Προς το περιεχόμενο

Μήπως θα έπρεπε οι πρώτες βοήθεις να είναι στην υποχρεωτική εκπαίδευση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι

Αν κατι πρεπει να γινει βασικο μαθημα ειναι τα οικονομικα, πως να φτιαχνεις φορολογικη δηλωση, γιατι πληρωνουμε φορους, φπα κλπ

Επεξ/σία από Xejolontas
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, epp είπε

οχι

Google "good samaritan law" που υπαρχει με την μια ή την αλλη μορφη στις περισσοτερες χωρες.

Οταν εκανα εγω το σεμιναριο ΚΑΡΠΑ σε αλλη χωρα μας ειχαν δηλωσει ξεκαθαρα

Το να σπασεις πλευρο δεν ειναι τιποτε μιας και η αλλη εναλλακτικη για καποιον χωρις καρδιακη λειτουργια ειναι να πεθανει. Μαλιστα η διασωστης μας ειχε πει οτι παλαιοτερα το μοττο ηταν "αν δεν σπασει πλευρο μαλλον δεν εκανες σωστη ΚΑΡΠΑ" για να μας δωσει να καταλαβουμε τη σημασια του να κανεις ΚΑΡΠΑ χωρις φοβο μιας και σωζεις ζωη.

Οσο ακολουθεις τις οδηγιες (δηλαδη π.χ. ελεγχεις για σφυγμο κλπ. , δεν κανεις ΚΑΡΠΑ με το πληρες βαρος σου σε παιδακια) δεν υπαρχει συνεπεια στις περισσοτερες χωρες.

 

Παράδειγμα: Ανθρωπος παθαίνει καρδιακή προσβολή σε ταβέρνα. Δεν υπάρχει γιατρός κοντά και καλούν ασθενοφόρο. Τρέχεις εσύ να του δώσεις πρώτες βοήθειες και του σπας ένα πλευρό το οποίο προκαλεί διάτρηση του πνεύμονα. Έρχονται οι διασώστες, συνεχίζουν ΚΑΡΠΑ και τον επαναφέρουν τον καρδιακό του παλμό με απινιδωτη. Ο ασθενής πάει στο νοσοκομείο, αλλά πριν φτάσει πεθαίνει. Η νεκροψία δείχνει ότι ο θάνατος προήλθε από διάτρηση πνεύμονα (τον οποίο εσύ προκάλεσες πριν έρθουν οι διασώστες). Η οικογένεια του ασθενή σου κάνει μήνυση σε εσένα γιατί έπρεπε να περιμένεις τους διασώστες και στο νοσοκομείο. Το νοσοκομείο αθωώνεται γιατί οι διασώστες έκαναν όσο πιο γρήγορα μπορούσαν και ο θάνατος προήλθε από διάτρηση πνεύμονα κατά την μεταφορά του ασθενούς στο νοσοκομείο. Ο δικαστής πρέπει να αποφασίσει εάν είσαι αθώος ή ότι υπάρχει ανθρωποκτονια εξ αμέλειας και ότι θα έπρεπε να περιμένεις τους διασώστες. Ποιος νομίζεις ότι θα κερδίσει τη δική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Οχι

Αν κατι πρεπει να γινει βασικο μαθημα ειναι τα οικονομικα, πως να φτιαχνεις φορολογικη δηλωση, γιατι πληρωνουμε φορους, φπα κλπ

ναι και αν χρειαστει καποιος πρωτες βοηθειες παιρνεις ενα τηλεφωνο τον λογιστη σου..

φιλε το να γινει υποχρεωτικο καποιο μαθημα πρωτων βοηθειων δεν αναιρει το να γινει καποιο μαθημα για αυτα που αναφερεις. Το ερωτημα δεν ειναι "εχουμε δυνατοτητα για ενα και μοναδικο μαθημα αρα πρεπει να επιλεξουμε μοναχα ενα" αλλα το κατα ποσο σωζει ζωες το να εχεις καποιες βασικες ικανοτητες πρωτων βοηθειων. 

42 λεπτά πριν, f3d0n είπε

Παράδειγμα: Ανθρωπος παθαίνει καρδιακή προσβολή σε ταβέρνα. Δεν υπάρχει γιατρός κοντά και καλούν ασθενοφόρο. Τρέχεις εσύ να του δώσεις πρώτες βοήθειες και του σπας ένα πλευρό το οποίο προκαλεί διάτρηση του πνεύμονα. Έρχονται οι διασώστες, συνεχίζουν ΚΑΡΠΑ και τον επαναφέρουν τον καρδιακό του παλμό με απινιδωτη. Ο ασθενής πάει στο νοσοκομείο, αλλά πριν φτάσει πεθαίνει. Η νεκροψία δείχνει ότι ο θάνατος προήλθε από διάτρηση πνεύμονα (τον οποίο εσύ προκάλεσες πριν έρθουν οι διασώστες). Η οικογένεια του ασθενή σου κάνει μήνυση σε εσένα γιατί έπρεπε να περιμένεις τους διασώστες και στο νοσοκομείο. Το νοσοκομείο αθωώνεται γιατί οι διασώστες έκαναν όσο πιο γρήγορα μπορούσαν και ο θάνατος προήλθε από διάτρηση πνεύμονα κατά την μεταφορά του ασθενούς στο νοσοκομείο. Ο δικαστής πρέπει να αποφασίσει εάν είσαι αθώος ή ότι υπάρχει ανθρωποκτονια εξ αμέλειας και ότι θα έπρεπε να περιμένεις τους διασώστες. Ποιος νομίζεις ότι θα κερδίσει τη δική;

φιλε ειλικρινα δεν θελω και δεν μπορω να μπω σε λεπτομεριες (κατα ποσο η διατρηση ενος πνευμονα σκοτωνει πιο γρηγορα απο καρδιακη προσβολη, κατα ποσο θα σπασεις πλευρο ΚΑΙ θα τρυπησει πνευμονα) γιατι δεν νομιζω οτι ειναι αυτο το νοημα του θεματος οποτε θα μεινω στο εξης και το γραφω με καθε καλη προθεση και σεβασμο - εχω υπογραμμισει το βασικο point μου.

Αν δεν εκανες ΚΑΡΠΑ και περιμενες να ρθει το ασθενοφορο , ο ανθρωπος θα ειχε πεθανει (εκτος αν το ασθενοφορο ηταν ηδη εκει σε 5 λεπτα απτη στιγμη που τους καλεσες ).

Το θεωρεις ρεαλιστικο να ειναι εκει το ασθενοφορο σε τετοιους χρονους? ή θεωρεις ρεαλιστικο να επιζησει ο αλλος μετα απο 20+ λεπτα χωρις καρδιακη λειτουργια? Επισης καλωντας το 166 μπορεις επι τοπου να ρωτησεις αν συστηνουν να προβεις σε ΚΑΡΠΑ ή να περιμενεις, φανταζομαι εκεινοι θα ξερουν περιπου ποση ωρα προβλεπεται να παρει μεχρι να ρθει το ασθενοφορο. Αν εχεις γνωσεις πρωτων βοηθειων εχεις τουλαχιστον την επιλογη να μπορεις να κανεις ΚΑΡΠΑ, αν δεν εχεις τοτε δεν εχεις καμια επιλογη εκτος απτο να περιμενεις. Επισης το να σπασεις πλευρο δεν αποκλειται ακομα και αν κανει ΚΑΡΠΑ διασωστης ή γιατρος, για τον απλο λογο οτι στην καρπα πιεζεις το στερνο περιπου 4-5 εκατοστα προς τα μεσα.

Αν παρολαυτα το βλεπεις αλλιως ας συμφωνησουμε απλα οτι διαφωνουμε

 

Επεξ/σία από epp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τα μαθήματα πρώτων βοηθειών αλλά πόσοι τα έχουμε παρακολουθήσει , εγω αναγκαστικά 2 φορές και δεν ξέρω αν πέσω σε τετοιαα περίπτωση αν θα έχω τη ψυχραιμία ....

ο άλλος έχει πέσει στο δρόμο κάτω και περνάνε όλοι και δεν το ακουμπά κανένας λες και είναι λεπρός και τραβάνε φωτό τι πρώτες βοήθειες να λεμε

 είναι να μη τύχει σε μας και μετά φταίνε  όλοι οι άλλοι  η είμαστε τυχεροί που κάποιος θα ξέρει τουλάχιστον να πάρει τηλέφωνο για ασθενοφόρο  

μη ξεχνάμε ότι σε πολλές περιπτώσεις λένε οι γιατροί να μην κάνουμε κάτι για το οποίο δεν είμαστε σίγουροι και μπορεί να μεγαλώσουμε το προβλημα....

μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα..... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, epp είπε

ναι και αν χρειαστει καποιος πρωτες βοηθειες παιρνεις ενα τηλεφωνο τον λογιστη σου..

φιλε το να γινει υποχρεωτικο καποιο μαθημα πρωτων βοηθειων δεν αναιρει το να γινει καποιο μαθημα για αυτα που αναφερεις. Το ερωτημα δεν ειναι "εχουμε δυνατοτητα για ενα και μοναδικο μαθημα αρα πρεπει να επιλεξουμε μοναχα ενα" αλλα το κατα ποσο σωζει ζωες το να εχεις καποιες βασικες ικανοτητες πρωτων βοηθειων. 

φιλε ειλικρινα δεν θελω και δεν μπορω να μπω σε λεπτομεριες (κατα ποσο η διατρηση ενος πνευμονα σκοτωνει πιο γρηγορα απο καρδιακη προσβολη, κατα ποσο θα σπασεις πλευρο ΚΑΙ θα τρυπησει πνευμονα) γιατι δεν νομιζω οτι ειναι αυτο το νοημα του θεματος οποτε θα μεινω στο εξης και το γραφω με καθε καλη προθεση και σεβασμο.

Αν δεν εκανες ΚΑΡΠΑ και περιμενες να ρθει το ασθενοφορο , ο ανθρωπος θα ειχε πεθανει (εκτος αν το ασθενοφορο ηταν ηδη εκει σε 5 λεπτα απτη στιγμη που τους καλεσες ).

Το θεωρεις ρεαλιστικο να ειναι εκει το ασθενοφορο σε τετοιους χρονους? ή θεωρεις ρεαλιστικο να επιζησει ο αλλος μετα απο 20/25+ λεπτα χωρις καρδιακη λειτουργια? Επισης καλωντας το 166 μπορεις επι τοπου να ρωτησεις αν συστηνουν να προβεις σε ΚΑΡΠΑ ή να περιμενεις, φανταζομαι εκεινοι θα ξερουν περιπου ποση ωρα προβλεπεται να παρει μεχρι να ρθει το ασθενοφορο. Αν εχεις γνωσεις πρωτων βοηθειων εχεις τουλαχιστον την επιλογη να μπορεις να κανεις ΚΑΡΠΑ, αν δεν εχεις τοτε δεν εχεις καμια επιλογη εκτος απτο να περιμενεις. Επισης το να σπασεις πλευρο δεν αποκλειται ακομα και αν κανει ΚΑΡΠΑ διασωστης ή γιατρος, για τον απλο λογο οτι στην καρπα πιεζεις το στερνο περιπου 4-5 εκατοστα προς τα μεσα.

Αν παρολαυτα το βλεπεις αλλιως ας συμφωνησουμε απλα οτι διαφωνουμε

 

Δεν βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι φίλε μου! Σίγουρα συμφωνώ ότι εάν το ασθενοφόρο κάνει 20 λεπτά για να έρθει, ο ασθενής έχει πάει ήδη στα θυμαρακια! Εάν έρθει σε 5 λεπτά, τότε αλλάζει το θέμα. Εγώ απλά λέω ότι πιθανά να υπάρξουν και νομικά ζητήματα εάν γίνει μια στραβή και για αυτό δεν θα το διακινδύνευα... Τώρα εάν εσύ νιώθεις ικανός, σου εύχομαι ολόψυχα μακάρι να σώσεις πολλές ζωές! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε οι μισοι απ οσους γραψατε σ αυτο το νημα δε θα αντεχατε να κανετε ΚΑΡΠΑ. Και δε μιλαω να την κανετε σωστα. Οτι εκπαιδευση και να εχετε, αν δεν εχετε καθημερινη τριβη οπως ειπε ενας συμφορουμιτης πιο πανω.. 

Απ το να κανουμε αλχημειες σαν κοινωνια, ας αποφασισουμε αν θελουμε σωστη Δημοσια Υγεια, και αν ναι, ας τη στηριξουμε με μισθους και προσληψεις γιατρων. Αν οχι, ας ιδιωτικοποιηθει και ας παρουν τα πραγματα τον δρομο τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, f3d0n είπε

Παράδειγμα: Ανθρωπος παθαίνει καρδιακή προσβολή σε ταβέρνα. Δεν υπάρχει γιατρός κοντά και καλούν ασθενοφόρο. Τρέχεις εσύ να του δώσεις πρώτες βοήθειες και του σπας ένα πλευρό το οποίο προκαλεί διάτρηση του πνεύμονα. Έρχονται οι διασώστες, συνεχίζουν ΚΑΡΠΑ και τον επαναφέρουν τον καρδιακό του παλμό με απινιδωτη. Ο ασθενής πάει στο νοσοκομείο, αλλά πριν φτάσει πεθαίνει. Η νεκροψία δείχνει ότι ο θάνατος προήλθε από διάτρηση πνεύμονα (τον οποίο εσύ προκάλεσες πριν έρθουν οι διασώστες). Η οικογένεια του ασθενή σου κάνει μήνυση σε εσένα γιατί έπρεπε να περιμένεις τους διασώστες και στο νοσοκομείο. Το νοσοκομείο αθωώνεται γιατί οι διασώστες έκαναν όσο πιο γρήγορα μπορούσαν και ο θάνατος προήλθε από διάτρηση πνεύμονα κατά την μεταφορά του ασθενούς στο νοσοκομείο. Ο δικαστής πρέπει να αποφασίσει εάν είσαι αθώος ή ότι υπάρχει ανθρωποκτονια εξ αμέλειας και ότι θα έπρεπε να περιμένεις τους διασώστες. Ποιος νομίζεις ότι θα κερδίσει τη δική;

Μήπως να έδινες ρεαλιστικό παράδειγμα; Σε πόση ώρα θα έρθει ασθενοφόρο; Γιατί η ΚΑΡΠΑ δεν περιμένει. Οπότε ο ασθενής θα ταν νεκρός ούτως η άλλως. Όλα τα άλλα περιττεύουν. 

32 λεπτά πριν, xgol είπε

Ούτε οι μισοι απ οσους γραψατε σ αυτο το νημα δε θα αντεχατε να κανετε ΚΑΡΠΑ. Και δε μιλαω να την κανετε σωστα. Οτι εκπαιδευση και να εχετε, αν δεν εχετε καθημερινη τριβη οπως ειπε ενας συμφορουμιτης πιο πανω.. 

Απ το να κανουμε αλχημειες σαν κοινωνια, ας αποφασισουμε αν θελουμε σωστη Δημοσια Υγεια, και αν ναι, ας τη στηριξουμε με μισθους και προσληψεις γιατρων. Αν οχι, ας ιδιωτικοποιηθει και ας παρουν τα πραγματα τον δρομο τους. 

Συμφωνώ για τη στήριξη και στελέχωση της ΠΦΥ. Όμως δεν είναι αλχημεία να κάτσει η μπουκιά στο λαιμό στον αδερφό σου στο σπίτι και να κάνεις Heimlich.

και να προσθέσω ότι αν και έχει εστιάζει η συζήτηση στην ΚΑΡΠΑ, γενικά για πρώτες βοήθειες λέω.

Επεξ/σία από daredevil92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

Μήπως να έδινες ρεαλιστικό παράδειγμα; Σε πόση ώρα θα έρθει ασθενοφόρο; Γιατί η ΚΑΡΠΑ δεν περιμένει. Οπότε ο ασθενής θα ταν νεκρός ούτως η άλλως. Όλα τα άλλα περιττεύουν. 

Συμφωνώ για τη στήριξη και στελέχωση της ΠΦΥ. Όμως δεν είναι αλχημεία να κάτσει η μπουκιά στο λαιμό στον αδερφό σου στο σπίτι και να κάνεις Heimlich.

και να προσθέσω ότι αν και έχει εστιάζει η συζήτηση στην ΚΑΡΠΑ, γενικά για πρώτες βοήθειες λέω.

Δε μικαω για την ΠΦΥ, μιλαω κυριως για τα νοσοκομεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, daredevil92 είπε

Μήπως να έδινες ρεαλιστικό παράδειγμα; Σε πόση ώρα θα έρθει ασθενοφόρο; Γιατί η ΚΑΡΠΑ δεν περιμένει. Οπότε ο ασθενής θα ταν νεκρός ούτως η άλλως. Όλα τα άλλα περιττεύουν.

Μα δεν ξέρεις πόσο κοντά είναι το νοσοκομείο και πόσο γρήγορα θα έρθουν οι διασώστες. Το παράδειγμα έστω και ακραίο μπορεί να συμβεί στον καθένα που θα το παίξει ήρωας έχοντας κάνει 1-2 σεμινάρια στην ζωή του. 

Τώρα εάν θες ένα ρεαλιστικό παράδειγμα τότε το πιο πιθανό είναι ότι θα κάνεις το "Κινέζο" και θα κοκκαλώσεις όταν δεις κάποιον να σωριαζεται στο πάτωμα και 15 άτομα να ουρλιάζουν "βοήθεια". Ακόμα και να βρεις το θάρρος, δεν πιστεύω να έχεις την ψυχική ηρεμία να δώσεις σωστά την ΚΑΡΠΑ. Και ειδικά τώρα με τον Covid κανένας δεν θα έδινε mouth to mouth οξυγόνο, οπότε σε μέσα 5-10 λεπτά ο άνθρωπος θα είχε είτε είδη πεθάνει είτε θα έμενε φυτό λόγο έλλειψης οξυγόνου στον εγκέφαλο. Εκτός εάν είσαι τόσο μάγκας που θα ρισκαρες την ζωή σου για να σώσεις ενός αγνώστου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, f3d0n είπε

Μα δεν ξέρεις πόσο κοντά είναι το νοσοκομείο και πόσο γρήγορα θα έρθουν οι διασώστες. Το παράδειγμα έστω και ακραίο μπορεί να συμβεί στον καθένα που θα το παίξει ήρωας έχοντας κάνει 1-2 σεμινάρια στην ζωή του. 

Τώρα εάν θες ένα ρεαλιστικό παράδειγμα τότε το πιο πιθανό είναι ότι θα κάνεις το "Κινέζο" και θα κοκκαλώσεις όταν δεις κάποιον να σωριαζεται στο πάτωμα και 15 άτομα να ουρλιάζουν "βοήθεια". Ακόμα και να βρεις το θάρρος, δεν πιστεύω να έχεις την ψυχική ηρεμία να δώσεις σωστά την ΚΑΡΠΑ. Και ειδικά τώρα με τον Covid κανένας δεν θα έδινε mouth to mouth οξυγόνο, οπότε σε μέσα 5-10 λεπτά ο άνθρωπος θα είχε είτε είδη πεθάνει είτε θα έμενε φυτό λόγο έλλειψης οξυγόνου στον εγκέφαλο. Εκτός εάν είσαι τόσο μάγκας που θα ρισκαρες την ζωή σου για να σώσεις ενός αγνώστου. 

Ε άμα το πάμε έτσι κανείς να μην κάνει τίποτα και ας ελπίζουμε σε ένα θαύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπε να είναι υποχρεωτικό αν όχι στα σχολεία, τλχ στις εξετάσεις οδήγησης,στα πανεπιστήμια η στον στρατό που έχει πήξει το μυαλό να συγκρατήσει κάποιες γνώσεις. 

Εχω τυχει να βοηθήσω άτομα πιυ ενεπλάκησαν σε τροχαίο, δίνοντας τους απλές οδηγίες κ αναγκάστηκα περιμενοντας τ ασθενοφόρο να έρθει. Εχω ακουσει πως αν πιεις νερό κ το κάνεις εμετό σημαίνει πως έχεις εσωτερική αιμορραγία, δν ξέρω κατά ποσο ισχύει... 

Δν ξέρω αν θα μπορουσα να δώσω ΚΑΡΠΑ σε κάποιον σ όσα τροχαία είμαι μπροστά είμαι από τους πρώτους που καλώ το 166 γτ όλοι δν θέλουν ν ασχοληθούν όπως ειπώθηκε πιο πανω... 

 

Πέρα από την συζήτηση γνωρίζει κάποιος που μπορώ να κάνω σεμινάρια πρωτων βοηθειών σαν απλός πολιτης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MaNePi είπε

Θα πρέπε να είναι υποχρεωτικό αν όχι στα σχολεία, τλχ στις εξετάσεις οδήγησης,στα πανεπιστήμια η στον στρατό που έχει πήξει το μυαλό να συγκρατήσει κάποιες γνώσεις. 

Εχω τυχει να βοηθήσω άτομα πιυ ενεπλάκησαν σε τροχαίο, δίνοντας τους απλές οδηγίες κ αναγκάστηκα περιμενοντας τ ασθενοφόρο να έρθει. Εχω ακουσει πως αν πιεις νερό κ το κάνεις εμετό σημαίνει πως έχεις εσωτερική αιμορραγία, δν ξέρω κατά ποσο ισχύει... 

Δν ξέρω αν θα μπορουσα να δώσω ΚΑΡΠΑ σε κάποιον σ όσα τροχαία είμαι μπροστά είμαι από τους πρώτους που καλώ το 166 γτ όλοι δν θέλουν ν ασχοληθούν όπως ειπώθηκε πιο πανω... 

 

Πέρα από την συζήτηση γνωρίζει κάποιος που μπορώ να κάνω σεμινάρια πρωτων βοηθειών σαν απλός πολιτης? 

Μπορείς να απευθυνθείς στον ερυθρό σταυρό

https://www.samarites.gr/?section=1323&language=el_GR

το οποίο είναι και δωρεάν και από τα καλύτερα κατά τη γνώμη μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2021 στις 11:08 ΜΜ, f3d0n είπε

Δουλεύω στην Αγγλία σε νοσοκομείο στο NHS ως Διαιτολόγος. Εδώ είναι υποχρεωτικό να κάνουμε κάθε χρόνο μάθημα πρώτων βοηθειών για ενηλίκους και παιδιά. Παρόλα αυτά, εάν τύχαινε κάτι, εγώ δεν θα έτρεχα να βοηθήσω για τον απλό λόγο ότι δεν αισθάνομαι έτοιμος να πάρω την ευθύνη για ένα τέτοιο γεγονός. Θα προσπαθούσα να βοηθούσα μόνο σε περιπτώση που δεν είναι κανένας εκεί και είμαι η τελευταία ελπίδα ενός ανθρώπου. Τέλος, να προσθέσω ότι υπάρχουν και νομικές συνέπειες εάν προσπαθήσεις να δώσεις τις πρώτες βοήθειες και τις δώσεις λάθος (πχ λόγω υπερέντασης να σπάσεις κάνα κόκκαλο στο στερνό/πλευρό και γίνει διάτρηση πνεύμονα - και πιστέψτε με γίνεται πανεύκολα σε παιδιά και ηλικιωμένους). 

 

11 ώρες πριν, f3d0n είπε

Δεν βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι φίλε μου! Σίγουρα συμφωνώ ότι εάν το ασθενοφόρο κάνει 20 λεπτά για να έρθει, ο ασθενής έχει πάει ήδη στα θυμαρακια! Εάν έρθει σε 5 λεπτά, τότε αλλάζει το θέμα. Εγώ απλά λέω ότι πιθανά να υπάρξουν και νομικά ζητήματα εάν γίνει μια στραβή και για αυτό δεν θα το διακινδύνευα... Τώρα εάν εσύ νιώθεις ικανός, σου εύχομαι ολόψυχα μακάρι να σώσεις πολλές ζωές! 

το αντιθετο μπορει να συμβει.Να σου κανει μηνυση η οικογενεια γιατι κοιταζες και δεν εκανες τιποτα

https://kidssavelives.gr/νομικη-ευθυνη-για-καρπα-και-χρηση-απιν/

10 ώρες πριν, xgol είπε

Ούτε οι μισοι απ οσους γραψατε σ αυτο το νημα δε θα αντεχατε να κανετε ΚΑΡΠΑ. Και δε μιλαω να την κανετε σωστα. Οτι εκπαιδευση και να εχετε, αν δεν εχετε καθημερινη τριβη οπως ειπε ενας συμφορουμιτης πιο πανω.. 

Απ το να κανουμε αλχημειες σαν κοινωνια, ας αποφασισουμε αν θελουμε σωστη Δημοσια Υγεια, και αν ναι, ας τη στηριξουμε με μισθους και προσληψεις γιατρων. Αν οχι, ας ιδιωτικοποιηθει και ας παρουν τα πραγματα τον δρομο τους. 

τι σχεση εχει με την αποψη του καθενος αυτο? δηλαδη αμα γινει ιδιωτικη θεωρεις οτι θα αλλαξει κατι στις πρωτες βοηθειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

 

το αντιθετο μπορει να συμβει.Να σου κανει μηνυση η οικογενεια γιατι κοιταζες και δεν εκανες τιποτα

https://kidssavelives.gr/νομικη-ευθυνη-για-καρπα-και-χρηση-απιν/

τι σχεση εχει με την αποψη του καθενος αυτο? δηλαδη αμα γινει ιδιωτικη θεωρεις οτι θα αλλαξει κατι στις πρωτες βοηθειες?

Οτι να ναι. Γραφει ενας «νομικος» που ουτε καν δικηγορος δεν ειναι, το μακρυ και το κοντο του και ερμηνευει κατα το «ο αστυνομικος ειναι οργανο, το μπουζουκι ειναι οργανο..»

Η νομικη πραγματικοτητα που εχει να αντιμετωπισει οποιοσδηποτε ασκει ιατρικη στην Ελλαδα, ειναι εντελως διαφορετικη. Και συχνα πολυ αδικη προς τους Ιατρους. 
 

Το επιχειρημα μου νομιζα ηταν σαφες. Η παροχή σωστών υπηρεσιών Υγειας προς τους πολιτες δεν σχετιζεται με το να κανει ΚΑΡΠΑ ο μπαρμπα Μητσος, αλλα με το να στηριχθει η δημοσια Υγεια με προσληψεις σε ολες τις βαθμιδες και επενδυση αρκετων κεφαλαιων. 
 

Επισης μη φερνετε σαν παραδειγμα Αγγλιες κτλ, που για να μπορει να δει καποιος ειδικο στο NHS αλλαζει ημερολογιακα το ετος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους είμαι σχολική νοσηλεύτρια και σύμφωνα με το φεκ για τα καθήκοντα του σχολικού Νοσηλευτή σε σχολεία υποχρεούμαι να παρέχω πρώτες βοήθειες σε όλους τους μαθητές στο σχολείο. Από όσο ξέρω στις πρώτες βοήθειες είναι και η αντιμετώπιση αλλεργικου σοκ παρολαυτα δεν βρήκα πουθενά νόμο που να με καλύπτει για χορήγηση αδρεναλίνης. Και ρωτάω εγώ τώρα αν αντιμετωπίσω τέτοιο περιστατικό στο σχολείο τι κάνω; να προσθέσω επίσης ότι σύμφωνα με τον σύλλογο διδασκόντων του σχολείου που υπηρετώ δεν έχω δικαίωμα χορήγησης κανενός είδους φαρμακευτικής αγωγής και άιντε πάει στο καλό το αναλγητικό αλλά σε περίπτωση αλλεργίες αν δεν δώσω έστω ένα αντισταμινικο για να προληφθεί ίσως μια σοβαρότερη αλλεργική αντίδραση μέχρι να έρθει ο γονιός του παιδιού εμένα ποιος με καλύπτει νομικά. Τι κάνω αν η αλλεργία εξελιχθεί πριν έρθει ο γονιός;; μπορούν να με κατηγορήσουν για παραμέληση καθήκοντος και αν ναι τι πρέπει να κάνω πως να το χειριστώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...