Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη σπιτιου με κυλοδοκους αξιζει ???


GamingRoom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες !!! Σκεφτομαι να κατασκευασω την πρωτη μου κατοικια και επιτελους να φυγω απο το ενοικιο ... 

Θελω να κατασκευασω ενα 2 οροφο γυρω στα 130-140 τμ ....

Καποιος προσφατα μου ειπε μια πιο οικονομικη λυση απο τα μπετα ... κατασκευη σπιτιου με κυλοδοκους ...

Θα ηθελα την γνωμη σας αν αξιζει ... τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα, πάντως επειδή πολλά θα ακούσεις, ρώτα και κάποιους μηχανικούς. Να ξέρεις όσο πιο καινούργιο ή επαναστατικό φαίνεται κάτι που σου προτείνουν, τόσο πιο καχύποπτος και διερευνητικος θα πρέπει να είσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιλοδοκοι οτι καλυτερο..150 χρονια τωρα κανουν τους ουρανοξυστες ετσι...προδοχη ομως μην πεσει αεροπλανο πανω διοτι καταστρεφονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Μπορείς πολεοδομικά να προσθέσεις άλλον όροφο στο μελλον; Αν ναι, θα μπορούσες αν επιλέξεις την λύση με κυλοδοκους; Αξίζει να το τσεκάρεις. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το σκεφτεσαι σαν λυση να μιλησεις με μηχανικο ο οποιος ασχολειται με μεταλικα κτιρια και να παρεις τιμες.

Χωρίς να είμαι σιγουρος έχει μικρότερη διαρκεια ζωης απο οτι το σκυροδεμα. Οι τοιχοι ειναι δικη σου επιλογη απο τι θα κατασκευαστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, GamingRoom είπε

Καλησπερα παιδες !!! Σκεφτομαι να κατασκευασω την πρωτη μου κατοικια και επιτελους να φυγω απο το ενοικιο ... 

Θελω να κατασκευασω ενα 2 οροφο γυρω στα 130-140 τμ ....

Καποιος προσφατα μου ειπε μια πιο οικονομικη λυση απο τα μπετα ... κατασκευη σπιτιου με κυλοδοκους ...

Θα ηθελα την γνωμη σας αν αξιζει ... τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα ...

Για να σιγουρευτείς ποια είναι η οικονομικότερη λύση συγκρίνεις κόστος μέχρι την ολοκλήρωση του σκελετού+τοιχοποιΐας και σοβάδες σε κάθε τρόπο κατασκευής.
Γιατί σ' αυτό το πρώτο στάδιο δεν μπορείς να κάνεις οικονομία.

Η αποπεράτωση είναι το μεγάλο κόστος σε κάθε κατασκευή, καθώς τα υλικά που θα διαλέξεις θα καθορίσουν το τελικό κόστος.
Π.χ. Η κουζίνα μπορεί να στοιχίσει από 4-5 χιλιάδες μέχρι και 30+. Το ίδιο τα πλακάκια, τα πατώματα, τα είδη υγιεινής κ.λπ.

Κι εμάς μας είχε προτείνει ο μηχανικός εναλλακτικούς τρόπους κατασκευής, αλλά μας εξήγησε ότι η διαφορά είναι μικρή σ' αυτό το αρχικό στάδιο. Τελικά διαλέξαμε τον παραδοσιακό τρόπο δόμησης και δεν το μετανοιώσαμε γιατί και ο μηχανικός ήταν πολύ σχολαστικός στην επίβλεψη, και ο μάστορας που το ανέλαβε από τα θεμέλια μέχρι και τους σοβάδες είναι αστέρι. Καθαρές γωνίες, ίσιοι τοίχοι, άψογο σοβάδισμα σαν να ήταν σπατουλάρισμα! Είναι και θέμα τύχης σε τί θα πέσεις! Και αυτό συνήθως το διασπιστώνεις "κατόπιν εορτής"!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...