Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Καρτοτηλεφώνου σε "κανονικό"


Adon1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, l337 είπε

Αν θυμάμαι καλά, όλες.

θυμάσαι λάθος,  η κλειδαριά δεν εμπόδιζε την περιστροφή αλλά την περιστροφή από τον αριθμό που βρισκόταν η κλειδαριά.και μετά. Φυσικά όποιος γνώριζε τον τρόπο λειτουργίας των κυκλωμάτων τηλεφωνίας μπορούσε να πάρει αριθμό χωρίς να χρησιμοποιήσει το δίσκο όποτε έπαιρνε και από κλειδωμένο τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, nvel said:

θυμάσαι λάθος,  η κλειδαριά δεν εμπόδιζε την περιστροφή αλλά την περιστροφή από τον αριθμό που βρισκόταν η κλειδαριά.και μετά.

Είχα την υποψία ότι δεν θυμόμουν καλά γιατί ήμουν μικρός τότε.

4 minutes ago, nvel said:

Φυσικά όποιος γνώριζε τον τρόπο λειτουργίας των κυκλωμάτων τηλεφωνίας μπορούσε να πάρει αριθμό χωρίς να χρησιμοποιήσει το δίσκο όποτε έπαιρνε και από κλειδωμένο τηλέφωνο.

Με το hook εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Καθαρα για το τεχνικο κομματι, υπαρχει περιπτωση οι γραμμες στις οποιες ειναι συνδεδεμενα τα καρτοτηλεφωνα να ειναι ειδικες για αυτα και βαζοντας τα σε απλη γραμμη να δουλεύει ετσι απλα?

Προσπαθω να σκεφτω την περίπτωση της κατασκηνωσης των παιδιων μου που ειχε τετοιο. Φανταζομαι ο επιχειρηματίας πληρώνει καποιο παγιο για αυτη αλλα δεν εχει χρεωσεις.

Και μια μικρη αναδρομη στα κολπα. Με την έλευση της ψηφιακής τηλεφωνιας ηρθαν και οι ψηφιακες ευκολίες οπως η εκτροπη. Γίνονταν χωρις ταυτοποιηση, απλα πληκτρολογουσες *61* το τηλεφωνο κτλ και ηταν ετοιμη. Πηγαιναν οι Πακιστανοί στα περίπτερα και ψιλικατζηδικα που ειχε τηλεφωνο με μετρητη στο ταμειο, μαθαιναν το νουμερο, ενεργοποιουσαν εκτροπή στο Πακισταν,  πηγαιναν σε ενα δημοσιο με καρτα και καλουσαν το περιπτερο και συνδεονταν με Πακισταν. Ο περιπτερας λαμβανε την λυπητερη στο διμηνο με τον λογαριασμό και αρχισαν οι διαμαχες με τον ΟΤΕ. Απο τοτε για εκτροπη χρειάζεται πρωτα μια ταυτοποιηση.

 

Πωω φίλε επικό κόλπο αυτό με τους Πακιστανους δεν το ήξερα, εγώ είχα ακούσει αυτό με την πειραγμένη τηλεκάρτα που την έβαζες και μιλούσε όσο ήθελες. Στην έδιναν κάτι περιπτεραδες μόνο μεσα από γνωριμίες γιατί λέγαν ήταν παράνομο, και φυσικά με υψηλό αντίτιμο. 

8 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Έχω ένα παρόμοιο rotary τηλέφωνο, το οποίο έβαλα πρόσφατα πάνω στο router της vodafone. Μπορεί να δεχτεί μια χαρά κλήσεις, αλλά δε μπορεί να καλέσει γιατί είναι παλμικό τηλέφωνο, και πλέον οι γραμμές δέχονται μόνο τονικά τηλέφωνα. Μπορεί να καλέσει αν μπει μετατροπέας μπροστά από παλμικό σε τονικό. 

Τώρα, υπάρχει περίπτωση κάποια εταιρεία να επιτρέπει τονικά τηλέφωνα, που συνδέονται με φίλτρο στον τοίχο, όχι πάνω στο router, αλλά πρέπει να ρωτήσεις τον πάροχο να δεις αν το επιτρέπει.

 

EDIT: Μπορεί να μπερδεύω ποιο τηλέφωνο είναι παλμικό και ποιο τονικό, grain of salt αυτά :P Αλλά είναι σίγουρα αυτό το πρόβλημα.

Έχω 3 τέτοια τηλέφωνα του 50 60. Αλλά πρέπει να τους αλλάξω βύσμα για να δούμε αν λειτουργούν επάνω στο router. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Basilhs23___ said:

Πωω φίλε επικό κόλπο αυτό με τους Πακιστανους δεν το ήξερα, εγώ είχα ακούσει αυτό με την πειραγμένη τηλεκάρτα που την έβαζες και μιλούσε όσο ήθελες. Στην έδιναν κάτι περιπτεραδες μόνο μεσα από γνωριμίες γιατί λέγαν ήταν παράνομο, και φυσικά με υψηλό αντίτιμο. 

Τέλη 90's με αρχές 00's κυκλοφορούσαν ορισμένες (ουσιαστικά ήταν -ήδη- προγραμματισμένες smart cards με έξοδο σαν της τηλεκάρτας που όταν έφτανε στο μηδέν ξαναγέμισε παρακάμπτωντας την προστασία) αλλά το πήρανε χαμπάρι από intracom και οτε και αλλάξανε το chip ώστε να αλλαχτεί εντελώς η κρυπτογράφηση (και οι κάρτες επίσης).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Μπορεί να δεχτεί μια χαρά κλήσεις, αλλά δε μπορεί να καλέσει γιατί είναι παλμικό τηλέφωνο, και πλέον οι γραμμές δέχονται μόνο τονικά τηλέφωνα. Μπορεί να καλέσει αν μπει μετατροπέας μπροστά από παλμικό σε τονικό.

Το ρουτερ έχει επιλογή για παλμικό/τονικό. Δεν ξέρω όμως αν στον απλό χρήστη υπάρχει αυτό το μενού. Όμως και να το ρυθμίσεις το router μπορεί να μην "καταλαβαίνει" πάντα σωστά τους αριθμούς. Με ψάξιμο κ δοκιμή στις ρυθμίσεις του router, μπορεί να το κάνεις να λειτουργεί σχετικά αξιόπιστα. Όμως η ποιότητα της κλήσης δεν είναι πάντα καλή. Το fritz παλιά είχε πολλές ρυθμίσεις για την τηλεφωνία, μπορούσες να πειραματιστείς αρκετά. Τα τωρινά router της δεκάρας δεν ξέρω αν έχουν τόσες πολλές (κ σίγουρα αυτό το μενού ΕΙΝΑΙ κλειδωμένο).

Το χειρότερο όμως είναι ότι το αναλογικό τηλέφωνο ανεβάζει πολύ την χωρητικότητα της γραμμής, όπου χωρητικότητα δεν εννοώ πόσα χωράει/σηκώνει μια γραμμή :) Η ανεβασμένη χωρητικότητα μπορεί να μην δημιουργεί κανένα πρόβλημα, μπορεί όμως κ να δημιουργήσει θεματάκια στο internet.

Θυμάμαι την πρώτη φορά που μου είπε κάποιος ότι έχει μία τέτοια συσκευή πάνω στο router δεν μπορούσα να κρατήσω τα γέλια μου, δεν ξέρω γιατί μου φάνηκε τόσο αστείο. Ίσως γιατί μου ήρθαν εικόνες "πάρε το μηδέεεν" (η οποία έκφραση όμως, πάρε το μηδέν, είχε νόημα, δεν ήταν μια κίνηση χωρίς νόημα).

Edit: τώρα πρόσεξα ότι αναφέρεται rotary. Δεν ξέρω αν μπορεί να περάσει ο τόνος αυτός από voip γραμμή.

Επίσης τα απλά παλμικά δεν λειτουργούν σωστά σε όλους τους παρόχους κ ας μην είναι voip η τηλεφωνία. Άλλες ρυθμίσεις έχει ο ΟΤΕ κ επομένως στις γραμμές του δεν έχουν θέμα, κ άλλες οι πάροχοι. Πχ παλιότερα στην forthnet έπαιζαν πιο εύκολα από ό,τι στην Hol, λόγω διαφορετικών dslam κ δομή της τηλεφωνίας.

 

Επεξ/σία από vampira
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να επανέλθω στο θέμα, ξαναλέω, το αντικείμενο της ερώτησής μου δεν αφορά το πώς, ούτε πρόκειται για ανακοίνωση ότι θα βάλω μαύρα και θα ξηλώσω καρτοτηλέφωνο από κάποιο στενό. Αν είναι δυνατόν δηλαδή. Πιο πιθανό να βρω γνωστό στον ΟΤΕ και να βρω αποκεί κάποιο που έχει αποσυρθεί και τρώει σκόνη σε αποθήκη/μάντρα, παρά το οτιδήποτε άλλο. Που και πάλι, δεν έχω τέτοιο γνωστό. Προχωράμε.

Το θέμα προσπάθησε να επικεντρωθεί στο ηλεκτρονικό/τεχνικό κομμάτι της πιθανής -προφανέστατα μέσω πατέντας ή gadget- δυνατότητας σύνδεσης ενός καρτοτηλεφώνου σε οικιακό δίκτυο και να καλεί κάποιος αποκεί κανονικά σαν να είναι ένα τυπικό ασύρματο τηλέφωνο (ξερωγω). Στα πλαίσια κάποιας πατέντας-κατασκευής. Και επειδή πολλοί θα μπερδευτούν κολλώντας στη λέξη "ασύρματο" που προανέφερα, εννοώ και ενσύρματο τηλέφωνο, κανονικό, σταθερό. Με καλώδιο.  Αντίστοιχα διαβάζω για τηλέφωνα των 50's που με μετατροπέα μια χαρά γίνονται με αυτά κάποιες κλήσεις. So why not ?

Σε τεχνολογικό φορουμ είμαστε οπότε ήλπιζα σε κάποια απάντηση απο κάποιον με γνώσεις. Αν και στο ΜπλαΜπλα 😅 . Αλλά εντάξει, από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω πως οχι.

Επεξ/σία από Adon1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...