Προς το περιεχόμενο

Εκπρόθεσμη κάρτα καυσαερίων.


plomaskost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωρίζω να έχει πρόστιμο.

Το ΚΤΕΟ έχει πρόστιμο και ενσωματώνει κάρτα καυσαερίων για ένα ετος. Το δεύτερο έτος βγάζεις μόνο κάρτα καυσαερίων σε κάποιο συνεργείο που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iml είπε

Δεν γνωρίζω να έχει πρόστιμο.

Το ΚΤΕΟ έχει πρόστιμο και ενσωματώνει κάρτα καυσαερίων για ένα ετος. Το δεύτερο έτος βγάζεις μόνο κάρτα καυσαερίων σε κάποιο συνεργείο που έχει.

Στο δεύτερο έτος μόνο για κάρτα καυσαερίων θέλω,απλά ξεχάστηκα και δεν μου έστειλαν μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, plomaskost είπε

Στο δεύτερο έτος μόνο για κάρτα καυσαερίων θέλω,απλά ξεχάστηκα και δεν μου έστειλαν μήνυμα.

Δεν έχεις κανένα πρόστιμο, επίσης δεν χρειάζεται να πας και στο ΚΤΕΟ. Σε οποιοδήποτε συνεργείο (που έχουν τον αναλυτή) σου την βγάζουν. Ιδια τιμη με αυτα που θα σου ζητησει το ΚΤΕΟ ειναι πανω-κατω (στο λεω για να μην τρεχεις εκει, ραντεβου κτλπ)

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Petros Electron είπε

Δεν έχεις κανένα πρόστιμο, επίσης δεν χρειάζεται να πας και στο ΚΤΕΟ. Σε οποιοδήποτε συνεργείο (που έχουν τον αναλυτή) σου την βγάζουν. Ιδια τιμη με αυτα που θα σου ζητησει το ΚΤΕΟ ειναι πανω-κατω (στο λεω για να μην τρεχεις εκει, ραντεβου κτλπ)

Πάλι καλά.Συνήθως ειδοποιούν με μύνημα από το ΚΤΕΟ όταν είναι η ωρα αλλά δεν ήρθε κάτι.Έχω κλείσει επειδή είναι στο δρόμο μου.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά χαλάρωσε. 1 φορά μόνο πλήρωσα για κάρτα καυσαερίων. Στο πρώτο μου αυτοκίνητο πρίν χρόοοοονια. Νέος και άμυαλος βλέπεις.

Έπειτα κάθε χρόνο με παίρνανε τηλέφωνο από το ΚΤΕΟ να μου υπενθυμίσουν ότι λήγει η κάρτα. Θα σας ειδοποιήσουμε.... τους έλεγα. Απορώ δεν έχουν βαρεθεί; Ούτε κάποιος φίλος βγάζει κάρτα.

Τώρα τι γίνεται σε έλεγχο δε ξέρω να σου πω. Με έχουν σταματήσει μερικές φορές για διάφορους λόγους.... και μου ζητούσαν τα χαρτιά μου. Δε θυμάμαι όμως αν ήμουν μέσα στο έτος που ισχύει το ΚΤΕΟ και δε χρειάζεσαι κάρτα. Πρέπει να με έχουν σταματήσει και χρονιά που έπρεπε να είχα βγάλει κάρτα (ενώ δεν είχα) αλλά δε μου ζητήσαν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plomaskost είπε

Ποιό είναι το πρόστιμο που το ξέχασα;

Θα πάω φυσικά αύριο.

Πρόστιμο θα έχεις μόνο αν βρεθείς σε έλεγχο τροχαίας χωρίς κάρτα, αλλά μια και ρώτησες 35€ είναι. Υπόψιν αν σου μετρήσουν και καυσαέρια και τα βρουν εκτός ορίων το πρόστιμο μπορεί να φτάσει έως και 200€.

47 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Δεν έχεις κανένα πρόστιμο, επίσης δεν χρειάζεται να πας και στο ΚΤΕΟ. Σε οποιοδήποτε συνεργείο (που έχουν τον αναλυτή) σου την βγάζουν. Ιδια τιμη με αυτα που θα σου ζητησει το ΚΤΕΟ ειναι πανω-κατω (στο λεω για να μην τρεχεις εκει, ραντεβου κτλπ)

Όχι ακριβώς, οποιοδήποτε συνεργείο που έχει αναλυτή μπορεί να σου μετρήσει καυσαέρια, για να σου βγάλει κάρτα θα πρέπει να έχει και την αντίστοιχη εξουσιοδότηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Πρόστιμο θα έχεις μόνο αν βρεθείς σε έλεγχο τροχαίας χωρίς κάρτα, αλλά μια και ρώτησες 35€ είναι. Υπόψιν αν σου μετρήσουν και καυσαέρια και τα βρουν εκτός ορίων το πρόστιμο μπορεί να φτάσει έως και 200€.

Όχι ακριβώς, οποιοδήποτε συνεργείο που έχει αναλυτή μπορεί να σου μετρήσει καυσαέρια, για να σου βγάλει κάρτα θα πρέπει να έχει και την αντίστοιχη εξουσιοδότηση.

 

Τα ποιο πολλα που εχουν αναλυτές, εχουν και εξουσιοδοτήσεις για να βγάζουν κάρτες καυσαεριων, αλλιώς δεν θα εχει νόημα να έχουν το μηχάνημα και να μπορούν να αποσβέσουν.

Σε οτι άφορα το πρόστιμο εγω έγραψα οτι δεν υπάρχει πρόστιμο αν κάποιος δεν εχει βγάλει την κάρτα καυσαερίων (ειναι εκπρόθεσμος). Σε έλεγχο της τροχαίας φυσικα εκει αλλάζει το πράγμα, και ειναι στην ευχερια του αστυνόμου για το αν θα σε γράψει η οχι.

Αν και συνήθως κοιτάνε το δίπλωμα, την ασφάλεια και το δελτίο ΚΤΕΟ. Για να την "φας" για καυσαέρια πρεπει να "πέσεις" σε μπλόκο με κλιμάκιο του υπουργείου (περιβάλλοντος?) που εχει αναλυτή και σου ελέγχει τα καυσαέρια. Παλια έβλεπα που και που κανενα τέτοιο μπλοκο, τώρα εχω να δω χρονιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Τα ποιο πολλα που εχουν αναλυτές, εχουν και εξουσιοδοτήσεις για να βγάζουν κάρτες καυσαεριων, αλλιώς δεν θα εχει νόημα να έχουν το μηχάνημα και να μπορούν να αποσβέσουν.

Άλλο είχες γράψει πριν και άλλο τώρα, πριν είχες γράψει πως οποιοδήποτε συνεργείο με αναλυτή στη βγάζει, ενώ τώρα πως τα πιο πολλά συνεργεία με αναλυτή στη βγάζουν.

Επίσης μάθε πως ο βασικός λόγος που τα συνεργεία εξοπλίζονται με αναλυτή καυσαερίων είναι για να μπορούν να κάνουν έλεγχο και διάγνωση στα αυτοκίνητα, και όχι για να μπορούν να εκδίδουν κάρτες καυσαερίων. Πάρα πολλά συνεργεία διαθέτουν αναλυτή καυσαερίων χωρίς να εκδίδουν κάρτες, σε αυτή τη περίπτωση οι αναλυτές δεν είναι διακοσμητικοί όπως προφανώς θα νομίζεις.

24 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Σε οτι άφορα το πρόστιμο εγω έγραψα οτι δεν υπάρχει πρόστιμο αν κάποιος δεν εχει βγάλει την κάρτα καυσαερίων (ειναι εκπρόθεσμος). Σε έλεγχο της τροχαίας φυσικα εκει αλλάζει το πράγμα, και ειναι στην ευχερια του αστυνόμου για το αν θα σε γράψει η οχι.

Αν και συνήθως κοιτάνε το δίπλωμα, την ασφάλεια και το δελτίο ΚΤΕΟ. Για να την "φας" για καυσαέρια πρεπει να "πέσεις" σε μπλόκο με κλιμάκιο του υπουργείου (περιβάλλοντος?) που εχει αναλυτή και σου ελέγχει τα καυσαέρια. Παλια έβλεπα που και που κανενα τέτοιο μπλοκο, τώρα εχω να δω χρονιά.

Και γιατί μου τα λες αυτά? Δεν θυμάμαι να έγραψα κάπου κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Ιδια τιμη με αυτα που θα σου ζητησει το ΚΤΕΟ ειναι πανω-κατω (στο λεω για να μην τρεχεις εκει, ραντεβου κτλπ)

Δεν ξέρω αν δίνουν ίδια τιμή. Στο ΚΤΕΟ που πάω εγώ πχ, αν τους δείξεις ότι πριν ένα χρόνο πέρασες σε αυτούς ΚΤΕΟ (το βλέπουν και από τα συστήματα τους βέβαια πια), η κάρτα καυσαερίων κοστιζει 5€ αντί 10 που έχει κανονικά. 

Ή τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι και την τελευταία φορά που έβγαλα κάρτα καυσαερίων, Δεκέμβρη του 2019, τώρα Δεκέμβρη του 2021 θα ξαναπάω απλά για καυσαέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Joshua21

Πιστεύω ότι το θέμα που ρώτησε ο φιλος εχει καλυφθεί και με το παραπάνω. Δεν εχει νόημα απο εκει και πέρα πλέον η οποίες εξηγήσεις του τύπου "σου είπα" , "μου είπες" κτλπ.

Καλή συνεχεία.😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Petros Electron είπε

@Joshua21

Πιστεύω ότι το θέμα που ρώτησε ο φιλος εχει καλυφθεί και με το παραπάνω. Δεν εχει νόημα απο εκει και πέρα πλέον η οποίες εξηγήσεις του τύπου "σου είπα" , "μου είπες" κτλπ.

Καλή συνεχεία.😉

 

Στον εαυτό σου πες το, εσύ γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν και μετά προσπαθείς να δικαιολογηθείς.

Καλή συνέχεια και σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, plomaskost είπε

Τελικά πήγα και δεν πλήρωσα κάτι έξτρα παρά μόνο 5 ευρώ για την έκδοση.

Το ότι δεν είχε πρόστιμο το ξέραμε :)

Αν θέλεις γράψε και ποιο ΚΤΕΟ είναι αυτό μήπως και φανεί χρήσιμο σε κάποιον, γιατί σχεδόν όλα 10€ χρεώνουν σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Το ότι δεν είχε πρόστιμο το ξέραμε :)

Αν θέλεις γράψε και ποιο ΚΤΕΟ είναι αυτό μήπως και φανεί χρήσιμο σε κάποιον, γιατί σχεδόν όλα 10€ χρεώνουν σε κάθε περίπτωση.

Στο ikteo αλλά μου είπαν 5 ευρώ γιατί είμαι πελάτης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...