι μπαταριες απο τις σημερινες . Παραδειγμα χρησιμοτητας του 8Κ και της gigabit συνδεσης : Ακομα και τωρα με PS5 βλεπεις ποδοσφαιρακι , μπασκετ  κτλπ και μαλλον ευκολα απο τη πρωτη ματια λες οτι ειναι video game με ανεβασμενα εστω γραφικα. Ελπιζω να μακροημερευσω και να δω το Ps6 η και το 7  και να μην αντιλαμβανομαι στη πρωτη και στη δευτερη ματια οτι προκειται για video game . Αν βαλουμε στο καδρο  το 3d , virtual - augmented reality  κοκ , τοτε το σημερινο πανισχυρο hardware  ισως να καταληξει στις παιγνιδομηχανες χειρος της Nintendo

για την νηπιακη και την πρωτη παιδικη ηλικια κατα το 2032.

Ακόμα έχουμε υλικό κατά κύριο λόγο σε 1080 ακόμα και αν είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε για 4Κ που δεν είναι 4Κ κιόλας..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρία Honda έχει δείξει εδώ και δεκαετίες τον ιδανικό τρόπο , και αυτό λέγεται VTEC , όσο είναι σε χαμηλούς χρονισμούς να είναι σε πολύ υψηλό perfomance per watt , ενώ όταν χρειάζεται γκάζια , πάει σε Total Perfomance . Αχ αυτοί οι Ιάπωνες είναι πάντα μπροστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jos3ph είπε

Η εταιρία Honda έχει δείξει εδώ και δεκαετίες τον ιδανικό τρόπο , και αυτό λέγεται VTEC , όσο είναι σε χαμηλούς χρονισμούς να είναι σε πολύ υψηλό perfomance per watt , ενώ όταν χρειάζεται γκάζια , πάει σε Total Perfomance . Αχ αυτοί οι Ιάπωνες είναι πάντα μπροστά. 

για αυτό δεν το πολυχρησιμοποιεί πια. και εντελώς άσχετο με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nepomuk είπε

Η οπτικη σου αφορα το σημερα και το ορατο - εγγυς μελλον και εν πολλοις συμφωνω , αλλα  επιμενω για την οπτικη ινα κατ οικον .Αποτελει κατακτηση  και ειναι δεδομενη πλεον σε ολες τις αναπτυγμενες χωρες τλχ σε αστικο περιβαλλον .Καποια στιγμη θα ερθει και στην κατοικια μας και εννοω σε τιμες "κατοσταρας" Vdsl. Το πηγα fast forward στην επομενη δεκαετια  πχ το 2032 , κοιταξα στη γυαλινη σφαιρα και ειδα οτι  το 8Κ θα ειναι ψωμοτυρι ,οπως και το ηλεκτρικο αυτοκινητο του λαου θα ειναι ο κανονας , πχ ID3 στα 20 χιλιαρικα  χωρις επιδοτησεις ,με διπλασια αυτονομια και στο μισο βαρος οι μπαταριες απο τις σημερινες . Παραδειγμα χρησιμοτητας του 8Κ και της gigabit συνδεσης : Ακομα και τωρα με PS5 βλεπεις ποδοσφαιρακι , μπασκετ  κτλπ και μαλλον ευκολα απο τη πρωτη ματια λες οτι ειναι video game με ανεβασμενα εστω γραφικα. Ελπιζω να μακροημερευσω και να δω το Ps6 η και το 7  και να μην αντιλαμβανομαι στη πρωτη και στη δευτερη ματια οτι προκειται για video game . Αν βαλουμε στο καδρο  το 3d , virtual - augmented reality  κοκ , τοτε το σημερινο πανισχυρο hardware  ισως να καταληξει στις παιγνιδομηχανες χειρος της Nintendo

για την νηπιακη και την πρωτη παιδικη ηλικια κατα το 2032.

Το όλο θέμα είναι ότι η εξέλιξη της τεχνολογίας έχει επιβραδυνθεί. Το 2032 δεν θα έχουμε 100-200TB SSDs στα PC μας αλλά 10-20TB. Οι ανάγκες θα είναι ελάχιστα αυξημένες σε σχέση με τις σημερινές. Με μια 100άρα γραμμή μπορείς να κατεβάσεις 1TB/ημέρα. Το να έχεις μια γραμμή η οποία το 99.99% του χρόνου θα έχει κάτω από 10% utilization είναι περιττό για τον μέσο καταναλωτή. Επίσης δεν βλέπω οι περισσότερες πλατφόρμες streaming να είναι διατεθειμένες να αυξήσουν σημαντικά το bandwidth/user καθώς είναι μεγάλο κόστος για αυτές. Σε συνδυασμό με την ανάπτυξη των H266/AV1, όταν θα δούμε 8K streams, αυτά θα είναι των 40-50mbps και φυσικά θα είναι ψευδο-8K όπως τώρα έχουμε ψευδο-4K. Αν συγκρίνεις 4K demos με το 4K του Netflix, είναι η μέρα με την νύχτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, michael92 said:

Το FTTH είναι τελείως άχρηστο για απλούς οικιακούς χρήστες, το 10GbE ακόμα πιο άχρηστο. Ακόμα και για power users όμως, δεν βλέπω κάποιο μεγάλο πλεονέκτημα στην πράξη σε σχέση με το VDSL και το λέω ως data hoarder. Όταν οι προσιτοί σκληροί δίσκοι έχουν κολλήσει στα 8TB, τι να το κάνεις το 1Gbps; Οι μόνοι που πραγματικά χρειάζονται FTTH είναι οι επαγγελματίες που θέλουν υψηλό upload για να ανεβάζουν μεγάλα αρχεία άμεσα.

Το FTTH αρχίζει από τα 50Mbps τουλάχιστον στην Ελλάδα, δεν είναι σώνει και καλά 1Gbps.

Αν λοιπόν ήσουν στη μερίδα των χρηστών που τραβάνε τα πάνδεινα επειδή ο χαλκος ανάμεσα στη καμπίνα και στο σπίτι έχει το μαύρο του το χάλι, θα σου έλεγα πόσο χρήσιμο θα έβρισκες το FTTH για να μην έχεις τέτοια προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το FTTH αρχίζει από τα 50Mbps τουλάχιστον στην Ελλάδα, δεν είναι σώνει και καλά 1Gbps.

Αν λοιπόν ήσουν στη μερίδα των χρηστών που τραβάνε τα πάνδεινα επειδή ο χαλκος ανάμεσα στη καμπίνα και στο σπίτι έχει το μαύρο του το χάλι, θα σου έλεγα πόσο χρήσιμο θα έβρισκες το FTTH για να μην έχεις τέτοια προβλήματα.

Δεν είμαι ενάντια στο ξήλωμα του χαλκού, πιο πολύ για το πόσο αναγκαίες είναι οι ταχύτητες άνω των 100mbps μίλησα. Το θέμα είναι ότι χωρίς το VDSL ακόμα θα ήμασταν με το έως 24mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δηλαδή αποφασίσουν εταιρείες να εκσυγχρονιστούν και να ακολουθήσουν μοτίβα εξοικονόμηση ενέργειας. Για να δούμε τι θα δούμε σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, michael92 είπε

Δεν είμαι ενάντια στο ξήλωμα του χαλκού, πιο πολύ για το πόσο αναγκαίες είναι οι ταχύτητες άνω των 100mbps μίλησα. Το θέμα είναι ότι χωρίς το VDSL ακόμα θα ήμασταν με το έως 24mbps.

οταν πηρα τον πρωτο μου σκληρο δισκο ηταν 20Mb !!! με το dos και δυο games που εβαλα ισα που χρησιμοποιησε ενα ελαχιστο χωρο (δε θυμαμαι ποσο). Τοτε περασε απ το μυαλο μου οτι αυτο το δισκο δε θα μπορουσα να τον γεμισω ποτε στη ζωη μου και πως μια τοσο τεραστια χωρητικοτητα δε χρειαζεται κυριολεκτικα σε κανεναν  😅😅😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, nick10000 είπε

οταν πηρα τον πρωτο μου σκληρο δισκο ηταν 20Mb !!! με το dos και δυο games που εβαλα ισα που χρησιμοποιησε ενα ελαχιστο χωρο (δε θυμαμαι ποσο). Τοτε περασε απ το μυαλο μου οτι αυτο το δισκο δε θα μπορουσα να τον γεμισω ποτε στη ζωη μου και πως μια τοσο τεραστια χωρητικοτητα δε χρειαζεται κυριολεκτικα σε κανεναν  😅😅😅

ίσως και λιγότερο από MB ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Jos3ph είπε

Η εταιρία Honda έχει δείξει εδώ και δεκαετίες τον ιδανικό τρόπο , και αυτό λέγεται VTEC , όσο είναι σε χαμηλούς χρονισμούς να είναι σε πολύ υψηλό perfomance per watt , ενώ όταν χρειάζεται γκάζια , πάει σε Total Perfomance . Αχ αυτοί οι Ιάπωνες είναι πάντα μπροστά. 

Κερνάω τσάι τους Ιάπωνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nick10000 είπε

οταν πηρα τον πρωτο μου σκληρο δισκο ηταν 20Mb !!! με το dos και δυο games που εβαλα ισα που χρησιμοποιησε ενα ελαχιστο χωρο (δε θυμαμαι ποσο). Τοτε περασε απ το μυαλο μου οτι αυτο το δισκο δε θα μπορουσα να τον γεμισω ποτε στη ζωη μου και πως μια τοσο τεραστια χωρητικοτητα δε χρειαζεται κυριολεκτικα σε κανεναν  😅😅😅

Εκείνη την εποχή έπαιρνες ένα ακριβό PC και σε 2 χρόνια θεωρούταν τυραννόσαυρος, πλέον αυτό δεν ισχύει. Επίσης μέχρι το 2000 περίπου οι περισσότεροι σκληροί δίσκοι είχαν λιγότερο αποθηκευτικό χώρο από ότι οι οπτικοί δίσκοι. Το πιο μεγάλο θέμα όμως είναι ότι θα πρέπει οι servers να μπορούν να παρέχουν το απαραίτητο bandwidth σε εκατομμύρια χρήστες, ενώ σήμερα κλατάρουν με μερικές χιλιάδες enthusiast users που προσπαθούν να κατεβάσουν κάτι ταυτόχρονα. Σε χώρες όπου στα μεγάλα αστικά κέντρα ήδη μπορείς να βάλεις 1Gbps, το Netflix πάλι με 25mbps σου στέλνει "4K" video stream. Ναι, ίσως το 2050 το 1Gbps να είναι πλέον απαραίτητο, σήμερα όμως και για τις επόμενες 2 δεκαετίες δεν θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/6/2021 στις 3:41 ΠΜ, michael92 είπε

Το FTTH είναι τελείως άχρηστο για απλούς οικιακούς χρήστες, το 10GbE ακόμα πιο άχρηστο. Ακόμα και για power users όμως, δεν βλέπω κάποιο μεγάλο πλεονέκτημα στην πράξη σε σχέση με το VDSL και το λέω ως data hoarder. Όταν οι προσιτοί σκληροί δίσκοι έχουν κολλήσει στα 8TB, τι να το κάνεις το 1Gbps; Οι μόνοι που πραγματικά χρειάζονται FTTH είναι οι επαγγελματίες που θέλουν υψηλό upload για να ανεβάζουν μεγάλα αρχεία άμεσα.

Κοιτάς το θέμα λάθος. Το FTTH δεν έχει να κάνει με τη ταχύτητα μόνο, έχει να κάνει με την αξιοπιστία. Μένω uk, είχα fttc πριν 2 μήνες και τώρα συνδέθηκα με FTTH. Σε εμένα ο χαλκός τράβαγε μέχρι 37 mbps στο τελευταίο κομμάτι. Με την ίνα πήρα απλά μια 100αρα. Δεν έχουν σχέση στο response time οι 2 τεχνολογίες. Ούτε έχουν και και καμιά σχέση στο maintainability σε περίπτωση βλάβης. Το FTTH είναι μονόδρομος και παίζει καλύτερα και από το DOCSIS της virgin (το γνωστό cable δλδ). Αν συν υπολογίσεις ότι σε σχετικά καινούργια σπίτια η ίνα περνάει μέσα από το conduit του χαλκού και δεν υπάρχει ίχνος τρύπας στο σπίτι είναι εξαιρετική λύση για όλους. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 hours ago, michael92 said:

Δεν είμαι ενάντια στο ξήλωμα του χαλκού, πιο πολύ για το πόσο αναγκαίες είναι οι ταχύτητες άνω των 100mbps μίλησα. Το θέμα είναι ότι χωρίς το VDSL ακόμα θα ήμασταν με το έως 24mbps.

Ναι αλλά δεν είναι μόνο οι ταχύτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...